Şimdi Ara

Okb hastaları içeri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
1
Favori
8.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet beyler 15 yıldır okb hastasıyım artık okadar sık vurmaya basladıkı hayatım yasanmaz hale geldi su son donemde hastalıgımdan oturu ışımı de bırakmak zorunda kaldım 5 aydır tedavi goruyorum
    eskısıne nazaran cok daha iyiyim ama bu saçma sapan düşüncelerım bıtmıyor ne kadar uzerıne gitsemde ardı arkası kesılmıyor ve benı ınanılmaz derecede korkutuyor kaygılandırıyor ruh halım dibe vuruyor ama inat ettim yeneceğim bu kanseri ne kadar gelsede obsesifler yapmıyorum biliyorum kurtuluşum şavasarak bu sekılde olacaktır. Mesela örnek vereyim

2 gundur Söyle bir kaygı yasıyorum. Önceden ailelerimiz muhafazakar oldugu ıcın dinine düşkün olduğu için okul kitapların baş sayfalarında mustafa kemal atatürkün resimlerini karalattırdı yani gözlerini cizerdik günah olduğu için felan. 2 gün önce elıme bir defter aldım baş sayfasında mustafa kemalin resmi vardı aklıma o kucuk yasımda paşamın gozlerını karaladıgım günler geldi ve kalemimle boyun bölgesinin yan kısmına kalp cizdim. Şimdi burdaki saçmalık şu mesela onceden gözlerini cizdiğimiz için hayatım hep olağan ustu gectı gıbı bir düşünce geldi ve sonrasında yıllar sonra yanı 2 gun once boynunun yan kısmına kalp cizzdiğim için bundan sonrakı hayatım hep ezik ve alt kademe olarak gececek boyun bolgesi altta olduğu ıcın böyle bir obsesif vurdu ve bunun kaygısını zorlugunu 2 gundur yasıyorum ama gıdıpte gozlerını cızmıyorum ıcımdekı ses cızersen gozlerını rahatlarsın dıyor Basit bir örnek bunlarla savasıyoruz ıste arakadaslar

varsa yaşayan okb burda dertleşebiliriz.

teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancess -- 23 Haziran 2019; 2:55:33 >

• Rica ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whippoorwill

Evet bende üzülüyorum ama elimden birşey gelmiyor tek yaptıgım uzulmek hayatıma lanet etmek elimden geldiğince karşı duruyorum bu sacma sapan düşüncelere. ama sonu yokmus gıbı her defasından gunlerce bırseyı dert ediyorum. bazen bu ask acısı yasayıp ve ya kızdan ayrılıp dertlıyım dıye ıcenlere gülüyorum dıyorumki ulan keske benimde oyle bi derdim olsa. :)
  • Bu hastalıktan muzdaribim saçmasapan takıntılarım var aynı sende olduğu gibi şunu yaparsam sorun yaşamam aha şunu yaptım hayatım kararacak minvalinde düşünceler ne alakaysa artık yaşamaya devam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: standartlarabidesi

Bu hastalıktan muzdaribim saçmasapan takıntılarım var aynı sende olduğu gibi şunu yaparsam sorun yaşamam aha şunu yaptım hayatım kararacak minvalinde düşünceler ne alakaysa artık yaşamaya devam...
    Eğer rahatsız edecek derecesine ulaştıysa tedavi olmanı öneririm. Öyle kötü bir hastalikki sürekli beslenmek istiyor sürekli birseyler vermeni bekliyor o gelen saçma sapan düşünceleri uygularsan yerine getirirsen daha kötü sekilde geri gelip daha fazlasını isteyecektir. Ben ilaçlı tedavi görüyorum öncekine nazaran çok daha iyiyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancess -- 23 Haziran 2019; 6:12:31 >
  • Lancess kullanıcısına yanıt
    Sizi çok iyi anlıyorum.
  • çene kemiğine çizersen hayatta hep ince bir çizgi üzerinde mi yürüyeceksin. Allah aşkına saçmalama bunlar ne boş anlamsız düşünceler ya . Anlamsız boş olduğunu biliyorum de unut gitsin. insan hayatı belli kalıplara sığmaz. işler hep iyi ya da kötü gitmez. milyon farklı insan milyon farklı hikaye
  • neymiş okb diye bi arattım.bu düşünceler çoğu kişide var bunun hastalık olarak adlandırılması biraz abartılı.sadece aşırı şüpheci ve güvensiz insanlar. günlük hayatta güven zincirinin bu kadar ayaklar altına alındığı bir ortamda bu kadar güvensizlik de normal. bu hastalıktan korunmak için istanbuldan çıkın hobi edinin. insan vücudunda karaciğer ve böbrekler çok önemli organlardır.bunları gereksiz yormak ve bu organlara zarar vermek orta uzun vadede hayat kalitenizi ayaklar altına alıp türlü hastalıklara davetiye çıkarır.kendi kendine kuruntu yapıp kendini bir ilaç bağımlısı haline getirerek bu organların ağzına ediyorsun ve kendi topuğuna sıkıyorsun.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri nelerdir?
    Yaygın obsesyon belirtileri:

Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma
    Başkasına zarar vermekten korkma
    Hata yapmaktan korkma
    Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma
    Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma
    Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
    Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı

Yaygın kompülsiyon belirtileri:

Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama
    El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme
    Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme
    Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma
    Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme
    Belirli bir sıraya göre yemek yeme
    Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma
    Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama
    İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı
    Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme

• Destek arayacağınız yerin bir forum olmasından ziyade 11 yıllık lisans+uzmanlık eğitimi almış insanlar olması sizce de daha yararlı olmaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: foramenpanizza

Destek arayacağınız yerin bir forum olmasından ziyade 11 yıllık lisans+uzmanlık eğitimi almış insanlar olması sizce de daha yararlı olmaz mı?
    Destek alıyorum zaten. Her çarşamba Psıkologa gidip bilişşel davranış terapisi görüyorum ve çokta işe yarıyor. Burda konuyu açma sebebim yardım istemek değil belki basklarıda bu durumdan aşırı rahatsızsa hanı o anda da olsa dertleşip rahatlama ıhtıyacımızı giderebiliriz. Destek bu tarz psikolojik hastalıkların da çok önemli bir nominal ihtiyaçtır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lancess

Destek alıyorum zaten. Her çarşamba Psıkologa gidip bilişşel davranış terapisi görüyorum ve çokta işe yarıyor. Burda konuyu açma sebebim yardım istemek değil belki basklarıda bu durumdan aşırı rahatsızsa hanı o anda da olsa dertleşip rahatlama ıhtıyacımızı giderebiliriz. Destek bu tarz psikolojik hastalıkların da çok önemli bir nominal ihtiyaçtır.

Alıntıları Göster
    Haklısınız hocam sadece internette doktordan daha iyi bildiğini iddia eden kişilerin sizi yanlış yönlendirmesinden çekindiğim için yazdım bunu. Psikoloğa gitmeniz harika, iyileşme sürecinizde sizlere başarılar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: pakaji

neymiş okb diye bi arattım.bu düşünceler çoğu kişide var bunun hastalık olarak adlandırılması biraz abartılı.sadece aşırı şüpheci ve güvensiz insanlar. günlük hayatta güven zincirinin bu kadar ayaklar altına alındığı bir ortamda bu kadar güvensizlik de normal. bu hastalıktan korunmak için istanbuldan çıkın hobi edinin. insan vücudunda karaciğer ve böbrekler çok önemli organlardır.bunları gereksiz yormak ve bu organlara zarar vermek orta uzun vadede hayat kalitenizi ayaklar altına alıp türlü hastalıklara davetiye çıkarır.kendi kendine kuruntu yapıp kendini bir ilaç bağımlısı haline getirerek bu organların ağzına ediyorsun ve kendi topuğuna sıkıyorsun.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri nelerdir?
    Yaygın obsesyon belirtileri:

Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma
    Başkasına zarar vermekten korkma
    Hata yapmaktan korkma
    Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma
    Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma
    Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
    Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı

Yaygın kompülsiyon belirtileri:

Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama
    El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme
    Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme
    Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma
    Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme
    Belirli bir sıraya göre yemek yeme
    Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma
    Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama
    İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı
    Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme
    Bu hastalık öyle sizin yorumladığınız gibi değil hocam. Psikologlar bile anlamakta güçlük çekiyor hatta bu hastalığın kos koca kıtapları var ustesınden gelebilinmesi için. Bu hastalığa şuanlık net ve kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunamadı. Şuanlık en güçlü tedavi yöntemi insan iradesi. Ayrıca sizin o saydığınız çeşitlerin bu hastalığın sadece %60 diyebilirim coğunlugun yasadıgı okb çeşidi ama bunların haricinden çok farklı çeşitleri var benim yaşadıklarım ve bir çoğu bilinmeyen. Ayrıca evet size bir bakıomdan katılıyorum herkes okb dir hergün farklı istemsiz düşünceler gelir insan aklına ama o insan o an bir şekilde aldırış etmez o anda unutur ve hayatına devam eder. Aksine bizi o düşünceler elimizde olmayan şekilde korkutuyor ardında istemsiz bir şekilde beyin kompolsiyon geliştiryor misal(o gelen düşüncenin aksine gelen düşünce) bir nevi biliçn altına onun çıkış ve kurtuluş yolu olduğunu iletiyor sende o korkuyla savunmasızca bunu gerçekleştiriyorsun yani hocam bir nevi insan elinde olan bise değil. Senin elinden tek gelen o düşünceye karşı koymamak aksini düşünmemek kendini rahatlatmamak ama bu tabıkı bir okb hastası için ölümle eşdeğer.

Tabi bu hastalık durduk yere pat diye ortaya çıkmaz yaşadığın hayatla bağlantılı misal örselenmissen dışlanmışşan sevilmemissen başarılı olamadıysan bu tarz hastalıkların seni yakalaması olağandır.

Ama tabiki yaşadımız hayatı da biz seçmiyoruz bi insanın beni sevmesini zorlayamam. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancess -- 23 Haziran 2019; 14:49:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: foramenpanizza

Haklısınız hocam sadece internette doktordan daha iyi bildiğini iddia eden kişilerin sizi yanlış yönlendirmesinden çekindiğim için yazdım bunu. Psikoloğa gitmeniz harika, iyileşme sürecinizde sizlere başarılar dilerim.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asus gl702

Bu mesaj silindi.
    Her zaman bir neden vardır. o duyguyu insan yaşayarak öğrenir doğuştan geldiğini düşünmüyorum. Bir şeyler yaşamıssındır illaki.
  • İlaç kullanıyor musunuz hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: dhcii

İlaç kullanıyor musunuz hocam
    Evet. Paxera 20 mg
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.