Şimdi Ara

Oyun oynanmayacak süper hızlı bilgisayar toplamak istiyorum...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ofiste sql kullanan ve yoğun veri girişi olan bir program kullanıyoruz ve benim bilgisayarıma bağlı bir kullanıcı var, database benim bilgisayarımda.

Bende şu an hp dv6 6010st var, i5 işlemcili ve 6 gb ram mevcut. Fakat hem laptop gereksinimimin olmadığını düşünmem hem de performansının bana yetersiz gelmesi nedeniyle masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum.

Bütçe sınırım yok sayılır fakat oyun oynamayacağım için çok gereksiz parçalar da almak istemiyorum.

Merak ettiğim şey şu, 64 veya 32 gb ram almayı düşünüyorum fakat acaba gereksiz mi olur diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.
    Ekran kartlı ana kart alsam acaba hızda kayıp yaşar mıyım, ya da idare edecek bir ekran kartı almak mı gerekir?
    Mutlaka ssd almayı düşünüyorum, kafamdaki en büyük soru işareti daha yüksek ram ve i7 işlemcili daha iyi bir anakart bilgisayarı şimdikine göre uçurur mu veya gereksiz mi olur?

Bir de psu ne kadar önemli oyun oynanmayacak bir sistemde?

Şimdiden teşekkür ediyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: aaydinci

Arkadaşlar merhabalar.

Ofiste sql kullanan ve yoğun veri girişi olan bir program kullanıyoruz ve benim bilgisayarıma bağlı bir kullanıcı var, database benim bilgisayarımda.

Bende şu an hp dv6 6010st var, i5 işlemcili ve 6 gb ram mevcut. Fakat hem laptop gereksinimimin olmadığını düşünmem hem de performansının bana yetersiz gelmesi nedeniyle masaüstü bilgisayar toplamayı düşünüyorum.

Bütçe sınırım yok sayılır fakat oyun oynamayacağım için çok gereksiz parçalar da almak istemiyorum.

Merak ettiğim şey şu, 64 veya 32 gb ram almayı düşünüyorum fakat acaba gereksiz mi olur diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.
    Ekran kartlı ana kart alsam acaba hızda kayıp yaşar mıyım, ya da idare edecek bir ekran kartı almak mı gerekir?
    Mutlaka ssd almayı düşünüyorum, kafamdaki en büyük soru işareti daha yüksek ram ve i7 işlemcili daha iyi bir anakart bilgisayarı şimdikine göre uçurur mu veya gereksiz mi olur?

Çok Güzel Bir Konu , Oyun Amacı Dışında Olan İş Amaçlı Bilgisayarlar Konusunda Değişik Uygulamalarda Araştırmalarım Var .Şu An Vaktim Yok ama Akşam Vakitlerinde İşiniz ve Gerekli Özellikler Hakkında Bilgi Paylaşabiliriz.
    Iyi Günler Dilerim.

• Çok teşekkür ederim, görüşmek üzere...
  • kullandığınız programlar neler? bilgisayarınızın işlemcisi i5 ama kaç? örneğin 3570K gibi.
  • Kasa
    1 x Aerocool Strike X One Advance 750W Güç Kaynaklı 2xUSB 3.0 Portlu, 8 Adet Fan Yuvalı, Mid Tower Oyuncu ve Performans Kasası 264,61 TL+KDV
    İşlemci
    1 x INTEL Core i7-3770 LGA 1155 8MB 3.5GHz Dört Çekirdekli 22nm İşlemci (Ivy Bridge) 643,98 TL+KDV
    Anakart
    1 x Asrock Fatal1ty Z77 Professional-M Intel 1155 Soket DDR3 USB3 SATA3 mATX Anakart (Ivy Bridge) 404,30 TL+KDV
    Bellek
    1 x Geil Evo Veloce 32GB DDR3 2400MHz CL11 Quad Channel Bellek Kiti (4x8GB) 904,23 TL+KDV
    Ekran Kartı
    1 x Powercolor ATI HD6850 1GB DDR5 256 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı 309,66 TL+KDV
    HDD
    1 x Seagate SV35 Serisi 3TB 7200 RPM 64 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (ST3000VX000) 422,61 TL+KDV
    SSD
    1 x Corsair Force Serisi 240GB 2.5" Sata3 555-520MB/s SSD 430,59 TL+KDV
    Optik Sürücü
    1 x LG BH10LS30 Bluray Yazıcı Optik sürücü (Kutulu) 299,15 TL+KDV
    Ek Kasa Fanı
    1 x Aerocool Silent Master 20cm Mavi Led'li Kasa Fanı 30,46 TL+KDV

Genel Toplam (KDV Dahil) 3.763,91 TL

• Oyun hariç olacak tamam ama sistemi ne için kullanacaksanız daha çok ? Bu yüzden kullanım amacınızı ne olarak belirtin lütfen...
  • Bilgisayar yoğun bir sekilde sql verileri girilen bir hasta programi ile office ve 7-8 pencere acik halde internet kullaniliyor. Bilgisayara ayni anda hemsire de uzaktan veri girisi yapiyor.

Laptopum dv6 6010st, su an bilgisayarin islemci hizini hatirlayamiyorum ve yanimda degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bilgisayar yoğun bir sekilde sql verileri girilen bir hasta programi ile office ve 7-8 pencere acik halde internet kullaniliyor. Bilgisayara ayni anda hemsire de uzaktan veri girisi yapiyor.

Laptopum dv6 6010st, su an bilgisayarin islemci hizini hatirlayamiyorum ve yanimda degil

Ben Sizi Unutmadım Kısaca Ön Bilgi Vereyim Sonra Detaylara Gireriz ,

Yaptığınız İşi Verdiğiniz Bilgilerden Kafamda Tahayyül Ettiğim Kadarıyla ; Xenon 6 Çekirdek 12 Sanal Çekirdek ve 16-32Gb Ramm Desteği Kullanmak Gerekecek Diye Fikir Yürütmekteyim.

Buna Ek Olarak SSD Desteği Bulunmalı , Ve Anakartınız Bu İşin Diğer Detaylarına Uygun İnternet (Dual LAN) ve Diğer Araçlara (Wifi) Uyumlu Olmalı.
    Örneğin ;
    3D Power™, 3D BIOS™,
    Gen. 3 support, Ultra Durable 4,
    EZ Smart Response™,
    Creative X-Fi MBII SW,
    mSATA, CrossFireX, SLI,
    On/Off Charge,
    All Japanese Solid capacitors,
    Lucid MVP, WiFi+Bluetooth 4.0, LAN Optimizer

Parça Linkleri Sonradan Veririm Henüz Tam Karar Kılmadım.

• Ağır ofis programları kullanıyorsanız i7 şart bi kere.
  • quote:

Arkadaşlar merhabalar.

Ben Sizin Laptop Modelinizi İnceledim (DV6-6010ST) Size Önereceğim Sistemle Sanki O Laptopunuzda Yüklü Hiçbirşey Yokmuş Sadece Kendi Başınıza Tıklayıp İşlem Yapar Gibi (Daha Hızlı) Diğer Etkenleri Hissetmeden (Dış Veri Girişi) Çalışmanızı Sağlayacak.

Tereddüt Ettiğim Bir Noktayı Sormam Gerekiyor ;

İşlemleriniz Çokluğu (Veri Giriş) , Bilgisayara Bağlı Diğer Kullanıcı Sayıları, Ve Kullanılan Program Miktarı Standart Bir Düzeyde Sabit Kalacakmı?

Yani İleride Bu İş Miktarı Artabilirmi, Yoksa İşleyiş Bu Şekildemi Devam Edecek? Buna Bir Açıklık Getirirseniz 4 Çekirdek 8 Sanal Çekirdek yada 6 Çekirdek 12 Sanal Çekirdek Seçimi Yapabiliriz.

Ramm Konusunda Tereddütünüz Olmasın Çünki 2x8Gb Şeklinde Dual Kit (i7 3770)Satın Alacaksınız (16Gb) İşlemleriniz Detaylarına Yetersiz Kaldığı Şartında Aynı Dual Kit ramden Bir Adet Daha Satın Alıcaksınız. Yani Boşa Para Vermenizi Önlemiş Olucaz.

Diğer İşlemci Tipini (6 çekirdek-12Sanal)Seçtiğinizde Anakart Ramm Slotları Seçeneği, Durumunuza Uygun Quad Seçilecek.

SSD Vertex 4 Olacak. Ayrıyeten HDD (Depo) İhtiyacınız Olursa , Sonradan Kolaylıkla Ekleyebileceksiniz. Boşa Para Harcamamış Olursunuz.

Anakart Konusunda Wirales Bluetooth ,Thunderbolt Bağlantı Teknolojisine İhtiyacınız Varmı Araştırınız.(Yada Başka Teknolojiler, Kullanıyormusunuz?)

Vereceğiniz Cevaplar Çok Önemli, Acele Etmeyin.

Ekran Kartı Detayına Hiç Girmiyorum İhtiyacınız Olduğunda Satın Alabileceksiniz (HD4000-İşlemci İçerisinde), Yada Uygun Fiyatlı Bir Model Seçilecek.

Ekleme : Ekstradan İşlemci Soğutucusuna Para Vermek Gerekecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IQRI -- 1 Ekim 2012; 21:53:38 >

• Tekrar merhabalar. Ilginiz ve verdiginiz detayli bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Bilgisayarda is yuku hic artmayacak. Sadece eski veriler hic silinmeyecegi icin database surekli buyuyecek, bir hastaya yilda 20 islem yapildigini dusunurseniz toplam on bin hasta verisi surekli girilmeye ve girilen verilere her defasinda okunmaya devam edecek. Ama hep benimle birlikte toplamda iki kisi veri girisi yapacak.

Dediginiz gercekten cok mantikli 16 gb denemekten zarar gelmez.

Ekran kartini basit bir model secmek bilgisayarin yukunu artirmaz mi? Daha iyi islemcili bir ekran karti,islemleri kendi islemcisi ile yaptigi icin, bilgisayarin toplamdaki yukunu hafifletmez mi?

Ssd boyut olarak 120 gb yeterli diye dusunuyorum. Olmazsa daha sonra elimdeki satalardan birini sekonder ekleyebilirim.

23 inc ekran da almayi dusunuyorum. Sanirim bu yuksek cozunurluk ihtiyaci doguracak, fakat bu noktada internetteki goruntuyu islemek zor olmayacagindan sanirim dediginiz gibi basit bir kart isimi gorecek. Yalniz ekranlar konusunda da cok fazla bir bilgim yok, onlari arastirmaya calisiyorum vakit bukdukca.

Usb 3.0 destegi mutlaka olmali, kasa sessiz ve toz acisindan korunakli olmali. Simdilik aklima gelenler bunlar.

Tekrar cok tesekkur ediyorum. Gorusmek uzere.

• İşlemci :
    INTEL Core i7-3770 680TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5192

Anakart :
    Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH 499TL.
    http://www.sanalmarketim.com/urun/69b31ab9f5b15eda8aaa7ea5be619427/GIGABYTE-GA-Z77X-UP4-TH-DDR3-1600MHz-HDMI-DVI-TB-16x-3.0-Lga1155

Gigabyte GA-Z77X-UD5H-WB WiFi 586TL.
    http://www.sanalmarketim.com/urun/8e4cdb6fa545b3c7cdff67e9806bca58/GIGABYTE-GA-Z77X-UD5H-WB-WIFI-DDR3-2400MHz-HDMI-DVI-DP-16x-3.0-Lga1155

Bellek :
    VENGEANCE DDR3-1600Mhz CL9 16GB (2x8GB) DUAL 270TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5339

SSD :
    OCZ Vertex 4-2.5 256GB SSD SATA 6.0Gb/s, 560-510MB/s 574TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5295

Kasa :
    CM 690 II Advanced (USB 3.0) 276TL. (Aynı Tip USb 3.0 ESata Siyah Rengide MEvcut)
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5324

Güç Kaynağı :
    Corsair HX Serisi 750W 80+ SILVER tak çıkar kablolu 379 TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2660

İşlemci Soğutucusu :
    NOCTUA NH-D14 189 TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2597
    ZALMAN CNPS11X EXTREME 173TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5278

Kasa Fanı Filtresi :
    AKASA 120mm. x 2 Adet 22TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=3335

Titreşim Önleyici :
    XIGMATEK Titreşim Önleyici Silicon Vida 4 x 2 adet 11TL
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2813

Termal MAcun :
    NOCTUA NT-H1 24TL.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2159

Kasa Fanı :
    NOCTUA NF-P14 FLX x 2 Adet 120 TL. (Kasa Ön ve Üst 140mmx25mm)
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2588

Monitör :
    SAMSUNG S23B550V 23" 489TL. Çift Djital Ek Cihaz Bağlama(CepTlf,Tablet vs.)-Ekran ikiye Bölme HDMI-Aynı Anda Çoklu Kullanabilme.
    http://www.sanalmarketim.com/urun/91c571f2bddc8a8e9f5c69b22d270057/SAMSUNG-S23B550V-23-2ms-Full-HD-HDMI-Hoparlor-Siyah-Led-Monitor

Ekran Kartı : HD4000 - i7 3770 İşlemci İçinde Grafik Çipi.

İşletim Sistemi :
    Windows 7 64 Bit Professional .

Toplam 3.620 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IQRI -- 2 Ekim 2012; 0:20:26 >

• quote:

Tekrar merhabalar. Ilginiz ve verdiginiz detayli bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Bilgisayarda is yuku hic artmayacak. Sadece eski veriler hic silinmeyecegi icin database surekli buyuyecek, bir hastaya yilda 20 islem yapildigini dusunurseniz toplam on bin hasta verisi surekli girilmeye ve girilen verilere her defasinda okunmaya devam edecek. Ama hep benimle birlikte toplamda iki kisi veri girisi yapacak.

Dediginiz gercekten cok mantikli 16 gb denemekten zarar gelmez.

Ekran kartini basit bir model secmek bilgisayarin yukunu artirmaz mi? Daha iyi islemcili bir ekran karti,islemleri kendi islemcisi ile yaptigi icin, bilgisayarin toplamdaki yukunu hafifletmez mi?

Ssd boyut olarak 120 gb yeterli diye dusunuyorum. Olmazsa daha sonra elimdeki satalardan birini sekonder ekleyebilirim.

23 inc ekran da almayi dusunuyorum. Sanirim bu yuksek cozunurluk ihtiyaci doguracak, fakat bu noktada internetteki goruntuyu islemek zor olmayacagindan sanirim dediginiz gibi basit bir kart isimi gorecek. Yalniz ekranlar konusunda da cok fazla bir bilgim yok, onlari arastirmaya calisiyorum vakit bukdukca.

Usb 3.0 destegi mutlaka olmali, kasa sessiz ve toz acisindan korunakli olmali. Simdilik aklima gelenler bunlar.

Tekrar cok tesekkur ediyorum. Gorusmek uzere.

Ekran Kartına Dayalı Bir İşlem Yada Program Makinenizde Kurulu Değil, O Yüzden Monitöre Görüntü İletmekten Başka Bir Etkisi Bulunmayacak.
    SSD Boyutu 256 Gb. Çünki Bütün İşlemlerinizi SSD Üzerinde Yapmak Zorundasınız Ek Bir HDD Üzerindeki Bilgileri Kullandığınız Programlara Yönlendirirseniz Hız Kaybı Yaşayacaksınız.Çünki SSD ler HDD lerden 10 Kata Kadar Hızlıdır.Ayrıca Sizin Gibi İş Amaçlı Bilgisayarlarda MAx IOPS Değerleri Önemlidir Önerdiğim SSD Vertex 4 Piyasadaki En Yüksek IOPS Değerlerine Sahiptir (Tamamiyle İş Amaçlı , Video Grafik vb.)

HDD lerinizi Sadece YEdek Yada Depo Olarak Bilgisayarınıza Takıp Kullanabilirsiniz.

Kasanızın Önünde Rahat Kullanım İçin USB 3.0 ve eSata (Pc Açıkken HDD Takma) Bulunmaktadır.

Şimdilik Fikirlerim Bu Kadar .
    Liste Yenilendi İnceleyebilirsiniz. Yorumlarına Fikirlerinize Göre Değişiklikler Yapılabilir.

NOt: Satın Alma ve Montaj Ayrıca Değerlendirilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IQRI -- 2 Ekim 2012; 0:30:55 >

• Daha bütçenizi bile belirtmemişsiniz.
  • Denemek amacı ile mevcut makina sadece veri girişi vs. için kullanıp başka hiçbişey için kullanmayın. Eğer sorgulama / veri girişi kabul edilemeyecek kadar gecikmeye yol açıyorsa i7 kullansanız bile belki 2-3 kat mertebesinde hızlanma elde edilir en çok. Çok fazla kayıt içeren table kullanma gibi durumlar varsa, donanım belli bi mertebeye kadar lineer hızlanma sağlar. Çok ampirik sallama yazarsam, 10sn lere kadar çıkan sorgulama / veri girişi gibi zamanlar varsa, en çok 3sn gibi sürelere inebilir yani. Eğer imkan varsa database de veya kullanılan programlarda ayarlamaya gidilebilir belki. Yeni sistemde ilave disk kullanıp table partitioning ile ilave hız artışı sağlanabilir.
  • Kullanacağınız programların gereksinimlerini tam olarak bilemiyorum ancak minimum şöyle bir şey öneririm.

İ7 3820
    Asrock X79 Extreme3
    Corsair H80 Soğutucu
    Corsair Vengeance 16 GB 1600MHz CL9
    Seagate 2 TB 7200RPM
    Corsair Force GT 120 GB

Teknobiyotik.com 2178 TL

Gereksinime göre HDD veya SSD RAID yapılabilir.

• Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

Dün işlerden dolayı cevap atamadım bir türlü.

Tavsiyede bulunduğunuz tüm parçaları akşam inceledim. Kendi bilgisayarımla da karşılaştırdım.

Ortalama 3500 lira çıkacak ve şimdiki bilgisayarıma göre çok fazla bir fark olmayacaksa, veri girişinde ve cevabında çok fazla fark olmayacaksa fiyat/performans olarak bana fayda sağlamayacak gibi görünüyor şimdilik.

Kafam çok karıştı gerçekten...
  • Makinayı veri giriş çıkışı dışında hiçbişey için kullanmayın, ortalama cevap süresi ne kadar onu belirlemeye çalışn. Sonra da ne kadar hızlanma istiyorsunuz ona bakın. İyi donanım yardımcı olacağı gibi iyi bi veritabanı yöneticisi çok çok daha fazlasını da yapabilir. Diğelim i7 ye geçince 3kat hızlanma yaşadınız, Database partitioning ve uygun şartlarda 4 tane hdd/ssd ile çok daha fazlasını alabilme gibi durumlar da olabilir.

O yüzden ilk başta varolan sistemin, kullandığınız program/database yapısına göre bir nevi benchmark edin elinizde nesnel sonuçlar olsun. Dediğim gibi işlem için 10sn bekliyorsunuz ve 5sn düşmesi hala rahatsız edecekse farklı bi yol izlemeniz lazım. Yok 3sn idir ama 1sn olunca kimse rahatsız olmaz düzgün işime yarar derseniz farklı bi yol izlemek gerek.

Edit: Ağır olacak ama, çoğunluğu oyun makinası tavsiyesi veren insanlardan, direk alakalarının olmadğı alanda tavsiye istemek yerine, mesela database , network ile ilgilenenlerin daha yoğun olduğu forumlardan yardım isteyin. Daha da faydalı olacaktır bnce. Sade sizin için değil, farklı konularda kendilerine çare arayan bazı arkadaşlar için de geçerli bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 3 Ekim 2012; 10:00:29 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.