Şimdi Ara

opel astra j otomatik d konumunda titreme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
5
Favori
42.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar 2012 j kasa astram vites d konumundayken motordan titreme yapıyor.önce hissedilir bir titreme yapıyor 2-3 saniye normale dönüp tekrar şiddetli titreme yapıyor.araç d konumundayken frene basılı şekilde böyle titriyor sizce sebebi ne olabilir.yardım lütfen

• emozca4116 e kullanıcısına yanıt
    E emozca4116 demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: emozca4116

Arkadaşlar kırmızı ışıkta frene basılı konumda bende de aynısı oluyor. Araba hafif titriyor normal olduğu söylendi. Sizler ne düşünüyorsunuz

Otomatik vitesli otomobillerde vites D konumunda frene basılı bir şekilde beklendiğinde az çok bir titreşim oluşur.

Sorun olup olmadığına kesin tanı koymak için titreşimin seviyesini bilmek gerekir, kullandığım ve sahibi olduğum her otomatik vitesli araçta D de frene basılı beklemek ile N ye almak arasında az çok titreşim farkı oluyordu.
    Arkanızdan element uydurmayın. Siz yaşadınız diye kronik bir sorun olmuyor. Astra J de tam otomatik şanzıman bulunmaktadır ve sınıfının en sorunsuz şanzımanlarından biridir. Kronik sorun dediğiniz , vokswagen , seat ın 7 ileri çift kavramalı şanzımanlarında görülen mekatronik ptoblemine denir. Kaldı ki onların bilr sorunlu olmasının sebebi yanlış kuşlanılmasıdır
    Titreme normal, tork konvertörlü şanzımanların neredeyse hepsinde var. Eğer yarı otomatik bir şanzıman olsaydı o zaman araç dururken kavramayı ayırıyor ve araç titreme yapmıyor ancak tam otomatiklerde böyle birşey mümkün değil. Ancak aşırı bir titreşim varsa o zaman problem var denebilir. Devirde çok ufak dalgalanmalar ve hafif bir titreşim tam otomatik şanzımanlarda gayet normal.
    Titreşimin derecesine göre sıkıntı olup olmadığı değişir.

Tam otomatik tüm araçlarda d konumunda frene basarken belli belirsiz bir titreşim olur.
    Motor hareket etmeye çalışırken frenle durdurmaya çalışıyoruz, sürekli bir baskı hali mevcuttur,
    ancak gaza basılmadığından konvektör bunu apsorbe ederek şanzıman dişlilerini korur, baskı altına almaz.

Sorunlu şanzımanda bu titireme araçtakileri rahatsız edici seviyeye gelir, muhtemelen de sorun ya yağın
    özelliğini kaybetmesi, filitrenin tıkanması yahut konvektör içindeki pallerde problemden kaynaklanır.
    Fren müşürünün de kontrol edilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum, zira bir çok tork konvektörlü araçta
    D konumunda frene basılı beklerken şanzımana aracı zorlamaması için fren müşüründen bir ikaz gider.

Şanzıman ve motor takozları da zamanla özelliğini yitirerek bu titremeyi çekilmez hale getirir.

Tam otomatik şanzımanda vites geçişlerinde bir sorun yoksa genelde basit müdehalelerle giderilir.
  • Konuyu hortlatmis olacagim ama bu durumu ben de yasiyorum. Baska arkadaslar da benzer bir durum var midir bilgi verirse sevinirim.
  • Astra j oto şanzımanlar kronik problemli..37 bin km de uçtu benimki🤔Hemde satın aldıktan bi hafta sonra yaptırdım ve tamamen sorunsuz şu anda..içindeki hatalı ya da uyumsuz parçalardan biri sistemi komple perte çıkarıyormuş ustamın dediği ..hatta benim araç yapılırken aynı model rengi bile aynı bi astra daha geldi o da aynı sorun..sizin şanzıman can çekişiyor Kısacası...yakında ölür..belki erken müdahale az masrafla kurtulmanızı sağlar ..
  • Arkadaşlar kırmızı ışıkta frene basılı konumda bende de aynısı oluyor. Araba hafif titriyor normal olduğu söylendi. Sizler ne düşünüyorsunuz
  • quote:

Arkadaşlar kırmızı ışıkta frene basılı konumda bende de aynısı oluyor. Araba hafif titriyor normal olduğu söylendi. Sizler ne düşünüyorsunuz

Titreme hareket halindeyken durmaya yakın mı oluyor? Yoksa araba sabitken durduğu yerde mi oluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: we[AGRA]

quote:

Titreme hareket halindeyken durmaya yakın mı oluyor? Yoksa araba sabitken durduğu yerde mi oluyor?

Yok hareket halinde sıkıntı yok. Kırmızı ışıkta ayak fremde olduğu zaman yapıyor. Eğer n ile beklersem sıkıntı yok. Ya da d dururken el freni ile beklersem yine sıkıntı yok.
  • Araba sabit olduğunda oluyor
  • quote:

Otomatik vitesli otomobillerde vites D konumunda frene basılı bir şekilde beklendiğinde az çok bir titreşim oluşur.

Sorun olup olmadığına kesin tanı koymak için titreşimin seviyesini bilmek gerekir, kullandığım ve sahibi olduğum her otomatik vitesli araçta D de frene basılı beklemek ile N ye almak arasında az çok titreşim farkı oluyordu.
  • engyn kullanıcısına yanıt
    Hocam sorunu çözdünüz mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerce

quote:

Hocam opel otomatik kullanıcılarına sordum kimi yapıyor diyor kimi yok diyor. 2012 yılı ile ilgili bir şey olabilir mi diye düşünüyorum. Araç d konumunda ışıkta dururken el freni çekince problem yok ama ayak freni ile durunca 6 7 saniye aralıklarla bir titreme oluyor. N ile beklemede hiç problem yok

• o titreme normal diyene çok kötü şeyler diyesim varda neyse içimde kalsın kesinlikle normal değil..

Yetkili servise götür baktır şanzımanı emin olmadığın ustalara oynatma aklını oynattırırlar adama
  • quote:

Orijinalden alıntı: K0rkunc

o titreme normal diyene çok kötü şeyler diyesim varda neyse içimde kalsın kesinlikle normal değil..

Yetkili servise götür baktır şanzımanı emin olmadığın ustalara oynatma aklını oynattırırlar adama

sanzuman mı dıyorsunuz hocam sıkıntı?
  • Bostayken yapmiyorsa kesinlikle sanziman kavramaya aliyorki titriyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: K0rkunc

Bostayken yapmiyorsa kesinlikle sanziman kavramaya aliyorki titriyor

Fren sistemi sıkıntısı olabilir mi ? Çünkü el freni çekili "d" de beklerken sıkıntı yapmadı.(Denemek amaçlı yaptım bunu zararı olduğunu bılıyorum)

R konumunda sıkıntı yok.
    Aracı manuel şekild bekletince de sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emozca4116 -- 4 Ekim 2017; 0:15:42 >
  • GÜNCEL
  • mert107 kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle hayırlı akşamlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum bu saatte benimde 2012 model opel astra j otomatik aracım var vites geçişlerinde vuruntu yapıyor birkaç kez yetkili servise ve sanayideki özel servislere götürdüm normal denildi vuruntu her zaman yapmıyor ama bazen yapıyor 2000 2500 devire kadar çıkıp sonra tutup bırakır gibi geçiyor ama çok şiddetli değil yinede benim kafam rahat değil ilerde şanzıman dağıtmak istemiyorum sizde şanzıman problemi yaşadığınızı ve yaptırdığınızı söylemişsiniz nasıl bir problem vardı ve ne yapıldı ne kadar masraf yaptınız cevap verirseniz sevinirim
  • Titreme normal, tork konvertörlü şanzımanların neredeyse hepsinde var. Eğer yarı otomatik bir şanzıman olsaydı o zaman araç dururken kavramayı ayırıyor ve araç titreme yapmıyor ancak tam otomatiklerde böyle birşey mümkün değil. Ancak aşırı bir titreşim varsa o zaman problem var denebilir. Devirde çok ufak dalgalanmalar ve hafif bir titreşim tam otomatik şanzımanlarda gayet normal.
  • Hafif titreşim normal ama rahatsız edecek kadar fazlaysa motor kulakları, şanzıman takozları kaynaklı olabilir. Ani gaza yüklenme durumunda bir titreme var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muallim15

Hocam öncelikle hayırlı akşamlar kusura bakmayın rahatsız ediyorum bu saatte benimde 2012 model opel astra j otomatik aracım var vites geçişlerinde vuruntu yapıyor birkaç kez yetkili servise ve sanayideki özel servislere götürdüm normal denildi vuruntu her zaman yapmıyor ama bazen yapıyor 2000 2500 devire kadar çıkıp sonra tutup bırakır gibi geçiyor ama çok şiddetli değil yinede benim kafam rahat değil ilerde şanzıman dağıtmak istemiyorum sizde şanzıman problemi yaşadığınızı ve yaptırdığınızı söylemişsiniz nasıl bir problem vardı ve ne yapıldı ne kadar masraf yaptınız cevap verirseniz sevinirim

Benim araç rampada kaçırıyordu alırkende farkına vardık ama nedende hiç önemsemedik .sonra düz zeminde geriye giderken nazlanıyordu.yaptırdıktan sonra hafif gazlayınca atılmaya başladı.3500 tl ye yaptırdım ben satarken ekpertize soktum sorunsuz çıktı..tamirhaneye benim aracın aynısından hafta iki üç tane geldiğini söylemişti usta hakkatende öyle oluyordu çevre illerden bile gelen araçlar gördüm git gellerde tamirhaneye.yalnız usta 2012 den sonra ki modellerde sorun olmadığını da söyledi .siz test edin aracınızı geri vitese takın düzde gaz tepkileri iyiyse sorun olmaz herhalde.

• Bu sorunu ben cok arastirdim. Ayni titreme benim J kasa 2012 aracimda da oluyor. Ama sadece ışıkta D konumunda beklerken 1-2 sn titreyip geciyor. Yetkili servise defalarca goturdum hepsi de sorun olmadigini ve sanzimanin kendini boşa aldigini soylediler. Ben bu durumun şanzimanla ilgili oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Ya fren ya da baska bir sey. Bu sekilde 30-40 bin km dir biniyorum. Sorun olsa patlardi diye yorumluyorum ve kendimi de alistirdim artik bu titremeye.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.