Şimdi Ara

Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine) (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
771
Cevap
17
Favori
218.132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: az_tek

Dün bizimde klima montajı yapıldı. Vakumlama yapılmadı, bu başlığı okuyunca işkillendim.
    Elektrik bağlantısı yapılmadı, elektirikçi çağırmanız lazım bağlantıyı o yapacak dedi.(Arçelik servisi)

Bu elektrik bağlantısı için elektrikçi olayı standart bir uygulama mıdır? Bir de hala vakum imkanı var mıdır? Henüz elektrik bağlantısı yapılmadı.

Eger gaz vanasını actıysa gaz borudaki oksijenle bulusmus ve nem almıstır. Acmadıysa ilk is vakum yapmak olmalı sonra vana acılmalı.
    Kompresör calısmadıysa oda avantaj sayılır. Elektrik verilmeden gaz sistemden cekilip uzun bir vakum ardından gaz basma ile durum toparlanabilir gibi geliyor.
    Tabi tecrubeli arkadaslar daha iyi yonlendirecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: az_tek

Dün bizimde klima montajı yapıldı. Vakumlama yapılmadı, bu başlığı okuyunca işkillendim.
    Elektrik bağlantısı yapılmadı, elektirikçi çağırmanız lazım bağlantıyı o yapacak dedi.(Arçelik servisi)

Bu elektrik bağlantısı için elektrikçi olayı standart bir uygulama mıdır? Bir de hala vakum imkanı var mıdır? Henüz elektrik bağlantısı yapılmadı.

klimanın gaz vanası açılmadıysa yapılabilir. ki servis bir daha gelmeyecekse açmıştır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Slm klima5505

Borunun o sekilde olması benide rahatsız etti sordum kaile alınacak kadar emisi engellemez dedi sonra be duzeltirim diye ses cıkarmadım. Montajdan sonra vakum islemine gectiginde oyalansın diye cay may muabbet olayına girdim yoksa 5 dk da cıkaracak. Onlara kalsa hic yapmayacaklardı. 20 dk civarı vakum yaptı 30 dk dan asagı olmasa daha iyiydi aksamın o saatinde yorgun elemana ancak bu kadar naz gecti :)

Tahliye hortumu dediginiz gibiydi ama alt kattaki komsunun camına denk geliyordu mecburen o sekilde uzatma yaptık. Bina yeni, klima altyapıları yapılmıs yukardan asagı tüm klima yerleri aynı hizada. Ama nedense tahliye hortumlarını asagı tasıyacak pimas vb bir uygulama yapılmamıs belkide yakın zamanda yapacaklar, bu sekilde olmaz tum klimaların tahliye cıkısları asagı serbest sekilde sarkıyor cunku.

Borunun uzunlugu oldugu gibi kaldı cunku sırt sırta calıstıgından yarım metre bile yeterdi. Eleman bu boruyu kısaltamam aluminyum o yuzden boyle yapalım zararı yok dedi.
    Halbuki borular orjinal ekipman diye kutudan izolasyonu yapılmıs sekilde cıktı gorunen uclarıda bakır seklindeydi. Bende icimden iyi bakırmıs dedim. Elemanda oyle diyince sasırdım tum arcelik klimalarda bu sekilde dedi. Binanın sıva altı cekilmis hazır tesisatını oldugu gibi iptal ettik. Cunku kalın olan bakır boru dipten kırılmıstı. Kullanabilseydik kısa ve bakır boru olacaktı. Neyseki ytong kullanmıslar dagılmadan kalıp gibi delindi duvar.

Simdi o delik kısmın dıs tarafına dolgu yapacagım.
    Arkadaki bakır kabloyu biraz daha toparlayıp emis kısmını acacagım.
    Tahliye borusunu ortak pimas hattı geldiginde tekrar elden geciririm.
    Ayrıca icerden elektrik hattı sıva altından hazır cekiliydi eleman direkt ic uniteye bagladı sigorta takmadı soru isareti kaldı bende. Simdi sigorta kutusuda sırıtacak orada.

Bunların dısında dıs unite devreye girdiginde tok ve kalın bir ses ile kalkıs yapıyor yumruk atılmıs gibi gece sessizliginde oyleydi gunduz duyulmaz.
    İc unite ise oyle aman aman sessiz degil gibi geldi 3 kademe olan hız 4 kademe gibi olsa sanki daha iyi olurdu. En kısık fan hızı bile konum itibarı ile fazla geldi bize.
    Ayrıca plastik kalitesi vasat begenmedim. Surekli soguk sıcak havaya maruz kalan unitenin plastik kalitesi daha iyi olmalıydı. Sogutması sorunsuz daha ilk gun zaten. Bakalım zaman neler gosterecek.

tekrar hayırlı olsun hocam ben de işkillendim şimdi çıkıcam bakıcam borulara bakalım.

klima kaç bınlık ? 9000 btu mu 7000 mi ? 15 dk bile yeter. fazla bile yapmışlar. fazlası zarar değil zaten. yani klimanın bu hali bile güzel. o delik açılan yerleri kapatırsanız daha iyi olacaktır. kalkışta tuhaf ses çıkarması normaldir. bu kalkış sesi için sizden bir video istiyorum mümkünse bir ara müsait olduğunuzda. hayırlı olsun tekrar.

• Sn klima5505

Klima 15031 model yani 14800 BTU. Bu isler elimden gelir ince isciligini yapacagım zaten.
    Video ve borunun uc kısımlarının fotosunu hazırlamaya calısırım. Dediginiz gibi uc kısımlar bakır diger kısımlar aluminyum muhtemelen cunku ozellikle baktım uclar bakır rengindeydi. Elemanda aluminyum boru dedi. Bu konuda sizdeki durum nasıl inceleyin paylasın bizimle. Aluminyum olmasına sasmam ureticiler heryerden kısma cabasında normaldir. Alırken ucuz olsun deriz ama bu detaylara bakmayız. Ucuz etin yahniside bu kadar oluyor demekki. İyi markalara baktıgınızda fiyatlar 2 katından baslıyor. Biz sadece borudan bahsediyoruz uygun fiyata uretebilmek icin daha kıstıkları neler neler var kimbilir.
  • quote:

Dün aksam servis geldi. Binadaki sıva altı tesisatı kullanamadık yeniden duvar delindi.
    İc uniteye su tahliyesi icin egim verildi. İc unite tarafında hic kablo tesisat gorunmuyor tamamen gizli oldu.
    Dıs unite yeri normalde zemindeydi ama ben yukarı kaldırttım. Saplama kullanıldı. İc ve dıs unite sırt sırta montaj yapıldı. Borular arcelikte bakır degil aluminyummus yapacak bir sey yoktu. Boru ambalajından yuvarlak sarılı sekilde cıktı ve aynı sekilde dıs unite arkaına gizlendi hava akısını azda olsa engeller gibi duruyor. Yaklasık 20 dk vakum yapıldı ve gaz vanası acıldı. Elemanlar oldukca yorgun oldugundan ince detayların uzerinde duramadım malesef. Elimden geldigincede bende yardım ettim duzgun olsun diye bu kadar oldu.

Gordugunuz yanlıslar ve eksikler varsa bildirin lutfen. Gozume takılan ufak tefek seyleri elden gecirecegim tekrar.

Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine)

İç ünite resimden sorunsuz gözükmekte, ama şunu merak ediyorum üniteye yandan bakınca alt ve üst tarafı eşit şeklde duvara sıfır boşluksuz olması gerekir tam oturtulabildiyse onun dışında iç ünitedeki siyah veya gri renkte olur delikli filtreleri haftada bir duvara vurup temizleyin yıkarsanız tamamen kurumadan takmayın o filtrelerin arkasındaki evap deliklerine şişe ile su döküp tahliyenin su akışını test edebilirsiniz iç ünite bu kadar.

Dış üitede ise borularla ilgili düşündükleriniz yanlış hava akışıyla ilgili hiçbir sorun teşkil etmez ve borulara şekil vermeye çalışmamanızı tavsiye ederim montajı yapan kişinin boruralara ne şekilde davrandığını bilmiyorum ama borunun yuvarlak haçminde köşeleşmeye dair bir zedelenme oluşmuş ise sonradan bilinçsiz boru hareketleri o hatanın boru çapı daralmasına neden olur ve gaz akışı zayıflar performansın düşmesi fark edilir edilmez ama motor ömrü uzun süreçte göz önüne alınırsa azalır, su tahliyeye gelirsek o ekli yerden ayırıp orda dış ünitenin sacında bir delik var oraya siyah boru çıkış aparatı takılması gerekirdi koliden çıkmış olması gereki varsa onu takıp onun ağzınada 2cm kadar boru ve iki boruyu birleştirici çatal ile tek boru yapıp tahliyeye verilebilir söz ettiğim bu tahliye detayları klimanın altında su damlalarından akıntısından rahatsız olunabilecek komşu veya cadde kaldırım varsa önem taşır bahçe veya rahatsız olan yoksa size kalmış , ve bir diğer eksik duvar çıkışına bilezik ve ısı izalasyon mağcunu ile sıvanmamış alçıda yapabilirsiniz köpük kesinlikle kullanmayın ve saplama kullanıldığını söylediniz sağ ayağı tam göremedim ama sol ayaktaki toplam üç mantaj deliğinin sadece en üsteki saplama için kullanılmış diğer ikisini boş bırakmışlar oysa en altakinede denge ve titreşim için 12 lik plastik dübelli uzun vidalardan atılabilirdi.

Genel olarak montaj güzel olup ilk ay soğutmayı gözlemlemenizi tavsiye ederim ek rakorlarından kaçak olma ihtimaline karşı, ihtimal azda olsa rastlanabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Dün aksam servis geldi. Binadaki sıva altı tesisatı kullanamadık yeniden duvar delindi.
    İc uniteye su tahliyesi icin egim verildi. İc unite tarafında hic kablo tesisat gorunmuyor tamamen gizli oldu.
    Dıs unite yeri normalde zemindeydi ama ben yukarı kaldırttım. Saplama kullanıldı. İc ve dıs unite sırt sırta montaj yapıldı. Borular arcelikte bakır degil aluminyummus yapacak bir sey yoktu. Boru ambalajından yuvarlak sarılı sekilde cıktı ve aynı sekilde dıs unite arkaına gizlendi hava akısını azda olsa engeller gibi duruyor. Yaklasık 20 dk vakum yapıldı ve gaz vanası acıldı. Elemanlar oldukca yorgun oldugundan ince detayların uzerinde duramadım malesef. Elimden geldigincede bende yardım ettim duzgun olsun diye bu kadar oldu.

Gordugunuz yanlıslar ve eksikler varsa bildirin lutfen. Gozume takılan ufak tefek seyleri elden gecirecegim tekrar.

Süper gözüküyor hocam benim gözümden. kusurlarını yazayım, boruyu arkaya dolandırıp hava emişini engelliyorlar. boruyu duvara doğru sıkıştırmaya çalışın lütfen | Klimanın Su Tahliye Hortumunu Yani Dış Ünitedeki Plastik Hortumu Çok Germişler BEYAZ BANT İLE EK YAPILAN HORTUMU KESİN , SERBEST KALSIN HORTUM

bende de lg beko var 2007 de aldım. biliyorsunuz arçelik - beko aynı koç holding e ait. her neyse bendeki lg bekoda full bakırdı , şimdi mi alüminyum kullamaya başladılar bilmiyorum , SADECE ARÇELİKTE Mİ ALÜMİNYUMMUŞ?

alüminyumu o kadar takmayın kafanıza . yalnız klimayı söküp başka yere montaj etme durumu olursa alüminyum boru her zaman çöp olur. ama klima hep yerinde kalacaksa idare eder
    İlk 10-15 cm kadarı bakır , sonrası alüminyum mu ? yoksa full alüminyum mu ?

SONUÇ : BENCE GÜZEL ZATEN VAKUM İŞLEMİNİ ATLAMADAN YAPMALARI SÜPER BİRŞEY , GÜZEL YANİ . HAYIRLI OLSUN

Öncelikle arçelik beko üretim bandına kadar aynı yerde üretilir teknik tüm parçalar aynıdır, hava akışıyla ilgili düşündükleriniz yanlış aksine orda o iki yuvarlak şekilde borunun kalması iç ünite için hayati önem taşımakta komrosör içindekii yağ gaz ile bir miktar içeri doğru basılr ve o yuvarlakların alt kısmında birikip iç üniteye ulaşması engellenmiş olur iç üniteye ulaşırsa ünitedeki dolaşım engellenir ve hava akışında hiçbir etkisi yoktur kondanserin arka kısmı olup öndeki fan zaten ordan emiş yapmaktadır borularla ilgili yanlışlarınız klima yer değişiminde boru tamamen kullanılabilir borunun her iki tarafından 30 cm si bakırdır geri kalanı alüminyum 2 yıl önce maliyeti düşürmek için alüminyuma geçildi eksileri 7 m borunuz var ama 2m ihtiyacınız var kısaltma yapamazsınız mecburen 7 kullnacaksınız yada boru tercihinizzi doğru yapıcaksınız bir diğer eksisi ısı transferi bakır kadar iyi olmayıp çok azda olsa etkileyeceğini düşünüyorum. Zaten arçelik bekonun tamamen bakır boruları dahi kalitesiz olup saf bakır değildir karışık metaldir keskine yakın dönüş vermek çok zordur kırılma riski kalın boru çaplarında yüksektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: freestyleone

quote:

quote:

Süper gözüküyor hocam benim gözümden. kusurlarını yazayım, boruyu arkaya dolandırıp hava emişini engelliyorlar. boruyu duvara doğru sıkıştırmaya çalışın lütfen | Klimanın Su Tahliye Hortumunu Yani Dış Ünitedeki Plastik Hortumu Çok Germişler BEYAZ BANT İLE EK YAPILAN HORTUMU KESİN , SERBEST KALSIN HORTUM

bende de lg beko var 2007 de aldım. biliyorsunuz arçelik - beko aynı koç holding e ait. her neyse bendeki lg bekoda full bakırdı , şimdi mi alüminyum kullamaya başladılar bilmiyorum , SADECE ARÇELİKTE Mİ ALÜMİNYUMMUŞ?

alüminyumu o kadar takmayın kafanıza . yalnız klimayı söküp başka yere montaj etme durumu olursa alüminyum boru her zaman çöp olur. ama klima hep yerinde kalacaksa idare eder

SONUÇ : BENCE GÜZEL ZATEN VAKUM İŞLEMİNİ ATLAMADAN YAPMALARI SÜPER BİRŞEY , GÜZEL YANİ . HAYIRLI OLSUN

Öncelikle arçelik beko üretim bandına kadar aynı yerde üretilir teknik tüm parçalar aynıdır, hava akışıyla ilgili düşündükleriniz yanlış aksine orda o iki yuvarlak şekilde borunun kalması iç ünite için hayati önem taşımakta komrosör içindekii yağ gaz ile bir miktar içeri doğru basılr ve o yuvarlakların alt kısmında birikip iç üniteye ulaşması engellenmiş olur iç üniteye ulaşırsa ünitedeki dolaşım engellenir ve hava akışında hiçbir etkisi yoktur kondanserin arka kısmı olup öndeki fan zaten ordan emiş yapmaktadır borularla ilgili yanlışlarınız klima yer değişiminde boru tamamen kullanılabilir borunun her iki tarafından 30 cm si bakırdır geri kalanı alüminyum 2 yıl önce maliyeti düşürmek için alüminyuma geçildi eksileri 7 m borunuz var ama 2m ihtiyacınız var kısaltma yapamazsınız mecburen 7 kullnacaksınız yada boru tercihinizzi doğru yapıcaksınız bir diğer eksisi ısı transferi bakır kadar iyi olmayıp çok azda olsa etkileyeceğini düşünüyorum. Zaten arçelik bekonun tamamen bakır boruları dahi kalitesiz olup saf bakır değildir karışık metaldir keskine yakın dönüş vermek çok zordur kırılma riski kalın boru çaplarında yüksektir.

üstü izole kaplı olursa kırılmış olup olmadığı anlaşılır mı hocam ?

şimdi alüminyum mu olacak borular :S

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: freestyleone

quote:

quote:

üstü izole kaplı olursa kırılmış olup olmadığı anlaşılır mı hocam ?

şimdi alüminyum mu olacak borular :S

kullanılan borular alüminyum evet sadece rakorların sıkma baskısına dayabilmesi için her iki taraftan 30cm kadarını bakırdan ek yapıyorlar mecburen
    kırık ve çap daralmasını izoleden deneyimsiz olarak anlamak zordur ama 18.000 bthu ya kadar kırılmalar minimumdur küçük boru çapları kolay kırılıp ezilmez.

• quote:

Sn klima5505

Klima 15031 model yani 14800 BTU. Bu isler elimden gelir ince isciligini yapacagım zaten.
    Video ve borunun uc kısımlarının fotosunu hazırlamaya calısırım. Dediginiz gibi uc kısımlar bakır diger kısımlar aluminyum muhtemelen cunku ozellikle baktım uclar bakır rengindeydi. Elemanda aluminyum boru dedi. Bu konuda sizdeki durum nasıl inceleyin paylasın bizimle. Aluminyum olmasına sasmam ureticiler heryerden kısma cabasında normaldir. Alırken ucuz olsun deriz ama bu detaylara bakmayız. Ucuz etin yahniside bu kadar oluyor demekki. İyi markalara baktıgınızda fiyatlar 2 katından baslıyor. Biz sadece borudan bahsediyoruz uygun fiyata uretebilmek icin daha kıstıkları neler neler var kimbilir.

çok doğru söylüyorsunuz hocam. ben de yarın bakıcam bugün bakamadım .. mutlaka yazacağım

• Sn freestyleone mrb

İc unite duvara tamamen yapısık bosluk yok, montaj metal levhasını duvara su terazisi ile bakıp hafif meyil vererek dubellerle tutturdu.

Filtre temizligine periyodik olarak bakacagım ama genelde hep ihmal edilir angarya gelir :)

Eleman borulara cok nazik davrandı zaten oyle sert bukum yok, fazla bukum yok cunku sırtsırta olmasının avantajı var.

Tahliye kızmını duzeltecegim ama su anda asagı aktıgı noktada hicbir sıkıntı yok ölü bir nokta gelip gecenin oldugu yer degil, Yer meyilli ,fayanslı ve su gideri olan yere damlıyor.

Duvar kısmını alcı yada ona benzer dolgu ile kapatacagım cok acıklık yok zaten kolay is o. Kopük sıkmayacagım.

Bakır borular oldugu gibi dısarda kaldı zaten. İc unitenin arkaya dogru duz sekilde uzanan kendi borusu duvardan dısarı cıktı ve orda bakır boru baglantısı yapıldı.
    Bakır boru paketinden cıktıgı gibi (yuvarlak sarımlı) dıs unite arkasına koyuldu ve ucları gerektigi kadar yavasca egildi. Onun dısında kablonun hic bir yerine dokunulmadı.
    Yuvarlak olması iyiyse tesadufen iyi is yapılmıs oldu demekki. Ben bu bakır boruyu biraz daha asagı cekip duvardaki birkac cm lik kademeyi atlatacaktım. O zaman dıs unitenin arkası acılacaktı ama dun aksam baktıgımda oyle calısmayı etkileyecek durum gorulmuyor. Borunun üst tarafı dıs uniteye yapısık ama asagısı acıkta sorun yok.

Saplamalar ic unitenin arkasında kaldı gorulmuyor. 2 adet ustten saplama attı ve ayakları ona tutturdular. Sonrada eleman asıldı tum agırlıgını verdi hic sorun yok cok saglam olmustu. Ben esneterek Ayakların alt kısım ile duvarın bulustugu yere kaucuk vb malzeme sıkıstırabilirim gerekirse.

Calısma yeri cok rahattı. Kot farkı var binada. Calısılan oda ise zemin kat zaten. Oldugu gibi yerde rahatca calısıldı. Hatta camdan girip cıkıldı kısayol hemen.
    O yuzden her noktasına duzeltme mudahale cok rahat o konuda sorun yok. Elemanlarda cok rahat keyifle calıstılar zaten. 7 baglantı yapıp aksam 9:30 dan sonra bu kadar is cıkarmalarıda bir sey. Oyle yerler varmıski calıstıkları bastan sona eziyet. İsleri zor Allah yardımcıları olsun.

Montaj icin aslında ilk saatler verilmeli elemanlar daha dinc olur, birde mumkun oldugunca kolaylık saglanmalı. Yoksa elemanlar daralıp bir an once kacmak icin herseyi hızlıca yarım yamalak yapıyorlar. Onlarda kendilerince haklı.

Musait zamanda daha detaylı fotograflar cekip paylasırım tekrar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 22 Haziran 2012; 9:59:00 >

• İç ünitenin borularına dekoratif birşeyler arıyorum üstünü süsleyebileceğim tarzda. Fikir varmı, veya resim gizlemiş olanlardan ?
  • quote:

Sn freestyleone mrb

İc unite duvara tamamen yapısık bosluk yok, montaj metal levhasını duvara su terazisi ile bakıp hafif meyil vererek dubellerle tutturdu.

Filtre temizligine periyodik olarak bakacagım ama genelde hep ihmal edilir angarya gelir :)

Eleman borulara cok nazik davrandı zaten oyle sert bukum yok, fazla bukum yok cunku sırtsırta olmasının avantajı var.

Tahliye kızmını duzeltecegim ama su anda asagı aktıgı noktada hicbir sıkıntı yok ölü bir nokta gelip gecenin oldugu yer degil, Yer meyilli ,fayanslı ve su gideri olan yere damlıyor.

Duvar kısmını alcı yada ona benzer dolgu ile kapatacagım cok acıklık yok zaten kolay is o. Kopük sıkmayacagım.

Bakır borular oldugu gibi dısarda kaldı zaten. İc unitenin arkaya dogru duz sekilde uzanan kendi borusu duvardan dısarı cıktı ve orda bakır boru baglantısı yapıldı.
    Bakır boru paketinden cıktıgı gibi (yuvarlak sarımlı) dıs unite arkasına koyuldu ve ucları gerektigi kadar yavasca egildi. Onun dısında kablonun hic bir yerine dokunulmadı.
    Yuvarlak olması iyiyse tesadufen iyi is yapılmıs oldu demekki. Ben bu bakır boruyu biraz daha asagı cekip duvardaki birkac cm lik kademeyi atlatacaktım. O zaman dıs unitenin arkası acılacaktı ama dun aksam baktıgımda oyle calısmayı etkileyecek durum gorulmuyor. Borunun üst tarafı dıs uniteye yapısık ama asagısı acıkta sorun yok.

Saplamalar ic unitenin arkasında kaldı gorulmuyor. 2 adet ustten saplama attı ve ayakları ona tutturdular. Sonrada eleman asıldı tum agırlıgını verdi hic sorun yok cok saglam olmustu. Ben esneterek Ayakların alt kısım ile duvarın bulustugu yere kaucuk vb malzeme sıkıstırabilirim gerekirse.

Calısma yeri cok rahattı. Kot farkı var binada. Calısılan oda ise zemin kat zaten. Oldugu gibi yerde rahatca calısıldı. Hatta camdan girip cıkıldı kısayol hemen.
    O yuzden her noktasına duzeltme mudahale cok rahat o konuda sorun yok. Elemanlarda cok rahat keyifle calıstılar zaten. 7 baglantı yapıp aksam 9:30 dan sonra bu kadar is cıkarmalarıda bir sey. Oyle yerler varmıski calıstıkları bastan sona eziyet. İsleri zor Allah yardımcıları olsun.

Montaj icin aslında ilk saatler verilmeli elemanlar daha dinc olur, birde mumkun oldugunca kolaylık saglanmalı. Yoksa elemanlar daralıp bir an once kacmak icin herseyi hızlıca yarım yamalak yapıyorlar. Onlarda kendilerince haklı.

Musait zamanda daha detaylı fotograflar cekip paylasırım tekrar.

hocam benim boru full bakır çıktı 50 - 60 santim açtım , sonra kapattım. sonradan geçtiler sanırım alüminyuma...

• quote:

Orijinalden alıntı: 1OO1

İç ünitenin borularına dekoratif birşeyler arıyorum üstünü süsleyebileceğim tarzda. Fikir varmı, veya resim gizlemiş olanlardan ?

kablo kanalı kullanabilirsiniz..
  • quote:

hocam benim boru full bakır çıktı 50 - 60 santim açtım , sonra kapattım. sonradan geçtiler sanırım alüminyuma...

Gecen aksam elden gecirdim duvara alcı kabloları yeniden duzenleme vs.
    Dıs unite baglantı noktaları bakır. Bu bakır kısım ne kadar uzunlukta bilmiyorum izolasyonu acıp bakmadım.
    Aslında kullanımında aynı isi yapıyorsa sorun degil. Klimayı söküp baska yere takıldıgında aluminyumun 2 nci defa kullanımı zormus varsın yeni boru taksınlar.
    Kullanılmıs boru bakırda olsa tekrar uygulamak egmek bukmek akılda soru isaretide olusturacak zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 25 Haziran 2012; 12:12:56 >
  • quote:

quote:

Gecen aksam elden gecirdim duvara alcı kabloları yeniden duzenleme vs.
    Dıs unite baglantı noktaları bakır. Bu bakır kısım ne kadar uzunlukta bilmiyorum izolasyonu acıp bakmadım.
    Aslında kullanımında aynı isi yapıyorsa sorun degil. Klimayı söküp baska yere takıldıgında aluminyumun 2 nci defa kullanımı zormus varsın yeni boru taksınlar.
    Kullanılmıs boru bakırda olsa tekrar uygulamak egmek bukmek akılda soru isaretide olusturacak zaten.

haklısınız hocam ... eğerken kırılıyormuş kullanılmış boru..

• Herkese merhaba

Benim sorum dış ünite montajının zemine (beton kaide) üzerine yapıldığı durumda, 2 adet dış ünite varsa ikinciyi diğerinin üzerine koymak uygun mudur? ya da nasıl konmalıdır?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler,
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumburlop

Herkese merhaba

Benim sorum dış ünite montajının zemine (beton kaide) üzerine yapıldığı durumda, 2 adet dış ünite varsa ikinciyi diğerinin üzerine koymak uygun mudur? ya da nasıl konmalıdır?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler,

özel bir konsol yapılabilir.klima üstüne konsolsuz klima konmaz.
  • yarın inverter daiseikai toshiba klima taktıracağım dikkat edeceğim önemli noktalar nedir? elektrik hattını çektirdim ana tablodan 3x 2.5 kablo ve 16 amper gecikmeli şartel hazır.

alçı işini gelen servis mi yapıyor yoksa öyle bir yükümlülükleri yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAMET/

yarın inverter daiseikai toshiba klima taktıracağım dikkat edeceğim önemli noktalar nedir? elektrik hattını çektirdim ana tablodan 3x 2.5 kablo ve 16 amper gecikmeli şartel hazır.

Servisin oyle bir zorunlulugu yok. Kimi cihazdan macun cikar onunla kapatirlar.
    Bilginize.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre_saganak34

quote:

Orijinalden alıntı: SAMET/

yarın inverter daiseikai toshiba klima taktıracağım dikkat edeceğim önemli noktalar nedir? elektrik hattını çektirdim ana tablodan 3x 2.5 kablo ve 16 amper gecikmeli şartel hazır.

Servisin oyle bir zorunlulugu yok. Kimi cihazdan macun cikar onunla kapatirlar.
    Bilginize.

montaj aşamasında dikkat edeceğim uyarabileceğim hususlar var mı?
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.