Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
10.290
Cevap
139
Favori
360.149
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Oyun monitörü tavsiyeleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1749 Mesaj
      05 Mayıs 2019 19:33:27

Gecikmesi iyi (inputlag) ve 144hz için HDMI dan çalışabiliyor mu diye şöyle bir baktım; AOC G2590FX FreeSync için DisplayPort ve HDMI üzerinden 144Hz'e kadar çalışabiliyormuş ama Nvidia G-SYNC için yalnızca DisplayPort'tan çalışıyormuş.

Görüntü içinde biraz kalibre edersiniz çünkü default ayarlar iyi olmayabiliyor. TN panellerde Gama yüksek oluyor genelde mesala Nvidia kart kullanıyorsanız Nvidia Denetim masası üzerinde 1 olan ayarı 0,96 veya 0.86 gibi değerlere düşürmeniz digital vibrance ayarınıda 55 veya 60'a almanız daha iyi olabilir...
      |
      |
      Kartal Göz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | Gskill TridentZ 16gb 3200mhz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 |
    • DH Yönetici
      6840 Mesaj
      05 Mayıs 2019 21:04:57

teşekkür ederim. evet yazılar vs küçülecek. bunu da düşünmek lazım. arayışa devam o zaman.
      |
      |
      Interstellar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      7700K - msi z270 sli plus - corsair 16 gb 3000 mhz kırmızı ram - msi armor gtx 1080 ti - seasonic x750 750w gold - samsung 960 evo 250 gb nvme - corsair h150i pro(6 adet be quiet! bl070) - pionerr blu ray yazıcı - akasa fc.six fan kontrol - sandisk 960 gb ssd - wd 4 tb red - sandisk 480 gb ssd - thermaltake x71 - corsair k95 platinum mx brown - logitech g502 - logitech g533 - edifier c2xd - viewsonic vg2436wm - 2 adet thermaltake riing 140 mavi - 3 adet corsair ml 120 - 4 adet corsair sp 120 beyaz led
    • DH Yönetici
      6840 Mesaj
      05 Mayıs 2019 21:05:34

teşekkürler bilgilendirme için.
      |
      |
      gogo57 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      7700K - msi z270 sli plus - corsair 16 gb 3000 mhz kırmızı ram - msi armor gtx 1080 ti - seasonic x750 750w gold - samsung 960 evo 250 gb nvme - corsair h150i pro(6 adet be quiet! bl070) - pionerr blu ray yazıcı - akasa fc.six fan kontrol - sandisk 960 gb ssd - wd 4 tb red - sandisk 480 gb ssd - thermaltake x71 - corsair k95 platinum mx brown - logitech g502 - logitech g533 - edifier c2xd - viewsonic vg2436wm - 2 adet thermaltake riing 140 mavi - 3 adet corsair ml 120 - 4 adet corsair sp 120 beyaz led
    • Yarbay
      12244 Mesaj
      06 Mayıs 2019 01:41:23

Aynen özellikle input laga dikkat ettim. Şu ana kadar 3 kez monitör geçti elimden -ilki CRT- hiçbirinde kalibrasyon vs yapmadım eksikliğini hissetmedim. He tabi ufak tefek düzeltmeler yaptım kendimce ama bir şeyi referans alarak yapmadım sadece rahatsızlık verdiyse göz kararı ve kafama göre gamma, parlaklık, kontrast ayarları yapmışımdır o kadar. Buna kalibrasyon denir mi bilemem. Bu tip ayarları neye göre yapmalıyız? Biri forumdan bir site vermişti color banding testi için sanırım odada başka testler de vardı. Oraya bakarak mı yapmak gerekiyor. Şimdi geç olduğu için siteyi araştırıp bulamayacağım ama bulursam atarım.

Bu arada ekran kartım AMD ailesinden yani o konuda sıkıntı yok ama yeni nesil AAA oyunlarda çok aşırı derecede düşük FPS'ler alıyorum. Donanım fiyatları uçup gidince baktım ki hakkıyla bir PC toplayamayacağım PS4 Pro aldım kendime. Yatırımlar buna ve oyunlara gitti. Daha da uzun süre PC toplmam oyun için muhtmelen hep konsoldan gideceğim, PS5 filan. Şans eseri işler tersine söner de PC toplamak daha cazip gelirse de G-Sync'in Display portundan sağlanıyor olmasının da bir sorun doğuracağını pek düşünmüyorum. Ola ki iş PC toplamaya geldi Nvidia alacağımın garantisi yok ama aşsam bile illaki bu port vardır. Olmasa bile illa ki bir dönüştürücü-adaptör kablo vs vardır.

Benim aklımı kurcalayan HDMI'ın birine PC kasasını diğerine PS4 Pro'yu bağladığımda bunlar arasında geçişi tıpkı TV'deki gibi geçiş yapıp yapamayacağım. TV'de kumandadan ya da TV üstündeki input tuşundan kanyağı seçiyorduk "HDMI 1", "HDMI 2" diye. Bunda da herhalde monitördeki tuştan seçiyoruzdur diye tahmin ediyorum. Bir de şimdi aklıma HDMI versiyonu konusunda bir kurt düştü. HDMI versiyonlarını hiç araştırmadım. Gerçi siparişini verdiğim monitörüm 4K değil ama yine de buna da baksaydım iyi olacaktı. HDMI versiyonları 1.4 imiş. Bari birini 2.0 yapsalardı iyiydi. Neyse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Binbaşı
      1749 Mesaj
      06 Mayıs 2019 03:07:57

AMD grafik kart kullanıyorsanız Windows'ta varsayılan olarak dithering desteklediğinden Nvidia'daki kadar monitör banding etkisinden rahatsız olmazsınız. TN panellerde gama'yı genelde biraz düşürmek gerekiyor gamayı kıstığınızda parlaklık ve kontrastan çok kaybetmenizi önler. Gerçekte kalibrasyonda en iyi sonuç için tabii ki profesyonel kalibrasyon araçları lazım bu araçlarla doğrulanmış icc profilini yüklüyorsunuz. Monitörünüz için oluşturulmuş hazır yüklemeniz için önerilen profil dosyaları (.icc) bulabilirsiniz. Monitör kalibrasyonunu kendi göz zevkinize göre manuel ayarlarsanızda en iyi sonuç için monitör ekranı sıcakken ayarlamaya başlamaktır. Bunun için kontrast ve parlaklığı sonuna kadar açıp 3-5 dakika beklemenizi veya yarım saat kadar normal bir kullanımdan sonra ayarlamanızı öneririm.

Burada çeşitli testler var
      http://www.lagom.nl/lcd-test/

Kalibrasyonu renk skalalarına bakarak yapmayı tercih ederseniz renk tonu kayıplarınızı skaladaki açık renklerin olduğu uçtan değilde daha çok koyu olan tarafından kaybetmemeye özen gösterin. Örneğin bu aşağıdaki skalada 1 den 32'ye kadar sıralandırılmış renklerde 1 yazan bölümü kaybetmektense 32 olan uçundan 3 rengi kaybetmeyi tercih ederim (30-32)
      http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php

Monitör banding için örnek resim:
      http://i.playground.ru/i/blog/208962/content/uhd4ha4c.jpg (Resim açılmazsa linki komple seçip kopyalayıp browsera yapıştırıp gidin veya yine seçtikten sonra sağ tıklayıp ...adresine gite tıklayın )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 6 Mayıs 2019; 3:15:49 >
      |
      |
      Kartal Göz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      | Streacom ST-BC1 - SilverStone ES02 | Asrock Z370 Taichi | i7 8700K - NZXT Kraken X62 | Gskill TridentZ 16gb 3200mhz | Evga TitanX (Maxwell) - NZXT Kraken G12 Liquid Cooling Mounting Kit - NZXT Kraken X62 (Hybrid) | Samsung 960 Evo 500Gb | Evga SuperNOVA 1200 P2 | Asus PG278Q - Nvidia 3d Vision2 |

• Yüzbaşı
      460 Mesaj
      07 Mayıs 2019 00:15:11
      Dostlar merhaba. Rtx 2060 ekran kartına sahibim işlemcimse Ryzen 5 2600

Eski monitörüm XL2411 Benq Zowie ydi. Verdigi görüntü renkler vesaire çok hoşuma gidiyordu özellikle CS:GO da fakat onu sattım mecburi bi sebepten DP çıkışı yok diye şimdi elimde HP 25x var bunu iade edip 1800-1900 civarlarına bi monitör almayı düşünüyorum.

G-sync bi monitör önerebilirmisinz bana

Olmazsa birisi XL2540 satıyor 240 hz 2. el 1800 diyor forumdan birisi alsammı DYAC özelligi yok ama XL2546 daki gibi napsam bilmiyorum yada 0 G-sync 144 hz bi monitörmü alsam fikir verirmisiniz ?
      |
      |
      İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır.

• Yarbay
      12244 Mesaj
      07 Mayıs 2019 02:26:35

Google'a monitör marka modelini ve yanında calibration .icc yazdığımda şu site çıktı.
      https://xsreviews.co.uk/reviews/aoc-aoc-g2590px-review-hitting-the-sweet-spot/

Ne kadar iyidir, derinlemesine ve doğru bilgi içerir bilemem ancak şöyle bir formül koymuşlar. Tabi sayfanını tamamını okudım şu an epey de geç oldu yine uykusuz kaldım da.

We first calibrated the monitor to 120 nits, using the following settings:

Brightness: 15
      Contrast: 50
      Gamma: 1
      Colour temperature: User – 50 (R), 50 (G), 48 (B)
      Game mode: off
      Low input lag: on

Şimdi ekran ısınmışken bunları uygulasam tamam mıdır kalibrasyon? Eleman kalibrasyon dosyası için link bile vermiş.

Edit: Linki vermeyi unutmuştum şimdi onu da ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 8 Mayıs 2019; 0:14:47 >
      |
      |

• Binbaşı
      1511 Mesaj
      07 Mayıs 2019 12:21:45
      Asus xg32vq nasıl bir monitör, kullanan var mı ? Tavsiye edermisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      09 Mayıs 2019 13:18:27
      samsungun kavisli oyuncu monitörlerinde kronik bir sorun olduğu söyleniyor.
      https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-23-5-lc24fg73fqmxuf-1ms-mprt-144hz-full-hd-curved-gaming-monitor.html

bu model hakkında neler söyleyebilirsiniz?
    • Binbaşı
      1989 Mesaj
      10 Mayıs 2019 06:56:28

Kroniik bir sorun derken anlamadım hocam. Verdiğiniz linkte sorun yaşayan tek kişi hdmi'den 120hz'in üstüne çıkamadığını yazan biri. Başka da yok.
      |
      |
      adam john kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      10 Mayıs 2019 12:17:18

buna benzer bir iki yorum daha gördüm. net bir bilgim yok.
      |
      |
      mcake± kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
sohbet
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.