Şimdi Ara

OLAYA GELİN (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
0
Favori
2.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    islam'ı savunanlar hep şöyle derler:
    — "islam, insanlık dinidir, insan haklarına önem verir. Kadını da
    yüceltmiştir..."
    Birçokları islam'ın kendisini bilmedikleri, tanımadıkları halde, yapılan
    propagandalara ya da kendi kafasında oluşturduğu islam'a göre
    konuşur, islam'ın kendisine, içyüzüne bakıldığı zamansa gerçek
    ortaya çıkar.
    islam Şeriatı, "din" ayrımı yapar; kendinden başka bir dini tanımaz.
    (Örneğin bkz. Âlu Imran: 19, 83, 85) "Irk" ayrımı yapar; Arap
    toplumuna seslenir, (örneğin bkz. Meryem: 97) Bu nedenle Kur'an'ın
    "Arapça" olarak gönderildiğini bildirir, (örneğin Bkz. Yusuf: 2; Ra'd:
    37; Tâhâ: 113; Şûra: 7; Nahl: 103) "Oymak (kabile)" ayrımı yapar,
    hukukunda, "Peygamber"inin diliyle, "HALİFELİK" kurumunu
    yalnızca "Kureyş Kabilesi"ne verir. (Örneğin bkz. Ahmed Ibn
    Hanbel, 5/220-21.) "Kent-yöre" aynmı yapar; Kur'an ve
    "peygamber"in yalnızca "Mekke ve çevresi"ni uyarmaya yönelik
    olduğunu bildirir. (Bkz. En'an:92 Şûra: 7) "Zengin-yoksul" aynmı
    yapar; "nimet"leri "Tan-rı'nın bölüştürdüğü"nü, işçinin, çalışanın
    yanında, bunları çalıştırsınlar diye herzaman "patron"un da bulunması
    gerektiğini, "Tann"nın kimi insanlara karşı "derecelerle üstün kıldığını"
    anlatıp aşılar, (örneğin bkz. Zuhruf: 32.) Yani "zengin"den,
    "patron"dan yana ağırlığını koyar. Ganimetleri paylaştırırken de,
    "peygamber"i eliyle bunu yapmıştır. (Buhari'nin de yer verdiği ilgili
    hadisleri. Diyanet Yayınlarından Tecrîd'de görmek için, 1040, 1296,
    1299-1303. nolu hadislere bkz.) "Müellefetü'l-Kulûb" (gönülleri
    islam'a kazandırılmak istenenler) adını verdiği kimselere, "müslüman"
    olsunlar ya da bu dinde kalsınlar diye "ganimeften rüşvet verdiği
    gibi, zengin olmalarına bakılmaksızın, "zekaf'tan da rüşvet vermiştir.
    (Bkz. Tevbe: 60.) "Efendi-Köle" aynmı yapmıştır, insanlann bir
    kesimini "alman-satılan mal" durumuna sokmuştur. (Kur'an da sayısız
    ayetiyle.) Ve "cins" aynmı yapmış, "erkeği kadına derece ile üstün
    kılmıştır." (Örneğin bkz. Bakara: 228.)
    Bakara Süresindeki "derece"yle anlatılmak istenenin ne olduğunu
    Kur'an yorumculan ve islam hukukçulan açıklarlarken şu görüşleri savunmuşlardır:
    "Erkek kadından birçok yönden üstündür:
    1-Erkeğin akılca üstünlüğü vardır.
    2- Diyette (kurtulmalıkta) üstünlüğü vardır.
    3- Miras konularında üstünlüğü vardır.
    4- Erkek, "kadı (yargıç)", hükümdür olur, kadın olamaz. Erkek tanıklığa da daha
    elverişlidir.
    5- Erkek, kadının üstüne evlenebilir. Dilerse kansının, kanlannın üstüne cariye de alabilir.
    Kadın için kocasının üstüne evlenmek gibi bir hakkı yoktur.
    6- Mirasda erkeğin payı daha çoktur.
    7- Erkek kadını boşayabilir; kadın erkeği boşayamaz. Erkek kan-sını boşadıktan sonra
    da süresi içinde dönüş yapabilir, kadının bu yönde bir hakkı yoktur.
    8- Erkeğin ganimetten payı, kadınınkinden çoktur..." islam dünyasının ünlü ve en yetkili
    Kur'an yorumcularından Fahruddin Râzî böyle sayar. (Bkz. F. Râzî, e't-Tefsiru'
    1-Kebîr, 6/95) Öteki yorumcular da benzer Sıralamalar yaparlar ve Bakara Suresinin,
    "erkeğin, kadından derece yönünden üstün olduğunu" anlatan 228. ayetini böyle
    yorumlarlar. (Bkz. Taberi, Camiu'l-Beyân, 2/275-276; Tefsiru Ibn Kesîr, 1/271; Dr.
    Kâmil Musa, Derece, Beyrut, 1987, s. 15-26.)
    Kur'an'ın "Tann'sı, "erkeği kadına üstün yaptığını" duyurmakla kalmıyor; erkeklerin
    kanlanna nasıl davranmalan gerektiğini de bildiriyor:
    Dünyanın en ilkel hukukunda bile bulunmayan hüküm:
    Nisa Suresinin 34. ayetinin, Diyanet çevirisindeki anlamı şöyle: "Allah'ın kimini kimine
    üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallanndan sarf etmelerinden dolayı, erkekler,
    kadınlar üzerine hakimdirler, iyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve Allah'ın
    korunmak-sını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır. Serkeşlik
    etmelerinde endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklannda
    onlan yalnız bırakın, nihayet DÖVÜN! Size itaat ediyorlarsa onlann aleyhine yol
    aramayın. Doğrusu Allah Yüce'dir, Büyük'tür."
    Çeviride geçen "serkeşlik", ayetteki "nuşûz"un karşılığıdır. "Serkeşlik", Türkçe Sözlük'te
    şu anlamdadır: "kafa tutma, baş kaldırma."
    Kur'an'm "Tann"sı erkeklere şunu diyor:
    —"Eğer karılannızın size baş kaldırmalanndan, kafa tutmalann-dan kaygılanıyorsanız, bu
    tutumu göstereceklerinden kuşkulanıyorsanız, şunu, şunu yapın, sonra da dövün onlan."
    "İslam'da kadını dövmenin bulunmadığını" savunanlar, ayetteki bu hükmü görmelidirler.
    Ayeti okuyup, "... ve sonunda karılarınızı dövün!" buyruğunu unutmamalıdırlar. Ve aynca
    "kanlar"ın hangi "suçtan" dolayı dövülmelerinin buyurulduğunu da hak-hukuk ve adalet
    ilkeleri içinde değerlendirmelidirler.
    Düşünün: "Kocaya baş kaldırma suçu" (!) daha işlenmemiş. Koca yalnızca bir "kaygı" ve
    "kuşku" içindedir. Yani, "kansının kendisine baş kaldıracağından kuşkulanıyor." İşte bu,
    ayetin hükmüne göre, "kanyı cezalandırmak" için yeterli görülüyor. Dünyanın hangi hukuk
    sisteminde olursa olsun, "suç"la "ceza" ilişkisi önemlidir. "Suç"a göre, "ceza" verilir. "Suç"
    azsa, "ceza" da azdır. Ve "ceza", yalnızca "suç işlendikten sonra" verilir. En ilkel
    hukukta bile, işlenmedik bir suçtan dolayı ceza hükmü yoktur. Kur'an'daki bu ayetteyse
    son derece açık ve seçik olarak bu var.
    "insan Hakları"na ilişkin "evrensel bildirinV'lerin kabul edilip benimsendiği bir dünyada,
    İslam Şeriatı'nı savunma çabası içinde olanlar, bu ayet hükmü karşısında da bocalıyor
    ve durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Kuşkusuz, bunu yaparken son derece gülünç
    durumlara da düşüyorlar, örneğin diyorlar ki:
    — "Kur'an'da kadını dövme var, ama bu dövmenin bir koşulu da var: İncitmeden (eza
    vermeden) dövme." (Bkz. Dr. Kâmil Musa, Me-sail fi'il-Hayati'l-Zevciyye, Beyrut,
    1985, s. 126)
    Ayette sözü edilen "koşul (şart)" yok. Aynca, "incitmeden dövme" nasıl olabilir? "Ceza"
    için başvurulması istenen "dövme", ceza verilen kimseyi "hiç incitmeyecekse", bir anlamı
    kalır mı?
    "Kadının incitilmeden dövülebileceğini" savunanlar, ayetteki "dövme"nin gerekçesini
    anlatırken, bunun bir "ilaç" olduğunu da savunurlar. "Kadını yola getirmenin bir ilacının da
    DÖVME olduğunu"yazarlar. (Bkz. Muhammed Ali e's-Sabuni, Revayiu'l-Beyan Tefsiru Âyati'l-Ahkâm,
    1/474-475.)
    Ve düşünün Şeriat savunuculan, ilkellerdekinden daha ilkel olan hukuklanyla uygar
    dünyanın karşısına çıkıp "biz de vanz" diyebiliyorlar. Kur'an'lannda, kocaya, daha suç
    işlememiş olan kadını göstererek: "döv, onu dayakla yola getir!" denip dururken bile...

• dnakres D kullanıcısına yanıt
    Ne alaka ?

Şimdi benim babam Rahmetli olsa ablama 1 ev bana 2 ev mi kalacak.

Hocam ben çalışıp ablama bakmıyorum ki babam çalışıp ikimize bakıyor.Babam kazandığı parayı tek başına çalışıp kazanıyor ölünce bana 2 ablama 1 pay düşüyor ve sen diyorsun ki erkekler çalışıyor tabi ki erkeklere 1 pay düşecek.Paylaşılan parayı ben kazanmıyorum benim bir emeğim yok,ablamında bir emeği yok ? Sadece babam kazanıyor.Hatta ve hatta babayı geçtim hiç görmediğimiz dayımdan miras kaldı e yina bana 2 pay ablama 1 pay düşecek bu nasıl bir mantık ?
  • Materyalist tutumda bu benzer olayların yanlışlığı yok aslında. Ancak dikkat edin bu kişi materyalist sizi kandırıyor deniyor.

Neden uyarma ihtiyacı hissediyorsunuz demiyoruz ziraonemli bir paylaşım.

................

Peki kiminle evlenmemizi onerirsiniz? Ve olası sakıncalar neler olabilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ben 4-5 tane kadın alın diye zorluyor demedim.Erkekler istediği kadar alır kadın 2. düşünse iffetsiz,arsız(Neler denir siz daha iyi bilirsiniz ama ben ağzımı bozmak istemiyorum şurada seviyeli bir şekilde tartışıyoruz.)denir.Ben burada mesele var diyorum.Maddi gücü yeten Erkekler 50 tane alabilirse maddi gücü yeten kadınlar da alabilsin eşitlik,adalet olsun.

Ciddende 10'dan 12'den indirmiş örnek:Muhammed'in 15 tane eşi olması

Ha bide siz demişsiniz 4 kadına bile bakmak ne kadar masraf gerektirir.Hz Muhammed'in 15 tane eşi var,bir sürü çocuğu var,bir sürü kölesi var ama o çulla geziyor.

Mevki makamları reddediyor kuru ekmek bana yeter diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 14:32:13 >

• Hz. Muhammed aleyhisselamın evli olmadığını ispatlayacak adama biyolojiden anlayan evrimci derim.

Bakalım evrimden anlayıp mı evrimciymişler.

.................

7. maddede ile ilgili okuduğum kitabı bulamadım onu bulunca alıntılarım.

8. madde :

Cennete girince hani bana erkek demek saçma oluyor ama hani bana tomurcuk memeli huri demek normal oluyor.O zaman hiç bahsetmeseydi hocam.Sadece Derelerden felan bahsetseydi biz erkekler bize huri yok mu ? mu diyecektik ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 14:41:47 >
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Evli olmadığını kim söyledi Hocam ?
  • Biyolojik evrime göre evli olamaz. Hatta muhammed diye biri de olamaz ama nasıl? But how?

...................

Bu soruya evrimi bilen ve sureci yaşayan biri ve hassaten evrimci olduğunu söyleyen bir kimse cevaplamalı.

...................

Alt soy üst soy ve xy xx dna kodu. Bunlar ipucu olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 13 Kasım 2017; 16:30:48 >
    Benim kitaplardan alıntıladığım şeylerden sonra nasıl bura geldik anlamadım Hocam.
    O kadar anlaşılır şekilde konuşun arapça felan konuşmayın herkez arapça bilmez buradaki insanların çoğu yeni felsefeye başlamış insanlar diyoruz siz 3 dile ingilizceye geçtiniz ?
    Neyse iyi günler Hocam.
  • Tezimi geliştiriyorum. Biyolojik evrimsel surecin devam edebilmek için erkeğe 4 kadın verip kadına sdece 1 erkek veren ve kutsal ruhun evlendiğini de kabul eden bir evrimci arıyorum. But how?

.................

Evrimde surecin oluşması için Allahu tanri yehuva zeus inancını da bir evrimcinin teklif etmesi lazım.

But you?

.................

Bu konular aylar önce bitti zaten.

............

Biz ateizmin teklif ettiği Allahu teala inancını kabul etmiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 13 Kasım 2017; 16:21:43 >
  • Zira ingilizce kaynaklardan oğrendik. Hakkını vermek lazım.

..........

Aklediş hatası var. Dinsizim bir ihtimal bunun getirisi evrimciyim dedik diyelim. Buna göre duşunurseniz yukarıdaki kaynağın yanlış olduğunu zaten biliyor olursunuz. Bildiğiniz şey ise hz. Rasulullahın aleyhisselam evli olamayacağı gerçeğidir.

Siz ilminizi konuşturun ondan sonrasına bakın.

...................

Baktığınızda şunu goreceksiniz alıntıladığınız kaynağın bahsettiği adam rasul olamaz zaten. Neyi tartışıyoruz hiç.

......

Kuran'ı alıp okudum mantıklı gelmedi araştırdım ve bana anlatılan dinle alakası olmadığını fark ettim.
    Anlatılanlarla uyuşmayan yerleri anlatan yazılar paylaşıyorum sen bana diyorsun ki "Bu adam rasul olamaz neyi tartışıyoruz".Bende diyorum ki bu adam rasul felan olamaz neyi tartışıyoruz.

Benim düşüncem şu ortada kitap yollayan Tanrı felan yok.İnsanları kandırıp kendi imparatorluğunu kurmuş bir adam var.O adamda kendi cinsel istekleri doğrultusunda sözler söylemiş ve bunları Allah'ın söylediğini söylemiş.Bunu yapmayanları kafir ilan etmiş cihad adı altında katletmiş.Kendine inananlarıda sorgulamasınlar diye cennet,cehennemi anlatmış diyorum.

Sen diyorsun ki evrimsel süreçte bilmem ne ?

Şuan da en büyük olasılık evrimin olması ama bakarsın 50 yıl sonra bilim gelişir başka şeyler çıkar ben nerden bileyim ?

Kaldı ki ben evrimci değilim dinlerin yalan dolan olduğunu yazıyorum.

Yahu bir adamın insanları kandırıp saçma sapan şeyler yapmasıyla evrim sürecinin ne ilişkisi var ?

Adam bakmış o zamanda toplumu yöneten erkekler.Onları yanlarına çekmek için ne yapması lazım ? onlara vaatlerde bulunması lazım.

Demiş ki cennette tomurcuk memeli huriler var.(Kadınlara niye bir şey vaat etmemiş çünkü önemli olan erkekleri yanlarına çekmek)

Hz Muhammed'e Hz.Hatice ile evliyken Hz. Hatice zengin Hz.Muhammed fakirken.Kendinden 15 yaş büyük kadınla evliyken,Kadının parasını yerken başka eş alayım dememiş.Ölünce 10-15 gitmiş,bütün kadınları kendine helal kılan ayetler indirmiş.

Müslümanlığın ilk çıktığı zamanlarda :

Kafirun 6 :
    De ki: "Ey inkârcılar!
    Ben sizin tapmakta olduğunuz şeylere tapmam.
    Siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz.
    Ben sizin taptıklarınıza tapacak değilim.
    Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.
    Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

ayeti inmiş.

Güçlenince :
    9/TEVBE-5:
    Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Ayeti inmiş.
    Güçsüzken sen istediğine inan demiş.Güçlenince ya müslüman ol ya öl demiş.

Olay bundan ibaret.Din nasıl bu zamana kadar gelmiş diyeceksin madem bu kadar saçmalık var.Bunu kullanan o kadar insan var her dönem de,insanları yönetmek için bundan daha güzel araç mı var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 15:44:26 >

Neyse Hocam siz müslümanlığın iyi olduğunu millete anlatmaya devam edin.Ben şu güzel pazartesi günü oturup bunlarla zaman kaybetmeyi düşünmüyorum.Ne kadar dinden konuşursak konuşalım ne sen düşüncenden vazgeçersin ne de ben düşüncemden vazgeçerim.Buradaki tartışmamızı da senle benden başka okuyan yok 2'mizinde fikri değişmeyeceğine göre tartışmak mantıksız.Siz hak yolunda gitmeye devam edin bende zalımlardan olmaya.

ALLAH'IN IŞIĞI ÜZERİNİZDE OLSUN

İyi günler Hocam.

• alıntılarda anlatılan kişi rasul olamaz diyorum. rasulullahtan aleyhisselamdan bahsetmiyorum.

evrimci düşünüşte ki ilimsel bir bakış açısıdır deniyor kişinin biyolojik id (ben) denen unsuru ortaya konulduğunda rasul denen kavramın özelliği de ortaya çıkar. rasul kimdir ve neyi anlatır?

bir kadın rasulluk ilan etse veya bir erkek rasulluk ilan etse asıl rasul kim olabilir? biyolojik evrimde bunların cevapları var.

..............................

güçsüzken al güçlüyken öl.... baktı hoşlandı...... bunlar çok öznel ifadeler. yani bütün sebeb bu demek mümkün mü? bundan 1500 yıl önceki bir yaşanmışlığın yazıya dökülmüş halinden bu şekilde duygusallık çıkarmak sanki o değil siz yaşamışsınız gibi anlatmak makul değil.

..............................

ayetlerin nuzulunu ve sırasını bilmiyorum. yalnız her ayet herkesi hedef almaz. kafir olduğunu söyleyen kişi gitsin tevbe suresini okusun. kafirun suresinin ismine bakıp da bu da benden bahsediyor demesin bi zahmet. tevbenin şartları ne ise ona göre düşünülüyorum desin. sonuçta yazan ben değilim ben nerden bileyin neyin kast edildiğini.

...........................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 13 Kasım 2017; 16:16:47 >

• ben ilahi kavramdan bahsetmem. aslında hiç bahsetmedim. imanı da anlatmam. bunlar benim işim değil.

benim işim yanlış anlamaya sebeb olabilecek durumları tespit etmek ve bu yanlış anlaşılmaların olası tesirlerini bertaraf olabilir.

..........................

ilahi kavram farklı bir olay. bana gökten bir ses beni koru kolla demedi. ben korunup kollanma hissetiğimde bana kol kanat geren bir düşünce ufku açıldı. bu ufuk bana benden bahsetti bir başkasının yaşamadığım hayatından değil.

öznel olmak subjektif olmak ancak bunu yaparken mevcut kuralı da buna göre yorumlamak zira yaşayanı ben olacağım bir anlayışı kendime uygun hale getirmek....

olası haller bunlar yani.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 13 Kasım 2017; 18:55:49 >
  • Kölelik ile ilgili yazmışsın da yazmışsın. :D

Yahu kölelik bi kere İslamiyetten önce de vardı. İslamiyet getirmedi diyorum hala bunun hakkında yazıyorsun enteresan.

Savaşta esir alınanlara başka ne gibi muamele yapılabilinir ki. Bak bakıyım tarihte esir alınanlara neler yapılıyor.

O zaman Abdullah öcalanı da bırakalım gitsin bu mantıkla.

Senin dediğin gibi olsaydı neden köleler ve kadınlar islamiyeti seçmiş olsunlar ki. Bi akıllı sizsinizde bu kadar tercih edenler mi akılsız?

Kölelerin serbest bırakılması ile de hadisler var. Bazı yapılmaması gereken durumlar da da köleleri serbest bırakılması var.

Kadınlar da küçük düşürülmüş olsalardı hiç bahsedilmezdi bile.

Zeyd konusunu da yazdım zaten. Bu evliliği isteyen zaten Peygamberdi. Senin mantığına göre zorla boşatmış oluyor . Çok tezat oluşuyor bu mantıkla .
    He apoyu da salalım!

Anca lafı çevirin başka bi halta yaramayın.

İslamiyetten önce kölelik olması köleliği meşru mu kılar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 19:23:12 >
    O devirde kadınların söz söyleme hakkı olmadığını siz söylüyorsunuz kölelerin zaten hakları iradeleri mi var? Müslümanlığı kendileri seçmişmiş.

Ne anlatırsak anlatalım lafı çevirip, kafanızdan atıp tutun.
    Adama ayetlerden, hadislerden örnek veriyoruz o öyle değil bu böyle değil.

Bu İslamiyetten önce vardı. Diğerleri daha beterini yapmış. Yahu birinin kötü bir şey yapması diğerlerinin de yapmasına sebep mi olur?

Kadınlara şunu yapmak serbest diyoruz günümüzde daha kötülerini yapıyorlar haline şükretsin diyor?

Bu arada daha da benimle bu konuda muhattap olmayın zira sahtekar olduğunu düşündüğüm (kibar konusuyorum konu uzamasın diye) bir adamın hayatını konuşup zamanımı çöpe atmaya niyetim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 19:44:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: m.verdoux2017

O devirde kadınların söz söyleme hakkı olmadığını siz söylüyorsunuz kölelerin zaten hakları iradeleri mi var? Müslümanlığı kendileri seçmişmiş.

Ne anlatırsak anlatalım lafı çevirip, kafanızdan atıp tutun.
    Adama ayetlerden, hadislerden örnek veriyoruz o öyle değil bu böyle değil.

Bu İslamiyetten önce vardı. Diğerleri daha beterini yapmış. Yahu birinin kötü bir şey yapması diğerlerinin de yapmasına sebep mi olur?

Kadınlara şunu yapmak serbest diyoruz günümüzde daha kötülerini yapıyorlar haline şükretsin diyor?

Bu arada daha da benimle bu konuda muhattap olmayın zira sahtekar olduğunu düşündüğüm (kibar konusuyorum konu uzamasın diye) bir adamın hayatını konuşup zamanımı çöpe atmaya niyetim yok.

Bi kere konunun en başında İslam ile ilgili bilgisizliğini ortaya koydun. Biraz ilmihal okusaydın bi çok maddeyi yazmazdın. Mezhebin ne olduğunu bilseydin farklılığını konuşmazdın.

sağdan soldan ateist sayfalarından saçma sapan şeyler koydun önümüze. Yok seviyomuş yok gönlü varmış , bunun uydurma olduğunu görmek için fazla bi akıla ihtiyacı olmaz insanın. Düşünür kendi kendine nerden biliyorsunuz diye sorar. İçini mi okumuşlarda gözü olduğunu bilmişler.

Kitabı okuyan herkes oooo süper diyecekmiş , Peygamberin kendi zamanında bile inanmamışlar , canlı canlı yaşamışlar her şeyi bunu niye düşünmezsiniz.

Sonuç olarak madem beğenmiyorsunuz

buyrun toplanın bütün ateistler yazın bi kitap

oluşturun istediğiniz kuralları

Yav kendi mokunuzda boğuluyonuz Müslümanların hali ortada daha gelmiş burada saçma sapan konuşuyorsunuz.

Din konuşunda gidip tek taraflı kitapları okumuşsun hiç bu dinsizler ne diyor diye bakmamışın.

Git birazda Turan Dursun ne diyor baksana. Adamı katlettiniz doğruları söylüyor diye.

Aziz nesin oku. Ama yok anca yakarsınız, katledersiniz siz.

Git ilhan Arsel oku.
    Bahriye Üçok oku.
    Arif tekin oku.
    Carl sagan oku.

Gitmiş internetteki cahillerin kendi yorumlarını cevap diye yazmış.

Siz gidin 9 yaşındaki kızlara göz dikmiş peygamberinize tapın.

Gidin bi taşın etrafında dönün başka bir halta yaramazsın.

Gidin kendi yarattığınız puta kendiniz tapın.

Cemaatlerinizin hali ortada. Hepsi kene gibi devlete yapışmış.

Peygamberin zamanında da inanmayanlar çıkmış diyorsunuz hangi insan bu dine inansın işte Müslümanı diyipte namaz kılmayıp gavurların bulduğu telefonla cihata çıkan sizler inanır sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 13 Kasım 2017; 21:43:18 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.