Şimdi Ara

Ortaokulda sınıf değişikliği cezası hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese iyi günler. Ortaokul 7. Sınıfa giderken başıma bir olay geldi. Kendimi o yaşlarda düzgün ifade edemem, hocaları bence taraf tutmaları yüzünden böyle bir ceza aldım. Olay ise şu şekilde. Sınıfa yeni beyaz tahta ve akıllı bilgisayarlar gelmişti. Herkes heyecanlı şekilde denemek istiyordu. Bizimde saat 12 gibi 45 dakika öğle aramız vardı. Veliler isterse çocukları eve gelip yemek yiyip geri okula geliyordu. Bende eve gittiğimde dolapta beyaz tahta kalemi buldum ve yanıma aldım. Aradan sonraki dersin tenefüsünde tahtaya birşeyler karalıyorum. Bir kişide de benim çizdiklerimi siliyor. Kendisini uyarıyorum silme diye ve sola doğru ilerliyorum beyaz taraf bitiyor tebeşirli tarafa geçiyorum ve halen silmeye devam ediyor. Uyarıyorum silme diye en sonunda kendisini itiyorum rahat bıraksın diye. Bunun üstüne ne yapacaksın diyerek üstüme yürüyor ve bende birşeyer kopuyor. Ardından o kişiye karşı saldırgan tavır sergiliyorum. Bir nevi kendimi korumak amacıyla o an bana vuracağını birşey yapacağını düşünüyordum heralde. Ardından hiçbir şeyden haberi olmayan nöbetçi öğretmen geldi. Direkt benim %100 suçlu olduğu kanatina vardı. Bunun üstüne okuldan çıkıp falan gittim. Çünkü suçum yok kendi halimde taklıyorum. Bir nebze sevdiğim bir hocada olduğu için üzülmüştüm. Ertesi gün veya bir kaç gün sonra çocuğun burnunun kırıldığını öğrendim. Lakin kendisinin de o karmaşa sırasında bana vurduğunu biliyorum. Lakin benim vüdücüm çok büyük darbeler olmadıkça hiçbir şekilde morarmaz, kızarmaz belli ettmez. Bana vurduğuna dair bir kanıt yok ortada. Bunun üzerine silğinin benim elimde olduğunu onunla vurduğumu söylenmiş diye hatırlıyorum. Sanarsın ben şizofrenim kendi yazdığımı ben silip çocuğa suç atıyorum. O zaman ki kendimi savununamam bu tür durumları söylemedim. Disipline gittik ve benim sınıfım değişir iken karşıda ki çocuğa herhangi bir ceza verilmedi. Hayatına olduğu gibi devam etti. Ben dönemim ortasında A sınıfından C sınıfına geçtim. Hiçbir arkadaşım yok, kimseyi tanımıyorum hocalar farklı. En arka sırada ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Ders notlarım düştü. Psikolojik olarak kötü durumdayım. Kendimi ifade edemiyorum ve sınıfaki bazı kişiler eski sınıfına dön diye dalga geçiyorlar. Böyle büyük bir ceza yerine daha farklı cezalar verilebilceğini düşünüyorum. Ayrıca bende karşı çocuğun notları yüksek olduğu için böyle birşeyi başlatacağını düşünmedikleri için kafan direkt beni suçlu bulduklarını düşünüyorum. Sınıfım değişmeseydi belki liseye giriş sınavından daha yüksek puan alacaktım. Meslek lisesi değilde Anadolu lisesine gidecektim. En yakın arkadaşım bilgisayar ve internet olmayacaktı. Bütün tutanakların hala okulda olması gerekiyordur. O zamanki müdüre, disiplin kurulundaki kişilere, rehber hocası ile konuşmak istiyorum. Hayatımı belki kötü yönde etkiledir. Kafamda her zaman şu soru var. Sınıfım değişmeseydi ne olurdu acaba? Böyle bir durumda tabii ki karşı tarafında dinlenmesi gerekiyor. Lakin bu duruma göre böyle bir ceza doğrumudur? Verdikleri cezanın fazla olduğunu düşünmem yanlış mıdır? Benim daha iyi bir eğitim almamı engellediklerini düşünüyorum ve hep bir bu kişilere dava açma isteği var. Bu kişilerin başka bir öğrenciyede böyle yapmalarını istemiyorum. Görüşlerinizi çok merak ediyorum.

• Merhaba 2 yıldır Disiplin Kuruluna (Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu) başkanlık ediyorum. yönetmelikte böyle bir ceza yok. kavga kınama cezasıdır. resmi olarak onlar e okula işlememek için böyle yapmışlardır. bi nebze geleceğini düşünüp. Hocalarının ilk olaya böyle tepki vermesi kötü olmuş. Sana 1 şans daha vermeleri gerekirdi. Ancak hocalarında muhtemelen bu tarz olayların önünü kesmek için kestirip atmak istemiştir. Öğrencilere ceza verirken onlara açıklama yapılmalı ve cezayı kabullenmeleri gerekir.

Şunu unutma hayatında bur tarz haksızlıklar çok olacak onlarla mücadele etmelisin. geçmişten ders çıkar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.