Şimdi Ara

Okuduğum kitapları saklamıyorum. İyi mi yapıyorum kötü mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Düzenli olarak kitap okuyan biriyim. Okumadığım tek bir gün bile yok. Fakat şöyle bir şey var. Okuyup bitirdiğim kitapları kütüphanemde/evimde tutmuyorum. Bu yüzden epey kitap bitirdim ama kütüphana oluşturamadım çünkü evimde saklamak yerine, insanlar faydalansın istedim.

Mesela arkadaşlarıma verdim, oturduğum kafede bıraktım, trende/otobüste bıraktım vesayre. Hani ben faydalandım, başkaları da faydalansın istedim. Acaba iyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilemedim. Bir yandan üzülüyorum o kadar para verip kütüphane oluşturamadım, süper kitaplarım gitti diye; bir yandan da seviniyorum o kadar kitabın o kadar insana da belki faydası olur diye.

Lütfen yardım edin. Doğru mu yapıyorum, yanlış mı?

• Hata yapiyorsun bence. Kitabı zaten okumazlar bide arkandan enayi diye kulaklarini cinlatirlar.
  • Bence yanlış yapmışsın dostum, bir kütüphane oluştursaymışsın keşke. Trende veya otobüste onu gören alıp okumayacak ne yazıkki. Büyük ihtimalle "ehe herife bak unutmuş" diyecek ve gidip bir sahafa satacak kitabı bulan kişi.
  • Kutuohane yaomak yoksa aklinda okul kutuphanelerine vs verebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yinemimail

Düzenli olarak kitap okuyan biriyim. Okumadığım tek bir gün bile yok. Fakat şöyle bir şey var. Okuyup bitirdiğim kitapları kütüphanemde/evimde tutmuyorum. Bu yüzden epey kitap bitirdim ama kütüphana oluşturamadım çünkü evimde saklamak yerine, insanlar faydalansın istedim.

Mesela arkadaşlarıma verdim, oturduğum kafede bıraktım, trende/otobüste bıraktım vesayre. Hani ben faydalandım, başkaları da faydalansın istedim. Acaba iyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilemedim. Bir yandan üzülüyorum o kadar para verip kütüphane oluşturamadım, süper kitaplarım gitti diye; bir yandan da seviniyorum o kadar kitabın o kadar insana da belki faydası olur diye.

Lütfen yardım edin. Doğru mu yapıyorum, yanlış mı?

Bende öyle yapıyorum. Teknik kitaplarımı geri gelmesi şartıyla veriyorum. Diğerlerinin elektronik formatını depoluyorum, basılısını paylaşıyorum. Bu sayede alıntı yapmam gerekirse kolayca ulaşabiliyorum.

• Ben olsam uni kütüphanesine bağışlardım. Otbüste orda burda bıraktığın kitaplar çöpe gitmiştir muhtemelen :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kappa Face

Ben olsam uni kütüphanesine bağışlardım. Otbüste orda burda bıraktığın kitaplar çöpe gitmiştir muhtemelen :(
    Aslında ben okuduğum kitapları biriktirip, ileride çocuğum olursa miras olarak bırakmak isterdim.
  • Bence kütüphane oluştur. Biriktikçe istersen bir kısmını kütüphanelere, okullara bağışla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

Aslında ben okuduğum kitapları biriktirip, ileride çocuğum olursa miras olarak bırakmak isterdim.

Alıntıları Göster
    1. Kitabın ilk sayfasına, bu kitabı oku sen de bir yere bırak, tarzında bir şey yazıp bırakabilirsin.
    2. E-Kitap'a geçebilirsin.
    3. Takas yapabilirsin.
    4. Okullara verebilirsin.
  • Otobüste kafede vs. bırakma sakın. Dağıtmak istiyorsan kütüphaneye vs. verilebilir ya da ucuza sahafta satılabilir belki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Otobüste kafede vs. bırakma sakın. Dağıtmak istiyorsan kütüphaneye vs. verilebilir ya da ucuza sahafta satılabilir belki.
    Düşüncen doğru ama yapma şeklin yanlış bence kitapları keşke doğrudan okuyacak kişilere verseydin.Mesela bir arkadaşım okuduğu kitabı çok beğendiyse bana veriyor ben de okuyup geri veriyorum.Senin bıraktığın ortamda kitabı bulan kişinin okuyacağının garantisi yok.
  • Ben de halk kütüphanesinden alıyorum hocam. Takmayın bence bir kitabı okuduktan sonra o kitabı ruhunuza kazıyorsunuz daha da gerek kalmıyor kendisine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TriLi

Ben de halk kütüphanesinden alıyorum hocam. Takmayın bence bir kitabı okuduktan sonra o kitabı ruhunuza kazıyorsunuz daha da gerek kalmıyor kendisine.
    Cevaplarınız çok samimi, düşündürücü ve bilgilendirici. Her birinize çok teşekkür ederim.

Okuyup da bitirdiğim kitabı bir yere bırakırken "okumayan zaten almaz, okuyan alır" düşüncesindeydim ama dediğiniz gibi, okumayan da alabilir, okumayabilir ve hatta satabilir. Böyle yapmak yerine keşke bitirdiğim kitapları halk kütüphanesine bağış yapsaydım da cidden ihtiyacı olan gelip alsaydı. Okuma garantisi olmadığı halde kitapları insanların ayağına bırakmak yerine, okuma garantisi olan insanların kütüphaneye kitapların ayağına gitmesini sağlamalıydım halk kütüphanerline bağışlayarak. Yani kitap insana değil, insan kitaba gitmelidir; işte bunu düşünememiştim.

Bundan sonrası için evimde kütüphane yapmalı mıyım peki yoksa yoksa birikince kütüphaneye mi bağış yapayım. Şahsen okuduğum kitabı tekrar okuyacağımı sanmıyorum, hiç de okumadım. Okudukça, okuduğum konularda başka başka kitaplara geçtim. Ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yinemimail -- 25 Eylül 2016; 11:07:08 >

• yinemimail Y kullanıcısına yanıt
    Evde kütüphane yapmanın bir anlamı yok.
    Bağış yapsan daha iyi.
  • quote:

Cevaplarınız çok samimi, düşündürücü ve bilgilendirici. Her birinize çok teşekkür ederim.

Okuyup da bitirdiğim kitabı bir yere bırakırken "okumayan zaten almaz, okuyan alır" düşüncesindeydim ama dediğiniz gibi, okumayan da alabilir, okumayabilir ve hatta satabilir. Böyle yapmak yerine keşke bitirdiğim kitapları halk kütüphanesine bağış yapsaydım da cidden ihtiyacı olan gelip alsaydı. Okuma garantisi olmadığı halde kitapları insanların ayağına bırakmak yerine, okuma garantisi olan insanların kütüphaneye kitapların ayağına gitmesini sağlamalıydım halk kütüphanerline bağışlayarak. Yani kitap insana değil, insan kitaba gitmelidir; işte bunu düşünememiştim.

Bundan sonrası için evimde kütüphane yapmalı mıyım peki yoksa yoksa birikince kütüphaneye mi bağış yapayım. Şahsen okuduğum kitabı tekrar okuyacağımı sanmıyorum, iç de okumadım. Okudukça, okuduğum konularda başka başka kitaplara geçtim. Ne dersiniz?

Hocam keşke bana verseydin ben okurdum, gerçekten okuyacak kişilere verirdim.

• Kitaplar nereye verilmeli bilemiyorum fakat hangileri verilmeli konusunda da benim düşüncem şöyle; bazı kitaplar sürekli danışılmalık kitaplar kategorisinde. Örneğin tarih, eğitim, mesleki vb. Bu kitaplar arşivlik olmalı, birisine verilirse geri alınıp kitaplığa koyulmalı. Fakat romanlar için ise içlerindeki güzel kısımları bir yere not ederek kitabı istediğiniz bir yere verebilirsiniz. Çünkü şimdi okuduğunuz kitaplar 5 yıl sonra aklınızda hiç yer etmiyor. Geriye sadece aldığınız bu notlar kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturk.maras

Kitaplar nereye verilmeli bilemiyorum fakat hangileri verilmeli konusunda da benim düşüncem şöyle; bazı kitaplar sürekli danışılmalık kitaplar kategorisinde. Örneğin tarih, eğitim, mesleki vb. Bu kitaplar arşivlik olmalı, birisine verilirse geri alınıp kitaplığa koyulmalı. Fakat romanlar için ise içlerindeki güzel kısımları bir yere not ederek kitabı istediğiniz bir yere verebilirsiniz. Çünkü şimdi okuduğunuz kitaplar 5 yıl sonra aklınızda hiç yer etmiyor. Geriye sadece aldığınız bu notlar kalıyor.

Seninle aynı fikirdeyim.
  • quote:

quote:

Kitaplar nereye verilmeli bilemiyorum fakat hangileri verilmeli konusunda da benim düşüncem şöyle; bazı kitaplar sürekli danışılmalık kitaplar kategorisinde. Örneğin tarih, eğitim, mesleki vb. Bu kitaplar arşivlik olmalı, birisine verilirse geri alınıp kitaplığa koyulmalı. Fakat romanlar için ise içlerindeki güzel kısımları bir yere not ederek kitabı istediğiniz bir yere verebilirsiniz. Çünkü şimdi okuduğunuz kitaplar 5 yıl sonra aklınızda hiç yer etmiyor. Geriye sadece aldığınız bu notlar kalıyor.

Seninle aynı fikirdeyim.

Alıntıları Göster
    Pederde hergün okur işe giderken gelirken öğle araları akşamları. baya kitabı oldu işyerinde masasının üstü kütüphane gibi 5-6 kişiyede okuma alışkanlığı kazandırdı.
    isteyen istediği kitabı veriyor okuyunca geri getiriyolar eve götürelim kitapları diyorum yok millet okusun diyor.

• Yazdıklarından anladığım kadarıyla ya çok safsın yada çok aptalsın.
  • quote:

quote:

Seninle aynı fikirdeyim.

Alıntıları Göster
    Kendi adıma konuşmak gerekirse akademik amaçlar için aldığım kitaplar dışında hiç geri döndüğüm bir kitap olmadı, yine de herkese vermek yerine evde tutuyorum ama gerçekten bir süre sonra geniş bir kütüphanem var demek yerine dert olmaya başlıyor, bir odayı sırf ayırmak gerekiyor kitaplar için. O yüzden az bulunan ya da basımı artık olmayan kitapları tutuyorum sadece. Arkadaşlarınıza vermek yerine okulların kütüphanelerine verebilirsiniz birden fazla kişiye ulaşmış olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.