Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.879
Cevap
60
Favori
354.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: NoSTuRaDaMuS

ilk önce merhaba...
    iki sene önce halı saha maçında topa ters basmam sonucu olan ağrı yüzünden gittiğim hastanede sağ ayağımda ön çapraz boğ kopuğu olduğunu ve hemen üzerinde uyluk kemiğinde de endokroma türünden iyi huylu bening kemik tümörü olduğunu öğrendim ve 4-5 farklı uzman doktora danışmam sonucunda ilk önce kemik tümöründen ve 8 ay sonrasında da ön çapraz bağ kopuğundan ameliyat oldum ve o süreden beridir sağ ayağımı tam anlamıyla kullanamıyorum ve çekinerek basıyorum ki bu sefer sol ayağıma yüklendiğim için ağrı oluyordu sol ayağımda ve gittim doktora sol ayağımda da iyi huylu kemik tümörü olduğunu öğrendim fakat ameliyat gerektirmeyen bir durum olduğunu sadece kontrole gelmemi söylediler ve ben hayırlısı ile 23 kasımda askerde olacağım acaba askerde ne gibi sorunlarla karşılaşırım askerliğe elv. değildir raporumu verirler veya muafiyetim ne derece de olur lütfen bilgisi olanların yardımcı olmasını istiyorum :(

dostum mutlaka ameliyat raporlarını da yanında götür askerde. yukarılarda bi arkadaş cevaplamıştı sanki, askere giderken rapor götürünce bütün eğitimlerden muaf olmuş ..

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalıı

quote:

Orijinalden alıntı: RuiNatioN

quote:

Orijinalden alıntı: celocan3458

merhaba arkadaslar 27 gün önce ön çapraz bag ve menisküs amelyatı oldum 5.günden itibaren fizik tedavi hareketlerine basladım suanda günde 2-3 defa 30 tekrardan 10 hareket yaparak devam ediyorum söyle bir sorum olucak ayagımı tam acıp kapatamıyorum bu durum normalmidir bilgi sahibi arkadaslarının yorumlarını beklıyorum.

gayet normal dostum. ben ameliyat olalı 2.5 ay oldu. ameliyatımın 1. ayında ayağımı 90-100 derece anca katlıyordum, o da zorla .. yalnız şu an dümdüz olarak tuttuğumda hiperekstansiyon denen olay olmuyor, sizde de var mı böyle bir şey arkdaşlar ?

9 hafta oldu bende de var tam fleksiyon yapabiliyorum ama hiperekstansiyon yok.

peki doktora göründün mü ? ne dedi bunun için?

• Ameliyat olalı 12 gün oldu diz kapağı çevresinde kan birikiyor 2 kez kan çektirdim sizde aynı sorun oluyormu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 gün önce aldırdım şimdi tekrar birikti bu normal mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2005 yılında İzmir Alsancak devlet hastanesinde öçb ameliyatı geçirmiştim, diz tendonundan greft alınarak yapılmıştı.. doğru dürüst egzersiz yapmamıştım fakat 2. ay sonunda düzgün bir şekilde yürümeye başladım,spor salonuna kaydoldum orada baya bi çalıştım. sorun yok gibi gözüküyordu, fakat devamlı bir güvensizlik hiç bir şekilde futbol , basketbol vs. denemedim bile, hep ayağımı korudum... ta ki bu yaz sonu sandalyeden kalkarken dizimden kütürt diye bir ses gelene kadar... bir süre dizlik taktım buz koydum falan , sonra neredeyse her gün diz dönmeye başladı...
    ve kurban bayramı öncesi Egepol hastanesinde Ş.Mehmet Turan'a muayene oldum öçb ameliyatı olduğumu söyledim, iç menisküs teşhisi koydu, mr'de sorun gözükmemesine rağmen ön çapraz bağlarımda gevşeklik bir gariplik var dedi.. menisküs ameliyatına girerken hazırlıklı girelim mi diye sordu.. ok dedim tabi ki...
    31 ekim günü ameliyata girdim, belden uyuşturdular.. ve kötü haber öçb'lerim berbat durumda, ilk ameliyatta yapılan bir hatadan tendonun alt kısmı kemiğe kaynamamış (doktor bunun nasıl olabileceğini anlayamadım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım dedi, yani 7 yıldır bağlarım sağlam diye dolaşmışım ve o acıları boşuna çekmişim, eski doktoruma çok sövmek geldi içimden ama rahmetli olmuş kendisi..) napalım edelim derken karar verildi ve ameliyat başladı , ameliyat 4 saat sürdü, önceki platinlerden biri söküldü birini uğraşlara rağmen çıkaramadılar hatıra olarak dizimde kaldı..üst bacak hamstring tendonundan ve alt bacaktan parça tendon alındı ve ameliyat tamamladı.. ameliyat sonu doktorun bile konuşacak hali kalmamıştı, çok zor bir ameliyat olduğunu fakat başarılı olduğunu söyledi.. bu dizi kurtarmamız gerek hemen egzersizlere başlamam gerektiğini söyledi... 2. gün baya bi ağrım oldu. ilk ameliyattan ayarlı dizliğim olduğunu söyledim bana takma dedi, ayağının üzerine yüklen fakat sakın ola düşme dedi. daha 2. gün cpm aletiyle 120 derece büktürdü (bildiğin işkence:) ) fakat eve geldiğimde o derece bükemedim ama, egzersizleri yapmaya çalışıyorum 3 gündür evin içinde değneksiz yürüyorum.. 120 dereceye yakın büküyorum fakat tendon alınan bölümlerde ağrım var o da biraz engel oluyor.. dizin görünümü pek iç açıcı değil, inşallah düzelecek...
    Anlayacağınız 39 yaşında 2. çapraz bağ ameliyatımı hiç gözümü bile kırpmadan oldum.. olmaktan korkanlar bundan sonra her ters harekette kıkırdak ve menisküslerini yırtacaklarını bilsinler dizdeki ağrılar ekseriyetle bu sebepten.. o yüzden kesinlikle iyi güvenilir bir doktara kendilerini emanet edip, bütün egzersizleri ihmal etmesinler..
    hepinize geçmiş olsun...

• quote:

Orijinalden alıntı: rodestt

2 gün önce aldırdım şimdi tekrar birikti bu normal mi

12. günde pek normal gözükmüyor demekki bi kanama var doktorun ne diyor bu konuda?
    geçmiş olsun...
  • Doktor normal dedi anlamadım valalha 3 kan aldırmama oldu :( pf moralimi çok bozdu tek bu sorun bendemi
  • Selamunaleykum bende sol ön çapraz bag kopuk neredeyse 8 ay oldu okulda koptu merdivenden inerken dizim basınca döndü aynızamanda sporlada ugraşıyordum taekwondo amaüni. yeni bitti ancak gidecegim ilçedeki doktor yaparımfakat spor ekibi şart bu ayak güçlendirilmesi lazım dedi sivas merkezde dahi yok dedi spor ekibi ? fizik tedavimi oluyor bilen arkadaslar yardımcı olabilirlerse sevinirim herkese geçmiş olsun allah şifa versin
    :)
  • Arkadaşlar ameliyat olalı 3 ay olmak üzere. Dizimde hiperekstansiyon denen olay yok. Tam ekstansiyon var ama, sağlam dizim kadarki ekstansiyon yok. Sizde durum nedir?
  • quote:

Arkadaşlar ameliyat olalı 3 ay olmak üzere. Dizimde hiperekstansiyon denen olay yok. Tam ekstansiyon var ama, sağlam dizim kadarki ekstansiyon yok. Sizde durum nedir?

Dostum merhaba hiperekstansiyon ve tam ekstansiyon dediğin olayın ne oldugunu acıklarmısın?
  • quote:

quote:

Arkadaşlar ameliyat olalı 3 ay olmak üzere. Dizimde hiperekstansiyon denen olay yok. Tam ekstansiyon var ama, sağlam dizim kadarki ekstansiyon yok. Sizde durum nedir?

Dostum merhaba hiperekstansiyon ve tam ekstansiyon dediğin olayın ne oldugunu acıklarmısın?

tam ekstansiyon normal dizini dümdüz sopa gibi tutmak vardır ya hani, o işte. hiperekstansiyonsa biraz daha esneterek dizi tam ekstansiyondan biraz daha ileri gitmesidir. diz bükmeden bahsetmiyorum, dizi dümdüz tutmadan, ve dümdüz tutarken biraz daha dizine üstten bastirdigini düşün. budur işte. sen ameliyat olalı ne kadar oldu? ve sende var mı bu olay ?

• quote:

quote:

quote:

tam ekstansiyon normal dizini dümdüz sopa gibi tutmak vardır ya hani, o işte. hiperekstansiyonsa biraz daha esneterek dizi tam ekstansiyondan biraz daha ileri gitmesidir. diz bükmeden bahsetmiyorum, dizi dümdüz tutmadan, ve dümdüz tutarken biraz daha dizine üstten bastirdigini düşün. budur işte. sen ameliyat olalı ne kadar oldu? ve sende var mı bu olay ?

anladım dostum.ameliyat olalı 39 gün oldu tam endeksiyon oluyor bende hiperektansiyon olmuyor.fizyoterapistle konustum bu konuyu sımdı hiperekstansiyon yönelik egzersizler yapıcaz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

anladım dostum.ameliyat olalı 39 gün oldu tam endeksiyon oluyor bende hiperektansiyon olmuyor.fizyoterapistle konustum bu konuyu sımdı hiperekstansiyon yönelik egzersizler yapıcaz.

geçmiş olsun dostum. benim fizik tedavim biteli çok oluyor ve bana bu yönde bir egzersiz göstermediler. senden ricam hiperekstansiyon için olan egzersizleri bizimle paylaşır mısın ? ayrıca dizini kaç derece katlıyorsun? ben ameliyat olalı 3 ay oldu ve 1-2 cm kaldı kalçama değdirmeme topuğumu, zorlarsam belki değer ama zorlamıyorum ..

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

geçmiş olsun dostum. benim fizik tedavim biteli çok oluyor ve bana bu yönde bir egzersiz göstermediler. senden ricam hiperekstansiyon için olan egzersizleri bizimle paylaşır mısın ? ayrıca dizini kaç derece katlıyorsun? ben ameliyat olalı 3 ay oldu ve 1-2 cm kaldı kalçama değdirmeme topuğumu, zorlarsam belki değer ama zorlamıyorum ..

egzersiz olarak bi kaç tane hareket var dostum.ayak topugumun altına rulo havlu koyup dizimin üstüne agırlık koyuyorum 5 kg falan topukla havluya bastırıyorum 3-5 dk yapıyorum bunu.sırt üstü yatıp ayagım düz sekılde havlu yardımıyla topukdan cekıyorum tam dik yapıyorum 5 defa falan.ayaga agırlık baglayıp yüz üstü yatıyorum diz seviyesinden asagı sarkıtıyorum 5 dk falan duruyorum öyle simdilik bunları yapıyorum.katlama konusu söyle benım sakat olmayan ayagımda kalcama deyıcek kadar katlanmıyor suanda iki ayak aynı sevıyeye gelmek üzere.

• Merhaba arkadaşlar.
    Maalesef 19 gün önce kapalı salon basketbol maçında bende aranıza katıldım. Salonun zemini 2 hafta önce boyanmış ve tertemizdi. Ve ben de alel acele internetten arayıp; son anda bir mağazada bulduğum; ve maçtan yarım saat önce aldığım, basketbol ayakkabılarımı giyiyordum. Ve inanılmaz şekilde iyi tutuyordu. Bu kombinasyon maalesef sağ ön çapraz bağımın da kopmasına neden oldu. Tabi maçtan önce gerekli olan ısınma hareketlerini yapmamış olmamın da bunda etkisi var.
    Koşarken girdiğim bir ribaund pozisyonunda yere inerken, sağ ayağımın üst kısmı dizimden itibaren sağa doğru kaydığını hissettim. Dizimden aşağısı sabit kaldı. "ayakkabı ve zemin sağolsun."
    Ve " tok" diye bir ses duydum. Sonra sol ayağımın üstünde sekerek saha dışına çıktım. O sırada epeyce bir ağrı oldu. Daha öncelerimde bileğim burkulmuştu ama bu kadar bir ağrı daha önce hiç olmamıştı. İlk etepta düşündüğüm, sağ yan bağımın esnediği veya yırtıldığı oldu.
    2-3 dakika sonra ağrı tamamen geçti. Macça dönmeyi denedim ama yaptığım en ufak bir harekette dizimin tekrar sağa gittiğini görünce, maçı bıraktım. Yaklaşık 1 hafta evden çıkmadım. Sakatlandıktan sonra, hergün sırayla dizimin değişik bir tarafı ağrıyordu. Nasil bir darbe gelmişse.
    1 haftalık istirahat ve buz tedavisi sonrası, kendimi ve dizimi çok iyi hissediyorken; bir sabah hazırlanıp ofise gidecek iken; evdeki bir perdeyi kapatmak için vücudumu yan çevirmem ile birlikte kendimi yerde bulmam ve açıyla bağırmam bir oldu ve yaklaşık 10 sn. sürdü. Ve tekrar buz tedavisi ve istirahatime döndüm. Bu da herhalde menisküsümde bir sıkıntı olduğunun işaretiydi.
    Bundan da 3 gün sonra Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçını izlemeye gittim. Maçı ayakta izledim. Kendimi iyi hissediyordum, fakat dönüşte, minibüse doğru yürürken, birisine yol vereyim derken, pat bir ağrı daha. Dizimi 45 derece kadar kırdım. Ve ağrı vardı. Dizimi açmayı denerken solunda çok hafif bir takılma vardı. Çok az zorladım ve dizimi tam olarak açtım. Ve bir rahatlama ile birlikte, ağrı, çok ama çok azaldı. Buda bence menisküsümde bir sorun olduğunun 2. göstergesi oldu.
    Sakatlanma sırasında diz dışa doğru kayarken; ön çapraz kopmuş ve iç menisküsüm de yırtılmış olabilir.

Maçtan Eve geldim. Ve iyi bir ortopedist araştırması yaptım. Ve "Sarper Çetinkaya" da karar kıldım. İlk muayenede bana sağ diz ön çapraz bağımı koparmış olduğumu söyledi. Tabi moral "0" a indi. Mr istedi ve emar'ı dün çektirdim. Önümüzdeki hafta içinde randevu alıp gideceğim. Şu anki durumum dikkatli şekilde " korkarak" yürüyebiliyorum. Topallama yok gibi birşey. Şişlikler geçti sayılır.
    Hayırlısı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celalll -- 30 Kasım 2012; 9:07:26 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar selamlar. Ağustos ayında ön çapraz bağlarımda 1. derece zedelenme ve menisküsümde 2. derece yırtık tespit edildi. İlk gittiğim doktor önemli bir şey olmadığını dinlenme ve buz tedavisiyle her şeyin yoluna gireceğini söyledi. Ki öyle oldu gibi, 1 ay içinde tüm ağrım sızım kaybolmuştu ama hala ayağımın üstüne eskisi gibi tam kuvvet basamıyordum. Bundan dolayı tekrardan doktora gittik ve ameliyat olmam önerildi, eğer bugünden ameliyat olmazsam, bağlar dizi tam olarak tutamadığı için yaşlılık zamanlarında menisküslerimin iyice zedeleneceğini ve dizimde kitlenme olabileceğini belirtti. Açıkçası ameliyat olmaktan da çok çekiniyorum, ayrıca bu çapraz bağ ameliyatlarını da herkesin layıkıyla yaptığını düşünmüyorum, internette ameliyat olup da memnun olmayan bir sürü insanı görünce daha da çekinir hale geldim. Ameliyat kelimesi duymak isteyeceğim son şeydi, şu an moralim yerle bir olmuş durumda, ne yapacağımı da bilmiyorum.

• ARKADAŞLAR BEN BUNDAN 3 AY ÖNÇE ÖN ÇAPRAZ BAG AMELİYATI OLDUM AYAGIM GAYET İYİ FAKAT DİZİMİN ÜSTÜNE OTURAMIYORUM VEDE KAVAL KEMKTE HAFİF BİR AGRI VAR GÜNDE ENAZ 3 VAY 4 KM YÜRÜYEBİLİORUM DİNLENMEDEN BİRDE AYAGIMI TAM OLARAK GERİ ESNETEMİYORUM BUNLARIN SEBEBİ NEDİR ACABA ŞİMDİDEN TŞKLR
  • benim başıma geçen yaz geldi bu çapraz bağ yırtılması basket antrenmanında tam turnekeye gidecekken havadayken arkadaş biraz fazla ittirdi sağ bacağımın üstüne düştüm anında dünyanın en büyük acısını hissettim diz kapağım dönmüş ve yerinden çıkmıştı tabi bu durumdan çapraz bağlarda nasibini aldı ah çıkan eklemi bide geri yerine sokmaya çalışmasaydım daha az bir hasar söz konusuymuş 1 gün sonra orası hiç abartmayacağım orta büyüklükteki bir kavun kadar olmuştu doktora gittim mr çektirdim çapraz bağların biri % 43 zedelenmiş sonuç olarak basketbola yeni yeni başladım bazen koşarken eklemlerde his kaybı oluyor ama buna da şükür ilk maçta sayı kıralı oldum. tabi özel dizlik kullanarak

• merhaba arkadaşlar.hepinize çok geçmiş olsun.benim bir sorum olacak.Siz bağ koptuktan ne kadar süre sonra ameliyat oldunuz?Hemen ameliyat ollmanın sakıncaları var mı?
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.