Şimdi Ara

Orjinal ebatlardan farkli ebat lastik kullanmak artik agir kusur!!!!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
4
Favori
50.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

sevenleri adına üzücü.
  • Merhaba, aracımızın lastik ebatları 205/45/17 ebatlarında biz bu araca 205/50/17 ebatında lastik takabilirmiyiz.Teşekkürler.Muayenede tüvtürk de bir sorun yaşarmıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umutcuk -- 22 Nisan 2020; 17:48:46 >
  • Arabanın kapı içinde bazılarında kaput altında arabaya maksimum ve minumum takabiliceğiniz lastik jant değerleri yazar misal arabanız 175 lastik 16 inç jant vardır kapı içinde o araca minumum 165 maksimum 185 lastik jantts 17 yada 18 yazar bu değerler içinde kalırsanız en ufak bir sorun çıkmaz..

Çünkü fabrikanın izin verdiği değerler içindedir.. Ama sen gider 175 lastiği olan araca 195,205,2015 takarsanız 19,20 inç jant takarsanız bu eskidende yasaktı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lastik ebatı konusunda tüvtürk'e mail attım, telefonla geri dönüş yaptılar.Jant ebatı aynı kalmak şartı ile lastik taban genişliği ve yanak genişliğinin bir alt yada bir üst ebata geçmesine onay veriyorlar.Tabiki hız ve yük endekside önemli bunuda belirttiler.
  • Herhangi bi sıkıntı yok

Vw Scirocco aracımın muayenesini 3 gun önce haraccı 1 de yaptırdım orjinal ebatı 235 40 18 fakat ofsetli jant oldugu icin arabada muayeneden gecmez dusuncesiyle komsumun golfunun 205 55 16 jant lastigini taktım oyle girdim muayeneye kusursuz gecti.

Bilginize.
  • Benim araç alt donanımda 215/60/16 gibi bir sey kullanıyor, ust donanımda 225/50/17. Ben çapı tutarlı olacak şekilde 215/55/17 ile muayenede sorun yaşamadım. Muayene yaklaşık 40 gün önce yapıldı.

• Bütün mesajları okudum, tüvtürkten gelen bilgiler kapsamında orjinal jant aynı kalmak şartıyla lastiğin taban ve yanak ölçülerinde birer ölçü artırıp azaltmanın orjinal yük ve hız kodlarında azalma olmaması şartıyla ağır kusura girmeyeceği belirtilmiş,
    Başlığa konu tüvtürk şikayetinde ise araç sahibi orjinal 175 65 r14 yerine 185 65 r14 lastik ve jantla muayeneden ağır kusur almış , lastik eşdeğer tablosuna göre +%2.18 fark kabul edilebilir seviyede orjinal lastiğin 82h olan yük ve hız indeksi muayeden geçemeyen lastik için 86h , taban 1 cm artırılmış ancak yukarıda yazdığım tüvtürkün verdiği bilgilere göre taban bir ölçü artırıldığı için muayeneden geçememiş nedenini ise şikayete cevap veren tüvtürk yönetmeliği gerekçe göstererek lastik tabanında yapılan 1cmlik artışın aracın yol tutuş, fren vb özelliklerini etkileyebileceğinden ve listede yazılı ebat değişikliğine girdiğinden ağır kusurlu saymış,
    2014 yılından beri ocak şubat aylarında muayeneye girdim,orjinal lastiğim 195 55r15 85h muayenelerde takılı olan 195 60 r15 88h lastik eşdeğer tablosuna göre +%3,17 fark olmasına rağmen şubat 2019' da daha önceleri olduğu gibi lastik ebat yönünden muayeneden geçtim,
    Sonuç olarak ağır kusur 2018 aralık ayında işleme alınmış ve bunun yönetmeliğe uygun olduğuna ilişkin tüvtürk cevabı yine aynı zamanda verilmiş, daha sonraki tüvtürk' e yazılan bilgilendirme cevabında lastik ebatlarında daha esnek gibi görünüyor ancak yine de tedbirli olup orjinal ebatlara dikkat etmek gerekiyor

• Yukarıda yazılı mesajımı paylaştıktan sonra Tüvtürk iletişim sayfasından konu ile ilgili bilgi talep ettim.21.05.2020 Tarihinde telefonla dönüş yapıldı, muayeneden önce lastiklerimi 185/60R15 84T ebadında lastiklerle değiştirmek istediğimi ve verilecek cevaba göre satın alarak muayene gireceğimi belirtmiştim, cevaben jant ebadının önemli olduğunu ve jant ebadı aynı kaldığı için bu ebat lastikle muayenede bir sorun olmayacağı belirtildi
  • 2005 model 1.9 Peugeot partner aracımı bugün Bursa merkez istasyonuna muayeneye götürdüm. Araçta 185 65 R14 kış lastiği var. Lastik ebatından ağır kusur verildi. 175 65 R14 olması gerekliymiş.

Sadece genişlik farkı olan lastik niye muayeneden kalıyor ki? Hem bu araç aynı lastiklerin defalarca geçtiği halde şimdi niye kalıyor? Ebat aynı, yükseklik aynı, sadece genişlik 1 cm farklı
    Bu konuda gerekli düzeltme yapılmalı.
    Yapılmadığı takdirde gerekli yerlere şikayette bulunacağım.
    Tüvtürk bir an önce bu soruna çözüm
  • 215 X 65 X R17 lastik yerine 225 veya 235 X 65 X r17 lastik takabilir miyim?
    235 yanak genişlikli lastik takılınca fark %3,5 çıkıyor, çamurlukta yukarı aşağı uygun mesafe var aslında. ama iç kısımdan çamurluğa sürter mi?
    Spacer flanş takmak gerekir mi?
    Amacım yanak genişliğini arttırıp yol tutuşu arttırmak, bu hususta başka önerileriniz var mı?

• Orjinal ebatlardan farkli ebat lastik kullanmak artik  agir kusur!!!!!

• Bunu düzelttikleri iyi olmuş. Çok saçma çünkü. 285 35 20 orjinal ebadı, jant değişikliğine gidip 325 30 20 takıcam. Tekerlek çapları çok az değişiyor, yani birşey farkettirmeyecek. Bu değişikliklere izin vermek gerekiyor zaten.

• Merhaba 205 55 16 jantlı megan 4 e 215 50 17 jant takmak ağır kusur olurmu?

• Aracımın normal lastik ebatları 215 55 16 93H

Kışın daha iyi zemine bassın diye 205 60 16 92H aldım. Hem taban daraldı hem araç yükseldi. Orjinale en yakın ebat buydu.

Şimdi buna kusur diyen mühendis gitsin yeniden üniversite okusun.

• aracımın orjinal ebadı 215/50 R17 benim aldığım 225/45 R17, muayeneden de sorunsuz geçtim Temmuz ayında.

Aynı aks üzerindeki tekerler farklı desene sahip olursa ağır kusur, ticari taksiler orjinal ebatta olmak zorunda (taksimetre ona göre kalibre edildiğinden) onun dışında abartı ya da kusurlu bir değişiklik olmadıkça kusur olarak değerlendirilmiyor

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.