Şimdi Ara

Okulu Bırakmak İsteyen Arkadaşlar, OKUYUN! (Hortladı)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
40
Cevap
6
Favori
7.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ders niteliğinde konu olsun istedim. Çoğu insan okulu sevmiyor, içlerinden bırakmak isteyen arkadaşlarım oluyor. Görüyorum buraya konu açanlar oluyor, bende o bırakmak isteyenlerin içine dahildim. Bıraktım da size yaşadıklarımı anlatayım belki ders niteliğinde olur faydam olur. Okulu bırakmak istediğimde buraya konuyu açtım, bilen insanlar bırakmamamı söylediler, kimileri dalga geçti. Ailem konuştu bırakmamam doğrultusunda. Ama kimseyi dinlemeyip bıraktım ben. İşte olay buradan sonra başlıyor. İlk zamanlar her şey çok güzeldi bomboş yaşıyordum okula gitme derdi yoktu erken kalkma derdi yoktu. Sonra biraz zaman geçtikten sonra sıkılmaya başladım. 5-6 ay boyunca boş gezdim ve artık patlama noktasındaydım. Bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Ve başladım araştırma yapmaya;

Aylarca araştırdım arkadaşlar inanın bana okulu bırakmış bir insan ne yapabilir diye 'google' ye yazınca bile çok seçenek çıkmıyordu karşına. Sonra bir sürü ünlü zengin adamın okumamış olduğunu görüyordum birazda olsa hala umudum vardı... Hadi diyordum onlar yapabildiyse sende yapabilirsin bir şeyler diyordum. Bir sürü başarı hikayeleri okudum. Onların verdiği gazla bir kaç işe atılmak istedim. İlk başta 'Network Marketing' olayına girmeye karar verdim. İş hakkında araştırmalar yapılmış bir firma bulunmuş ve görüşülmeye gitmek için gün alınmıştı. Neyse görüşme günü geldi çattı bende büyük bir heyecan bakıyorum insanlar bu işlerden büyük paralar kazanıyor falan. Gittim adamla görüştüm, ben bir ürün pazarlayacağız sanıyordum. Ortada bir ürün yok ürünü site olarak nitelendiriyorlar ve site satın alıyorsun. Sonra başkalarına site aldırıyorsun böyle böyle bir çark kuruyorsun. Neyse bu olayın bana ters olduğunu düşünerek vazgeçtim. İkinci maceram ise şöyle;

Karaköy Güllüoğlunun açtığı baklavacılık kursunu ablam haberlerde görmüştü ve bana söylemişti. Artık işsizlikten o kadar bunalmıştım ki ne iş olsa atlayacaktım, kursa başvuru yaptım. Aradılar işte bilgilerimi aldılar falan sonra ben baklavacılık ve şirket hakkında araştırmalar yapmaya başladım her zaman ki gibi. İşi sevmeye başlamıştım belki de öyle düşünüyordum. Bununda sonucunda 3 milyar ile işe başlamak gibi bir imkan vardı. Ee tabi 17 yaşında 3 milyar gibi bir parayı duyunca insan sevinmeden edemiyordu. Neyse kurs günü yaklaşıyordu mülakat için arayacaklardı, aramadılar bende telaş yapıp kendim aramak istedim. Aradığımda kursun biraz ertelendiğini söylediler ve biz sizi arayacağız dediler. Neyse bekledim bir süre haber gelmedi ben aradım hep bahaneler uydurmaya falan başladılar her aradığımda 2 gün sonrasına aramamı söyleyip geçiştiriyorlardı. Bende hep arıyordum, işin ucunda meslek kazanmak vardı. Ve okumadan da bir şeyler olunabileceğini kanıtlamış olacaktım. Neyse baya bir ertelendikten sonra kurs mülakata çağırdılar sonunda. Bursa'dan mülakat için kalktım İstanbul'a gittim kursta 15 kişi var diyorlardı. Benim dışımda 7 tane ablamız ve abimiz vardı. Hiç beklediğim gibi olmadı, bir masanın etrafında toplandık kurucunun kızı ve bir usta bir şeyler anlattı kurs hakkında bir şeyler söylediler. Birde baklava ikram ettiler. Bitti 4 saat yolu 15 dakika için gelmiş olmak koysa da kursun başlayacağı tarih belirli olmuştu. Neyse kursun başlayacağı gün geldi çattı. Bursa'dan geldim tekrar İstanbul'a. Bir tanıdıkta kalacaktım ilk gün bavulumda yanımdaydı direk kursa gittim. Kurs yerine gittiğimde güvenlik görevlilerine kursu sorduğumda haberlerinin olmaması şüphelendirmişti beni. Sonra yaşam boyu eğitim merkezinde olduğunu söyledim oraya yolladılar beni. Orada telefonda görüştüğüm hanımı buldum. Kadın bana şöyle dedi, kurs ertelendi sizi telefonunuzla aradık fakat kapalıydı. Dedi oysa telefonum hep açıktı, ve kurs 6 ay sonrasına ertelenmişti. Elimde bavulumla mal gibi kalmıştım. Neyse bilet aldım evime döndüm bu maceramda böyle bitti. Son maceram ise şöyle;

Her şeyden umudumu kesmiştim, gene araştırmalar yapıyor iş başvuruları yapıyordum. Ama bir vasfın olmayınca kimse geri dönmüyordu. Son araştırmalarımda profesyonel aşçılık eğitimlerini görmüştüm. Çok pahalı olsa da iyi paralar kazanabileceğim bir meslekti. Neyse bunlardan birine gitmeye karar vermiştim. Dayımdan borç olarak tam 12.5 milyar para almıştım. Yanlış anlamayın zengin değildi kendisi çocuğu ve eşi olmadığı için birikimini bana verdi. Kursa başladım, gene İstanbul'daydım ailemden uzak... 4 ay mutfak eğitimini aldıktan sonra Bursa'da otelde staj yapacaktım. Mutfak eğitimimi tamamladım her şey çok güzel gidiyordu. Ve okulu bıraktım diye bana kızan çoğu insan bana imreniyordu. Bursa'ya döndüğümde Hilton Otel de stajıma başladım. İlk haftalar güzeldi saatlerce çalışıyorduk. Sorun yoktu, hatta sıcak kısmında ki ustanın umursuzluğu yüzünden ben büfeleri çıkarıyordum. Ama ona hala yetmiyordu, benden 40 yıllık aşçı performansı bekliyordu. Neyse normalde 8 saat olan çalışma süresi 10-12 saate kadar çıkmaya başladı. Patavatsız insanlardı oradakiler bir kaç kez küfür ettiler bir şey demedim. Ama yavaşça ağırıma gitmeye başlamıştı. İnsanları ve yapılan işi gördükçe aşçılıktan soğumuştum. Binlerce insan açken ben tepsilerce yemeği çöpe atıyordum. Bir kaç züppe yemedi diye... Neyse küfürler falan baya çoğalmaya başlamıştı. Artık kaldıramadım ve onu da bıraktım. Verdiğim para da onca gittiğim yolda boşa gitti. Ayrıca İstanbul da kaldığım yerler kursun arasında 32 durak vardı bunu İstanbul da yaşayanlar bilir. Neyse bunlar benim yaşadıklarım sonuca varalım arkadaşlar.

Şuan 18 yaşındayım ve liseyi bitirip üniversite sınavına dil bölümünden girmeyi planlıyorum. Şunu bilin ki Türkiye de yaşıyorsunuz, ve eğer okumazsanız. Askerliği 12 ay yaparsınız, üç kuruş kazanmak için beş para etmeyen insanlardan laf işitirsiniz. Hor görülürsünüz. Okulu bırakmak istediğiniz de her şey toz pembe gelir o büyük adamların başarı hikayeleri size gaz verir. Ama emin olun hayat pencereden izlediğiniz kadar kolay değil. Tecrübeyle sabitlenmiş bir yazıdır ve gerçek bir başarısızlık hikayesidir...

Edit :
    Tarih 14 Ocak 2015 ;

Evet arkadaşlar gene ben . Şu yazılanları okudum da insanın gülesi geliyor. Okusaydım da bu sene lise bitiyordu okulu bıraktığım halde gene bu sene bitiyor. İnsan istediğin de her şeyi yapıyor. Dokuz ay boyunca çalıştım ihtiyaçlarımı karşıladım ehliyetimi, telefonumu her şeyimi kendim aldım. Önümüzde ki hafta başlayacak olan İngilizce kursumun ücretini de ben ödedim. 16 yaşında okulu bırakırken olan düşüncelerim hala aynı aslında. Okul saçma bir yer ama geçmen gereken 16 basamaklı bir engel hayatında. Bu yüzden o kitap okumayı sevmeyen, ders çalışmayan ve okula gitmek istemeyen ben, şimdilerde üniversite için kendim hazırlanıyorum. İlgimi çeken bir kitap okuyorum ve açık lise derslerine çalışıyorum. Seneye de üniversite de Mütercim Tercümanlık İngilizce bölümün de olacağım inşallah... Okumadığınız da normalinden 5 kat daha fazla çalışmanız çabalamanız gerek ve şansınız da yaver giderse bir yerlere gelirsin. Ama gelene kadar ki bölümde yaşayacaklarınız bellidir. Okuyunca da bir şey olmuyor diyenler gelir şimdi buraya, emin olun okursanız bir gün bir yerlerde mutlaka çıkar karşınıza. Ve kendinizi geliştirmek için çabalayın iyi bir üniversiteyi kazanınca bitmiyor hiçbir şey. Kimse seni iyi bir üniversite bitirdin diye direk işe almaz. Mesleğinde iyisen her zaman iyi kazanırsın.

Herkese hayatında başarılar diliyorum. Ve sakın ola o dahi olan adamların başarı hikayelerine kendinizi kaptırıp okulu falan bırakmayın. Biz bir dahi değiliz ve aynı imkanlarımız yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceGezeR -- 14 Ocak 2015; 14:32:20 >

• Bir kere daha açmıştın sen böyle bir konu. Baklavadan sonra hatırladım. 15 yaşında okulu bırakmışsın ergenlikle sonra pişman olmuşsun hikaye buydu. Madem bırakıcan pişman olma ya da pişman olacaksan bırakmayaydın. Yargılamıyorum seçimlerini da ağlama sonra. 18'ine gelmişsin hayatı az çok tanımışsın işte ağlamakla olmuyor dostum. Kendini yazmak zorunda da hissetme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meshhead

Bir kere daha açmıştın sen böyle bir konu. Baklavadan sonra hatırladım. 15 yaşında okulu bırakmışsın ergenlikle sonra pişman olmuşsun hikaye buydu. Madem bırakıcan pişman olma ya da pişman olacaksan bırakmayaydın. Yargılamıyorum seçimlerini da ağlama sonra. 18'ine gelmişsin hayatı az çok tanımışsın işte ağlamakla olmuyor dostum. Kendini yazmak zorunda da hissetme.
    bazen sadece işini yapsaydın aşçılığı bırakmazdın "Binlerce insan açken ben tepsilerce yemeği çöpe atıyordum" ne demek, bazen sana söylenen şeyleri yapman gerek bunu hala anlayamamışsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-75E5D0A4D

bazen sadece işini yapsaydın aşçılığı bırakmazdın "Binlerce insan açken ben tepsilerce yemeği çöpe atıyordum" ne demek, bazen sana söylenen şeyleri yapman gerek bunu hala anlayamamışsın

Alıntıları Göster
    Nasıl bir insan 16-17 yaşındaki çocuğa 12 milyar borç verir yav onu düşünüyorum ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eyvallah

Nasıl bir insan 16-17 yaşındaki çocuğa 12 milyar borç verir yav onu düşünüyorum ben.

Alıntıları Göster
    Tek bir işin vardı aslında, ders çalışmak.
  • Meshhead kullanıcısına yanıt
    Bir insanı çok rahat bir şekilde uzaklaştırabilme yeteneğin olduğunu biliyormuydun ? Ama bu sefer küfür etmeyeceğim
  • Mesleğin yoksa aç kalırsın fakat bir işin ucundan tutabilseydin eline bir kaç şey geçerdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jesse-Pinkman

Bir insanı çok rahat bir şekilde uzaklaştırabilme yeteneğin olduğunu biliyormuydun ? Ama bu sefer küfür etmeyeceğim

Ne alaka? Fakei misin cocugun?
  • Meshhead kullanıcısına yanıt
    Keşke fake olsaydımda bu imkanı bana sunsaydın .P
  • Ee bana niye bilendin?
  • Hiltonda iş bulmuş sonrada atarlanıp çıkmış işten
  • Kötü olmuş benimde lise haziranda bitmişti çok istememe rağmen örgün tutturamadım iş aramaya çıktım cidden vasıfsıza kimse iş vermiyor bomboş ortada kalıyorsun marketde işe girdim 1 ay çalışabildim , şimdi başka bir iş yapıyorum müdür kuzenim rahatım 2 haftadır yapacağı iş olmadığından gitmiyorum işe okula kazanmaya bakıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: efekan candan

Bu mesaj silindi.
    Sanki okuyunca çok farklı oluyor da:

Okulu Bırakmak İsteyen Arkadaşlar, OKUYUN! (Hortladı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratbanK -- 3 Ocak 2014; 14:54:53 >
  • GeceGezeR kullanıcısına yanıt
    O Değilde Bence Sen Yazar Ol Kuran Carpsın Kitap Okumayı Sevmem Sen Kitap Yazsan Catır Catır Okurum !
  • GeceGezeR kullanıcısına yanıt
    Sanırım Bi Ara Daha Konu Acmıstın Yanlıs Hatırlamıyorsam Tepsilerce Yemegi Cöpre Atıyoruz Para Kazanıcagız Diye Günaha Giriyoruz Falan Diye ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Para Babası

Sanırım Bi Ara Daha Konu Acmıstın Yanlıs Hatırlamıyorsam Tepsilerce Yemegi Cöpre Atıyoruz Para Kazanıcagız Diye Günaha Giriyoruz Falan Diye ?
    hacı ya bende bıraktım busene :D
  • konuyu bugun acmissin ama bu yaziyi okumustum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VideSupra

konuyu bugun acmissin ama bu yaziyi okumustum.
    Arkadaşlar bu olayların konularını ayrı ayrı açtığım doğrudur. Ama tüm olarak ilk defa bir konuda topladım. Önemli olan yaşadıklarım değil bence artık. Ben yaşadım başka insanlar yaşamasın diye yazdım. Yaşayarak ders almak kötüdür. Tecrübeli birilerini dinlemek daha basittir. Bu arada sert eleştiri yapanlara da öyle tek tek cevap vermeyeceğim. Zaten cevap verirsem kalplerini kırarım bunu da biliyorum. Buradan yorum yapmak kolay, kendileri 16 yaşında ne yapıyormuş merak ettim sadece...

Bu arada yazar ol diyen bir arkadaş olmuş, kendi çapımda yazdığım ufak sözler var. Ama ülkemizin önde gelen yazarlarını şairlerini gördüğümde susup kendi çapımda devam etmem gerektiğini anlayabiliyorum o kadar iyi değilim yani. Gene de sağol !

@Citizenim Bir tek sana ayrı olarak yazmak istedim. Yaşadıklarımı görüyorsun arkadaşım işte. Ki belli ki sana da şuan çok laylaylom geliyor hayat. Yaşayarak ders çıkarman senin açından kötü olur zaman kaybedersin. Yaşanılmışları yazdım ben burada, dersini çıkarmalısın sende... Sana tekrar okula dön diyemem ama açıktan bitir okulunu. O süreç içerisinde çalış para biriktir. Zaten okulunu bitirene kadar üniversite sınavına girmeyi kafana koyacaksın çalışma ortamını gördüğün de. Hakkında hayırlısı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: GeceGezeR

Arkadaşlar bu olayların konularını ayrı ayrı açtığım doğrudur. Ama tüm olarak ilk defa bir konuda topladım. Önemli olan yaşadıklarım değil bence artık. Ben yaşadım başka insanlar yaşamasın diye yazdım. Yaşayarak ders almak kötüdür. Tecrübeli birilerini dinlemek daha basittir. Bu arada sert eleştiri yapanlara da öyle tek tek cevap vermeyeceğim. Zaten cevap verirsem kalplerini kırarım bunu da biliyorum. Buradan yorum yapmak kolay, kendileri 16 yaşında ne yapıyormuş merak ettim sadece...

Bu arada yazar ol diyen bir arkadaş olmuş, kendi çapımda yazdığım ufak sözler var. Ama ülkemizin önde gelen yazarlarını şairlerini gördüğümde susup kendi çapımda devam etmem gerektiğini anlayabiliyorum o kadar iyi değilim yani. Gene de sağol !

@Citizenim Bir tek sana ayrı olarak yazmak istedim. Yaşadıklarımı görüyorsun arkadaşım işte. Ki belli ki sana da şuan çok laylaylom geliyor hayat. Yaşayarak ders çıkarman senin açından kötü olur zaman kaybedersin. Yaşanılmışları yazdım ben burada, dersini çıkarmalısın sende... Sana tekrar okula dön diyemem ama açıktan bitir okulunu. O süreç içerisinde çalış para biriktir. Zaten okulunu bitirene kadar üniversite sınavına girmeyi kafana koyacaksın çalışma ortamını gördüğün de. Hakkında hayırlısı olsun

sporcu olucam ben ayrıca acıktan okuyorum zaten okuldan vakit kalmıyordu zaten bu sene iyim ben

• quote:

Orijinalden alıntı: Meshhead

Bir kere daha açmıştın sen böyle bir konu. Baklavadan sonra hatırladım. 15 yaşında okulu bırakmışsın ergenlikle sonra pişman olmuşsun hikaye buydu. Madem bırakıcan pişman olma ya da pişman olacaksan bırakmayaydın. Yargılamıyorum seçimlerini da ağlama sonra. 18'ine gelmişsin hayatı az çok tanımışsın işte ağlamakla olmuyor dostum. Kendini yazmak zorunda da hissetme.

+1 . Asla yaptıklarımdan pişman olmadım asla da pişman olacağımı düşündüğüm şeyi yapmam.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.