Şimdi Ara

Ön Camda Yağlanma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
21.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 2015 model Volvo V40 CC aracım var, aracı alalı 4 ay kadar oldu. İlk kez bugün arabayı yağmurlu havada kullandık ve sileceklerin bazı bölgelerde yağlanma gibi birşey olduğu için o bölgeleri geçirmediğini farkettim. Yağmurlu havalarda görüş açım bazı bölgeler yağlı gibi ince bir tabaka olduğu için engelleniyor. Aracımı geçen hafta yıkamaya vermiştim ve sanırım ön camı silerken yağlı veya pis bir bez kullandılar. Şimdi ne yapsam geçmiyor. Cam suyu zaten hazır cam sularından. Onu bol bol sıktım işe yaramadı. Cam sil sıktım, ellerimle bastıra bastıra iyice sildim yine bir işe yaramadı.

Biraz araştırdım, genelde bu tür sorunları hep iç camda yaşayanlar olmuş. Ona da git camı kır, sigortadan camı değiştir gibi saçma sapan öneriler sunmuşlar. Böyle birşey daha önce başına gelen var mı? Nedir bunun çaresi?

• Aynı sorun bizim arabada'da var çözümü bulamadım ben

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dışarıdan olduğuna eminseniz o baktığınız linklerdeki 'içeriden yağlanma' sorununa dair sözü geçen kalorifer/klima/havalandırma sisteminde kaçak olma ihtimalini eleyiniz. Etil alkol ve İPA eğer yağ varsa sorunu çözer, ama kaportaya sıçramaması gerekiyor, eğer gerçekten yağ ise. Geçici bir harelenme olup olmadığına kapalı otoparkta bakın ayrıca kuruduktan sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 24 Ekim 2015; 22:05:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Dışarıdan olduğuna eminseniz o baktığınız linklerdeki 'içeriden yağlanma' sorununa dair sözü geçen kalorifer/klima/havalandırma sisteminde kaçak olma ihtimalini eleyiniz. Etil alkol ve İPA eğer yağ varsa sorunu çözer, ama kaportaya sıçramaması gerekiyor, eğer gerçekten yağ ise. Geçici bir harelenme olup olmadığına kapalı otoparkta bakın ayrıca kuruduktan sonra.

Kesinlikle dışarıdan çünkü silecekler çalıştığında geçiyor gibi oluyor ama hemen geri beliriyor. Yağ olup olmadığına da emin değilim, elimi sürüyorum kaygan birşey gelmiyor elime. Bir de içinde etil alkol olduğu için kolonya dökerek deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hirosim_A

quote:

Dışarıdan olduğuna eminseniz o baktığınız linklerdeki 'içeriden yağlanma' sorununa dair sözü geçen kalorifer/klima/havalandırma sisteminde kaçak olma ihtimalini eleyiniz. Etil alkol ve İPA eğer yağ varsa sorunu çözer, ama kaportaya sıçramaması gerekiyor, eğer gerçekten yağ ise. Geçici bir harelenme olup olmadığına kapalı otoparkta bakın ayrıca kuruduktan sonra.

Kesinlikle dışarıdan çünkü silecekler çalıştığında geçiyor gibi oluyor ama hemen geri beliriyor. Yağ olup olmadığına da emin değilim, elimi sürüyorum kaygan birşey gelmiyor elime. Bir de içinde etil alkol olduğu için kolonya dökerek deneyeceğim.

Araciniza boya koruma tarzı birşey yaptirdiniz mı? Yanlış uygulanmış bir yağmur kaydirici da olabilir. Bazen carnauba bazlı kaporta cilalarini ön camda kullananlar ds olabiliyor. Belki biri öyle birşey yapmış olabilir.

Çözüm 1: çok az bir bulasik deterjanı ile ılık su ile yıkayın.
    Çözüm 2: izopropil alkol yani seyreklestirilmis alkol ile silin. Ipa diye de geçer.

Silecekleri de elden geçirin birşey kalmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

quote:

quote:

Araciniza boya koruma tarzı birşey yaptirdiniz mı? Yanlış uygulanmış bir yağmur kaydirici da olabilir. Bazen carnauba bazlı kaporta cilalarini ön camda kullananlar ds olabiliyor. Belki biri öyle birşey yapmış olabilir.

Çözüm 2: izopropil alkol yani seyreklestirilmis alkol ile silin. Ipa diye de geçer.

Aracı teslim almadan önce servisinde hediye olarak boya koruma yaptılar. Yağmur kaydırıcı ben hiç sürmedim, servisin de o dönemde sürdüğünü sanmıyorum. Yaz günü teslim aldık çünkü arabayı. Tavsiyelerinizi deneyeceğim, malum önümüzde daha uzun bir kış var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Aracı teslim almadan önce servisinde hediye olarak boya koruma yaptılar. Yağmur kaydırıcı ben hiç sürmedim, servisin de o dönemde sürdüğünü sanmıyorum. Yaz günü teslim aldık çünkü arabayı. Tavsiyelerinizi deneyeceğim, malum önümüzde daha uzun bir kış var.

Ipa ile kesin sonuç alırsınız. Boya ve kaportaya zararı yoktur. bazı ilaçların içinde veya cama yapıştırilan ogs cihazı gibi aletlerin yanında kolonyali mendil tarzı bir bez olur. O da ipa dır. Böyle mendillerle de silebilirsiniz.

Ipa cila işleminden önce polisaj yapılırsa yüzey yağlı olur ve bu da cilanin tutunmasini zorlaştırır. O yağlı yüzeyi yok etmek için hünerli detaycilar tarafından tercih edilir. Eczanelerden temin edilebilir.

Edit: Göbek bağı spreyinin ipa ile ilgisi olmadığını tekrar baktığıda gördüm. Metinden çıkarıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi synthesizer -- 25 Ekim 2015; 0:16:47 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ipa ile kesin sonuç alırsınız. Boya ve kaportaya zararı yoktur. Hatta evde bebek varsa göbek bağı için spreyler veriliyor mikrop kapmasin diye. O spreyler bildiginiz ipa dır. Yine bazı ilaçların içinde veya cama yapıştırilan ogs cihazı gibi aletlerin yanında kolonyali mendil tarzı bir bez olur. O da ipa dır. Böyle mendillerle de silebilirsiniz.

Ipa cila işleminden önce polisaj yapılırsa yüzey yağlı olur ve bu da cilanin tutunmasini zorlaştırır. O yağlı yüzeyi yok etmek için hünerli detaycilar tarafından tercih edilir. Eczanelerden temin edilebilir.

Teşekkürler, yarın eczaneden alıp deneyeceğim ve sonucu buraya yazacağım.

• Böyle bir sorun başıma gelirse gazete+camsil ile temizliyorum geçiyor.
  • 3 kuruşluk apaçi yıkamacılarında hep aynı olayı yaşadığım için artık arabamı o tarz batak yerlere hiç vermiyorum. Yağlı bezle sildikleri ön camımı temizleyene kadar arabadan yağmurlu zamanlarda ve akşamları bildiğin nefret etmiştim leş yağ ön camdan çok uzun süre çıkmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnergyBlue

Böyle bir sorun başıma gelirse gazete+camsil ile temizliyorum geçiyor.

Valla bugün cam sil ile bastıra bastıra sildim, camı kıracağım diye korktum hatta ama nuh diyor peygamber demiyor. Sanki üzerine bali türü yapıştırıcı dökülmüş gibi öylece kalıyor camın bazı bölgelerinde.
  • İnsan vücudunda azda olsa yağ vardır buğulu camı elinizle silmekten olur yoksa biraz saçma ama silecek suyuna yağ karışmış
  • Farkı bildiğinizi tahmin ediyorum ama kurduğunuz cümlede, etil alkole su katınca izopropil alkol oluşuyormuş gibi anlaşılıyor.Birbirinden tamamen farklıdır.Etil alkol zehirli değildir.İzopropil alkol,metil alkol gibi zehirlidir.
  • Hocam ayni durum bendede var hatta bugun Bursa da felaket yagmur vardi ilk 20 dakika acayip sorun yasadim daha sonra yagmur hizlaninca cam yikandi temizlendi iyice geçti.

Hep ayni şey oluyor. Ben cozum bulamadim.
    Konuyu takip ediyorum

• Buyuk ihtimalle sileceklerdem kaynaklaniyor. Ayni durum benimde basima geldi ne yaptiysam gecmedi arac daha 2 aylik oldugu icin sileceklerden hic supelenmedim. Enson birde sanayide sorayim nasil cikar diye gittim adam 2 dakkida siecekleri degistirdi sorun kalmadi. Cami bile degistirmeyi dusunuyodum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yinemisorun -- 25 Ekim 2015; 0:01:19 >
  • Bulaşık detarjani ile bol bol köpürtüp temizleyebilirsiniz cami.
    Ben camda yağlanma sorunu olunca boyle çözüyordum.

• quote:

Orijinalden alıntı: qnedim

Farkı bildiğinizi tahmin ediyorum ama kurduğunuz cümlede, etil alkole su katınca izopropil alkol oluşuyormuş gibi anlaşılıyor.Birbirinden tamamen farklıdır.Etil alkol zehirli değildir.İzopropil alkol,metil alkol gibi zehirlidir.

İzopropil alkol ağızdan alındığı taktirde zehirlidir ancak evdeki pek çok temizlik maddesinin baş maddesidir. Su ile inceltildiğinde plakları bile temizleyebilecek narin bir temizlik maddesi oluverir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brian O.Conner

Aynı sorun bizim arabada'da var çözümü bulamadım ben

baskı balata spreyi olabilirmi

• Konu hakkında bilgilendirme: Sorun tamamen sileceklerdeymiş arkadaşlar. Silecekler değişti, sorun kalmadı. (Silecekler cama tuhaf bir iz bırakıyormuş) Lakin 2 gün sonra arabamın camına taş gelmesinden dolayı cam çatladı, kaskodan camı servisinde orjinal cam ile değiştirdik. Üzerimizde bir nazar var ama hadi hayırlısı.
  • 116 i aracımca aynısı vardı, Yağ çözücü özelliği olan bir bulaşık deterjanını bolca cama sürdüm. Temiz bir bez yada araç yıkama süngeriyle sildim. En sonunda bolca su ile durulayıp camı kuruttum. Faydalı oldu, yağ falan kalmadı camda.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.