Şimdi Ara

Org almak / çalmayı öğrenmek hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Hep org çalmaya niyetim vardı ama işlerimden zaman bulamadım.

şimdi boş zamanım var ve org alıp çalmayı öğrenmek istiyorum.

Hiç bir bilgim yok 2-3 org markası dışında hiç bir şey bilmem.

Org seçimini nasıl yapmalıyım?

Bana org deri verecek hoca bulup onunla mı org almaya karar vermeliyim?

Yani sıfırdan başlamak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Bu arada 42 yaşındayım bu saatten sonra hiç girme bu işe der misiniz?

Teşekkür ederim.

• Çalacağın müziğe göre değişmekle birlikte Türk müziği çalacaksan, yani alaturka sesleri istiyorsan seçeneğin sadece KORG ile sınırlı. Birkaç farklı markada daha var Türk ritimleri ama o markaları hiç önermem. Alaturka'da tek marka KORG Batı müziği çalacaksan bütçene göre alabileceğin en iyisi al. Markaya çok girmek istemiyorum batı sesleri için. Tuş hassasiyeti, pitch band gibi eklentilerinin olması yeterli. Tabi gidip ne olduğu belirsiz markalardan değil de Yamaha, Casio gibi markaların 5 oktav 61 tuşlularından tercih edebilirsin.

Hoca konusuna gelirsek, müzik bilgim sıfır diyorsan kesinlikle hocasız öğrenmeye çalışmak boşa kürek çekmek gibi olur. Ama temel müzik bilgim var, akorları, notaları, gamları biliyorum diyorsan, geçmişinde farklı bir müzik aleti çalmışlığın varsa o zaman kendi kendine öğrenme ihtimalin var.

• Çalması en kolay olan (diğerlerine nazaran) müzik aletlerinden birisi. Ben 21 yaşında aldım 27 yaşındayım birkaç rock parçasını çalabiliyorum.

Pahalı segmentte alacaksanız Hammond Orgları tavsiye ederim.

Daha uygun olan Yamaha, Casio, Korg öncelikli olsun bana göre.

Gitar, keman, elektro gitar, bas gitar bu çalgıdan kat kat daha zor. Org öğrenmenin yaşı yok bana göre, eliniz de hızlanırsa kompleks parçaları dahi çalmanız mümkün.

Bu dediğim klasik ve elektronik org için geçerli, oryantal org ya da kilise tarzı orgları hiç denemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Denamint -- 23 Ağustos 2023; 15:53:30 >
  • kesikparmak kullanıcısına yanıt

Çalacağım müziğe göre değişmesine şaşırdım bunu bilmiyordum.

Maalesef hiç temel bilgim yok bildiğiniz sıfırım.En kısa sürede bir hoca bulayım

Teşekkürler

• Denamint kullanıcısına yanıt

Öneriler için teşekkür ederim.

Klasik ve elektronik org demişsiniz,oryantal demişsiniz kilise tarzı demişsiniz.Bunlar farklı farklı modeller mi?

Örneğin Tarkan'ın oynama şıkıdım şarkısını çalmak istiyorum.Genelde bu tür şarkılar çalmak istiyorum diyelim o zaman hangi orgu seçmeliyim.

Malum hiçbir bilgim olmadığı için soruyorum böyle sorduklarım size komik geliyorsa kusura bakmayın.

• atillagur kullanıcısına yanıt

Elektronik Org:

Julian Schuetzyoutube
    This is my cover of the legendary "Light my fire" from the doors (and also a tribute to Ray Manzarek) It took me more than half a year to practice the organ and bass part of the song. And yet, it's far from being perfect, but now it's probably as good as it gets... For the Vox Continental part I used the app "Combo organ model V" that runs on M1 Macbook and for the Fender Rhodes Bass I used apples Garageband (Classic electric piano voice) A special thanks goes to mima14031985 for the inspiration to practice Light my fire, even though it seems impossible :)
    https://www.youtube.com/watch?v=WD-D1z2xLSg

Kilise Orgu:

Julian Schuetzyoutube
    Take it as it comes auf der Orgel des Birkenfelder Klosters.
    https://www.youtube.com/watch?v=X1miczhQd0I

Oryantal Org:

onur productionyoutube
    organize işler, organize işler 2, organize işler sazan sarmalı, organize işler 2 full izle, organik kimya, org halay, org oyun havaları, organizer yapımı, org horon, org çiftetelli, org nasıl çalınır, org damar, org çalma, org hızlı halay, org arabesk, org adam, org azeri, org ağladıkça, org arapça, org ankaranın bağları, org arabesk şarkılar, org ankara oyun havaları, org böyle çalınır, org bu adam benim babam, org başlangıç, org beat, org bilgisayara nasıl bağlanır, org ben sana yandım, org ben yoruldum hayat, org başlangıç şarkıları, org calmayi ögrenmek, org cover, org çalan adam, org çalan, org cengiz kurtoğlu, org çalma dersi, org çalan kadın, org çalmak, org çalan adam komik, org dersleri, org düğün, org dinle, org düğün havaları, org dayı, org delilo, org erik dalı, org eğitimi, org elektro saz, org enstrümantal, org ezel, org erik dalı nasıl çalınır, org ellik, org elektronik müzik, e urban organic garden, e z organic chemistry, org fon müzikleri, org fidayda, org fiyatları, org fon, org filmleri, org fon müziği, org fikrimin ince gülü, org grani, org gitme turnam, org giresun karşılaması, org gülpembe, org grani halay, org game of thrones, org gideceğim bu ellerden, org gitar, org çiftetellileri, org horon 2020, org halay havaları, org halay kürtçe, org horon armonik, org hicaz taksim, org ile oyun havaları, org ile, org ile çiftetelli, org ile damar, org ile çalınan şarkılar, org ile damar şarkılar, org ilahi, org ile halay, org kemençe, org kürtçe halay, org kurtlar vadisi, org karaoke, org karadeniz, org kolbastı, org kürtçe, org kemençe 2020, org leylim ley, org lu müzikler, org lorke, org lovely, org lambada, org lu şarkılar, org lale devri, org müzikleri, org mavi mavi, org misket, org mihriban, org manyağı, org mustafa canik, org müzikleri hareketli, org notaları, org nazmi, org nikah masası, org nota, ork nazmiler, org nasıl çalınır notaları, org notaları şarkı, org oyun havası, org oyun havaları hareketli, org oyun havaları 2020, org oyun havaları hızlı halay, org oryantal, org öğrenme, org öğreniyorum, org önerisi, org öğrenmenin en kolay yolu, org ömrüm oyun havası, org önerileri, org ölürüm türkiyem, org ömrüm, org piyano, org potpori, org parçaları, org piyano sesi, org premium, org piyano farkı, org programı, org performans, org remix, org roman havası, org ritimleri, org ritim, org roman, org rize, org ritimleri oyun havası, org roman havası çalma, r org çalma, r org oyun havası, r org fidayda, r org halay, r org premium, r org dilara, org show, org sesi, org slow parçalar, org sevda yüklü kervanlar, org saz, org solo, org slow, org sevemedim kara gözlüm, org şarkıları, org şov, org şevko, org şarkı notaları, org şarkı çalma, org şişeler, org şükrü, org şhow, org tulum, org taksim, org türkü, org titreme, org tulum horon, org tavsiyesi, org telefon, org tiktok, org uzun hava, org ustası, org uygulaması, org ustaları, org uzun hava ritim, org uzun ince bir yoldayım, org ud, org unutamadım, org üç ayak, org ümit besen, org üfleme cihazı, org üç ayak horon, org üstadı, org üç ayak halay, org ümit dündar, org üzerinde notalar, ue organi, org videoları, org vahit, org vs piano, org ve elektro saz, org valse, org vahde, org ve saz, org vefasızlar, org yere düşüyor, org yamaha, org yıllar utansın, org yutan adam remix, org yapımı, org yüzüklerin efendisi, org yüreğim meskendir aşka, org yetenek, y mi orgullo tiene miedo, y su organo melodico, org zil sesi, ork zabun, org zeybek, org zeytin yaprağı yeşil, ork zihniler, org zor bela, ork zabun 2020, org 2020 nasıl çalınır, org 2020 set, org 2020 oyun havası, org 2020 halay, org 2020 grani, org 2020 vip yapma, org 2020 aktivasyon kodu, org 2020 set nasıl indirilir, org 4/4 ritim, korg 4x, korg 4x halay, korg 4 telli, korg 4x çiftetelli, korg 4x set, korg 4x emo sd, korg 4x roman, org 50 cent,
    https://www.youtube.com/shorts/xy0pS6DdURA

Bölgesel müzik için org:

Машраб Акаyoutube
    MARAL İBRAGİMOVA... lazgi 2012
    https://www.youtube.com/watch?v=DtYTybwKTH0

Vox Continental Antika Orgun Sesleri:

serenitiesyoutube
    Finally a free day (Queensday) and some time too make a (very) short impression about the differences of sound in the Vox organ family. Unfortunately the Super Continental couldn't be part of the video, it's still on the working table. Ofcourse there is so much to show / hear in the differences, the effects, the individual drawbar changes, the presets, percussions, vibrato, reverb, bass, sustain etc. But this is to much to put in a video of max. 10 min. I might do some documentary thing in the future that will contain much more information. In meanwhile, enjoy these sounds!
    https://www.youtube.com/watch?v=fU9WbS7fbJ8

Hammond Org:

American Music World Pianosyoutube
    Chicago's Robert Tuner gives a stellar performance on a vintage Hammond B-3 organ at American music world *Chicago IL. Here you see the back of the Leslie speaker that has two spinning horns that give the Hammond B3 that distinctive sound.
    https://www.youtube.com/watch?v=2rqn4bYFUZU

Farfisa Org:

Juan Del Bosqueyoutube
    Other test of my Farfisa Mini Compact organ, about Light My Fire
    https://www.youtube.com/watch?v=C8_9vNj6O2c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Denamint -- 23 Ağustos 2023; 22:27:53 >

Bence en geniş yelpazede elektronik org oluyor genelde.

Çalacağınız şarkılar için uygun bir org aradığınızı, ve söz konusu türde müzik çalacağınızı müzik marketteki personele de mutlaka anlatın hocam, bir de mutlaka oryantal mi daha çok uyar elektronik mi uyar onu da mutlaka sorun bence.

Bir de hocam oryantalle elektronik arasında seçim yapacağınız zaman, size de bırakabilirler. Seçim size kalmış hocam. 

Ben piyano almak istiyordum ama 12 binlik piyano 22 bin oldu ama elektronik piyano alacağım bir gün. Piyanoların da baya bir türü var.

Edit: Hocam diyorum ama abi demem lazım aslında, özür diliyorum. 

Edit 2: Bir de elektronik org'un modları oluyor ben aldığım zaman 200 sound yani ses, 20 org sesi vardı. Şimdi 400 ve daha fazla ses çeşidi gelmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Denamint -- 23 Ağustos 2023; 22:31:0 >

Harika paylaşımlar teşekkür ederim hepsini dikkatlice inceleyeceğim.

İstediğiniz gibi hitap edebilirsiniz. İlgi ve alakanız yeter. Çok teşekkür ederim.

Org seçimini anladım gibi.Bir de hoca bulursam tamamdır:)

• Hatta hocam benim orgdaki bazı özellikleri sayabilirim:

İki sesi birleşik çalabiliyordum yani tuşlara bastığım zaman hem org hem gitar sesi gelecek şekilde bir notada çift sesli çalmayı ayarlayabiliyordum.

Akor ayarlama özelliği vardı.

Bas kısmını ayarlayabiliyordum.

Ritim sayar vardı yani metronom vardı, şarkı pizza gibi kaymasın aynı hızda çalayım diyenler için var bu özellik.

Kayıt vardı ama usb belleğe aktaramıyordum onun yerine telefonla kayıt alıyordum.

Gerekli elektronik eşyalarla saf sesi bilgisayara mp3 olarak yükleyebiliyordum.

Org'a bir pedal bağlandığı zaman sesi bazen yumuşatıp bazen yükseltebiliyor. Ayrıca satıyorlar bildiğiniz araba pedalı gibi hocam orga bağlayıp altına koyup araba pedalı gibi basabaliyorsunuz ama müzik pedalı.

Frekans-hertz ayarlama vardı ama ben de amatör sayılırım.

Kullandığım org: Casio Ctk-3400 ama tedavülden kalktı sanırım ctk-3500 ya da casiotone satıyorlar artık sanırım.

Teşekkür ederim hocam, o sizin teveccühünüz. Hayırlı akşamlar diliyorum hocam, İnşallah istediğiniz gibi bir org bulursunuz.

Benim için gayet yeterli belki fazla bile sayılacak özellikleri varmış.

Ben de yazdıklarınıza muadil bir model bakayım.

Sıfırda alsam olur ikinci el de alsam olur.

Eğer başarısız olursam vazgeçebilirim bu sebepten 2. El alabilirim.

Sizin orgunuza benzer özellikleri olan 2. el bir org ortalama ne kadar fiyattadır acaba?

Ben 550 liraya aldım, şu an 4500-5000 bandına geldi maalesef hocam.

Zaten arkadaşımız güzel yanıtlar vermiş. Ben de Tarkan örneğinden yola çıkarak şunu söyleyeyim. Şimdi ud sesi, sol klarnet sesi, bağlama sesi, zurna sesi gibi türk ya da daha doğru tabirle alaturka seslerini istiyorsan batı orglarının hiçbirinden bu sesleri alamazsın. Bunlar için tek ve en esaslı marka KORG serileridir. Tarkan son dönemleri hariç biraz daha klasik pop, yani caz kültüründen gelen orijinal pop müzikler yapıyor. O yüzden o örnekte tam olarak ne yönde hareket edeceğini çözemedim  Ben özetleyeyim biraz. Bu düğün çalgıcılarının tarzında halay, fantezi, arabesk, türkü vb. tarzlarda çalmaya eğilimin varsa KORG. Yok benim maksimum alaturka motifim Tarkan'ın eski tarzı olan pop diyorsan klasik batı enstrüman ses ve ritimlerini içeren kaliteli bir org işini görür.

• kesikparmak kullanıcısına yanıt

Benim için yine çok yararlı bir cevap olmuş teşekkür ederim.

Örneğin evet halay tarzı çalmak isterim ama halay tarzı çalacağım org ile Tarkan'ın oynama şıkıdımını yada Mustafa Sandal'ın Suç Bendeyi Nilüferin Çok uzaklardayı çalamaz mıyım?

Diğer arkadaşa da yazdığım gibi sorularım saçma geliyorsa kusura bakmayın gerçekten bilgim hiç yok.

Yani ben halay müzikleri çalmak istediğim gibi bazı pop şarkılarını çalmakta istiyorum, şimdi eşim yanımda diyor ki ben de piyanoyu çok severim alacağın org piyano sesi verir mi diyor yelpaze genişliyor.

Yazdığınız ''klasik batı enstrüman ses ve ritimlerini içeren kaliteli bir org'' ile bunları başarabilir miyim?

Teşekkürler.

Batı enstrümanları da mevcut KORG'larda. Yani ister Ümit Besen çalarsın, ister Beethoven çalarsın ister Halay çalarsın.

• En önemli konuyu yazmamışsınız, Bütçe ?

Kulağınız yatkın ise çalarsınız.

• Nickimi_kedi7 N kullanıcısına yanıt

Merhaba 2-3 ay sonra cevap verdiğim için özür dilerim

Mesajınız dikkatimden kaçmış.

Bütçe belirleyemiyorum çünkü benim çalabileceğim bana uygun org ne kadardır bilmiyorum.

Birisi bana deseki bu org tam senlik al bunu belki 10bin-15bin verebilirim.Ne alacağımı bilmediğimden bütçe ayıramıyorum.

Ben şöyle düşündüm ben bana ders verecek hocamın orgu ile başlayayım eğer başaramazsam yada hayal ettiğim gibi bir uğraş olmazsa benim için hoşlanmazsam vazgeçerim.

Böylece boşa masraf yapmamış olurum diye düşünüyorum bilmiyorum ne kadar mantıklı...

Geçen hafta özel ders ilan sitelerine ilan bıraktım bana kendi orgu ile ders verecek hoca arıyorum diye daha dönüş olmadı...

Kurslar çok pahalı ayda 4 derse 2000-2500 TL diyorlar bilmiyorum ama 4 ders bana az geldi.Ben uygun fiyat olsun haftada 4 ders alırım...

neyse sizi meşgul etmiyeyim ama sizce başta org almayıp hocanın orgu ile başlama fikri sizce mantıklı mı

teşekkür ederim

10 15e ikinci el, 20 yaşında klavye alırsınız. oda arızası vs şuyu buyu derken, uğraştırır.

Siz ders alacağınız hocanın klavyesi ile deneyin. ışık varsa zaten der size, o zaman araştırıp alırsınız.

Ama dediğim gibi kulağınız yatkın ise, hevesinizde geçici değil ise yaparsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.