Şimdi Ara

Opera tarayıcısı gizli madencilik engelleme özelliğini devreye soktu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• İnternet üzerinde kullanıcısından habersiz olarak bilgisayarlarında sanal madencilik yapan sitelerin sayısı hızla artarken karşı hamleler de gelmeye başladı. Opera bunlardan birisi.

Sömürüden kurtuluş

Sanal madencilik için gereken büyük işlem gücünü oluşturmaya masraf etmek istemeyen bazı platformlar çareyi kullanıcıdan habersiz bilgisayarlarını sömürmekte buluyor. Kullanıcılar bu platformların entegre edildiği sitelere girdiğinde birden sistemin zorlanmaya başladığını ve aşırı güç tükettiklerini fark ediyor. Site popülerse ve iyi bir ziyaretçi trafiği varsa madencilik performansı da ona göre artıyor.

Platformlar gizli olduğu için siteye girmeden anlamak mümkün değil. Bu bakımdan gerek güvenlik yazılımları gerekse de tarayıcılar gerekli tedbirleri almaya başladı.

Ayrıca Bkz.Sahte Uber uygulaması şifrelerinizi çalıyor

Opera 50 sürümünde gelen NoCoin adındaki yeni özellik gizli madencilik yapan siteleri engelleyebiliyor. Kullanıcılar Ayarlar kısmından reklam engelleme seçeneğini aktif hale getirdiğinde NoCoin de seçimlik hale geliyor.

NoCoin özelliği İsviçreli geliştirici Rafeal Keramidas’ın yazılımını temel alıyor. CoinHive gibi gizli madencilik yapan platformları listeleyen özellik, kullanıcı bu sitelerden birisine girdiğinde uyarı veriyor ve platformu engelliyor. Keramidas yazılımını sürekli güncellediği için yeni ortaya çıkan madencilik yazılımları da listeye dahil oluyor. İsteyenler için Chrome ve Firefox tarayıcısında NoCoin eklentisi de mevcut. 

• Valla ben coinhive sitesini host doayasindan engelledim. Ancak madencilik yapan siteleri google siralamalardan dusurse yada siteye girmeden uyari verecek sekilde bir yenilik getirse iyi olur. Bunu sen ben yapiyorum ama normal bir kullanici bunu bilemez engelleyemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • herhangi bir blockerdan farkı nedir ? Herhangi bir blocker eklentisine de bu liste eklenebilir. Boş pazarlama taktikleri

• Opera'nın en ilgi çekici yanı VPN'i idi ama son güncellemesi ile vpn'i sadece isim olarak var, görüntü yok. Çok şikayet aldı ama bakalım.

• engellerken geliştiriciye maden kazmayalım :D:D:D:D

• opera resmen ben kendime değil size çalışıyorum diyor, gömülü vpn bu özellik vesaire, bravo

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kullanıcısını düşünen koca yürekli Opera :D

• En kısa zamanda mobil sürümede gelir inşallah.

• Adamlar çalışıyor gerçekten takdir ediyorum bu Opera'yı.

• Mobil sürüm reklam engelliyorum diyor ama kendi reklam gösteriyor. 10 yıldır opera kullanıyorum ama her an bırakabilirim

• Bilgisayarda opera candır ama, Android'de ne yazık ki gözden düşüyor.
  • Benim bilgisayarıma da bulaştı anti virüs programı ve malwarebyte ile zar zor temizledim.

• Opera bu kadar şeyi bedava vermesi hayra alamet değil. Para vermiyorsanız ürün sizsiniz aklıma geliyor. Hadi bakalım ne çıkacak altından !

• vpn'i düzeltmeleri gerekiyor. Son güncellemeden sonra kağnı gibi çalışıyor.

• Helal olsun opera sana.

• quote:

Orijinalden alıntı: Like a Sir

herhangi bir blockerdan farkı nedir ? Herhangi bir blocker eklentisine de bu liste eklenebilir. Boş pazarlama taktikleri

Herhangi bir eklentiden farkı var, sıralayalım;
    1- Güvenlik riski söz konusu değil, çünkü Opera ekibi ürünü ve tarayıcıya gömülü olarak geliyor.
    2- Tarayıcıyı yavaşlatmıyor çünkü tarayıcıya gömülü, yazılımın bir parçası.
    3- Yüklemek için uğraşmana gerek yok çünkü tarayıcının kendi parçası.
    4- Daha iyi özellikler ve performans kazanabilme şansına kısa süre de, iyileştirmelerle sahip olma şansına sahip :)

• ayarlara girince kilitleniyor.

• Bu özellik diğer tarayıcılarda yok mu ki?

• sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Evet windows 7 de bir tık geriden geliyor diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizbay1

quote:

Orijinalden alıntı: Like a Sir

herhangi bir blockerdan farkı nedir ? Herhangi bir blocker eklentisine de bu liste eklenebilir. Boş pazarlama taktikleri

Herhangi bir eklentiden farkı var, sıralayalım;
    1- Güvenlik riski söz konusu değil, çünkü Opera ekibi ürünü ve tarayıcıya gömülü olarak geliyor.
    2- Tarayıcıyı yavaşlatmıyor çünkü tarayıcıya gömülü, yazılımın bir parçası.
    3- Yüklemek için uğraşmana gerek yok çünkü tarayıcının kendi parçası.
    4- Daha iyi özellikler ve performans kazanabilme şansına kısa süre de, iyileştirmelerle sahip olma şansına sahip :)

Open-source olmayan hiç bir yazılım güvenli değildir. Örnek olarak senelerdir bilgisayarlarımızda kullandığımız ccleaner desem yeterli olacaktır

Uğraşma dediğiniz şey tarayıcının sitesine girip eklentiyi yükle butonuna basmaksa gerçekten çok büyük bir uğraşmış.

Ublock origin gibi bir eklenti varken operanın engelleyicisinin adı geçemez ne güvenlik konusunda ne performans konusunda.

Opera ekibi dediğimiz artık Çinli bir şirket ve çalışanları. Güvenilirliği Norveçli ekibin elindeyken ve kendi altyapısını kullanırkendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 18 Ocak 2018; 22:16:6 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.