Şimdi Ara

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.943
Cevap
185
Favori
244.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Orçun Bostancı

quote:

Orijinalden alıntı: REV0

quote:

Selamlar

Konuyla ilgili teknik bilgilere girmeden önce outdoor giyimin başlı başına bir bilim olduğunun altını çizmek gerek. Kişinin terleme pik noktası, soğuk havaya dayanıklılığı, malzemelerin kullanılacağı coğrafyanın hava koşulları gibi faktörler outdoor giyimde çok önemlidir. Yaklaşık 10 senedir outdoor giyimle yakından ilgileniyorum ve 2 senedir bu sektörde çalışıyorum. Markaların expedition serileri bulunmakta bunlar kesinlikle istanbul gibi senede toplam 15-20 gün sıcaklıkların sıfır derece ve altına düştüğü şehirlerde giyilmez ancak 700-800 fill kaz tüyü montu tüm kış boyunca havanın durumuna göre yeri gelince altınıza tshirt veya polar giyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ben hard shell ceket olarak Millet Gore-tex 28.000 mm lik ceket kullanıyorum. Orta katman olarak North face nin submit serisi 700 fill ve 800 fill kaz tüyü montlarım mevcut. Geçen kış 6-9 ocak kar fırtınasında istanbulda kaz tüyü montun üzerine gore tex hard shell ceket kullandım. Yaklaşık 4 saat o fırtınada yürüdüm ne üşüdüm ne ıslandım ne de terledim. Pantolon olarak soft shell ve salopet tarzda ürünler kullanıyorum. Salopet biraz abartı oluyor sadece aşırı soğuk ve kar yağışlı havalarda mükemmel çalışıyor fakat diğer zamanlar soft shell pantolon işimi görüyor. İçlik olarak Millet tercih ediyorum. Özellikle polyester ve polyamid oranları eşit olanları tercih ediyorum hem koku yapmıyor hem vücut terini üst katmana rahatlıkla atıyor. Bot olarak yağışlı günlerde Lowa nin gore tex membranlı innox modelini kullanıyorum. Eğer araziye çıkacaksam veya şehir içinde hava çok soğuk ve kar yağışlı ise yine Lowa marka insulate dolgu malzemeli ve gore tex membranlı innox ice modelini tercih etmekteyim. Sırt çantalı bir yürüyüş yapacaksam hava koşulları ve arazi çok zorlu ise çarşak bantlı ve dışı tek parça deriden olan ve membranı göre tex olan botlarımı giyiyorum.

Gördüğünüz gibi her koşul için farklı malzemeler gerekmekte ve bunları tecrübe ederek öğreniyorsunuz.

Bu kış için mont olarak Arcteryx in Nuclei Ar modelini sipariş ettim, bu marka maalesef Türkiye'de bulunmuyor. Bir tanıdık vasıtası ile gümrüğe takılmadan getireceğim. Nuclei Ar modeli sentetik dolgu olup arcteryx markasına özel Coreloft dolgu kullanmakta. Ürün hem windstoper özellikli hemde dikişleri gore thermium denilen bantlarla lazerli olarak yapıştırıldığı için suya karşı çok dayanıklı. -10 derecede içinizde ince 100 micronluk bir polarla sıcacık kalinabiliyor. Fakat fiyatı kullandıkları teknoloji sebebiyle yüksek. Önümüzdeki seneden itibaren Arcteryx in Gore tex montlarını kullanma niyetim var. Özellikle Np70 M Teknolojili 3L gore tex teknik ceketleri dünya üzerindeki en dayanıklı yağmurluk ve rüzgarlık diyebilirim.

Daha soğuk iklimi olan bir yere taşınsam Arcteryx Firebee parkasını alırdım, bu mont -30 derece sıcaklıkta içinizde tshirt ile sıcak kalma garantisi veriyor fakat istanbul için gereksiz bir ürün.

Markaların kullandıkları teknolojileri ve deneyimledigim ürünlerin artı ve eksilerini bu başlık altına yazmaya devam edeceğim.

Hocam madem sektorun icindesin, bir sorunum var ayakkabilarla ilgili.

Normal ayakkabi giyemiyorum ben; koseledir, timberlanddir falan filan bu ayakkabilar berbat ediyor bunyeyi. Careyi Lowa'da buldum, asagi yukari 10 senedir Lowa kullaniyorum simdiye kadar 3 tane renegade eskitmisimdir. Sehir icinde de kullandim, daga yuruyuse giderken de kulladik.

Lakin sorun su ki, lowa gunluk kullanimda cok ileri goturmuyor, tabanlarin malzemesiyle alakali, betonu sevmiyor, eriyorlar. Hem Lowa kalitesinde olup hem de uzun sureli goturecek bir ayakkabi bulamadim acikcasi, lowa'nin son serisi maksimum 1 sene goturdu, tabanlarinda yer yer erime var an itibariyle.

Eylul ekim gibi 4cu cifti alacagim, dag vs. icin Hanwag Alaska GTX var halihazirda. Lakin sehir ici kullanim icin bulamadim bir sey. En son Timberland bot denemek istedim onun sonunda da ayaklar kanadi, durum ciddi acikcasi. Her sene Lowa almaktan baska bir cozum bulamadim ben.

Selamlar
    Lowa Renegade'nin uzun konçlu olan modelleri takdir edersiniz ki vibram tabandan yapılmakta ve vibram taban tam olarak kauçuk oranı çok yüksek ve haliyle sert bir malzemedir. Kayalık, volkanik ve buzul alanlarda çok başarılı olmasına rağmen asfaltta vibram taban denge problemleri çıkartır ve kullanım ömrünü azalmaktadır. Hem şehirde hem arazide uzun süreli rahatlık sağlayacak botları hiç bir firma üretemiyor ancak elika grip ve kontak zone grip denen tabanlar hem arazide hem şehirde vibram tabana göre daha kullanılabilirdir. Lowa markasının Türkiye distribütöründe çalışmaktayım ve diğer marka outdoor ayakkabılarınıda yakından inceliyorum konu ile ilgili her zaman yardımcı olurum.

Tekrar merhabalar, cevabiniz icin tesekkurler.

LOWA'nin sitesine baktim ama spesifik tabanli ayakkabi aratamiyorum maalesef. Elika sehirde kullanisli olacak ise, Renegade'in konforuna sahip Elika'li bir model(iniz diyelim artik, madem LOWA'dasiniz ) varmidir ?

Renegade'in rahatligini bulamadim baska ayakkabida ama iste 1 sene tabani erimese guzel olacak

• quote:

quote:

quote:

quote:

Selamlar

Konuyla ilgili teknik bilgilere girmeden önce outdoor giyimin başlı başına bir bilim olduğunun altını çizmek gerek. Kişinin terleme pik noktası, soğuk havaya dayanıklılığı, malzemelerin kullanılacağı coğrafyanın hava koşulları gibi faktörler outdoor giyimde çok önemlidir. Yaklaşık 10 senedir outdoor giyimle yakından ilgileniyorum ve 2 senedir bu sektörde çalışıyorum. Markaların expedition serileri bulunmakta bunlar kesinlikle istanbul gibi senede toplam 15-20 gün sıcaklıkların sıfır derece ve altına düştüğü şehirlerde giyilmez ancak 700-800 fill kaz tüyü montu tüm kış boyunca havanın durumuna göre yeri gelince altınıza tshirt veya polar giyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ben hard shell ceket olarak Millet Gore-tex 28.000 mm lik ceket kullanıyorum. Orta katman olarak North face nin submit serisi 700 fill ve 800 fill kaz tüyü montlarım mevcut. Geçen kış 6-9 ocak kar fırtınasında istanbulda kaz tüyü montun üzerine gore tex hard shell ceket kullandım. Yaklaşık 4 saat o fırtınada yürüdüm ne üşüdüm ne ıslandım ne de terledim. Pantolon olarak soft shell ve salopet tarzda ürünler kullanıyorum. Salopet biraz abartı oluyor sadece aşırı soğuk ve kar yağışlı havalarda mükemmel çalışıyor fakat diğer zamanlar soft shell pantolon işimi görüyor. İçlik olarak Millet tercih ediyorum. Özellikle polyester ve polyamid oranları eşit olanları tercih ediyorum hem koku yapmıyor hem vücut terini üst katmana rahatlıkla atıyor. Bot olarak yağışlı günlerde Lowa nin gore tex membranlı innox modelini kullanıyorum. Eğer araziye çıkacaksam veya şehir içinde hava çok soğuk ve kar yağışlı ise yine Lowa marka insulate dolgu malzemeli ve gore tex membranlı innox ice modelini tercih etmekteyim. Sırt çantalı bir yürüyüş yapacaksam hava koşulları ve arazi çok zorlu ise çarşak bantlı ve dışı tek parça deriden olan ve membranı göre tex olan botlarımı giyiyorum.

Gördüğünüz gibi her koşul için farklı malzemeler gerekmekte ve bunları tecrübe ederek öğreniyorsunuz.

Bu kış için mont olarak Arcteryx in Nuclei Ar modelini sipariş ettim, bu marka maalesef Türkiye'de bulunmuyor. Bir tanıdık vasıtası ile gümrüğe takılmadan getireceğim. Nuclei Ar modeli sentetik dolgu olup arcteryx markasına özel Coreloft dolgu kullanmakta. Ürün hem windstoper özellikli hemde dikişleri gore thermium denilen bantlarla lazerli olarak yapıştırıldığı için suya karşı çok dayanıklı. -10 derecede içinizde ince 100 micronluk bir polarla sıcacık kalinabiliyor. Fakat fiyatı kullandıkları teknoloji sebebiyle yüksek. Önümüzdeki seneden itibaren Arcteryx in Gore tex montlarını kullanma niyetim var. Özellikle Np70 M Teknolojili 3L gore tex teknik ceketleri dünya üzerindeki en dayanıklı yağmurluk ve rüzgarlık diyebilirim.

Daha soğuk iklimi olan bir yere taşınsam Arcteryx Firebee parkasını alırdım, bu mont -30 derece sıcaklıkta içinizde tshirt ile sıcak kalma garantisi veriyor fakat istanbul için gereksiz bir ürün.

Markaların kullandıkları teknolojileri ve deneyimledigim ürünlerin artı ve eksilerini bu başlık altına yazmaya devam edeceğim.

Normal ayakkabi giyemiyorum ben; koseledir, timberlanddir falan filan bu ayakkabilar berbat ediyor bunyeyi. Careyi Lowa'da buldum, asagi yukari 10 senedir Lowa kullaniyorum simdiye kadar 3 tane renegade eskitmisimdir. Sehir icinde de kullandim, daga yuruyuse giderken de kulladik.

Lakin sorun su ki, lowa gunluk kullanimda cok ileri goturmuyor, tabanlarin malzemesiyle alakali, betonu sevmiyor, eriyorlar. Hem Lowa kalitesinde olup hem de uzun sureli goturecek bir ayakkabi bulamadim acikcasi, lowa'nin son serisi maksimum 1 sene goturdu, tabanlarinda yer yer erime var an itibariyle.

Eylul ekim gibi 4cu cifti alacagim, dag vs. icin Hanwag Alaska GTX var halihazirda. Lakin sehir ici kullanim icin bulamadim bir sey. En son Timberland bot denemek istedim onun sonunda da ayaklar kanadi, durum ciddi acikcasi. Her sene Lowa almaktan baska bir cozum bulamadim ben.

Selamlar
    Lowa Renegade'nin uzun konçlu olan modelleri takdir edersiniz ki vibram tabandan yapılmakta ve vibram taban tam olarak kauçuk oranı çok yüksek ve haliyle sert bir malzemedir. Kayalık, volkanik ve buzul alanlarda çok başarılı olmasına rağmen asfaltta vibram taban denge problemleri çıkartır ve kullanım ömrünü azalmaktadır. Hem şehirde hem arazide uzun süreli rahatlık sağlayacak botları hiç bir firma üretemiyor ancak elika grip ve kontak zone grip denen tabanlar hem arazide hem şehirde vibram tabana göre daha kullanılabilirdir. Lowa markasının Türkiye distribütöründe çalışmaktayım ve diğer marka outdoor ayakkabılarınıda yakından inceliyorum konu ile ilgili her zaman yardımcı olurum.

LOWA'nin sitesine baktim ama spesifik tabanli ayakkabi aratamiyorum maalesef. Elika sehirde kullanisli olacak ise, Renegade'in konforuna sahip Elika'li bir model(iniz diyelim artik, madem LOWA'dasiniz ) varmidir ?

Renegade'in rahatligini bulamadim baska ayakkabida ama iste 1 sene tabani erimese guzel olacak

Yeni sezon ürünler henüz gelmedi fakat Eylül ayı itibariyle renegade muadilinde, tactical zephyr bot serisi tarzı model gelecek. Hem onunla ilgili hem de yeni sezon diğer modellerle ilgili seve seve yardımcı olurum.

Elika grip ve contac zone tabanlarla en azından şehirde daha iyi performans alacağınızı düşünüyorum. 2018 yılından itibaren Lowa şehirde kullanılabilecek casual serilerinde devrim niteliğinde değişikliklere giderek çok şık botlar çıkaracak bilginiz olsun. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Selamlar

Outdoor denilince Türkiye'de akla ilk gelen markalar The North Face, Jack Wolfskin, Marmot, Millet vs gibi markalar gelmekte. Hepsi kendi alanında ve bazı klasmanlarda profesyonelleşmiş markalar fakat tüm ürünleri %100 kaliteli ve aşırı hava koşullarına uygun değil. Bu konuda North face, Millet, Marmot gibi markaların belli başlı ürünleri listelerde üst sıralara oynasa da tamamen özel ve elit markalar diyemeyiz. Misal olarak North face son yıllarda VF groupla birleşerek ağırlık olarak şehir hayatına yönelik ürünler üretmeye başladı fakat dağcılık için ürettiği özel ürünler de hala mevcut.

Millet markası ise North Face den teknoloji ve kalite olarak 1 adım önde bulunuyor fakat pazarlama ve reklam işini pek beceremiyorlar. Jack wolfskin ise dünyada outdoor markası olarak bile sayılmıyor :)

Outdoor markalarında zirveye oynayan markalar

1- Arc'teryx (tüm ürunleri)

2- Patagonia (pantolon ve kaz tüyü montları)

3- Mountain Hardwear (kaz tüyü montları)

4- Rab (kaz tüyü montları)

5- Noronna (pantolonları)

Diye liste uzayıp gitmekte.

Tüm bunların haricinde Arc'teryx gibi Kanada kökenli Canada Goose markası var ki sadece Kanada, Sibirya ve Norveç gibi çok soğuk iklimlerin olduğu yerlerde giyilebilen ceket ve parkalar üretmekte.

Canada Goose ürünlerini 5 derece sıcaklıkta dahi içinize tshirt giyerek dahi kullanmanız çok zor çünkü inanılmaz derecede bunaltabilir. Genelde kutup dairesinde yaşayanlar fotoğrafçılık ile uğraşanlar ve yine kutuplarda çalışan bilimadamlari sıklıkla bu markayı tercih etmekte.

Özellikle Kanada Toronto'ya yolunuz düşerse her 5 kişiden 3 ünün üzerinde Canada Goose marka ceketleri görünce şaşırmayın.

Bu yazımda hem şehir içinde hem arazide yoğun kar yağışı, fırtına ve aşırı yağmurlarda kullanabileceğiniz Arcteryx'in Fission SV modelini inceleyeceğiz.

Arc'teryx ürünlerini çeşitli kategorilere ayırmayı tercih eden ve bu şekilde isimler veren bir markadır.

SV ibaresi Severe Weather demek oluyor yani aşırı hava koşullarında kullanabileceğinizi belirten bir ibaredir.

SV ürünlerin tamamı çok dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. (Burada bir parantez açalım Arcteryx in tüm ürünleri Ömür boyu garantilidir)

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler

Fission SV modeli ceket tamamen Gore-tex 2L iç membran olup (2L çift katman gore-tex oluyor bazı ürünlerde 3L kullanmakta) su geçirmez ve yüksek nefes alma özelliklerine sahip.

Ayrıca montun iç katmanı 200 gram arcteryx in geliştirdiği Coreloft isimli sentetik madde ile doldurulmuştur. Ek bilgi olarak Coreloft; güçlendirilmiş ipliklerin silikon kaplanması yöntemi ile üretilen keçe türü bir malzeme olup yüksek nefes alma ve suyla teması halinde dahi ısı üretmeye devam eden bir malzemedir.

Fission SV modelinde Coreloft malzeme ceketin özellikle göğüs bölgesi kolların arkası ve sırt kısmında daha fazla doldurularak vücudun en çok üşüyen bölgeleri böylelikle ekstra olarak soğuktan korunmaktadır. Gore-tex kumaşa DWR denilen su itici özel işlem uygulanmıştır. Diğer markalarda olduğu gibi bu işlem 1 yıkamada kesinlikle çıkmamakta ve uzun süreler ceketin dış katmanında görevini sürdürmektedir.

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler

Ayarlanabilir fırtına başlığında yine 40 gram Coreloft malzeme bulunmaktadır.

Arcteryx in bu ceketle ilgili testlerinde 24 saat yağmur ve kar yağışı altında ıslanma ve üşüme olmadan mükemmel bir performans sergilediği kanıtlanmıştır.

Fission SV modeli 5 derece ile -25 derece aralığındaki sıcaklıklarda kusursuz bir ısıtma performansına sahip olduğundan özellikle doğa fotoğrafçıları, sürekli dışarıda çalışanlar, dağcılar ve trekking yapanlar tarafından tercih edilmektedir.

Bu kadar teknoloji ve kalitenin fiyat olarak karşılığı ise 700 Euro civarındadır. Kanada'da satış fiyatı ise 1.100 kanada doları (1 kanada doları 2.30 tl)

Diğer yazılarımda yine üst düzey markaların ürünlerini incelemeye ve kullandıkları teknolojilerin ne işe yaradığını anlatmaya devam edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orçun Bostancı -- 17 Ağustos 2017; 22:17:41 >

• Arcteryx için dediklerin doğru gerçekten ama Marmot ile Patagonia , Mountain Hardwear arasında fark yok Rab bunların altında bence.Hepsi aynı ayarda firmalar.Bide North Face summit series ler için parantez açmışsın ama devam etmemişsin.Çünkü bu işte üst yerlerde çoğunlukla North Face kullanılıyor.Mesela Çadır,uyku tulumu,kaz tüyü tulum işinde North face Everest gibi yerlerde ilk sıralardadır.Evet piyasa ürünlerine para verilmez bencede.Marmot Minimalist monta sahibim çok memnunum.Kar performansından ziyade yağmur için bir ürün (çünkü 3layer gore-tex değil)ve listelerde kendi sınıfında yüksek yerlerde.
    Ultralight çadırda Msr,Big Agnes çok iyi gerçekten.Marmotda çadır işinde her sınıfda çadırı olan az firmadan biri.Ekstrem şartlardan ultralight a kadar çadırı var.Uyku tulumu ekstrem sınıfta North Face , Marmot ,Mountain Hardwear çok iyi. Ultralight kaz tüyü montlarda Marmot,Mountain Hardwear çok iyi,Patagonia da iyilerden.Ultralight uyku tulumu Marmot,Sea to Summit,Zpack, Patagonia iyilerden.Yağmur, kar hardshell montlarda Arcteryx bir numara ondan sonra Marmot,North Face,Outdoor Research gibi firmalar geliyor.

Eğer amaç kaliteyse Columbia , Jack Wolfskin gibi firmalardan uzak durulmalı.Bu firmalar şehir hayatı için ürünler yapıyor ama ülkemizde maalesef bide çok pahalılar.Arcteryx bencede övdüğün kadar var parası olan için ilk tercih olamalı.Ama özellikle hardshell ürünlerde.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Selamlar

Selamlar

Yeni sezon ürünler henüz gelmedi fakat Eylül ayı itibariyle renegade muadilinde, tactical zephyr bot serisi tarzı model gelecek. Hem onunla ilgili hem de yeni sezon diğer modellerle ilgili seve seve yardımcı olurum.

Elika grip ve contac zone tabanlarla en azından şehirde daha iyi performans alacağınızı düşünüyorum. 2018 yılından itibaren Lowa şehirde kullanılabilecek casual serilerinde devrim niteliğinde değişikliklere giderek çok şık botlar çıkaracak bilginiz olsun. :)

Hocam cikis tarihleri Turkiye icin mi yoksa Avrupa'yi da kapsiyor mu ? Ben Isvicre'deyim su an, Eylul'de cikacak bot varsa seve seve bakarim. Simdiki renegade fazla goturmeyecek sanirim taban olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: Marksman84

Arcteryx için dediklerin doğru gerçekten ama Marmot ile Patagonia , Mountain Hardwear arasında fark yok Rab bunların altında bence.Hepsi aynı ayarda firmalar.Bide North Face summit series ler için parantez açmışsın ama devam etmemişsin.Çünkü bu işte üst yerlerde çoğunlukla North Face kullanılıyor.Mesela Çadır,uyku tulumu,kaz tüyü tulum işinde North face Everest gibi yerlerde ilk sıralardadır.Evet piyasa ürünlerine para verilmez bencede.Marmot Minimalist monta sahibim çok memnunum.Kar performansından ziyade yağmur için bir ürün (çünkü 3layer gore-tex değil)ve listelerde kendi sınıfında yüksek yerlerde.
    Ultralight çadırda Msr,Big Agnes çok iyi gerçekten.Marmotda çadır işinde her sınıfda çadırı olan az firmadan biri.Ekstrem şartlardan ultralight a kadar çadırı var.Uyku tulumu ekstrem sınıfta North Face , Marmot ,Mountain Hardwear çok iyi. Ultralight kaz tüyü montlarda Marmot,Mountain Hardwear çok iyi,Patagonia da iyilerden.Ultralight uyku tulumu Marmot,Sea to Summit,Zpack, Patagonia iyilerden.Yağmur, kar hardshell montlarda Arcteryx bir numara ondan sonra Marmot,North Face,Outdoor Research gibi firmalar geliyor.

Eğer amaç kaliteyse Columbia , Jack Wolfskin gibi firmalardan uzak durulmalı.Bu firmalar şehir hayatı için ürünler yapıyor ama ülkemizde maalesef bide çok pahalılar.Arcteryx bencede övdüğün kadar var parası olan için ilk tercih olamalı.Ama özellikle hardshell ürünlerde.

Aslında kullandıkları teknoloji bakımından çok fark var çünkü Arcteryx ürün proseslerinde daha butik mantıkla hareket etmekte. Tekstil konusunda dünyada Arcteryx 1 numara fakat uyku tulumu, ocak, mat, çadır vs üretimleri yok. Yani bu şeye benziyor firma diyor ki ben her şey üretmektense sadece 1 konu üzerinde uzmanlaşmak istiyorum. Piyasadaki diğer markaların handikapları tüm ürünleri üretip kaliteyi düşürmeleri oluyor yoksa North Face nin çadırları ve uyku tulumları efsanedir, keza MSR ın ocakları ve çadırları aynı şekilde zirve ürünlerdir. North face nin serileri konusuna müsait bir zamanda girer konuşuruz, yıllık izinde olduğum için tatil modunda pek yazamıyorum

Bu arada Arcteryx'in LEAF serisi var onunla ilgili apayrı bir tartışma konusu gerekiyor. Yanmaz ve balistik patlamalara karşı dayanıklı ürünlerin geliştirildiği ve sadece tactic malzemelerin üretildiği bir serisi var. ABD ordusunun tamamı bu ürünleri kullanmakta ayrıca Rus ordusu da özel birimlerinde bu ürünleri kullanıyor. Arcteryx LEAF serisinden sınırlı sayıda satışa sürülen ürünler Avrupa'da bulunabiliyor. Neyse konu konuyu açtı şimdilik bi nokta koyalım, Kurban bayramında konuyu yeniden güncelleriz

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Selamlar

Selamlar

Hocam cikis tarihleri Turkiye icin mi yoksa Avrupa'yi da kapsiyor mu ? Ben Isvicre'deyim su an, Eylul'de cikacak bot varsa seve seve bakarim. Simdiki renegade fazla goturmeyecek sanirim taban olarak

Selamlar

Sanırsam Eylül ayından itibaren LOWA nın yeni sezon ürünlerini Avrupa'da bulabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla siparişler tamamlanmış ve ürünler sevk edilmeye başlanmış.

• Gore-Tex Montlarla ilgili yanlış bilinenler ve ürün tavsiyesi.

Selamlar

Son yıllarda hem şu geçirmesin hemde nefes alıp terletmesin diyerek aldığımız gore-tex montlarında kullanım ömrü olduğunu ve her sene üzerindeki malzemenin özelliğini yitirdiğini bir çok kişi bilmemekte.

Gore-tex montların çalışma prensibi üzerindeki gözeneklerin su zerreciklerinden küçük olması fakat buhar zerreciklerinden büyük olması sebebi ile hem su geçirmemekte hem de terlemeyi önlenmek şeklinde işlev görmektedir. Çok sık olarak dokunan kumaş altına kaplanan gore-tex membran sayesinde su yüzeyden akıp giderken vücudunuzdaki nem de gözeneklerden çıkarak terlemeyi önlemektedir.

Kumaş dışına uygulanan özel işlemler sonucu ilk zamanlar su kaydıran montunuz ilk sene sonunda yikamalara bağlı olarak su kaydırmazlığınin %50 sini kaybedebilir. Bu durumları önlemek için piyasada özel balmumlu şampuan ve spreyler satılmakta. Özellikle yıkama sonrasında gore-tex montunuza sprey uygulaması yaptıktan sonra Ütü ile orta sıcaklıkta montunuzu ütülerseniz çok uzun süreler aynı performans ile kullanım sağlarsınız. Fakat yinede üzerinde bulunan sık dokunmuş kumaş zamanla tüylenip gözle görülmeyecek şekilde pamuklanarak su tutmaya başlayacak montunuz su almasa dahi üzerinde biriken su sebebiyle nefes alma özelliği kaybolacak ve iç kısımdan terleme yapacaktır.

Bu gibi kötü durumları engellemek için firmalar kıyasıya ar-ge çalışmaları yapmakta ve ürün ömürlerini uzatmaktalar.

Bunun en güzel örneği yine Arc'teryx markasında karşımıza çıkmakta. Özel olarak geliştirdikleri kumaşlar sayesinde gore-tex ceketlerinin kullanım ömürleri 5 ila 10 yıl arasında uzayabiliyor. Özellikle çok fazla hareket gerektiren avcılık gibi aktivitelerde BD-450 ve Np70-D kumaş teknolojileri ile aşırı sürtünme halinde dahi en ufak tüylenme yapmadıkları testler ve kullanımlarda kanıtlanmıştır.

Bir önceki mesajımda Arc'teryx LEAF serisinden bahsetmiştim, bu serinin ürünleri teknoloji konusunda en yenilikçi ürünleri geliştirip piyasaya sunmaktalar.

Her tür makina yağı, petrol ve barut lekelerini kumaş üzerinden nemli bez yardımı ile kolayca silinmesini sağlayan bu ceketlerle av sırasında kayaların ve toprak zeminin üzerinde korkusuzca sürünebilir yatabilir ve deforme olmamasını hayretler içerisinde deneyimlersiniz.

Sırt çantasının sürtündügü noktalarda meydana gelen kumaş dezonformasyonlarını dert etmek istemeyenler için biçilmiş kaftan adeta.

Vakit buldukça bu başlığı şenlendirmeye devam edeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orçun Bostancı -- 19 Ağustos 2017; 22:22:33 >

• Ürünler hakkında çok fazla bilgim olmamasına rağmen benim de konuda bir tuzum olması için bir ürün hakkında bilgi vermeye çalışacağım. geçen sene almanya'da yaşayan bir tanıdık tavsiyesi ve de 70 euro gibi iyi fiyattan dolayı aşağıdaki ürünü aldım. Ürünü çok kuvvetli bir yağış ve rüzgarda denedim ve sonuç mükemmel fermuar ve dikişler bantlı kaput başı çok iyi kapatıyor ve ceplerin kullanımı fonksiyonel yalnız ısıtması çok iyi olmamasından dolayı çok soğuk havalarda iç tarafa kalın giyinmek gerekiyor.
    Başta belirttiğim gibi teknik bilgim az olduğundan dolayı söylemek istediklerim bu kadar. Soracağınız bir soru varsa elimden geldiğince cevaplarım
    İyi forumlar herekese...

https://www.amazon.de/gp/product/B00AYUQNWA/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1&language=tr_TR

• quote:

Orijinalden alıntı: jakabo1982

Ürünler hakkında çok fazla bilgim olmamasına rağmen benim de konuda bir tuzum olması için bir ürün hakkında bilgi vermeye çalışacağım. geçen sene almanya'da yaşayan bir tanıdık tavsiyesi ve de 70 euro gibi iyi fiyattan dolayı aşağıdaki ürünü aldım. Ürünü çok kuvvetli bir yağış ve rüzgarda denedim ve sonuç mükemmel fermuar ve dikişler bantlı kaput başı çok iyi kapatıyor ve ceplerin kullanımı fonksiyonel yalnız ısıtması çok iyi olmamasından dolayı çok soğuk havalarda iç tarafa kalın giyinmek gerekiyor.
    Başta belirttiğim gibi teknik bilgim az olduğundan dolayı söylemek istediklerim bu kadar. Soracağınız bir soru varsa elimden geldiğince cevaplarım
    İyi forumlar herekese...

https://www.amazon.de/gp/product/B00AYUQNWA/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1&language=tr_TR

Markayı biliyorum daha çok kayak snowboard gibi sporlarda tercih ediliyor. Kendi teknolojisini kullanmakta. Yanlış görmediysem 20.000 mm su geçirmezlik özelliği var bu oldukça ıyi bir rakam. Çok yağışlı iklimlerde rahatlıkla kullanılabilir, dikişleri lazer bantlı bir ürün her zaman avantajlıdır. Uzun kullanım sonrası durumunu merak ediyorum. Performansı nedir test etmek gerek

• Orçun Bostancı kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam 20000 bulunduğum yer kışın iyi yağış alıyor. Şu an memnunum ilerleyen zamanlarda kullanıma göre tecrübelerimi yazarım

• Bende goretex montum icin Nikwax aldım.Gayet başarılı buldum.

Montun ömrünüde en az 3 sene arttirir gibime geliyor.Makineye düşük devirde 30 c de attim şimdi su cam gibi akıyor. Birazda malzeme bakmak lazim, kaliteli montlar ateş pahası oldu.

• Şehir içi ve arada sırada orman/arazi yürüyüşleri için maksimum 300 lira bütçeyle ne alabilirim?

Columbia'nın 286 liraya ayakkabısını buldum ama dayanıklı değil galiba.

• Orçun Bostancı kullanıcısına yanıt
    Aslında gore-tex astar kısmı halen ömür boyu garantili, sizin de dediğiniz gibi hasar gören, dış katmandaki su kaydırıcı/koruyucu olan kısım. Dış bölge yeterince yıpranırsa elbette ki iç astar olan gore-tex de hasar görebilir. Ama dıştan hasar vermediğiniz sürece astarın kendisi özelliğini kaybetmediği için "guaranteed to keep you dry" muhabbeti devam ediyor.

Ama asıl fark şu, gore-tex ve bence PTFE bazlı olmayan diğer astarlar haricinde tüm marka ürünleri (özellikle Poliüretan bazlı olan hyvent, bokvent, zikvent drytex, mrytex vs.) oldukları yerde bozuluyor, katlanma noktalarında bile içten yırtılıyor.

Elimdeki marmot precip ceket (2007 de almıştım) hiçbir dış hasar olmamasına ve toplam belki 100 gün giyilmesine rağmen 2014-2015 olduğunda iç kısımdan resmen pütür pütür dağıldı.

Dermizax astarlı bir başka montum ise 5 sene içinde kapişon kısmından içten yırtıldı gene, dış hasar sıfırdı.

Bir de su kaydırıcılık aslında su geçirmezliğini etkilemiyor biliyorsunuz, sadece nefes alabilirliğe sekte vuruyor. Yani pamuklanan mont yırtılmadığı sürece su geçirmemeye devam edecektir. Su kaydırıcı spreylerle hasarsız kısımlar halen uygulamaya devam edilerek montun ömrü uzayabilir. YOksa kimse muşamba gibi gezmek istemiyor elbette :)

Bu arada ütü yerine kurutma makinesi çok daha etkili aktivasyon konusunda. Artık yeni nesil çamaşır makinelerinde de outdoor yıkama, apreleme programları da var (siemens, miele, samsung vs.) hele kurutucu özellikli ise yeni makine, tam tadından yenmez olacaktır.

• Dostlar kış için aldığınız, şehirde günlük kullanım olarak memnun olduğunuz f/p botlarınızı öğrenebilir miyim

• @Orçun Bostancı

Orcum hocam tekrar selamlar.

LOWA'nin sitesine bakiyorum su an, lakin yukarida dedigin Erika Grip, Contact Zone Grip tabanli ayakkabi bulamadim. Zephyr serisinde yok en azindan

https://www.lowaboots.com/mens/task-force-tactical

Renegade gitti gidiyor ya, ayakkabi lazim, bizi baska markalara muhtac etme

• quote:

@Orçun Bostancı

Orcum hocam tekrar selamlar.

LOWA'nin sitesine bakiyorum su an, lakin yukarida dedigin Erika Grip, Contact Zone Grip tabanli ayakkabi bulamadim. Zephyr serisinde yok en azindan

https://www.lowaboots.com/mens/task-force-tactical

Renegade gitti gidiyor ya, ayakkabi lazim, bizi baska markalara muhtac etme

Hocam selamlar önümüzdeki hafta salı veya çarşamba günü yeni sezon ürünler gelecek, tekrardan haber veririm :) muhtaç etmem başka markalara merak etme :)

• Vaude marka soft jell mont almayı düşünüyorum kışı kullanmak için markayla ilgili kullananlar yada bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanlg -- 26 Eylül 2017; 17:39:20 >
  • hakanlg H kullanıcısına yanıt
    Vaude kaliteli bir alman markasıdır, ürün linki ya da ismi atarsanız detaylı bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohzman

Vaude kaliteli bir alman markasıdır, ürün linki ya da ismi atarsanız detaylı bakalım.

http://www.hepsiburada.com/vaude-roccia-softshell-erkek-ceket-40080-pine-s-p-HBV000001SXEY ürün bu hocam içine çok soğuk zamanlarda 200 luk polarla gıymeyı düşünüyorum ilginiz için teşekkür ederim
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.