Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (98. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.982
Cevap
151
Favori
91.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Oromë

Rohirrim'e yardım eden insanlar Drúedain olarak geçiyor. Daha önce bu konuda açıklama yapmıştım. İlk sayfadaki 66. soruya bakabilirsiniz.

Aynı kabile olduklarından haberim yoktu sayende öğrenmiş oldum

3.filmde gösterilen,mınas Tırıth savaşı sırasında suru yıkan büyük Koçbaşını çeken gergedana benzer yaratıklar vardı.kitap larda Dağ devleri olduğu söyleniyor ancak bu yaratıkların gerçekten Orta Dünyada yeri varmı yoksa sonradan film için düzenlenmiş bir eklememei

• uscukluyumurta kullanıcısına yanıt
    Kitapta "Great beasts drew it, orcs surrounded it, and behind walked mountain-trolls to wield it." bu cümleyle tanıtılıyor Grond. Yani hareket ettirmek için çekenler büyük hayvanlar. Kapıya vurmak için kullananlar ise dağ trolleri. Hayvan dediği büyük ihtimal Orta Dünya'da yaşayan normal hayvanlardır. Onları eğitmişlerdir bu iş için. Gergedan olur, fil olur, yada Orta Dünya'ya özel başka bir hayvan olur hayal gücüne kalmış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kitapta "Great beasts drew it, orcs surrounded it, and behind walked mountain-trolls to wield it." bu cümleyle tanıtılıyor Grond. Yani hareket ettirmek için çekenler büyük hayvanlar. Kapıya vurmak için kullananlar ise dağ trolleri. Hayvan dediği büyük ihtimal Orta Dünya'da yaşayan normal hayvanlardır. Onları eğitmişlerdir bu iş için. Gergedan olur, fil olur, yada Orta Dünya'ya özel başka bir hayvan olur hayal gücüne kalmış.

hmm.. anlıyorum sağol

Elfler ölünce(yani bildiğim kadarıyla) Mundusun zamansız salonlarına gidiyorlar.aynı şey insanlar ve cüceler içinde geçerli mi?

54. soruya bakınız. Açıklamıştım daha önce.

• quote:

54. soruya bakınız. Açıklamıştım daha önce.

biz bunları anlatttık bu sorular sürekli geliyor biz bunları anlattık

insanlarında Ruhları Mundusun salonlarına gidiyor.o tamam.ya cüceler?

Cüceler için net bir bilgi yok sanırım ama onlarda mandos'un salonlarına gidiyor olabilirler öldüklerinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Cüceler için net bir bilgi yok sanırım ama onlarda mandos'un salonlarına gidiyor olabilirler öldüklerinde.

bilmiyorum olabilir
  • Biraz geçte olsa başlamaya karar verdim.

Madem bu kadar geç kaldım kitapları koleksiyonluk iyi bir şeyler alayım da öyle okuyayım ve yıllarca kitaplığımda saklayayım istiyorum. Ancak bir türlü hangi kitabı alacağımı bilemedim.

Hobbit ile başlayacağım okumaya. Hobbit'in en popüleri resimli İthaki Yayınları basımı olan sanırsam ama her yerde tükenmiş. sadece ciltsiz resimsiz olan kalmış. bende şahsen ciltsiz ve resimsiz olduğu için onu almak istemiyorum. Diğer seçenek olarak karşıma özel ciltli basım olarak bilinen (yurt dışında pocket edition olarak geçen) kitap çıkıyor.

Özel ciltli baskı versiyonu çok beğendim. Bunun eksisi ise 11x15 cm boyutlarında olması. Oldukça küçük. Hatta yurt dışında bu versiyon pocket edition olarak geçiyor. Türkiye'de İthaki ise böyle bir şey belirtmemiş, 11x15 cm olmasına rağmen. Daha sonra normal büyüklükte olan versiyonu da basılır mı hiçbir fikrim yok.

Küçük olması çok büyük problem değil benim için ama şuan için İthaki'de sadece Hobbit ve bir kaç yan öykünün bu versiyonu çıkmış. Yarın öbür gün Yüzüklerin Efendisi'nin ve Silmarillion'nun böyle özel ciltli baskı ve aynı boyutlarda versiyonu çıkmazsa koleksiyonu bozmuş olurum ve Hobbit'i boşuna almış olurum diye düşünüyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Şunu yapabilirsem ne mutlu bana:https://i.hizliresim.com/7DAgdW.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kefelon -- 8 Temmuz 2018; 17:21:18 >

• Kefelon kullanıcısına yanıt
    Bu kitapların Türkçe versiyonları çıkmaz diye düşünüyorum.
  • Hocam Dain Demirayak'ın hikayesini öğrenmek istiyorum. Ondan hangi kitapta ayrıntılı bahsediliyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • silmarilion u yeni bitirdim, bitirene kadar da anam ağladı diyebilirim.. ama sorun ki aklında ne kaldı diye, doğru düzgün bir şey yok genelde parça parça ancak evreni daha iyi anlamamda yardımcı olmuş.

özellikle cücelerin neden bu şekilde olduğunu, elflerin neden mücevherlere bu kadar düşkün oldukları vs. ancak dikkatimi çeken şey sauron hakkında çok kısıtlı detaylar olması. insanları nasıl etkilediği kısım kısım anlatılmış ancak melkor ile ilişkisinin nasıl başladığı ve bununla alakalı detaylar pek yok nedense.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laztronot -- 12 Temmuz 2018; 17:51:40 >
  • Kitabı ekim ayında aldım, halen 400 küsürlerdeyim :D
    Haftalardır bir harf bile okumadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakiyyyy

Kitabı ekim ayında aldım, halen 400 küsürlerdeyim :D
    Haftalardır bir harf bile okumadım.
    Sabır isteyen bir kitap, bir hikaye bitiyor bambaşka bir hikaye başlıyor. Baştaki hikayedeki bir kahraman sondaki bir hikayeye bağlanabiliyor zaman zaman. Zaten önsöz bölümünde de yazıyor bir bütün olarak takip etmeyin diye. okudukça belirli kahramanlar ve mekanlar sık sık çağrışım yapıyor ve ozaman ufak ufak oturtuyorsunuz.
  • Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt
    çıktı sanırım, tolkien’im mirası diye bir set çıkardı ithaki.

• Arkadaşlar 3 sene önce silmarillion kitabının 7.basımını almıştım okuyup bir arkadaşa hediye ettim.Geçen haftalarda hepsiburadadan 13.basımını tekrar aldım.Kitap geldikten 1 hafta sonrada okumak için elime aldığımda baktım ki ilk 44 sayfanın 14 sayfası yok.İlk 44 sayfanın pekte önemli olmadığını biliyorum ancak takıldı kafama okumak istiyorum.Elinde ithaki yayınlarından silmarillion olan arkadaşlardan eksik 14 sayfayı bana atabilecek bir yardımsever var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fingolfin -- 11 Ağustos 2018; 15:30:42 >
  • Takip.
  • Fingolfin kullanıcısına yanıt
    Hocam hala ihtiyaciniz varsa atabilirim.

Bugün silmarillionu bitirdim ve aklima bir soru takıldı. Sizce hurinin çocuklarını almaya değer mi? Buradaki turin turambar hikayesinden daha farklı noktalara da değiniyor mu? Eğer birbirinin aynısıysa sadece bitmemiş öyküleri alacağım aynı değilse yanına hurinin çocuklarını da ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhunceyhan -- 19 Ağustos 2018; 21:38:34 >
  • ceyhunceyhan kullanıcısına yanıt
    Gerek kalmadı hocam forumdan bir kişi attı.Yinede teşekkür ederim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sauron Huan'a karşı nasıl galip gelemiyor? Sonuçta çok güçlü bir Maia. Eru'nun yarattığı hayvanlar Ainur'a denk güçlerde olabiliyorsa Ungoliant da Melkor'a galip gelebilir miydi?

• Peace Sells.. kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir bakarsak galip geldi zaten. Ungoliant'ın saldırısından sonra Melkor'un çığlığının Lammoth bölgesinde hala yankılandığı söylenir. Balroglar gelmese ne olurdu bilemiyorum.
  • 
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.