Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (96. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.983
Cevap
151
Favori
91.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Don Atari

quote:

Orijinalden alıntı: Pissacore

Yüzüklerin Efendisi'nde savaş bittikten sonra geliyor kartallar, frodo ve sam'i kurtarmak için. Hobbit'de ise savaş tam olarak işlenmiyordu yani kartallar sayesinde kazanıldı denilemez. Kartallara neden bu kadar hislendin anlam veremedim doğrusu.

Kartallar hem iyilerin yanında mı? veya hiç kötü kartal yok mu?

Sahi ya kartallar nedir? nereden gelmedir? Kim bu kartallar? Her şeye haberleri nereden oluyor.

Sadece filmleri izleyerek bu soruların cevaplarını bulamazsın biraz araştırman gerekiyor.
  • Don Atari kullanıcısına yanıt
    Silmarillion'u okumadan Hurin'in Çocukları biraz garip olmuş. Kartalların kralı Thorondor'dur. İlk Çağ'da Noldor'un Valinor'dan kaçışından sonra Manwe tarafından Noldor'u izlemesi için gönderilmiştir. Thorondor ve türü birçok ufak olayda rol oynamıştır. Manwe'ye bağlı oldukları için iyi olarak nitelendirilebilirler. Fakat genelde olaylara çok karışmazlar. İlk çağda Fingolfin'in Melkor'la olan düellosundan sonra bedenini almaları, Maedhros'un esaretten kurtulmasına yardım etmeleri, Öfke Savaşı'nda Ancalagon'un mağlup edilmesinde Earendil'e yardım etmeleri gibi etkinlikleri olmuştur. Bu yardımlar her ne kadar önemli olsa da "iyiler tam yeniliyordu kartallar sayesinde yendiler" gibi bir durum hiç olmamıştır. Tam tersine çoğu zaman tarafsızlardır ve yere yakın uçtuklarında kolayca öldürülebilirler.

Düşündüğünüzün aksine Orta Dünya'ya genelde kötüler hakimdi yada en azından bir kötülük her zaman vardı. Silmarillion'u okursaız daha iyi anlayacaksınız. Dünyanın başında Melkor'un yaptıkları, tüm ilk çağ boyunca elflerin ve insanların mutlak Melkor hakimiyetinde yaşamaları, tek yüzüğün yapımı ve diğer yüzüklerin dağıtılması, Numenor'un çöküşü, Son İttifak Savaşı, Witch King ve Angmar, Hobbit olayları ve yine Yüzüklerin Efendisi'nin geçtiği zamanlarda da Sauron'un çok büyük bir etkinliği bulunmaktaydı. Hurin'in Çocukları'da ayrıca tam bir trajedidir ve o zamanların güzel bir tasviridir.

• İthaki Tom Bombadil'in Maceraları'nı ciltli olarak basacakmış. Çevirisi nasıl olacak acaba?
  • Pissacore kullanıcısına yanıt
    Güzel bir haber ne zaman gelir acep
  • 17 Kasım'da. Şiir kitabı gibi bir şey, onun için çeviri çok önemli. Ama özel ciltli filan olacakmış, fiyatı da 18 tl gibi bir şey. En kötü ihtimal kitaplıkta durması için alınır.
  • Türkçe çevirisi olanların içinde bir tek Bitmemiş Öyküler kitabını okumadım bu evrene ait. Silmarillion kadar güzel bir kitap mı? Okumaya değer mi sizce?
  • unowen kullanıcısına yanıt
    Meraklısı için çok güzel bilgiler var. Ama gerçekten ilgili olmak gerekiyor. Belli bir olay örgüsü yok. Tüm çağlardan karışık hikayeler barındırmakta kitap. Örneğin Numenor adasının coğrafi şeklini ve bitki örtüsünü anlatan 50 sayfa da var. Rohan'ın nasıl kurulduğu, Gondor'un ilk zamanları, Thorin ve Gandalf'ın Erebor'a olan yolculuğu planlaması(Hobbit'in biraz öncesi), Lotr'un arka planında nazgullerin ne planladıkları ve nereye yolculuk ettiklerini anlatan hikayeler de var. En kötü sadece ilginizi çeken kısımları okursunuz. Dediğim gibi birbirinden bağımsız hikayeler mevcut ve içindekiler kısmında hepsinin sayfa yeri bulunmakta.
  • Bombadilin kitabını aldınız mı acep?

Bir sorum olacak; bu gollum yüzük sayesinde uzunca yaşadı ama bilbo yüzüğü aldıktan sonra gollum 60 seneden fazla yüzüksüz kaldı. Elinde yüzük olmadığı için bu süreçte neden ölmedi? Normal şartlarda bir hobbit o kadar uzun süre yaşayamaz. O zamana kadar yaşaması yüzük sayesinde ama 60 küsür sene de az değil. Haksız mıyım?

Bir de history of middle earth serisini okumuş olan var mı aranızda? Türkçeye çevrilmedi ne yazık ki ama 12 cilt olduğu için çok değerli bilgiler vardır diye düşünüyorum. Orijinalini almaya değer mi yurtdışından? İthaki çevirecekti sanki diye hatırlıyorum ama emin değilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peace Sells.. -- 17 Kasım 2017; 22:28:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Peace Sells..

Bombadilin kitabını aldınız mı acep?

Bir sorum olacak; bu gollum yüzük sayesinde uzunca yaşadı ama bilbo yüzüğü aldıktan sonra gollum 60 seneden fazla yüzüksüz kaldı. Elinde yüzük olmadığı için bu süreçte neden ölmedi? Normal şartlarda bir hobbit o kadar uzun süre yaşayamaz. O zamana kadar yaşaması yüzük sayesinde ama 60 küsür sene de az değil. Haksız mıyım?

Bir de history of middle earth serisini okumuş olan var mı aranızda? Türkçeye çevrilmedi ne yazık ki ama 12 cilt olduğu için çok değerli bilgiler vardır diye düşünüyorum. Orijinalini almaya değer mi yurtdışından? İthaki çevirecekti sanki diye hatırlıyorum ama emin değilim

İthaki çevirecek diye söylendiler vardı ama ses seda kesildi. Son zamanlarda Kullervo'nun Hikayesi ve Tom Bombadil derken belki 12 cildin içinden bir kaç tanesini daha yayınlarlar, ama 12 cildin hepsini yayınlayacaklarını pek zannetmiyorum.

• quote:

quote:

İthaki çevirecek diye söylendiler vardı ama ses seda kesildi. Son zamanlarda Kullervo'nun Hikayesi ve Tom Bombadil derken belki 12 cildin içinden bir kaç tanesini daha yayınlarlar, ama 12 cildin hepsini yayınlayacaklarını pek zannetmiyorum.

Bildiğim kadarıyla bahsettiğin kitaplar 12 ciltten ayrı kitaplar. Hatta kulvervo orta dünya kitabı değil diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acep?

• quote:

quote:

quote:

Bildiğim kadarıyla bahsettiğin kitaplar 12 ciltten ayrı kitaplar. Hatta kulvervo orta dünya kitabı değil diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acep?

Evet ayrı kitaplar, demek istediğim ithaki hazır Tolkien kitaplarına el atmışken onlara da atar diye.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bombadil hakkında büyük ihtimal bir Maia demişsiniz lakin bir maia olsaydı yüzükten etkilenmez miydi? Bir de valardan önce de bombadil vardı. Bu durumda bir maia olması çelişkili değil mi

• Çok çılgın bir teorim var, Bence Tom bombadil Eru'nun kendisi Kabul çok saçma oldu bu lakin bu evrende en çok merak ettiğim şey bu olabilir
  • Konuyu üstte görünce tekrar yazayım dedim

Melkor Hurin’i 30 yıl tutsaklıktan sonra niye serbest bıraktı? Kitapta daha çok kapı dışarı edilme gibi lanse edilmişti. Bir de yüzükler efendisi filminde sadece insanlar ile Sauron’un savaşı anlatılıyor. Başlangıç kısımdaki savaş dışında filmde ve kitapta anlatılan 3 savaşta sadece insanlar ve Sauron ordusu var. Elflerin eskiye göre sayısı azaldı ancak hem film hem kitap elfleri de senaryoya ekleyip romanı/filmi daha etkileyici kılabilirdi. Elfler geri plana atılmıştı hatta bırak elfi cücelerden sadece birisi rol oynuyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paul Muaddib -- 20 Kasım 2017; 20:58:12 >
  • @Peace Sells..

Yüzüğü ne kadar uzun süre taşırsan etkisinin geçmesi de o kadar uzun sürüyor. Gollum yüzüğü 478 yıl boyunca taşıdı. Yüzüğü kaybettikten sonra etkilerinin hemen geçmesi beklenemez. Bilbo daha kısa süre taşıdığı için onun yaşlanması daha hızlı oldu.

12 ciltlik serinin çevrileceğini hiç sanmıyorum ben. İthaki Bitmemiş Öyküler'den bile masrafını zor çıkarmıştır muhtemelen. Çünkü bunlar herkese hitap eden kitaplar değiller. Buna bağlı olarak da satış sayıları çok az oluyor. Yayınevleri de pek yanaşmıyor basmaya böyle olunca. Bir umut bekliyoruz yine de. Ben internetten önemli kısımlarını okuyabildiğim kadarını okudum. Keşke orjinalini alabilsem ama fiyatlar çok uçuk. Tüm serinin 185 dolarlık fiyatı var. Dolar kuru da malum.

Tom Bombadil konusunda kesin birşey söylemek çok zor. Maia olabileceğini söylememin sebebi Tolkien'in dünyasında tanıttığı varlıklardan en yakını o olduğu için. Hemen hemen herşey olabilir. Tolkien'in ne düşünerek bu karakteri yazdığını bilmek lazım. Bir üstteki arkadaşın dediği gibi Eru bile olabilir. Bu karakter tam bir gizem doğrusu.

@uçmayıbilmeyenkuş

Melkor'un tüm amacı Hurin'e acı çektirmekti. Onu bilerek canlı ele geçirip kalesinin en üstüne koyarak kendisi gibi görme ve duyma yetilerini vermiştir. Bu sayede ailesine saldığı lanete an ve an tanık olabilecektir. En son tüm planları gerçekleşip Hurin'in tüm ailesi paramparça olduğunda ise ona yaşamı bahşederek belki de ölmekten daha büyük bir ceza vermiştir. Fakat bundan daha büyük planları da vardı Morgoth'un. Hurin saldığı lanetin devamıydı. Hurin'in esaretten sonra yaptıkları Doriath'ın hükmünü belirlemiştir. Nargothrond'dan getirdiği mücevher Nauglamir kral Thingol'ün ölümüne ve Doriath'ın yıkılmasına yol açan olaylara yol açacaktı. Bununla birlikte Hurin'in saklı şehir Gondolin'e gidebileceğini düşünerek peşine casuslarını takmış ve tahmin ettiği gibi de olmuştur. Hurin içindeki acıyla Gondolin'e gitmeyi arzulamış ve yakınlardaki vadide Turgon'u haykırmıştır. Morgoth'un casusları bu seslenişi duymuş ve böylece Morgoth, en azından Gondolin'in hangi bölgede olabileceğiyle ilgili fikir sahibi olmuştur.

Silmarillion'un tamamı neredeyse elfleri anlatmakta olduğu için Yüzüklerin Efendisi'nin insanların çağı olması biraz daha mantıklı. Zaten Yüzük Savaşları'ndan sonra Tolkien diğer ırkları ayırıp dünyayı gerçek dünyaya bağlamak istemiş. Yine Hobbit'de de cüceler ön planda. Yani ben eşit olduğunu düşünüyorum. Tabi şu da önemli, Tolkien Lotr'u yazarken mitolojisinin ne kadarını tasarlamıştı. Eğer Silmarillion'da okuduklarımızın pek çoğu, Lotr yazılırken belirsiz idiyse, bu da daha çok insanların ön planda olmasına sebep olmuş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 20 Kasım 2017; 22:26:47 >

• Youtube Türkiye'nin en eski kanallarından olan Konsol Üssü ekibinin kurucularından Murat Sönmez (Ejderha) abimiz Orta Dünya adında youtube kanalı açmış. Kesinlikle takip etmenizi öneririm. Bu bir reklam değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peaky -- 29 Kasım 2017; 0:12:5 >
  • Sauron yüzükleri kralları maniple edip, ordularıyla birlikle ülkelerini ele geçirmek için mi yarattı yoksa kralların iradeleriyle birlikte tüm güç yüzüklerinin güçlerini tek bir yüzükte toplayıp bu gücü kullanmak için mi? Bunun cevabının spesifik olarak yanıtlandığı bir kısım var mı kitaplarda?
  • Pissacore kullanıcısına yanıt
    Kanalı severek takip ediyorum yeni olmasına rağmen sonraki videoları merakla bekliyorum'ki bu tarz kanallar pek hoşuma gitmez genelde, Tavsiye ederim bende.
  • Maalesef cevap tam olarak bu videoda yok.
  • @Pissacore

Sauron'un tüm amacı kendi dövdüğü tek yüzükle diğer 16 yüzüğü kullanan elfleri kontrol etmekti. (3 yüzüğün yapıldığından haberi yoktu.) Bu şekilde kolayca hiçbir askeri saldırı gerekmeden Eregion'u ve elfleri kontrol edecekti/yıkacaktı. 16 yüzüğü yapma fikri de bilgisi de muhtemelen Sauron tarafından elflere verildi zaten. Yani sorunuzu doğru anladıysam Sauron'un tek yüzüğü yapmak için diğer yüzüklere ihtiyacı yoktu. Yine aynı tek yüzüğü hiç kimseye haber vermeden tek başına dövüp kullanabilirdi. Asıl amacı diğerlerini kontrol etmek olduğu için uzun yolu seçti. Elfler Sauron'un niyetini anlayınca yüzükleri çıkarıp bir daha da takmadılar ve Sauron'un planı bozuldu. O da Eregion'a saldırıp yüzükleri ele geçirdi ve bu sefer insan ve cücelere verdi. Tek yüzüğü dövüp gücünü toplayıp herkese savaş açıp yine kazanabilirdi. Fakat bu hem zaman, hem askeri kayıp hem de risk içermekte. Bu şekilde kısa yoldan dünyaya hükmedip hem de tüm ırkları hizmetkarı yapabilecekti. Elflerde ve cücelerde işe yaramasa da insanları hizmetkarı yaparak binlerce yıl onlardan faydalanması da bunun önemini gözler önüne seriyor.

@tayfn1907

Videoların birazına baktım güzel bilgiler var, anlatan kişinin de bilgili olduğu şüphesiz. Fakat ben şahsen bu tip videoları izlemeyi pek sevmiyorum. Çünkü anlatıcı dümdüz kameraya doğru olayları anlatmakta. Demek istediğim bunu izleyeceğime kitabını okurum. Orjinal olarak kitaplardan öğrenmek varken olayları neden bir aracıyla öğreneyim. O yüzden ben bu konuda "O böyleyse bu neden böyle oldu, bu olsa şu olmaz mıydı" tarzı sorulara cevap veriyorum genellikle. Örneğin soru cevap videosu olsa çok daha güzel olabilirdi ya da belli bir metin hazırlanıp görsellerle ve müzikle desteklenip seslendirilse. Mesela şöyle:https://www.youtube.com/watch?v=Q573ugouCuw Dark Souls serisi çok sevdiğim bir seridir. Uzaktan sadece hack n slash oyunu gibi görünse de oyunun içinde gizli ve büyük bir hikaye bulunmakta. Bu arkadaş tüm ipuçlarını toplayıp birleştirip teorileri de ekleyerek görseller ve müzikle bunları birleştiriyor. Emek isteyen bir iş ama yaptığı işin hakkını veriyor gerçekten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 26 Aralık 2017; 1:56:55 >

• 
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.