Şimdi Ara

OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖLÜM SEBEPLERİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
3.726
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • II. selim namıdeğer sarı selim gerçekten hamamda cariyeleri kovalarken sabuna bastı kafasını mermere çarptı öldü istedinize sorun gidip araştırın sallama diosunuz bide ayağı kaymış düşmüş öle şeymi olur araştırın biraz gerçekleri söleyince hemen yok öle şey olurmu diosunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DMUKKS -- 29 Şubat 2008; 14:03:43 >
  • Abdülaziz İntihar Etmedi , Bilekleri Kesilerek Öldürüldü...
  • quote:

Orjinalden alıntı: taverna

II. selim namıdeğer sarı selim gerçekten hamamda cariyeleri kovalarken sabuna bastı kafasını mermere çarptı öldü istedinize sorun gidip araştırın sallama diosunuz bide ayağı kaymış düşmüş öle şeymi olur araştırın biraz gerçekleri söleyince hemen yok öle şey olurmu diosunuz

Sen de ordaymışsın sanırım, bakacağına tutsaydın ya koca padişah kız uğruna düşüp gitti yani, tüh tüh.
  • quote:

Orjinalden alıntı: taverna

II. selim namıdeğer sarı selim gerçekten hamamda cariyeleri kovalarken sabuna bastı kafasını mermere çarptı öldü istedinize sorun gidip araştırın sallama diosunuz bide ayağı kaymış düşmüş öle şeymi olur araştırın biraz gerçekleri söleyince hemen yok öle şey olurmu diosunuz

sen de ordaydın galiba bu kadar kesin kouştuğuna göre
  • quote:

Orjinalden alıntı: canvaio

milleti yanlış bilgilendirme çoğu yanlış vücüdunda çıkan çıbanlardan dolayı öldü yavuz sultan selim

yahu arkadaşım yanlış deyip kenara çekiliyosun madem doğrusunu biliyosun yazsana. öle milleti banlamak kolay. senin yazdığının yukarısında ne yazmışım ben bildikleriniz varsa doğrularını yazın bende öğreneyim sizde öğrenin. evet her sitede bu sıra ile yazıyor. yavuz sultan selim sırtında çıkan çıbanı erken yardırdığı için ölmüştür. yıldırım beyazıt intahar etmemiiştir. gerekli bilgileri elimden geldiğince üst mesajlarda anlatmaya yardımcı olmaya çalıştım. biraz araştırmacı olun yanlışsa. nerden aldın kaynağın ne yazda herkes öğrensin. ben sosyal bilgiler öğretmeniyim benim bile bilmediklerim var niye. çünkü bu tür konular derslerde anlatılmıyor. yalnız bildiklerim arasında en önemlisi 1.murat 1.kosova savaşı (1389)sonrasında savaş alanını gezerken bi sırplı tarafından hançerlenerek şehit edilmiştir. bunun dışındakilerin hepsi savaşta ölmemiş başka nedenlerden ötürü ölmüştür. millet yazmış yanlışta olsa bilgi vermeye çalışmış. burda bi iyi niyet var. sizin niyetiniz nedir bunlar yanlış deyip gitmekle

• II. Selim hamamda cariye kovalarken sabuna basıp ölmüştür
    bilgi yanlışı
    Abdülaziz intihar etmemiştir onun bileklerini başkası kesmiştir
  • 2.Selim: Bir hamam alemi sırasında cariyeleri kovalarken düşüp yaralandı,1574 te göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden ölmüştür. İstanbulda ölen ilk osmanlı padişahıdır.

Sultan Abdülaziz: Mithat paşa tarafından tutulan kiralık katiller tarafından Kur'an-ı kerim okurken iki bileği kesilerek şehit edilmiştir. Ayrıca 131 yıldır saklanan kanlı giysileri topkapı sarayının deposundan çıkarılmıştır. Onu yıkayan imam yıkama sırasında hala daha bileklerinden kan süzülmektedir demiş ve vücüdunda darp izleri olduğunu söylemiştir.
  • Bir tanesi vardı savaş meydnaında yaralılarla ilgilenirken hançerlenmişti sırtından ama I.Murat değildi onu biliyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: To die

Bir tanesi vardı savaş meydnaında yaralılarla ilgilenirken hançerlenmişti sırtından ama I.Murat değildi onu biliyorum

Sultan 1.Murat savaştan bir gün önce şehit olmak için dua ediyor,savaş sonunda (1389 1. Kosova savaşı) yaralı bir sırplı müslüman olacağını söyleyerek padişaha yaklaşıyor ve onu şehit ediyor.
    Ben savaş meydanını gezerken bir sırplı tarafından şehit edildi diye biliyodum ama biraz araştırdım bu yazıyı buldum. Ama şu kesin Osmanlı tarihinde savaş meydanında şehit olan tek padişah 1.Murat'tır. Nette biraz araştır doğruluğunu sende görürsün. saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: piramit17

quote:

Orjinalden alıntı: To die

Bir tanesi vardı savaş meydnaında yaralılarla ilgilenirken hançerlenmişti sırtından ama I.Murat değildi onu biliyorum

Sultan 1.Murat savaştan bir gün önce şehit olmak için dua ediyor,savaş sonunda (1389 1. Kosova savaşı) yaralı bir sırplı müslüman olacağını söyleyerek padişaha yaklaşıyor ve onu şehit ediyor.
    Ben savaş meydanını gezerken bir sırplı tarafından şehit edildi diye biliyodum ama biraz araştırdım bu yazıyı buldum. Ama şu kesin Osmanlı tarihinde savaş meydanında şehit olan tek padişah 1.Murat'tır. Nette biraz araştır doğruluğunu sende görürsün. saygılar

Ben yanlış hatırlıyorum demek ki

• Genç Osman'ı da Yeniçeriler öldürdü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bindalmg

Genç Osman'ı da Yeniçeriler öldürdü.

Ölüsünü istediler sadece. Ölüsünü de boğup verdiler zaten. Yavuz Sultan Selim' in sırtına çıkan çıbanda büyük ihtimalle Ur' du.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cehennemmarşı

quote:

Ölüsünü istediler sadece. Ölüsünü de boğup verdiler zaten. Yavuz Sultan Selim' in sırtına çıkan çıbanda büyük ihtimalle Ur' du.

işkence yapılarak yeniçeriler tarafından öldürüldü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yavkar@fb

quote:

Orjinalden alıntı: Cehennemmarşı

quote:

işkence yapılarak yeniçeriler tarafından öldürüldü.

Osmanlı padişahları boğdurularak öldürülmüştür işkence gibi birşey kattiyen yoktur nerden duydunuz bu havadisi bilmiyorum ama Osmanlı da hanedan soyundan gelen kişilerin kanları kutsal sayıldığı için yere dökülmez boğarak öldürülür bahsettiğiniz üzere işkence YOKTUR.Ayrıca Abdülaziz intihar etmemiştir .Yıldırım Bayezit ise bir rivayete göre yüzüğündeki zehri içmiştir ama tam sebebi bilinmiyor halen

Yahu 2. Selim cariye kovalarken falan ölmemiştir kendinize gelin ya bu Avrupalı tarihçilerin Osmanlıyı Karalama politikasıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YusufTimur -- 29 Şubat 2008; 16:46:05 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Jolly_RogeR

Osmanlı padişahları boğdurularak öldürülmüştür işkence gibi birşey kattiyen yoktur nerden duydunuz bu havadisi bilmiyorum ama Osmanlı da hanedan soyundan gelen kişilerin kanları kutsal sayıldığı için yere dökülmez boğarak öldürülür bahsettiğiniz üzere işkence YOKTUR.Ayrıca Abdülaziz intihar etmemiştir .Yıldırım Bayezit ise bir rivayete göre yüzüğündeki zehri içmiştir ama tam sebebi bilinmiyor halen

Yahu 2. Selim cariye kovalarken falan ölmemiştir kendinize gelin ya bu Avrupalı tarihçilerin Osmanlıyı Karalama politikasıdır

iyi de ben kan döküdü demedim ki zaten.

bugüne kadar 15'ten fazla tarihçi tanıdım hepsi aynı işkenceden bahsediyor.hepsi yanlış biliyorsa ben bilmem.

• @Jolly_RogeR, hocam baktım netten 2.Selim'in ölüm sebebi hep aynı. birazdan kpss için dersaneye gidicem bide tarih hocasına sorayım. bakalım o ne dicek. diğer dediklerinizde haklısınız
  • quote:

Orjinalden alıntı: Thoughtless

quote:

Orjinalden alıntı: drahte 1905

quote:

II. Bayezid: İntihar

Neden intihar ettiğini bilen war mı ?

Ankara savaşından sonra Yıldırım Bayezid Timur'a esir düşmüştür.Yüzüğündeki zehiri içmesi rivayettir.Ancak çoğu zaman Timurla mektuplaşmaları olmuştur.

Ama neden içmiş zehiri

• quote:

Orjinalden alıntı: yavkar@fb

quote:

Orjinalden alıntı: Jolly_RogeR

iyi de ben kan döküdü demedim ki zaten.

bugüne kadar 15'ten fazla tarihçi tanıdım hepsi aynı işkenceden bahsediyor.hepsi yanlış biliyorsa ben bilmem.

Kapılar ardında ne olduğu bilinmez(işkence için söylüyorum). Sonuçta tarih delillere dayanır. Delil varsa doğruluğuda vardır. Burdan bunu tartışmak bi sonuç çıkarmaz. Ama olayın olması gerekenine gelirsek osmanlılarda hanedan üyesi birinin kanını dökmek yasaktır(kutsal olduğu için). Bu nedenle şehzadeler kardeşlerini öldürürken kan dökmemek için boğdurmuşlardır(yağlı urgan ile).

• Yıldırım Beyazıt nedense sempati duyduğum Tek OSMANLI PADİHAŞIDIR. İsmindenmi olsa gerek artık yada yaptıklarından vs. vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daemon Wintermoon -- 29 Şubat 2008; 17:07:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: piramit17

@Jolly_RogeR, hocam baktım netten 2.Selim'in ölüm sebebi hep aynı. birazdan kpss için dersaneye gidicem bide tarih hocasına sorayım. bakalım o ne dicek. diğer dediklerinizde haklısınız

Evet hatta bazı tarih hocaları bile cariye kovalarken öldü gibi saçmalıklardan bahsediyor ya Allah aşkına koskoca Osmanlı sultanı Halife cariye kovalar mı hiç hangi akla mantığa uygun bu
    sözüm sana değil barışın artık Osmanlıyla bazılarının nefret sebebi nedir Osmanlıya karşı yok haindi yok sapıktı yok caniydi katildi kimlerden bahsettiğinizi durun da bi düşünün

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.