Şimdi Ara

Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine) (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
770
Cevap
17
Favori
218.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dows11

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Siz alt yapı için 50 lik konsolları kullanın.Fakat ayak bağlantıları için cihazların ayak delik araları 50-54-56 cm gibi değişiklikler gösterebiliyor markaya bağlı olarak.Bu konuda yapacak bir şey yok malesef.siz bu ölçülerden birini standart alacaksınız.Japon serilerin çoğunluğu 50 cm oluyor.Ama yinede kesin diyemem.

mrb sn mbirol bakır borular dıs unıtenın arkasındakı peteklerı degıyor olması normalmı ? performansında bır eksısı olurmu ??

Alıntıları Göster
    Deymese daha iyi olur.Asıl önemli olan arka tarafa sarılan boruların hava akımına engel olması.Deyme olayı zaman içinde ses veya borularda zedelenmelere sebep olabilir.

• quote:

Deymese daha iyi olur.Asıl önemli olan arka tarafa sarılan boruların hava akımına engel olması.Deyme olayı zaman içinde ses veya borularda zedelenmelere sebep olabilir.

Alıntıları Göster
    Takip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

Alt kısım müsait olduğu sürece dış üniteye hortum takmamak iyi olur zaten,cihazın içi çamurlaşmıyor.
    Montajda hoş olmayan dış ünitenin arkasını gösteren resimdeki Bakır boru ve kabloların dağınık gelmesi.Teknik açıdan çalışmaya bir sıkıntı yapmaz.Ama işçilik ve görsellik,tabiki birde yaptığın işe saygı anlamında rahatsız edici.

Yorum için teşekkürler usta. teknik açıcan bir sıkıntı olmazsa sorun yok benim için. Ama bu işi yapan birisi olarak dediklerinizde haklısınızdır. Evin arkasında olduğu için bir sıkıntı yok görsellik açısından da.

Saygılar ...

Alıntıları Göster
    3 sene önce ARÇELİK 12064 Klima aldık iç ünitedeki filtreleri ayda bir temizliyorum ama kompresor hiç temizlenmedi bakım felan yapılması gerekiyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Cetinkan

3 sene önce ARÇELİK 12064 Klima aldık iç ünitedeki filtreleri ayda bir temizliyorum ama kompresor hiç temizlenmedi bakım felan yapılması gerekiyor mu ?

Alıntıları Göster
     Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine)

ben montaj ve tasarım diye buna derim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tekirdağlı-klimacı -- 12 Şubat 2012; 1:37:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: StoryLine

gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: StoryLine

gerekir

Alıntıları Göster
    arkadaşlar çarşamba günü klima taktıracağım 18000 btu airfel turkuaz gold yalnız ev içerisinde çirkin görüntü olmasın diye içerdeki bakır boru ve diğeri çıkan su borusunu kablo kanalı ile taşınmasını istiyorum bende servise gittim 40x40 veya 40x60 kanal alın dedi bende gittim elektrikçiye 40x40 aldım 40x60 gözüme büyük gözüktü sizce yeterli olur mu acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: aragorn01

arkadaşlar çarşamba günü klima taktıracağım 18000 btu airfel turkuaz gold yalnız ev içerisinde çirkin görüntü olmasın diye içerdeki bakır boru ve diğeri çıkan su borusunu kablo kanalı ile taşınmasını istiyorum bende servise gittim 40x40 veya 40x60 kanal alın dedi bende gittim elektrikçiye 40x40 aldım 40x60 gözüme büyük gözüktü sizce yeterli olur mu acaba

http://www.schneider-electric.com.tr/sites/turkey/tr/urunler-hizmetler/elektrik-tesisat-kontrol-sistemleri/urun-teklifi/urun-serisi-sunumu.page?c_filepath=/templatedata/Offer_Presentation/3_Range_Datasheet/data/tr/local/installation_systems_and_control/pks_iklim.xml

Klima için kablo kanalı budur.Özel üretim.Oval ve şıktır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aragorn01

http://www.schneider-electric.com.tr/sites/turkey/tr/urunler-hizmetler/elektrik-tesisat-kontrol-sistemleri/urun-teklifi/urun-serisi-sunumu.page?c_filepath=/templatedata/Offer_Presentation/3_Range_Datasheet/data/tr/local/installation_systems_and_control/pks_iklim.xml

Klima için kablo kanalı budur.Özel üretim.Oval ve şıktır.

Alıntıları Göster
    klimam bugün saat 17:00-20:00 arasında keşif derken bakır boruyu tekrar gidip servisten getirmeleri derken 3 saat civarında takıldı işcilik orta seviyede oldu diyebilirim özellikle klimanın takılma yerini seçme konusunda istediğim yeri çok direttim zor bir keşif oldu çünkü takılacak yerin arka tarafında balkon vs yok dış ünite devasa 24.000 btu ile aynı sanırım auer daha uygun boyutlarda imiş (airfel 75cm. auer ise 55cm.) servis işin kolayına kaçmaya çalışsada kabul etmedim

kablo kanalını 40x40 olmayacağını söylediler gidip Schneider marka depoda kala kala pislenmiş bir kablo kanalı kullandım baya bir sildim ama yinede hoşuma gitmedi duvar rengi olan fildişine boyayacağım.

açtıkları delik için köpük istediler kendilerinde yokmuş almadım kendim alçı yapacağım dış tarafada köpük yapacağım montaj kitinde macun tarzı birşey çıktı sanırım cam için, kullanmadık duruyor.

dış ünitenin siyah ayak pabuçlarıını takamadılar kimse yetişemedi camdan aşağı sarkmasına rağmen

montaj kitinde gelen uçları bakır ortası aluminyum olan 4 metrelik boru yetmediğinden 7 metrelik bakır boru kullandılar farkı olan 3 metreye 100 tl para verdim
    elektrik bağlantısını yapmadılar 25 amperlik sigorta taktırın yoksa garanti dışı kalır dediler bende eğer garanti dışı kalacaksa sigorta yüzünden, airfel kendisi sigortayı versin sizde takın yoksa saçma bir iş dedim bu yüzden sigorta taktırmadan buattan bağlantı yaptıracağım. siz ne dersiniz bu duruma?

vakumlamayı 15 dk kadar yaptılar en son eleman siz baya araştırmışsınız dedi evet dedim araştırmadan birşeye girişmem dedim.

sonuç olarak orta seviyede bir montaj vardı duvar kırılınca kalan molozların hepsini kendim topladım evin içinden dışarıdakiler hala yerde klimanın üstü parmak izleri olunca kendim sildim klimayı, sökülen sineklikleri kendim taktım vs. vs resimleri yakında eklerim inşallah dış ünite pabuçları çok sıkıntı yaratmaz.
    birde klima kumandası 75 avro imiş birşey olursa akıllı kumanda alırım heralde çok pahalı imiş.

dış üniteyi dışarıdan uzaktan çekilmiş fotosuda eklenecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0785A3856 -- 5 Nisan 2012; 12:38:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0785A3856

klimam bugün saat 17:00-20:00 arasında keşif derken bakır boruyu tekrar gidip servisten getirmeleri derken 3 saat civarında takıldı işcilik orta seviyede oldu diyebilirim özellikle klimanın takılma yerini seçme konusunda istediğim yeri çok direttim zor bir keşif oldu çünkü takılacak yerin arka tarafında balkon vs yok dış ünite devasa 24.000 btu ile aynı sanırım auer daha uygun boyutlarda imiş (airfel 75cm. auer ise 55cm.) servis işin kolayına kaçmaya çalışsada kabul etmedim

kablo kanalını 40x40 olmayacağını söylediler gidip Schneider marka depoda kala kala pislenmiş bir kablo kanalı kullandım baya bir sildim ama yinede hoşuma gitmedi duvar rengi olan fildişine boyayacağım.

açtıkları delik için köpük istediler kendilerinde yokmuş almadım kendim alçı yapacağım dış tarafada köpük yapacağım montaj kitinde macun tarzı birşey çıktı sanırım cam için, kullanmadık duruyor.

dış ünitenin siyah ayak pabuçlarıını takamadılar kimse yetişemedi camdan aşağı sarkmasına rağmen

montaj kitinde gelen uçları bakır ortası aluminyum olan 4 metrelik boru yetmediğinden 7 metrelik bakır boru kullandılar farkı olan 3 metreye 100 tl para verdim
    elektrik bağlantısını yapmadılar 25 amperlik sigorta taktırın yoksa garanti dışı kalır dediler bende eğer garanti dışı kalacaksa sigorta yüzünden, airfel kendisi sigortayı versin sizde takın yoksa saçma bir iş dedim bu yüzden sigorta taktırmadan buattan bağlantı yaptıracağım. siz ne dersiniz bu duruma?

vakumlamayı 15 dk kadar yaptılar en son eleman siz baya araştırmışsınız dedi evet dedim araştırmadan birşeye girişmem dedim.

sonuç olarak orta seviyede bir montaj vardı duvar kırılınca kalan molozların hepsini kendim topladım evin içinden dışarıdakiler hala yerde klimanın üstü parmak izleri olunca kendim sildim klimayı, sökülen sineklikleri kendim taktım vs. vs resimleri yakında eklerim inşallah dış ünite pabuçları çok sıkıntı yaratmaz.
    birde klima kumandası 75 avro imiş birşey olursa akıllı kumanda alırım heralde çok pahalı imiş.

dış üniteyi dışarıdan uzaktan çekilmiş fotosuda eklenecek

Alıntıları Göster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0785A3856 -- 5 Nisan 2012; 12:35:37 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Anladığım kadarıyla işinde acemi/kötü bir servise denk gelmişsiniz, geçmiş olsun.

Yukarda yazdığınız "dış ünitenin siyah ayak pabuçları" dedikleriniz lastik takozlardır, ve mutlaka takılması gerekir.
    Onlar oradaki vibrasyonu-titreşimi emer, sesi keser ve bu şekilde oradaki kompresörün ömrüne de etkili olur.

Diğer ıvırzıvır, sigorta falan konuları önemli değil, zaten onu siz ödeyeceksiniz, sonradan başka bir elektrikçi de yapar.

Ama adamlar resmen "salata" imişler, hele bir de davranış/hizmet kalitesi olarak...

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Anladığım kadarıyla işinde acemi/kötü bir servise denk gelmişsiniz, geçmiş olsun.

Yukarda yazdığınız "dış ünitenin siyah ayak pabuçları" dedikleriniz lastik takozlardır, ve mutlaka takılması gerekir.
    Onlar oradaki vibrasyonu-titreşimi emer, sesi keser ve bu şekilde oradaki kompresörün ömrüne de etkili olur.

Diğer ıvırzıvır, sigorta falan konuları önemli değil, zaten onu siz ödeyeceksiniz, sonradan başka bir elektrikçi de yapar.

Ama adamlar resmen "salata" imişler, hele bir de davranış/hizmet kalitesi olarak...

saolun hocam yorumladığınız için
    dediğiniz gibi davranış olarakta nezaketten biraz uzaklar
    siz sanırım sigortaya illa gerek yok diyordunuz bu yüzden pek üstünde durmuyorum şu an değiştirmeyi düşünüyorum girişteki sigortalar 16 amperlik zaten 32 lik taktıracağım

peki hocam o takozlar önem arzediyor anladığım kadarıyla nasıl takabiliriz 2.katta oturuyorum yerden baya yüksek bende de yükseklik korkusu var biraz, dış ünite de baya ağır 4-5 yıl boyunca kısmetse burda oturacağım

servise söylesem merdiven falan getirtsek yaptırabilirmiyiz veya sorun çıkarırsa direk airfeli arayayım gerçi
    airfel e 2 defa bize ulaşından yazdım cevap bile vermediler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0785A3856 -- 5 Nisan 2012; 18:37:24 >

• quote:

quote:

saolun hocam yorumladığınız için
    dediğiniz gibi davranış olarakta nezaketten biraz uzaklar
    siz sanırım sigortaya illa gerek yok diyordunuz bu yüzden pek üstünde durmuyorum şu an değiştirmeyi düşünüyorum girişteki sigortalar 16 amperlik zaten 32 lik taktıracağım

peki hocam o takozlar önem arzediyor anladığım kadarıyla nasıl takabiliriz 2.katta oturuyorum yerden baya yüksek bende de yükseklik korkusu var biraz, dış ünite de baya ağır 4-5 yıl boyunca kısmetse burda oturacağım

servise söylesem merdiven falan getirtsek yaptırabilirmiyiz veya sorun çıkarırsa direk airfeli arayayım gerçi
    airfel e 2 defa bize ulaşından yazdım cevap bile vermediler...

Alıntıları Göster
    Adamların montaj pratiği yokmuş, aslında takozları önceden konsola monte edip konsolu sonra duvara takabilirlerdi; tabii yerleri hesaplı ayarlayarak.

Bir şekilde alttan merdivenle mi olur nasıl olursa, o takozları taktırmanız gerekir.

Klimanın girişine sigorta taktırın, gerekir. O Airfel'in değil, sizin işiniz, onu demek istemiştim.

Ben bir aralar Airfel merkeze ulaşmam gerektiğinde gene internetten olmuyordu, telefonla görüştüydüm.
    Çok ilgiliydiler, sorunu çözmüş ve servisi bayaa da hırpalamışlardı:)

• quote:

Adamların montaj pratiği yokmuş, aslında takozları önceden konsola monte edip konsolu sonra duvara takabilirlerdi; tabii yerleri hesaplı ayarlayarak.

Bir şekilde alttan merdivenle mi olur nasıl olursa, o takozları taktırmanız gerekir.

Klimanın girişine sigorta taktırın, gerekir. O Airfel'in değil, sizin işiniz, onu demek istemiştim.

Ben bir aralar Airfel merkeze ulaşmam gerektiğinde gene internetten olmuyordu, telefonla görüştüydüm.

teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar aşağıda verdiğim sitede klima montaj elemanları ile ilğili çok güzel ürünler var.Esinlenebilir veya satın alabilirsiniz.Çözüm noktasında bayağı alternatifler var.Dranaj,konsol,sıvalatı tesisat için çok örnek var.Üretim ve site İtalyan.Ankara da ana bayisi var.

http://www.vecamco.com/sito/oi_vecamco/eng/climaPlus.asp

http://www.temasltd.com/

Benim seçtiklerim

Çatı konsolu

Dranay hattını pis suya bağlanması durumunda koku önleyici,çok zekice düşünülmüş

Sıva altı tesisat için sonrasında baş ağrımaması için bakır boru buatı

Özellikle deniz kenarı yerler için ideal konsol.

• quote:

Arkadaşlar aşağıda verdiğim sitede klima montaj elemanları ile ilğili çok güzel ürünler var.Esinlenebilir veya satın alabilirsiniz.Çözüm noktasında bayağı alternatifler var.Dranaj,konsol,sıvalatı tesisat için çok örnek var.Üretim ve site İtalyan.Ankara da ana bayisi var.

Benim seçtiklerim

Çatı konsolu

Dranay hattını pis suya bağlanması durumunda koku önleyici,çok zekice düşünülmüş

mbirol hocam mükemmel ürünler bunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 21 Haziran 2012; 0:16:00 >

• quote:

Benim seçtiklerim

Çatı konsolu

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar yarın servis klimayı montaja gelecek.
    Yanlız elektrikle ilgili bilgim yoktu nasıl olacak diye o yüzden hazırlıksız yakalandım.
    Benim sormak istediğim ben klimanın dış ünitesini balkona taktıracağım.
    Takılacak yerin hemen altında priz var. Elektriğin buradan alınması sorun olur mu acaba ?
    İlla sigorta takılması gerekir mi ? Tak fişi bitir işi misali prize taksak nasıl olur ?
    Yoksa mutlaka ana sigorta kutusundan mı hat çekmek lazım ?

Klima bu;

Samsung AQ12TSMN

Elektrik Verileri
    Güç Kaynağı
    Φ/V/Hz : 1/220~240/50

Performans
    Kapasite (Soğutma, Min - Maks)
    -
    Kapasite (Soğutma, Kcal/saat)
    Kcal/hr : 3 009
    Kapasite (Soğutma, Btu/saat)
    Btu/hr : 11 942
    Kapasite (Soğutma, kW)
    Kw : 3,5
    Kapasite (Isıtma, kW)
    Kw : 3,8
    Kapasite (Isıtma, Min - Maks)
    -
    Kapasite (Isıtma, Kcal/saat)
    Kcal/hr : 3 267
    Kapasite (Isıtma, Btu/saat)
    Btu/hr : 12 966
    Enerji Verimliliği
    EER (Soğutma, btu/W) : 11,9
    EER (Soğutma, W/W) : 3,49
    COP (Isıtma, W/W) : 3,41
    Nem Alma (l/saat)
    1,5
    Hava Sirkülasyonu (Maks, ㎥/dak)
    m3/min : 9,5
    Gürültü Seviyesi
    İç Mekan Yüksek/Düşük : 36 / 26
    Dış Mekan Yüksek : 50

• quote:

Orijinalden alıntı: sabor

Arkadaşlar yarın servis klimayı montaja gelecek.
    Yanlız elektrikle ilgili bilgim yoktu nasıl olacak diye o yüzden hazırlıksız yakalandım.
    Benim sormak istediğim ben klimanın dış ünitesini balkona taktıracağım.
    Takılacak yerin hemen altında priz var. Elektriğin buradan alınması sorun olur mu acaba ?
    İlla sigorta takılması gerekir mi ? Tak fişi bitir işi misali prize taksak nasıl olur ?
    Yoksa mutlaka ana sigorta kutusundan mı hat çekmek lazım ?

Klima bu;

Samsung AQ12TSMN

Elektrik Verileri
    Güç Kaynağı
    Φ/V/Hz : 1/220~240/50

Performans
    Kapasite (Soğutma, Min - Maks)
    -
    Kapasite (Soğutma, Kcal/saat)
    Kcal/hr : 3 009
    Kapasite (Soğutma, Btu/saat)
    Btu/hr : 11 942
    Kapasite (Soğutma, kW)
    Kw : 3,5
    Kapasite (Isıtma, kW)
    Kw : 3,8
    Kapasite (Isıtma, Min - Maks)
    -
    Kapasite (Isıtma, Kcal/saat)
    Kcal/hr : 3 267
    Kapasite (Isıtma, Btu/saat)
    Btu/hr : 12 966
    Enerji Verimliliği
    EER (Soğutma, btu/W) : 11,9
    EER (Soğutma, W/W) : 3,49
    COP (Isıtma, W/W) : 3,41
    Nem Alma (l/saat)
    1,5
    Hava Sirkülasyonu (Maks, ㎥/dak)
    m3/min : 9,5
    Gürültü Seviyesi
    İç Mekan Yüksek/Düşük : 36 / 26
    Dış Mekan Yüksek : 50

Alıntıları Göster
    sabor

Doğrudan prizden fiş ile de ceryan alabilirsiniz.
    Oraya toprak hattının geldiğinden emin olun ve düzgün topraklı priz kullanın.

Araya 16 A bir sigorta koymanız çok daha iyi olur.

• quote:

sabor

Alıntıları Göster
    bir önceki sayfada yazmıştım s,yah dış ünite takozlarını servis takamadı diye neyse ben elemanı aradaım tamam dedi takayım aradan 2 hafta geçti ses soluk yok bir daha mı arasam yoksa direk airfeli mi arasam kararsızım
  • quote:

sabor

Klima takıldı bugün hocam.

İç ünite ile dış ünite arka arkaya hemen mesafe yok yani. Vakumlama yapıyorsunuz dimi dedim. Tabi yapıyoruz ama buna gerek yok içi ünite ile dış ünite arası mesafe uzunsa o zaman yapıyoruz filan dedi. Bende yok her türlü yapılması lazımmış ben mutlaka istiyorum dedim. Tamam yaparız abi dedi. Yanındakine vakumlamayı getir dedi diğer adam şaşırdı vakumlama mı diye : ) Bilmeyene, istemeyene yapmıyorlar herhalde. Buraya bakmasam benim de dünyadan haberim olmayacaktı :) O yüzden size çok teşekkür ederim.

Sigorta konusuna gelince adam eğer balkonun elektriği ayrı döşendiyse prizden alabilirsin yoksa yeni hat çekmen daha sağlıklı olur ve 10 amper rahat yeter dedi.
    Bende evin elektrik tesisatını yapan elektrikçiyi aradım. Salonla (sadece tv kullanacam) aynı hat olduğunu ama 25'lik kablo kullanıldığı, o yüzden prizden direk 10 amperlik sigorta çekmenin rahatlıkla yeterli olacağını söyledi.
    Sen 16 Amper mi koy diyorsunuz hocam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: sabor

quote:

sabor

Klima takıldı bugün hocam.

İç ünite ile dış ünite arka arkaya hemen mesafe yok yani. Vakumlama yapıyorsunuz dimi dedim. Tabi yapıyoruz ama buna gerek yok içi ünite ile dış ünite arası mesafe uzunsa o zaman yapıyoruz filan dedi. Bende yok her türlü yapılması lazımmış ben mutlaka istiyorum dedim. Tamam yaparız abi dedi. Yanındakine vakumlamayı getir dedi diğer adam şaşırdı vakumlama mı diye : ) Bilmeyene, istemeyene yapmıyorlar herhalde. Buraya bakmasam benim de dünyadan haberim olmayacaktı :) O yüzden size çok teşekkür ederim.

Sigorta konusuna gelince adam eğer balkonun elektriği ayrı döşendiyse prizden alabilirsin yoksa yeni hat çekmen daha sağlıklı olur ve 10 amper rahat yeter dedi.
    Bende evin elektrik tesisatını yapan elektrikçiyi aradım. Salonla (sadece tv kullanacam) aynı hat olduğunu ama 25'lik kablo kullanıldığı, o yüzden prizden direk 10 amperlik sigorta çekmenin rahatlıkla yeterli olacağını söyledi.
    Sen 16 Amper mi koy diyorsunuz hocam ?

*12 bin btu klimalara C tipi 16 A sigorta konur. 10 A sigorta voltajın düşük olduğu durumlarda kalkışta sıklıkla atabilir.
    *Vakumlama, iç ünite ve borulardaki hava ve subuharının boşaltılması işlemi, borular kısa ise daha kısa sürede boşaltılabilir, tabi vakum yapan aletin durumu da önemli.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.