Şimdi Ara

Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında önemli bir düşüş yaşandı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
6.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yerli arabaya umut bağlamayın boşa vestel ceptelefonu etti ne olduysa oda olur aynısı geçen getirdi uşak tanıttı onu alırmısın dedik tamam alalım bir fiyat dedi esksiyle aynı ital olanla aynı paraysa yerli neden yerli birde ital olana ek vergi kodular bu satılacak diye az kar etmemek içi,n fiyata eklemiş gönderdim gitti
  • quote:

Orijinalden alıntı: ABSOLUT.

Taktın 40 bin tl ye paran yoksa banka hesabını at para göndereyim yeterki 40 bin deme 50 bin falan de cümle değiştir ya

AKP'nin ağababası ABSOLUT. 40 BİN TLverginin hesabını veremeyince "bön aköpölüö döğölöm kü" dersin tabi kaçacak delik kalmamış

Tamam gülüm 40 BİN TL vergi demeyeceğim gel kaçma, 21.500 TL diyeyim uyar mı

30 BİN TL'lik arabaya 21.500 TL vergi geçirip vatandaşa 50 BİN TL'ye satan devlet diyeyim, yine AKP'li değil misin şimdi

http://binekarac.vw.com.tr/2017-tum-modeller-fiyat-listesi.aspx#2017-tum-modeller-fiyat-listesi

• quote:

Orijinalden alıntı: high speed dirt

Renault Megane HB Touch 1.2 130 BG.
    Araç 1 ay önce 75.300TL idi. İki hafta önce 77.100TL oldu. Bugün itibariyle 80.300TL

https://www.cdn.renault.com/content/dam/Renault/TR/price-list/Renault-Binek-20170404.pdf

vur vur....

• Vade 48 aya çıkarıldı, buna rağmen azalma varsa düşündürücü.

3 ay boyunca satılan sıfır araçların ortalama değeri ne acaba, bence en önemli veri o.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peynir ekmek gibi araba satılıyor memlekette siz daha konuşmaya devam edin. İster kabul ederseniz ister etmez, milletin alım gücü söylendiği kadar düşük değil. Öyle olmasa bu kadar araba satmazdı. Aynı konuyu telefonda da söylüyorlar, satış rakamlarına bakıyorsun iPhone vb. pahalı modeller en çok satanlar arasında.

Fakirden çok fakir edebiyatı yapan var.
  • quote:

Kimse almasın. 43 BİN TL'lik arabaya ÖTV + KDV = 40 BİN TL vergi ilave edip vatandaşına 83 BİN TL'ye araba geçiren devletten hiç kimse araba almasın, biz enayi değiliz, yeter artık biraz sesiniz çıksın arkadaş.

Daha önce olsa bu yoruma katılırdım ama şu an aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bizde gelirlerin vergiye oranı yaklaşık %30. gelişmiş ülkeler dahil bir çok ülkede bunun üzerinde bir oran var. Ürüne eklenmiyor devlet doğrudan vergi adı altında topluyor. Arabadan vergi almasa başka şeylerden bir şekilde vergi almak zorunda. Bizde eline para geçen ilk araba aldığı için arabadan vergi almak kolay olduğundan devlet de arabaya yükleniyor. Arabaya bu kadar yükleniliyor olması çok adaletli olmasa da kullanışlı bir yöntem. ÖTV yi tamamen kaldırsalar ithalat iyice artacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

quote:

Kimse almasın. 43 BİN TL'lik arabaya ÖTV + KDV = 40 BİN TL vergi ilave edip vatandaşına 83 BİN TL'ye araba geçiren devletten hiç kimse araba almasın, biz enayi değiliz, yeter artık biraz sesiniz çıksın arkadaş.

Daha önce olsa bu yoruma katılırdım ama şu an aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bizde gelirlerin vergiye oranı yaklaşık %30. gelişmiş ülkeler dahil bir çok ülkede bunun üzerinde bir oran var. Ürüne eklenmiyor devlet doğrudan vergi adı altında topluyor. Arabadan vergi almasa başka şeylerden bir şekilde vergi almak zorunda. Bizde eline para geçen ilk araba aldığı için arabadan vergi almak kolay olduğundan devlet de arabaya yükleniyor. Arabaya bu kadar yükleniliyor olması çok adaletli olmasa da kullanışlı bir yöntem. ÖTV yi tamamen kaldırsalar ithalat iyice artacak.

İşte sen ve senin kafalar yüzünden bir araba net fiyatı kadar vergi ödeyip, arabanın net fiyatının 2 katına bir araba sahibi olabiliyoruz. Bu ülkede senin kafaya sahip zihniyetin %50 değişse bu ülkede bu kadar zulüme uğramazsın, 2TL'lik benzine 5,40 TL ödüyoruz, 43 BİN TL'lik arabayı 83 BİN TL'ye alıyoruz ya, işte bunun sebebi sen ve senin gibi kafalar. İşin içindeyim, bir inşaat firması bakkal dükkanı kadar vergi ödemiyor biliyor musun? Neden, devlet alamıyor çünkü. Gücü yok, göz yumuyor.
    Ülkenin 3 tarafı + Marmara Denizi 4 tarafı deniz ama 20 TL'ye hamsi, 25 TL'ye çinekop yiyoruz, 780 BİN KM2 toprağın var ama kilosu 50 TL'ye et yiyoruz. Üstelik bunların bir de BAKANLIĞI var! Düşün BAKANLIK varken bu haldeyiz. Aynı mantık. 4 tarafın deniz olmasına rağmen nasıl 20 TL'ye hamsi yiyorsan, 43 BİN TL'lik arabaya 83 BİN TL ödeyip bir araba almanın mantığı yönetimsizlik ve vizyonsuzluktur, bilmem anlatabildim mi?
    Vatandaşa ÖTV + KDV itelemek dediğin gibi kullanışlı bir yöntem olabilir, kullanışlı ise %45'lik ÖTV'yi %90 yapalım daha kullanışlı olsun, olmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi high speed dirt -- 5 Nisan 2017; 19:38:46 >

• Vergi konusunda atip tutanlar, yurt disinda gelir vergisinin cok yuksek oldugunu soyleyenler icin gelir vergisi ornekleri:

Turkiye (2017)

13.000 TL'ye kadar 15%
    30.000 TL'nin 13.000 TL'si için 1.950 TL, fazlası 20%
    70.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL), fazlası 27%
    70.000 TL'den fazlasının 70.000 TL'si için 16.150 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL'den fazlasının 110.000 TL'si için 26.950 TL), fazlası 35%

yani senelik TRY120K kazancinin TRY30,450'sini vergiye veriyor (sadece gelir vergisi bu)

Amerika (2017)

State tax'in gayet yuksek oldugu California'da senelik $120K kazanci olan evli biri $30,319 vergi veriyor (federal+state). Eger state tax olmayan WA'da ise bu sefer $25,182'sini veriyor.

Lutfen bilmedigimiz konularda yorum yapmayalim. Otomobil vergisini hic hesaba katmadik. Katmasak sinirlerimiz icin daha iyi olur sanirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Araç fakiri halinde böyle trafik oluyorsa diğer senaryoyu değil görmek düşünmek bile istemiyorum.

Trafikte gördüğün araçların %70'i şirket aracıdır zaten yani kimsenin şahsına münasır araç değil. O yüzden Atılgan nickli arkadaşın verdiği veri doğrudur. Çoğu insanın kendine ait aracı yok, şirket aracı kullanıyor herkes. Ayrıca yanlış kentleşme, yanlış nüfus dağılımı da trafiğin olmasında önemli etken. Türkiye 780 bin km2'lik ülke ancak bin km2'lik İstanbul'a saplanmış durumda ülkenin 1/4'ü. Korkunç bir rakam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

quote:

O zaman araç üret bir şey ürette dışa bağımlılık azalsın sivri zekalı.

Araba üretmek kolay değil.

Her şeyden önce araç üretme sürecinde sabit maliyetler çok büyük olduğu için normal firmalar bu tür büyük sermaye gerektiren yatırımları gerçekleştiremezler.

Ayrıca finansal sermayeden başka beşeri sermaye ve teknik bilgi gerekimide çok fazladır ve bu iki girdinin elde edilmesi çok uzun yıllar boyu eğitimle ve ar ge bilgileri ile elde edilir.

İşte bu nedenledir ki bu tür projelerde devlet öncülük etmelidir. Ancak ülkemizde bu tür bir öncülük görmüyoruz.

Dostum bu kadar kasmaya gerek yok. Bak 2 tane firma vardı: ETOX ve EVT. Bunlar kendi arabalarını dizayn edip, protip üretmiş TÜRK firmalarıydı. Sonra ne oldu biliyor musun ? Parasızlıktan iflas bayrağı çektiler. Ne özel şirketler (özel yatırımcılar) ne de devlet hiç kimse yatırım yapmadı. Hep sahte sözler vs. verildi ama sonunda kimse destek vermedi. İnsanların Vizyonsuzluğu, yandaş olmama gibi sebepler batma arasında.

http://www.etox.com.tr/anasayfa
    http://www.evtmotor.com.tr/

• 1 ay kimse otomobil, akaryakıt, sigara ve alkol almasa bütçe nalları diker. Diksin. Çünkü başka türlü üretim ve yatırıma dayalı ekonomi inşa edilmesi gerektiği siyasilerin kafalarına dank etmeyecek. Vergi ile ülke dönmez. Sürdürülebilir değildir. Bunu anlamaları şart.

Aracın kendisinden fazla Ötv alan devlet varken araba da almayın. Bayilerin elinde patlar araçlar böylece. Bilinçli toplum olalım Allah aşkına artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

quote:

quote:

Her şeyden önce araç üretme sürecinde sabit maliyetler çok büyük olduğu için normal firmalar bu tür büyük sermaye gerektiren yatırımları gerçekleştiremezler.

Ayrıca finansal sermayeden başka beşeri sermaye ve teknik bilgi gerekimide çok fazladır ve bu iki girdinin elde edilmesi çok uzun yıllar boyu eğitimle ve ar ge bilgileri ile elde edilir.

İşte bu nedenledir ki bu tür projelerde devlet öncülük etmelidir. Ancak ülkemizde bu tür bir öncülük görmüyoruz.

Dostum bu kadar kasmaya gerek yok. Bak 2 tane firma vardı: ETOX ve EVT. Bunlar kendi arabalarını dizayn edip, protip üretmiş TÜRK firmalarıydı. Sonra ne oldu biliyor musun ? Parasızlıktan iflas bayrağı çektiler. Ne özel şirketler (özel yatırımcılar) ne de devlet hiç kimse yatırım yapmadı. Hep sahte sözler vs. verildi ama sonunda kimse destek vermedi. İnsanların Vizyonsuzluğu, yandaş olmama gibi sebepler batma arasında.

Kesinlikle. Evt destek bulsaydı böyle olmazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

quote:

quote:

Tamam işte bende bunu diyorum bu sektörde firmaların iş yapması sıfırdan yatırım yapması çok zor. Maliyetler çok yüksek devletin yardım etmesi gerekiyor ama görüldüğü üzere destek verilmemiş.

Ben inanıyorum ki bu evts bir Tesla olabilirdi ama Tesla olması istenmedi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Insallah %50 azalir da vergilerde bi duzenleme gelir hatta %70 daralsın. %90 a bile raziyim mustehak bunlara...

• Fakir olupta hala iktidarı savunan gerizekalar olduğu sürece sıfır araba almak ülke vatandaşı hayalden ötedir.

Devam edin reisiniz saçmalıklarana biat etmeye adam bugun daha ben siyasi olarak aldatılmadım dedi ya şakamısın sen mübarek daha 1 yıl önce kandırıldık diye sen değilmiydin diye sormazlar mı adama bu ne perhiz bune lahana turşusu

• Araba almak lüks olmuş. Motosiklet düşünüyorum onda bile 250cc ve altında %8 ötv alıyorlar. 250cc ve üstülerde ise %37 ötv. Tekrar ediyorum %37. Abi yeter ya nasıl memnunsunuz bu hayattan?

• garajda yatan araba için bir dünya masraf çıkıyor insan giden paralara acıyor

• Atılgan oo kullanıcısına yanıt
    mitinglere ayırdıkları bütçe ile kaç fabrika kurulmuştu, hemde 15 yıldır, 15* 365 gün miting konuşma toplantı yaptılar devlet kasasından,, o kadar boş insan mitinlerde dolaşıyor, sonra türkiye iflas bayrağını neden çekiyor,, abi parklar , mitingler , avmler boş insan dolu ülke kalkınır mı!!! bu kadar insan üretmeliydi fabrikalarda, tarlada , yazık ki ne yazık,,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu anki fiyatlara rağmen çok araba satılmış. geçen yıla göre araba alma ihtimalim yarı yarıya azaldı

• Ohh beter olsunlar inş. satışlar daha çok düşer. Bazen kalkmak için düşmek lazım bunlar bir düşsün akıllansınlar bu hukumetle bu kadar oluyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.