Şimdi Ara

Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine) (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
771
Cevap
17
Favori
218.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • macit işini iyi yapan bir arkadaşımızdır.Destek olsa iyi olurdu.ama çokta sorun yaratmaz.
  • En üst katta oturuyorum. Üstümde çatı yok. Mıcırlı yalıtım malzemesi var. Dış üniteyi oraya koymayı düşünüyorum. Taktıracağım oda batıya baktığı için öğleden sonra bütün güneşi alıyor. Çatının yarım metrelik betondan balkon duvarı var. Onun arkasına monte ettirirsem güneşten korunur, hemde görüntü kirliliği yaratmaz diye tahmin ediyorum. Bu şekilde yapanlar varmı acaba?
  • Server odasının kliması çalışınca yanıyor kavruluyor ortalık

Örnek Klima Montajları(Klima Alacakların Dikkatine)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kardelen G. -- 30 Temmuz 2011; 10:22:43 >
  • Çok pratik ve güzel montaj olmuş,ne diyelim.....
  • Bütün bina tekniker ve mühendis kaynıyor buna rağmen kimsenin şeyinde değil o klimanın şuursuzca çalışması
  • Selam Birol Bey,

Size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. En üst katta oturuyorum ve klima dış üniteyi çatıya koyacağım. Bunun için üstteki resimde olduğu gibi iç ünitede hiçbir borunun görünmesini istemiyorum. Bu nedenle duvardan bir delik açıp çatıya kadar giden mesafeye boruların geçmesi için pimaş boru döşemeyi düşünüyorum. Nedeni de yan tarafımıza bina yapılıyor olması, yani borular açıktan gitmemeli. Size sorum;
    1. İç ünite için deleceğim deliği duvarı tam ortalayıp mı delmeliyim, yoksa sağa veya yola doğru mu?
    2. 18.000 klima için borularının geçeceği pimaş borunun kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Bugun yapmam gerekiyor acil ceaplarsanız sevinirim.
    Herkese teşekkürler. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oracal

Selam Birol Bey,

Size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. En üst katta oturuyorum ve klima dış üniteyi çatıya koyacağım. Bunun için üstteki resimde olduğu gibi iç ünitede hiçbir borunun görünmesini istemiyorum. Bu nedenle duvardan bir delik açıp çatıya kadar giden mesafeye boruların geçmesi için pimaş boru döşemeyi düşünüyorum. Nedeni de yan tarafımıza bina yapılıyor olması, yani borular açıktan gitmemeli. Size sorum;
    1. İç ünite için deleceğim deliği duvarı tam ortalayıp mı delmeliyim, yoksa sağa veya yola doğru mu?
    2. 18.000 klima için borularının geçeceği pimaş borunun kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Bugun yapmam gerekiyor acil ceaplarsanız sevinirim.
    Herkese teşekkürler. Saygılar.

Çatıya boruyu bırakacağınız pimaştan ileride geçirmeniz zor,bakır kıvrılmaz.Bakır boru ile birlikte çekmeniz lazım.Klima girişinin düzgün olması için duvarı karşınıza alınca duvarın merkezinden sola 40 cm den çıkış yapmalısınız.18 lik cihazlar klasikte 100 cm, inverterde 80 cm.İnv.olursa 30-35 cm den çıkmalı. Pimaşı aşagı kadar indirdiniz ama 90 derecelik dönüşten bakır geçmez,2tane 45 dirsekle dönerseniz şansınız artar.aslında 70 lık pimaş yeter ama köşe dönüşü için 100lük kullansanız daha iyi.Birde deliğin tavandan yüksekliği alt seviye 40 cm bırakın. kolay gelsin.

• arkadaşlar bende samsung boracay 12.000 btu klima aldım montajını yapmadılar henüz.Size sormak istedim dış üniteyi tam binanın güneyine mi (ki burası çok fazla güneş alıyor)yoksa gölgelik olan balkona mı kurdurayım.Dış ünitenin güneşte veya gölgede olması performansı etkiler mi?
  • Birol Bey cevabınız için çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertdo2

Yok artık

• quote:

Orijinalden alıntı: teacher-men

arkadaşlar bende samsung boracay 12.000 btu klima aldım montajını yapmadılar henüz.Size sormak istedim dış üniteyi tam binanın güneyine mi (ki burası çok fazla güneş alıyor)yoksa gölgelik olan balkona mı kurdurayım.Dış ünitenin güneşte veya gölgede olması performansı etkiler mi?

cevap yokmu
  • evet
    mbirol hocamın yönlendirmesi sonucu klimamızın hatalı yapılan montaj fotoğraflarını burada paylaşıyorum--

üst komşunun balkon tavanına değiyor.hatta ölçümü yanlış yaptılar ve orayada zor sığdırdılar iki kişi.haftada bir klimanın dış initesine konulmayan lastik takoz yerlerindeki civatalar titreşimden gevşer ben sıkarım onlar gevşer ben sıkarım sıkmazsam çok gürültülü çalışıyor ama titriyor tavana sürttüüğü için ondan gevşiyor galiba.5 cm daha aşağı taklısa sorun olmaycaktı ama oldu bir kere.

alacak olanlar bundan sonra kurulumda ustanın yanında bulunsunlar dikkat etsinler.gerçi ben yanlarındaydım da ne oldu.geyik muhabbeti yaptık adamla ben ne bileyim böyle olacağını ne vakumlama yapıldı ne ağız çıkış sıcaklığı ölçüldü hepsini forumdan buradan değerli abilerimizden öğrendik.iş işten geçince ..Allah razı olsun onlardan da bigi ve tecrübelerini esirgemedikleri için toplumumuz ve insanlarımız bilgi tecrübe sahibi oluyor buradaki haberleri okuyunca

halk bilinçli hale geliyor.mesela ben bu kış ısınmak için salona klima almayı düşünüyordum ve almayı düşündüğüm klimayı kullanan hataylı bir abi ile görüşünce bana aylar önce forumdonanum haber diye bir site var orada klima ile ilgili ne ararsan bulursun gibi bir tavsiyede bulunmuştu hatta orada yazılanları okumadan alma diye de..ama ben ondan önce biliyordum zaten bu siteyi..

yani diyeceğim şu ki burada klimalarla ilgili olarak insalara bilgi ve tecrübelerini aktarıp her türlü desteklerini esirgemeyen abilerimize teşekkür ediyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Kardelen G.

Server odasının kliması çalışınca yanıyor kavruluyor ortalık

İş nedir üstad.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

İş nedir üstad.

Haberleşme teknisyeni, tekniker adayı, 2 yıl sonra öğretmen adayı

• quote:

Orijinalden alıntı: mertdo2

montaj dediğin işte böyle olmalı

artık her firma 19 db. iç ünite , 35-40 db. dış ünite diyerek klima sattıklarına göre 19+40=59 db ,yani bilgisayar fanından bile sessiz

ayrıca iç ünite soğuk dış ünite sıcak üflerken müthiş bir fantazi de sağlar

bayıldım bu montaja bence bir denemekte fayda var

• quote:

niye iç ortamda :D ?
  • doğru yapıldığını düşündüğüm bir toshıba klima montajı.

vakumlama da dahil yapılması gereken herşey yapıldı.

• doğru yapıldığını düşündüğüm bir toshıba klima montajı.

vakumlama da dahil yapılması gereken herşey yapıldı. dış ünite fotoğrafları

• DD borularını da süper işlemişler ,bunu da yakından fotolar koyarsanız oda iyi birörnek olur...
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.