Şimdi Ara

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.942
Cevap
185
Favori
244.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çok sağolun hocam, ben internetten modelleri araştırmaya devam ediyim. Beğendiklerimi kağıta yazıyorum, zevkli bir iş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 2 Ekim 2017; 16:48:46 >
  • 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Millet markası ile ilgili bi kaç bilgi eklemek gerekirse Trilogy serisi Millet markasının en üst seviye ürünlerini temsil eder. Tıpkı North Face nin Submit serileri gibi. Bahsi geçen Trilogy ceket Goretex pro olup 3 katmanlı olarak lamine edilmiştir.

Omuz bölgeleri, kolların kenarları gibi en çok aşınan noktalarda polyamid bulunmaktadır.

Millet son yıllarda kaz tüyü montlarına aşınmaya dayanıklı kevlar kumaş uygulamakta fakat goretex için böyle bir çalışması şimdilik yok. (ekstra ağırlık getireceği için) Ayrıca Trilogy serileri ultra hafif malzemelerden yapılmaktadır.

Bana göre Milletin en büyük eksisi bilek kısımlarındaki cırtlar. Trilogy serilerinde aynı hataya şimdiye kadar denk gelmedim ancak diğer serilerinde kol cırtlarının dikişleri 3-4 senede sökülüyordu.

Aşağıdaki fotoğrafta Millet Trilogy Goretex pro ceketin kitapçığında yazan teknik özellikler belirtilmiş.

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler

Patagonia konusunda söylenecek çok söz yok, dünyada sayılı outdoor markalarından olduğu bir gerçek. Fakat Ohzman bey de söylemiş kesimleri biraz bol bizim Türk insanına göre :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Outdoor ürünlerde ceket ve pantolonlarda kullanılmak üzere Gore-Tex firması tarafından geliştirilen GORE THERMIUM teknolojisi kullanılmaya başlandığını daha önceden bahsetmiştim. Gore Thermium outdoor teknolojisinde devrim yapmaya hazırlanıyor.

Bununla ilgili bir inceleme yazısı hazırladım umarım yardımcı olurum.

GORE® THERMIUM ™ ürün verileri

GORE® THERMIUM ™ ürünleri izolasyonlarını kuru tutmak üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla, yağmur testlerinde hafif yağmur yağmasıyla bu parçaları izolasyona ne kadar nüfuz ettiğini ve bu sayede yalıtım gücünün ne kadar tehlikeye atıldığını belirlemişler. Yağmur test Odasında 90 dakika kaldıktan sonra, yalıtım, başladığı sıcaklığı korumak için kapasitesinin en az% 90'ını muhafaza ettiğini kanıtşamış!!

Fakat basınçlı su testlerinde Gore Thermium un 90 dakika sonunda su geçirdiği görülmüş.

Gore Thermium Kaz tüyü, primaloft, coreloft ve Termal izolasyon üzerine kullanıldığından artık yağmurlu havalarda dahi uzun süreler boyunca rahatlıkla kaz tüyü ve dolgu montlarınızla aktivitelere katılım sağlayabileceksiniz.

Sonraki test için terleme nefes alma sorunlarına göz atıldı ve test parçalarının yalıtım etkisinin nasıl değiştiğini gördük. Çaba ne kadar yoğun olursa, yalıtım ne kadar inceltilirse vücutta oluşan terin buharlaşarak katman üzerinden uzaklaştığı görülmüştür.

GORE® THERMIUM ™ markası için kullanılan tüm kumaş laminatların RET 4 m²Pa / W veya daha düşük bir hava geçirgenliği değeri vardır. RET, "bir tekstilin buharlaşmaya dayanıklılığı" anlamına gelir, bu da nem aktarımı direncini temsil eder. RET değeri ne kadar düşükse o kadar iyi olur. RET 6 m²Pa / W altındaki değerler son derece nefes alabilir olarak sayılır. GORE® THERMIUM ™, bu eşiğin değerinin yüzde 30'dan daha aşağıda düşüyor. Bu ürünlerden bazıları bile süper 2 m²Pa / W'den daha düşük RET değerine sahiptir.

Ayrıca Gore Thermium astarı tamamen rüzgar geçirmez özelliğine sahiptir.

Tüm bu özellikleri ile GoreThermium Buzul tırmanışçıları, dağcılar, kış kampçıları, trekkingciler ve bisiklet sporları ile uğraşanların gelecekteki kurtarıcısı olarak duruyor.

Daha önceki yazımda Arc'teryx markasının bir kaç ürününde gore thermiumu kullandığından bahsetmiştim.

Özellikle 850 dolum gücünde kaz tüyü ile doldurulmuş Firebee AR parkası çok hoşuma gidiyor 1 senedir takipteyim. Bu kış sezonunda kullanmak üzere dayanamadım ve sipariş vermeye karar verdim. Ürün 1-2 ay içinde elimde olacak, montu kullananlar Kanada kışlarında -30 dereceye varan sıcaklıklarda ve 50 KM rüzgarda içlerinde ince bir t-shirtle üşümeden rahatça sabit durduklarından sözetmişler. Ürün geldiğinde detaylı inceleme yazısı yazacağım.

Bahsi geçen ürüne ait görsel aşağıda.

• Orçun Bostancı kullanıcısına yanıt
    Hocam bu bilgiler ıcın tesekkur ederım. Ben buyuk ıhtımal marmot cerro torre yı alıcam, fakat henuz tam karar veremedım. Alacagım güne kadar dıger montlarada göz atıyorum ama tasarım ve özellık olarak marmot cerro torre hoşuma gıdıyor.

Bu arada resmını koydugunuz arcteryx mont'un rengı ve modeli de baya guzelmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 4 Ekim 2017; 23:5:44 >
    Marmot Cerro Torenin teknik özellikleri

3L Gore tex lamine kumaş (PRO serisi değil)

C-Knit streçleme teknolojisi kullanıldığı belirtilmiş.

Fermuarlar suya dayanıklı inşaa edilmiş. 450 Gram net ağırlığı var

Renk seçeneklerini katalogdan çektim, yurtdışı parekende satış fiyatı 450 Euro civarındaymış ilk çıktığı sene.

Arcteryx in Firebee AR modelini 1 senedir inceliyorum, tüm şartları zorlayıp almaya karar verdim Bu Renk seçeneği şu an Avrupada stoklarda yok, sabır edip beklersem o rengi alacağım, olmazsa Koyu mavi ve siyah seçenekleri var. Kış kampını iple çekiyorum

Teknık ozellıkelrden pek anlamıyorum, ılk kez boyle bır mont alıcam henuz acemıyım ama ohzman bey övüyor ve bende bıraz araştırdım anladıgım kadarıyla ıyı montmuş. Eğer Marmot cerro torre alırsam ( Bu arada ismini nasıl telafuz edıyorlar bılmıyorum ) Lacivert rengini alıcam.

Arcteryx'in montlarını google dan arattım ama turkıye de satmıyorlar sanırım, cunku bulamadım. Sız alacaksanız kesınlıkle mavı rengını alın, mukemmel gozukuyor.

Bu arada fıyatı 1000 dolar civarıymış, vay be. Şimdiden hayırlı olsun.

Marmot ve Millet trilogy serisi arasında çok fark yok her iki modelde sizi yeterince memnun edecektir kanaatindeyim. Evet Arc'teryx maalesef Türkiye'de yok Avrupada dahi çok bulunmuyor ancak mağazaları mevcut. Abd ve Kanada fiyatları dolar üzerinden daha avantajlı fakat Avrupada fiyat çok daha yüksek. Maalesef o model Avrupada 1.000 Euro Türkiye'de satılması halinde KDV Gümrük bedeli vs ile fiyatları 2 ye katlanacağından satışı imkansız hale gelecektir

Montunuzu aldıktan sonra buraya tecrübelerinizi yazarsınız, ben sadece 1 gün kullandım Marmot Cerro modelini şansıma o gün çok yağış olmadığından sağlıklı analiz yapamıyorum fakat Gore tex teknolojisi tartışmasız iyidir. Kullanım ve yıkama talimatlarına dikkat edin, önceki mesajlarda bakımı ile ilgili yazılarımızda mevcut :) güle güle kullanın şimdiden

Çok tesekkur ederım. Bir aksilik çıkmazsa hafta sonu almaya gıdıcem, o zamana kadar alternatıf olarak başka marka ve modellere göz atıyorum. Gelısmelerı yazıcam buraya.
    Marmot Cerro Torenin teknik özellikleri

3L Gore tex lamine kumaş (PRO serisi değil)

C-Knit streçleme teknolojisi kullanıldığı belirtilmiş.

Fermuarlar suya dayanıklı inşaa edilmiş. 450 Gram net ağırlığı var

Renk seçeneklerini katalogdan çektim, yurtdışı parekende satış fiyatı 450 Euro civarındaymış ilk çıktığı sene.

Orçun bey siz arc'teryx'i nereden alıyorsunuz.

Ben mammut alıyorum normalda outdoorworks.de üzerinden ama exxposed.de den la sportiva nepal trek botu 900 liraya almışlığım bile oldu, hem de 47,5 numara :)

Sizin avrupadan türkiyeye paypalsız düzgün yollayan bir yeriniz varsa ben de demlenebilirim :)
  • Ohzman kullanıcısına yanıt
    Hocam selamlar

Arc'teryx i farklı kanallardan getireceğim. Arc'teryx firmasında çalışan bir tanıdık vasıtasıyla olacak. İnternet üzerinden hiç denemedim aslında backcountry.com dan uygun fiyat yakalandığı zaman ABD üzerinde tanıdık varsa onların adresini verip daha sonra hostes veya pilot tanıdık yolu ile getirilebiliyor ancak anlatırken bile ben yoruldum :) Maalesef kimi insanların fırına gider gibi ulaştıkları ürünleri bizler 10 dereden su getirerek bile ulaşamıyoruz. Kanada da tanıdık olması şart hale geldi artık

• @Ohzman

Hocam salomon'un ayakkabıları nasıldır ? Orta mı yoksa iyi mi sayılıyor?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • salomon bu parasını haketmiyor dediğim firmalar arasındaki en iyisi aslında ama ben ince koşu ayakkabısı tipinde birşey almayacaksam asla yaklaşmam yanına.

millet bile 550 liraya var

http://www.maceracumhuriyeti.com/Millet-Alpine-Ltk-Erkek-Ayakkabisi_9379.html#0

kalite farkı devasa.
    Sayın Alp Sanalan İstanbulda Çok Önemli Bir Kongredeydim. Cevabınız için teşekkür etmekte geciktiğim için üzgünüm. Dediklerinizi detaylı olarak inceledikten sonra konuyu tekrar şenlendireceğim. Hoşçakalın
    Hocam ben günlük şehirde giymek için su geçirmez rahat yürüyüş ayakkabı arıyorum. Sizin gönderdiğiniz linkteki tipte modellere bakıyorum.

tek tek model ve markalara bakıyım, modelini sevdiklerimi sorarım öyle daha kolay olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 5 Ekim 2017; 16:20:40 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, Türkiyenin doğusunda, sert kışlarda karda giymelik mont ve bot almam gerekiyor.
    https://www.sportive.com.tr/north-face-m-evolve-ii-triclimate-jacket-t0cg55h2g?gclid=CjwKCAjwmK3OBRBKEiwAOL6t1EtdWCULKMV2ROv7byR9uI-zKhiLRuewkhGhhn4wLYl8YKN-8besnhoC170QAvD_BwE&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
    http://www.hepsiburada.com/the-north-face-m-evolve-ii-triclimate-jacket-bay-mont-fw17-siyah-pm-outmcrcg55jk3

Bu montu beğendim aslında, ama fiyat farkının sebebini anlayamadım. Mont parasını hakediyor mu? Önerilere tamamen açığım.

Bot olarak da yine aynı markadan şunu buldum:http://www.hepsiburada.com/the-north-face-m-storm-strike-wp-bay-ayakkabi-fw17-p-HBV0000016M7I

Yorumlarda kar yağdıktan sonra su geçirdiğini söylemiş biri. Sizce bunu mu alayım, yoksa önereceğiniz başka bir şey var mı?

ekleme: bir de şunu buldum, nasıldır? siteyi tanımıyorum.http://www.bittigidiyo.com/u16658/polar-ceket-yelek/millet-karakoram-gore-tex-erkek-ceketi.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mike4peace -- 5 Ekim 2017; 21:32:42 >

• mike4peace kullanıcısına yanıt
    Fiyat farkı çok normal. O ceketler 550-850 lirası oynar sezonuna, rengine, satıcısına göre. Ucuz olanı alabilirsiniz sorun yok.
    Eğer -10 ve aşağısını görecekseniz bu mont sizi kurtarmaz. Yoksa parasını hakeder.

Bot KESİNLİKLE OLMAZ. Nedeni sıcak tutmayacak olması değil. Sizi sadece 2 sene götürebilecek olması. Kışlık ayakkabı gibi birşey o, dayanıklılığı sıfıra yakın. Onun yerine meydanav.com dan lomer, scarpa, meindl kutupayisi.com dan asolo,bestard bakın. Buralardan alacağınız 500 lira civarı bir trekking botu çok daha iyi iş görecektir.

https://www.meydankamp.com/SCARPA-TERRA-GTX-BROWN-BOT,PR-43156.html

http://www.kutupayisi.com/urun/asolo-triumph-gore-tex-erkek-trekking-botu

Bulduğunuz mont 2013/2014 sezonu ürün. 3 senelik, muhtemelen stokta yoktur zaten. Gore-tex gibi astarlı ürünleri yeni almaya bakın.

Sizin için en mantıklısı 3L bir dış kat alıp için kaz tüyü mont/yelek giymek.

http://www.k2outdoor.com.tr/Spire-Gore-Tex-Teknik-Ceket-Kis-2016-2017,PR-22226.html gibi

ya da keşke ucuz olsa;

https://www.dogaspor.net/urun/the-north-face-mens-mountain-light-triclimatet93826u6r

• mike4peace kullanıcısına yanıt
    North Face nin triclimate ceketinin içinde Sadece 100 mikronluk polar var sizi doğuda kesinlikle sıcak tutmayacaktır. İç ceketi primaloft dolgulu olan yada kaz tüyü dolgulu olan bir model seçiniz. En son attığınız millet ceket üst katman olarak çok başarılı mesela. Altına kaz tüyü bir mont almanız şart. Ayakkabı konusunda ise North Face den uzak durun çünkü uzmanlık alanı kaz tüyü montlar, gore tex teknik ceketler ve uyku tulumları olan bir firma. Soğuk iklim ayakkabısı için Columbianın waterproof botlarına bakmanızı tavsiye ederim. Ya da alacaksanız insulate dolgulu ve sugeçirmez modelleri olan markalara bakın.

Tekrar etmek gerekirse

Üst kısmınızı içlik+polar sweet+kaz tüyü mont+kabuk ceket olarak kombinlerseniz -15 -20 dereceye kadar zorlu hava koşullarında rahat edersiniz.

Ayakkabı olarak jack wolfskin ve north face haricinde bir seçim yapın. Ve kesinlikle insulate+waterproof teknolojili olsun. (Gore tex de waterprooftur ancak yüksek hava alma kabiliyeti ile ayaklarınızı terlemeye karşı korur)

İyi akşamlar hocam. Bu konuyla alakasız bir soru olacak ama içimde kalmasın diye ve öğrenmek ıcın sormak ıstıyorum. Kışın nike zoom tarzı spor ayakkabılar giyilmezler dimi ? Fiyatları 500-600 tl civarı, bu paralara kalıtelı su gecırmez ayakkabılar var. Ben şehirde kot pantolonun altına giymek ıcın ıstıyorum görüntüsü hosuma gıdıyor.

Outdoor tarzı ayakkabılar dayanıklılar ama bıraz kabalar, yınede sızın önerdıgınız markaların modellerıne tek tek bakıyorum, goruntusu hosuma gıdenlerı yazıyorum.

Edit: Sabahtan beri bir sürü markaya ve modele baktım ama en çok görüntü olarak bu model hoşuma gitti hocam.
    Salomon XA Pro 3D Sizce bu ayakkabı nasıldır ? Siyah ve lacivertli olanı güzel gözukuyor ama yakından nasıl gozukuyor bakmak lazım. Eğer iyi ayakkabıysa bunları almayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 6 Ekim 2017; 0:13:0 >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.