Şimdi Ara

Oto yedek parça satmak karlı bir iş mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
54.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.Son günlerde iyiden iyiye yedek parça dükkanı açmayı düşünür oldum.İşin içinde olan arkadaşlardan fikir alırsam çok sevinirim,millet olarak tuvalete bile arabayla gider olduk.Hal böyle olunca her evde en az 1-2 araba var ee bunlar kaza yapar,arıza yapar,bakım zamanı gelir kısacası değişmesi gerekir.Öyle yüksek bütçeli ve her markanın parçalarını değilde fiat,ford,reno ve dacia.ya ağırlık vermeyi düşünüyorum.Kısa yoldan köşeyi dönmek gibi hayallerim de yok kendi yağımla ufak ufak büyümek istiyorum bu arada açmayı düşündüğüm bölge Kocaeli nin Gebze ilçesi onuda belirtip sözü size bırakıyorum iyi akşamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: muli29

Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.Son günlerde iyiden iyiye yedek parça dükkanı açmayı düşünür oldum.İşin içinde olan arkadaşlardan fikir alırsam çok sevinirim,millet olarak tuvalete bile arabayla gider olduk.Hal böyle olunca her evde en az 1-2 araba var ee bunlar kaza yapar,arıza yapar,bakım zamanı gelir kısacası değişmesi gerekir.Öyle yüksek bütçeli ve her markanın parçalarını değilde fiat,ford,reno ve dacia.ya ağırlık vermeyi düşünüyorum.Kısa yoldan köşeyi dönmek gibi hayallerim de yok kendi yağımla ufak ufak büyümek istiyorum bu arada açmayı düşündüğüm bölge Kocaeli nin Gebze ilçesi onuda belirtip sözü size bırakıyorum iyi akşamlar

Benim halihazırda mesleğim makine üzerine olmasından dolayı oto yedek parça üzerine dükkan açmak için araştırma yaptım ve vazgeçtim. Kara aşamasında istanbul YEDPA da birkaç toptancıyla da görüştüm. Öncelikle kar marjı %20-25 anca senede bir satılacak radyatör gibi parçalarda bu oran daha fazla. Diğer konu sermaye çok istiyor. Sadece ren ve ,dacianın tüm motor çeşitleri için filtre,disk balata gibi sarf malzemelerini bile bulundursanız yüksek meblağ çıkıyor.

Benim sorun olarak kabul ettiğim en önemli nokta , sizden parça alacak tamircilerle yapıalcak veresiye alışveriş. Ben nakit mal alıp nakit satmak isterim veresiye verip peşinde koşacak ne enerjim nede zamanım var. Böyle olunca sanayide parça satma işi çok zora giriyor bunu tolere etmek için uygun fiyata alıp uygun fiyata satmanız gerek. Diğer husus parçadan çok iyi anlayan bir elemana ihtiyacınız olacak.

YEDPA da bana şu örnek verildi. Sen 10 liraya parçayı alıp 12-13 liradan vitrine koyacaksın bir bakacaksın başka parçacı aynı parçayı 10 liradan satıyor. nasıl olur deme bu sektörde sıkışıp ucuza toplu mal veren olur, çinden çakma getirip satan olur, temiz durumda çıkma parçayı orijinal kutusuna koyup satan olur tüm bunlarla mücadele etmek çok zordur denildi.

En son noktayı ise şu örnek koydu,

sanayide ödemeler haftalık yapılır. Senden parça alan tamircinin ustası (dükkan sahibi değil) ödeme günü karşına oturur borcumuz ne bak bakalım der. Bakarsın 2.000 lira o sana atar 1750 der ki al şunu sil borçları. İyi de benim 250 niye eksik. Ee o kadar müşteri gönderdim sana o 250 de benim hakkım. Versen bir türlü zaten ne kazanıyorsun ki bir de buna avanta vereceksin. Vermesen bir müşteri kaybedeceksin. İkici ucu pisli değnek.

Ben vazgeçtim bu sevdadan ama size nacizane önerim. Kendi dükkanınız değilse, iyi bir çalışanınız olmayacaksa bu işe girmeden defalarca düşünün. Hele ki hazır dükkana ortaklık daha riskli. Kimse iyi kazanan yere ortak almaz. Muhtemel kötü giden satışların faturasını ödeyecek bir saf lazım olduğunda ortak aranır.
  • Cevabın için teşekkür ederim.Öncelikli olarak kendi dükkanımda düşünüyorum,olmazsa kirası düşük yani max.bin tl gibi bir yer bakıyorum.Mesajda yazdığım gibi galeri işi yaptığımız için yıllardır birçok araba geçti elimizden genelde de hep eski arabalar dolayısıyla fazla arıza yaparlardı.Senin dediğin gibi artık tamirciler dükkanlarında parça bulundurmuyorlar eskiden hem parçadan geçirirlerdi hem işçilikten ama millet artık güven duymadığı için parçasını alıp öyle ustasına gidiyor,yani parçayı direk müşteriye satıyosun.Tamircilerde yüksek bütçeli dükkanlar olmadığı için elinde her parçayı bulunduramıyor.Gelelim parçadan anlama işine müşteri kağıda parça şekli çizipte istemiyor doğru mu ,ne diyor reno clio 2006 model sağ aks diyor yada fiat punto viraj demir lastiği ,burda bana göre püf noktası giren malzemeyi rafta nereye koyduğunu bilmek.Elini attığın gibi bulman lazım bu da iyi bir raflama sistemiyle çözülür diye düşünüyorum.Ben ve eşim birlikte bu işi yapacağımız için eleman gideri minimuma inecek eğer kendi dükkanımda yaparsam da kira derdim olmayacak,o zamanda fiyatlarda esneme yapabilicem.Büyük parçacıların eleman ve dükkan giderlerini parçaya yansıttığını düşün ,yüklü aldığı için de iskontolu aldığını düşün ama diğer yandan masrafları da parçaya yansıtması lazım benimle aynı fiyata malzeme satacak belkide benim esneme şansım ona göre biraz fazla.Birde parçacılar her markanın bütün parçalarını bulundursalar onlara en az bin metre dükkan lazım ama ne yapıyorlar olmayan parçalarınıda siparişle aynı gün getirtiyolar.Nüşterinin de acil ihtiyacı yoksa bekliyor ben çok bekledim mesela .Başka ekleyeceklerin varsa bekliyorum iyi günler

• quote:

Orijinalden alıntı: muli29

Cevabın için teşekkür ederim.Öncelikli olarak kendi dükkanımda düşünüyorum,olmazsa kirası düşük yani max.bin tl gibi bir yer bakıyorum.Mesajda yazdığım gibi galeri işi yaptığımız için yıllardır birçok araba geçti elimizden genelde de hep eski arabalar dolayısıyla fazla arıza yaparlardı.Senin dediğin gibi artık tamirciler dükkanlarında parça bulundurmuyorlar eskiden hem parçadan geçirirlerdi hem işçilikten ama millet artık güven duymadığı için parçasını alıp öyle ustasına gidiyor,yani parçayı direk müşteriye satıyosun.Tamircilerde yüksek bütçeli dükkanlar olmadığı için elinde her parçayı bulunduramıyor.Gelelim parçadan anlama işine müşteri kağıda parça şekli çizipte istemiyor doğru mu ,ne diyor reno clio 2006 model sağ aks diyor yada fiat punto viraj demir lastiği ,burda bana göre püf noktası giren malzemeyi rafta nereye koyduğunu bilmek.Elini attığın gibi bulman lazım bu da iyi bir raflama sistemiyle çözülür diye düşünüyorum.Ben ve eşim birlikte bu işi yapacağımız için eleman gideri minimuma inecek eğer kendi dükkanımda yaparsam da kira derdim olmayacak,o zamanda fiyatlarda esneme yapabilicem.Büyük parçacıların eleman ve dükkan giderlerini parçaya yansıttığını düşün ,yüklü aldığı için de iskontolu aldığını düşün ama diğer yandan masrafları da parçaya yansıtması lazım benimle aynı fiyata malzeme satacak belkide benim esneme şansım ona göre biraz fazla.Birde parçacılar her markanın bütün parçalarını bulundursalar onlara en az bin metre dükkan lazım ama ne yapıyorlar olmayan parçalarınıda siparişle aynı gün getirtiyolar.Nüşterinin de acil ihtiyacı yoksa bekliyor ben çok bekledim mesela .Başka ekleyeceklerin varsa bekliyorum iyi günler

merhaba kardeşim.
    ne yaptın dükkan işini?
  • Kusura bakma kardeşim biraz geç cvp verdim.Dükkan açmaktan vazgeçmek zorunda kaldım parasal sıkıntılardan dolayı.Yani elimde en az 80-100 bin arası para olsaydı yapardım ama maalesef yoktu bende yapamadım nasip olmadı anlayacağın ilgine teşekkür ederim

• 40-50bin gibi rakamlarla 15 gün dayanırsın bu işte en az ama en az dükkan gereçleri hariç masa tezgah depo vs 500bin kuru paran olacak yoksa samimi söylüyorum boş iş dayanamazsın
  • ne yaptın sen kardeşim 500 bin diyorsun kendi halinde bi dükkan için büyük para.Ben öyle her marka ve modelin her parçasını zaten satmayı düşünmüyordum.Kaldı ki en büyük parçacılarda bile her parçayı bulamıyorsun sipariş verelim yarın gelir diyor.Herneyse vazgeçmek zorunda kaldım artık başka planlar yaparız cevabına da teşekkür ederim
  • muli29 M kullanıcısına yanıt
    durum bu toplu alım yapacaksınız ki rekabet edebilesiniz sadece ön takım parçalarından 10 takım alsanız bir modelin 2000 tl tutuyor ortalama bir avrupa araçta güzel bir hesap yaparsanız benim nedemek istediğimi anlayacaksınız
  • Mağazayı açtıktan sonrawww.bilus.com.tr gibi oto yedek parça üzerine portal sağlayan, oto yedek parça listenizi sisteme yükleyip arama sonuçlarında firmanızın yer almasını sağlayan yerlere üye olarak daha çok kullanıcıya erişmeniz mümkün olabilmektedir.
  • muli29 M kullanıcısına yanıt
    500 bin lazim diyen arkadasa katılıyorum.hangi isi yaparsaniz yapin en azindan birkac ay hic satis yapmayacakmissiniz gibi tum masraflariniz kenarda hazir olmali.Diger konu parcayi siparisle getirtirim diyorsunuz ama araciniz tamircide liftte sokulu halde olsa siz olsaniz abi siparis verelim yarin gelsin diyen yerden mi alirsiniz yan dükkanda %10 fazlasina satandan mi alirsiniz?

• HERKESE DEĞERLİ YORUMLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.YEDEK PARÇA İŞİ HAYALMİŞ BİZ KENDİ GERÇEKLİĞİMİZE DÖNELİM İY GÜNLER
  • bir arkadaşım var elektrik toptancısı..
    internette satış yap dıyorum ilgilenemem diyor.

dakka başı internette bakcan kargo vs. uğraşamam onun
    için eleman lazım vs. diyor.

ben satayım diyorum faturayı o kessin.
    elektrik malzemesinden de %20 kar oranı.
    ben satayım %10 %10 paylaşalım diyorum.

sizde böyle biri bulursanız. n11 yada gittigidiyor gibi
    sitlerden satış yapabilirsiniz.
  • Teşekkür ederim mantıklı ama bu zamanda kimse kazancını paylaşmaz hiç internetten satış yapmaz ama arkadaşına da sattırmaz.Kargaya b.kun derman demişler gitmiş denizin ortasına yapmış o misal yani iyi akşamlar

• Arkadaşlar benim merak ettigim konu çıkma yedek parça satmak icin gerekli olan belge var mıdır varsa nelerdir????

• Arkadaslar çıkma yedek parca satmak alınmasi gereken belge var midir? Varsa nelerdir??

• YEDEK PARÇA DÜKKANI AÇMAK BİLDİGİNİZ GİBİ  KOLAY DEGİL SERMEYA GEREKTERİN BEN BU ARKADAŞLARDAN BİLİYORUM https://www.otoahmet.net/renault-yedek-parca

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.