Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
10.368
Cevap
135
Favori
367.545
Tıklama
Giriş
    12425 Mesaj

Aynen özellikle input laga dikkat ettim. Şu ana kadar 3 kez monitör geçti elimden -ilki CRT- hiçbirinde kalibrasyon vs yapmadım eksikliğini hissetmedim. He tabi ufak tefek düzeltmeler yaptım kendimce ama bir şeyi referans alarak yapmadım sadece rahatsızlık verdiyse göz kararı ve kafama göre gamma, parlaklık, kontrast ayarları yapmışımdır o kadar. Buna kalibrasyon denir mi bilemem. Bu tip ayarları neye göre yapmalıyız? Biri forumdan bir site vermişti color banding testi için sanırım odada başka testler de vardı. Oraya bakarak mı yapmak gerekiyor. Şimdi geç olduğu için siteyi araştırıp bulamayacağım ama bulursam atarım.

Bu arada ekran kartım AMD ailesinden yani o konuda sıkıntı yok ama yeni nesil AAA oyunlarda çok aşırı derecede düşük FPS'ler alıyorum. Donanım fiyatları uçup gidince baktım ki hakkıyla bir PC toplayamayacağım PS4 Pro aldım kendime. Yatırımlar buna ve oyunlara gitti. Daha da uzun süre PC toplmam oyun için muhtmelen hep konsoldan gideceğim, PS5 filan. Şans eseri işler tersine söner de PC toplamak daha cazip gelirse de G-Sync'in Display portundan sağlanıyor olmasının da bir sorun doğuracağını pek düşünmüyorum. Ola ki iş PC toplamaya geldi Nvidia alacağımın garantisi yok ama aşsam bile illaki bu port vardır. Olmasa bile illa ki bir dönüştürücü-adaptör kablo vs vardır.

Benim aklımı kurcalayan HDMI'ın birine PC kasasını diğerine PS4 Pro'yu bağladığımda bunlar arasında geçişi tıpkı TV'deki gibi geçiş yapıp yapamayacağım. TV'de kumandadan ya da TV üstündeki input tuşundan kanyağı seçiyorduk "HDMI 1", "HDMI 2" diye. Bunda da herhalde monitördeki tuştan seçiyoruzdur diye tahmin ediyorum. Bir de şimdi aklıma HDMI versiyonu konusunda bir kurt düştü. HDMI versiyonlarını hiç araştırmadım. Gerçi siparişini verdiğim monitörüm 4K değil ama yine de buna da baksaydım iyi olacaktı. HDMI versiyonları 1.4 imiş. Bari birini 2.0 yapsalardı iyiydi. Neyse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1924 Mesaj

AMD grafik kart kullanıyorsanız Windows'ta varsayılan olarak dithering desteklediğinden Nvidia'daki kadar monitör banding etkisinden rahatsız olmazsınız. TN panellerde gama'yı genelde biraz düşürmek gerekiyor gamayı kıstığınızda parlaklık ve kontrastan çok kaybetmenizi önler. Gerçekte kalibrasyonda en iyi sonuç için tabii ki profesyonel kalibrasyon araçları lazım bu araçlarla doğrulanmış icc profilini yüklüyorsunuz. Monitörünüz için oluşturulmuş hazır yüklemeniz için önerilen profil dosyaları (.icc) bulabilirsiniz. Monitör kalibrasyonunu kendi göz zevkinize göre manuel ayarlarsanızda en iyi sonuç için monitör ekranı sıcakken ayarlamaya başlamaktır. Bunun için kontrast ve parlaklığı sonuna kadar açıp 3-5 dakika beklemenizi veya yarım saat kadar normal bir kullanımdan sonra ayarlamanızı öneririm.

Burada çeşitli testler var
    http://www.lagom.nl/lcd-test/

Kalibrasyonu renk skalalarına bakarak yapmayı tercih ederseniz renk tonu kayıplarınızı skaladaki açık renklerin olduğu uçtan değilde daha çok koyu olan tarafından kaybetmemeye özen gösterin. Örneğin bu aşağıdaki skalada 1 den 32'ye kadar sıralandırılmış renklerde 1 yazan bölümü kaybetmektense 32 olan uçundan 3 rengi kaybetmeyi tercih ederim (30-32)
    http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php

Monitör banding için örnek resim:
    http://i.playground.ru/i/blog/208962/content/uhd4ha4c.jpg (Resim açılmazsa linki komple seçip kopyalayıp browsera yapıştırıp gidin veya yine seçtikten sonra sağ tıklayıp ...adresine gite tıklayın )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 6 Mayıs 2019; 3:15:49 >
    |
    |
    Kartal Göz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    469 Mesaj
    Dostlar merhaba. Rtx 2060 ekran kartına sahibim işlemcimse Ryzen 5 2600

Eski monitörüm XL2411 Benq Zowie ydi. Verdigi görüntü renkler vesaire çok hoşuma gidiyordu özellikle CS:GO da fakat onu sattım mecburi bi sebepten DP çıkışı yok diye şimdi elimde HP 25x var bunu iade edip 1800-1900 civarlarına bi monitör almayı düşünüyorum.

G-sync bi monitör önerebilirmisinz bana

Olmazsa birisi XL2540 satıyor 240 hz 2. el 1800 diyor forumdan birisi alsammı DYAC özelligi yok ama XL2546 daki gibi napsam bilmiyorum yada 0 G-sync 144 hz bi monitörmü alsam fikir verirmisiniz ?
    |
    |
    İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır.

• Yarbay
    12425 Mesaj

Google'a monitör marka modelini ve yanında calibration .icc yazdığımda şu site çıktı.
    https://xsreviews.co.uk/reviews/aoc-aoc-g2590px-review-hitting-the-sweet-spot/

Ne kadar iyidir, derinlemesine ve doğru bilgi içerir bilemem ancak şöyle bir formül koymuşlar. Tabi sayfanını tamamını okudım şu an epey de geç oldu yine uykusuz kaldım da.

We first calibrated the monitor to 120 nits, using the following settings:

Brightness: 15
    Contrast: 50
    Gamma: 1
    Colour temperature: User – 50 (R), 50 (G), 48 (B)
    Game mode: off
    Low input lag: on

Şimdi ekran ısınmışken bunları uygulasam tamam mıdır kalibrasyon? Eleman kalibrasyon dosyası için link bile vermiş.

Edit: Linki vermeyi unutmuştum şimdi onu da ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 8 Mayıs 2019; 0:14:47 >
    |
    |
    Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1520 Mesaj
    Asus xg32vq nasıl bir monitör, kullanan var mı ? Tavsiye edermisiniz.

|
    |
    https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-23-5-lc24fg73fqmxuf-1ms-mprt-144hz-full-hd-curved-gaming-monitor.html

bu model hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kroniik bir sorun derken anlamadım hocam. Verdiğiniz linkte sorun yaşayan tek kişi hdmi'den 120hz'in üstüne çıkamadığını yazan biri. Başka da yok.
    |
    |
    adam john kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

buna benzer bir iki yorum daha gördüm. net bir bilgim yok.
    |
    |
    mcake± kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

SOn 20sayfayi falan okudum guncel oneri bulamadim. AOC 24" G2460PF bu modeli nasildir.

Genel amac oyun oynamak, laptop baglayip calismak.

Aoc un yeni modelimidir bu yoksa daha yeni oneri var midir?
    |
    |

amacım csgo gibi oyunlarda 144hz alabilmek

sistem r5 2600 1660ti b450m s2h

1200 ile 1500 tl araliginda ariyorum asusta kafam suan

|
    |

|
    |
    |
    |
    merhaba arkadaşlar bende monitör arayışı içerisindeyim iki monitör arasında kaldım f/p açısından bunları buldum birisi 75 AMD FreeSync hz 1ms linki burda https://www.yukko.com/lg-215-22mk400h-1ms-analog-hdmi-amd-freesync-full-hd-gaming-monitor/50121987?pid=10133390

diğeride 60 hz AMD FreeSync ile 72 hz 4ms https://www.yukko.com/samsung-235-lc24f396fhmxuf-4ms-analog-hdmi-freesync-full-hd-va-curved-gaming-monitor/50119012?pid=10127918

birde arada ekran boyutu farkı var benim gönlüm samsung dan yana ama kararsızım arada 200₺ gibi fark var değermi acaba diye düşünüyorum sizin öneriniz nedir.

• Yarbay
    2238 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: createman

merhaba arkadaşlar bende monitör arayışı içerisindeyim iki monitör arasında kaldım f/p açısından bunları buldum birisi 75 AMD FreeSync hz 1ms linki burda https://www.yukko.com/lg-215-22mk400h-1ms-analog-hdmi-amd-freesync-full-hd-gaming-monitor/50121987?pid=10133390

diğeride 60 hz AMD FreeSync ile 72 hz 4ms https://www.yukko.com/samsung-235-lc24f396fhmxuf-4ms-analog-hdmi-freesync-full-hd-va-curved-gaming-monitor/50119012?pid=10127918

birde arada ekran boyutu farkı var benim gönlüm samsung dan yana ama kararsızım arada 200₺ gibi fark var değermi acaba diye düşünüyorum sizin öneriniz nedir.
    Bana göre sırf boyutu için bile değer. Kavis olayını bilmiyorum tercih edip etmemek size kalmış. Benim bir deneyimim olmadı ama o boyutlarda pek gerekli değil deniliyor. Oyunlarda kötü bir etkisi var mı bilmiyorum.

Ayrıca Samsung VA panelmiş. Lg 1ms iken Samsung 4 ms senin için çok fark eder mi bilmem.
    |
    |

• Çavuş
    50 Mesaj
    Hocam Samsung olanı aldım boyutu iyi kavisi çok deği yalnız benim ekran kartıyla ilgi sorunum var donanımsal bilgisi olan varsa pm atarsa sevinirim birde 2. Tv alacaktık eve ses çıkışı olduğu için samsung seçtim tv ➕ bağlayıp çalıştırdım birde güzel ses sistemi olursa iyi olur 😁 duvara montajı da var dün geldi ürün hepsiburada da %18 KDV indirimi ile 760 TL ye geldi

Edit birde aynı Samsung özelliklerinde 75 hz 4 ms Philips vardı onun fiyatında 860 TL civarındaydı ses çıkışı ve mikrafon girişi vardı ➕ olarak ürün hakkında hiç yorum bulamadığım için tereddüt ettim Samsung aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi createman -- 16 Haziran 2019; 2:43:56 >
    |
    |
    Hepsiburada son KDV indirimi kampanyasından MSI optix mpg27cq monitör aldım 7 tane ölü piksel, 2 tane de parlak piksel fark ettim. 3k küsür para veriyoruz gelen monitöre bak arkadaş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Emekli Yönetici
    7425 Mesaj
    144 Hz, 1 ms TN panel olmayan bir monitör arıyorum.
    Not: AOC C24G1 almıştım fakat ölü pixel çıktığı için iade ettim. Bu model dışında önerin lütfen.
    |
    |

Orijinalden alıntı: TechTR

Hepsiburada son KDV indirimi kampanyasından MSI optix mpg27cq monitör aldım 7 tane ölü piksel, 2 tane de parlak piksel fark ettim. 3k küsür para veriyoruz gelen monitöre bak arkadaş.
    geçmiş olsun hocam bende yeni aldım hiç bakmadım ölü piksel felan varmı diye testler var galiba akşam eve gidince bakayım
    |
    |
    PS4 için monitör bakıyorum ama çok bilgim yok. 1 ms olması şart mı ? 42" tvden sonra 24" monitöre geçsem pişman olur muyum ?

Philips 248E9QHSB 24" 75Hz 4ms (Analog+ HDMI) FreeSync Full HD Curved Monitör
    için ne dersiniz ? Hafif kavisli olması hoş. 75 hz ve 4ms olması yeterli olur mu ?
google reklamları
SEO
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.