Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel] (454. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.591
Cevap
150
Favori
466.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 452453454455456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    – Bütçe sıkıntın varsa ikinci el 120-144 hz herhangi bir monitörü.
    – Bütçe sıkıntın varsa ve ikinci el almak istemezsen XL2411Z veya G2460pqu'yu.
    – Bütçe sıkıntın yoksa da VG2401mh veya 242G5DJEB/00'dan içine sineni al.

Sıfır VG248QE'yi sıfır olarak tavsiye etmem açıkçası. İkinci elde en çok ondan var çünkü.
  • Closer kullanıcısına yanıt
    Gelmesini bekleyip, şu monitörlerden birini al bence.
    BenQ BL2420PT
    Asus VX24AH
    Acer G247HYUbmidp
    Dell P2416D

Lâkin şu anda imkânın yeterse eğer, Dell P2415Q'yu şiddetle tavsiye ederim. Özellikle de CAD çizimlerinde büyük artısını görürsün 2160P çözünürlüğün.
    Beklemek istemezsen ve/veya bütçen bu monitöre yetmezse de Dell P2414H'yi alabilirsin. 1080P monitör tavsiye etmek istemiyorum açıkçası kullanım amacına uygun görmediğim için...
  • Flicker Free sayesinde gözlerim bu monitör de hiç yorulmuyor. Gayet başarılı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Gelmesini bekleyip, şu monitörlerden birini al bence.
    BenQ BL2420PT
    Asus VX24AH
    Acer G247HYUbmidp
    Dell P2416D

Lâkin şu anda imkânın yeterse eğer, Dell P2415Q'yu şiddetle tavsiye ederim. Özellikle de CAD çizimlerinde büyük artısını görürsün 2160P çözünürlüğün.
    Beklemek istemezsen ve/veya bütçen bu monitöre yetmezse de Dell P2414H'yi alabilirsin. 1080P monitör tavsiye etmek istemiyorum açıkçası kullanım amacına uygun görmediğim için...

24 ekran küçük geliyo hocam. 27 almayı planlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyun monitörü arayanlar için kısa bir hatırlatma yapayım dedim.

Asus VG248QE her ne kadar eskice bir monitör olsa da çok verimli kullanılabilir. Bu monitörle ilgili kalibrasyon mesajımı tekrar linkleyeyim biraz gerilerde kaldı. Şu anda çok memnunum aylardır VG248 ile 144Hz in tadını çıkarıyorum.

İkinci el temiz bulabilirseniz muhteşem bir oyun zevki elde edebilirsiniz özellikle yaptığım kalibrasyonu uygularsanız.

Mesaj şurada :http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=103994886

Eğer bütçeniz var ise yeni seri Benq monitörler tercih edilebilir.

@Tatilopya
    @bocekgrafik
    @Lion_Army

@bocekgrafik özelden mesaj attım son güncellemenle ilgili.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 30 Temmuz 2015; 0:46:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aresmar

Oyun monitörü arayanlar için kısa bir hatırlatma yapayım dedim.

Asus VG248QE her ne kadar eskice bir monitör olsa da çok verimli kullanılabilir. Bu monitörle ilgili kalibrasyon mesajımı tekrar linkleyeyim biraz gerilerde kaldı. Şu anda çok memnunum aylardır VG248 ile 144Hz in tadını çıkarıyorum.

İkinci el temiz bulabilirseniz muhteşem bir oyun zevki elde edebilirsiniz özellikle yaptığım kalibrasyonu uygularsanız.

Mesaj şurada :http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=103994886

Eğer bütçeniz var ise yeni seri Benq monitörler tercih edilebilir.

@Tatilopya
    @bocekgrafik

@bocekgrafik özelden mesaj attım son güncellemenle ilgili.

çok teşekkürler dostum

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

– Bütçe sıkıntın varsa ikinci el 120-144 hz herhangi bir monitörü.
    – Bütçe sıkıntın varsa ve ikinci el almak istemezsen XL2411Z veya G2460pqu'yu.
    – Bütçe sıkıntın yoksa da VG2401mh veya 242G5DJEB/00'dan içine sineni al.

Sıfır VG248QE'yi sıfır olarak tavsiye etmem açıkçası. İkinci elde en çok ondan var çünkü.

dostum süpersin teşekkürler
  • Closer kullanıcısına yanıt
    ppi değeri yüksek olsun diye üsttekleri yazmıştım. Madem öyle, 1440P modellere bak o zaman. Aman 1080P model alma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boyle konu mu olur biraz daha detayli yazsaydin

Bana sirasiyla 200-300,300-400tlik full hd videolarda oyunlarda kasmayacak en az 21"monitorler onerir misiniz ?
  • Eklemem gereken eksikler var hala. Fazla mı karışık geldi?

Samsung S19D300N
    Samsung S22D300N
    AOC i2269vw ve vwm

Az daha iyi olsun istersen, Asus V228H veya BenQ RL2240HE.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • LEON-X kullanıcısına yanıt
    Onu da ekledim başlığa.

quote:

7- 1, 2 ve 5 ms arasında, oyuncular açısından fark var mıdır? Bunun gölgelenmeye etkisi nedir?
    Evet, vardır. Lâkin bu fark o kadar azdır ki, ancak yarış oyunlarında hızla giderken, futbol, voleybol, basketbol gibi oyunlarda topun ilk andaki hızlı hareketinde ve FPS oyunlarında ânî dönüşlerde anlaşılabilir ya da anlaşılmaz. Yani, çoğu kişi bu farkı anlamaz.

Misal olarak Dell’in 7-8 ms’lik IPS panel monitörlerinin çoğu, sözde 2-5 ms diye satılan TN panel monitörlerden bile daha yüksek performanslıdır ve gölgelenme de yapmaz. U2312HM modelinin, kendi zamanının en iyi 2. IPS oyun monitörü olduğunu hatırlatmak isterim bu vesileyle.

Bu fark ise, kimi firmaların ms konusunda dalavere yapmalarından kaynaklanıyor özetle. Kimisi yazılımla düşürmeye çalışıyor ama aslında işe yaramıyor, kimi de aslında hiçte öyle olmadığı halde düşük olarak satıyor. Dell vb. firmalar ise böyle dalaverelere ihtiyaç duymuyor. Zaten zamanla bütün monitörlerin performansları ortaya çıkıyor. Özellikle de testlerde ortaya çıkan farklar, inanılmaz olabiliyor. Tabi bu durum anlaşıldığı için, artık böyle dalaverelere tevessül eden firma sayısı epey düşmüş durumda. Teknolojinin zamana paralel olarak gelişmesine mukâbil, yeni monitörlerin çoğunun eskilere nisbeten daha performanslı olmalarına rağmen, tepki sürelerinin neden daha düşük olduğunu anladınız mı şimdi? :-)

Özetle, 60 hz monitörlerin tamamında, az veya çok gölgelenme olur. Hatta Lightboost, Turbo 240, BlurReduction vb. teknikler kullanılmadığında, 120-144 hz monitörlerde bile bir miktar gölgelenme olmakta. Tabi “15-30 FPS ile akıcı oyun oynuyorum” diyenleri dahi gören biri olarak, bunu anlayabilen oyuncu sayısı kaçtır; o da ayrı konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 30 Temmuz 2015; 13:34:21 >

• Eline sağlık hocam gayet güzel oldu
  • Bu kısmı da güncelledim ve ehemmiyetine binâen ilk sıraya aldım. Sağolun arkadaşlar. Katkılarınızla konudaki eksiklikleri tamamlıyoruz birlikte.

quote:

1- Gözlerimden rahatsızım. Ne yapmalıyım ki monitör, gözlerimi az rahatsız etsin?
    Öncelikle ışık ve kontrast ayarını yapmalısınız. Diğer detaylar için, bir alttaki Renk ayarlarım nasıl olmalı başlığında tarif ettiğim ayarları yapmalısınız.

Yeni monitör alacağınız zaman ise, mutlaka titreşimsiz ekranlı monitör almalısınız. Aşağıda, Flicker Free monitör veri tabanı diye bir başlık var. Oraya göz atabilir veya monitör alırken, bu özelliğin olup-olmadığını özelliklerinden bakabilirsiniz. Yeni monitörlerin çoğunda var vartık bu özellik. Kimi firma eyecare demiş buna, senseye demiş. Lâkin aynı şey hepsi de.

Üçüncü olarak ise, monitörün düşük mavi ışık özelliği olup-olmadığına bakın. Yine bu da özellik kısmında görünür eğer varsa. Artık orta-üst ve üst seviye monitörlerin tamamına yakınında var bu özellik.

Peki eski bir monitörünüz var ve onda da bu 2 özellikte yoksa ne yapmalısınız?
    Monitörünüze titreşimsizlik özelliği ekleyemezsiniz ama bir yazılımla düşük mavi ekran özelliği eklemeniz mümkün. Bunu da f.lux isimli bir programla yapıyorsunuz. Mesela benim ayarlarım: Gündüz 6100K, gece ise 5700K. f.lux'u kullanıpta memnun kalmayan neredeyse yok. Size de tavsiye ederim.

Dördüncü husus ise; gözleri rahatsız olanları, özellikle de astigmat hastalarını çok olumsuz etkileyen bir başka faktör de ekran kartıdır. Şaşırdınız; değil mi? Malesef öyle. Bu konuda yeni nesil nVidia kartlar, AMD kartlara nisbeten daha fazla rahatsızlığa sebep olmaktadır. Eğer GTX 500 serisine kadar bir nVidia kartınız varsa bu sorun yok. Lâkin 600 serisiyle birlikte bu sorun başlıyor. AMD kartların ise hiçbirinde bu sorun yok. Eğer gözlerinizden rahatsızsanız, astigmatınız varsa, özellikle de parlak ışığa bakma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyorsanız, AMD kart kullanmalısınız.

İlgili olarak şu 2 konu mevcut:
    Oyun oynarken başı ağrıyanların (özellikle de astigmatı olanlanların) dikkatine...
    Ekran kartlarındaki renk problemi...

• LEON-X kullanıcısına yanıt
    Tepki süresiyle ilgili ekleme nasıl olmuş üstad? Tatmin edici mi, yeterli buldun mu?
  • 110 TL'lik mouse'u çıkarıp şu şekilde bir sistem yapman daha iyi olur;

• Flicker Free olmasına rağmen Samsung'un bunu belirtmemiş olması da ayrı bi garip.
    Şu an için D590, E390'a göre 25TL civarı ucuza geliyor. Bakalım bugün yarın tercih edip birini alacağım.
  • jedi_master kullanıcısına yanıt
    Sitesinde yaziyor birdaha bak istersen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • met@lrock kullanıcısına yanıt
    Ben burdan bakmıştım:
    http://www.samsung.com/hk_en/consumer/computer-peripherals/monitors/consumer/LS24D590PL/XK?subsubtype=series-5-led

Şimdi siz söyleyince bir de burdan baktım aynen sizin dediğiniz gibi.
    http://www.samsung.com/tr/consumer/it/monitor/led-monitor/LS24D590PLX/UF

• Evet. Böyle ihtilaflı durumlarda en sağlıklı olan, ürünün kendi sayfasına bakmaktır. Samsung sayfasına yani.
  • Hocam ikisi de kendi sayfası. Birisi İngilizce (Sanırım Hong Kong sitesi), diğeri de Türkiye sitesi.
    Türkiye sitesinde Flicker Free olduğu yazıyor, diğerinde yok.

Edit:
    Şimdi bir de UK sitesine baktım. S24D590P modelinden iki tane var. Birisinde Flicker Free olduğunu yazıyor, diğerinde bu ibare yok. Aradaki fark ne acaba:

Bunda Flicker Free belirtilmemiş:
    http://www.samsung.com/uk/consumer/it/monitor/led-monitor/LS24D590PLX/XU

Bunda Flicker Free belirtilmiş:
    http://www.samsung.com/uk/consumer/it/monitor/led-monitor/LS24D590PLX/EN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jedi_master -- 30 Temmuz 2015; 9:01:27 >

• 
Sayfa: önceki 452453454455456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.