Şimdi Ara

OHAL Yurtdışı çıkışları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ohal ilan edildi 3 ay, şimdi yurtdışı çıkışları nasıl olcak?.. bazıları sorun yok diyor,bazıları 5-6 saat önce gidecen diyor havalimanına,evrak toplamak lazım diyen var sgk filan.. Bilgisi olan var mı??

• Bende pazatesi gunu çıkacağım. bazi sitelerde çalıştığını kanıtlayan belge istedikleri yazıyor. illa kaşeli birşey mi istiyorlar acaba? kartvizit yeterli olurmuki?
  • http://www.hurriyet.com.tr/bu-belgeleri-almadan-yurtdisina-cikis-yok-40159848

Burda yazılmış..ama halen muallak durum..yok iş yerinden kağıt al,sgk da döküm kağıdı, 3-4 çeşit pasaport var.. ayrica adam çalişmiyor ama yurtdışına gidecek..neyi belgeleyecek..havada kalan çok soru var.

Lütfen yurtdışına çıkan arkadaşlar varsa bu ohal den sonra, bilgi verebilirler mi??
  • Konu muallakta, aslında hiç bir şey öyle açıklandığı gibi değilmiş. Yurtdışına çıkış var ama belge ibrazlı çıkış.
    Kamu kuruluşu personeli kesin belgeli çıkıyor ama özel sektör çalışanı muallakta iş kimlik kartı,izin belgesi, sosyal güvence dökümü, yazı vs. hepsinide isteyebilirler.
  • Kapıkule veya diğer kapılardan yeşil pasaport ile çıkış yapan var mı ? Havaalanında ise Ankara dan onay gelmesi bekleniyormuş.Karayolu ile çıkışlarda tam bir belirsizlik.
  • Bordo pasaport ile cikarken belge istemediler. Sadece gbt yapiyolar dolayisiyla cok sira oluyor. Soru bile sormuyorlar hic.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeşil pasaportlarda son durum ne acaba? Cuma uçuşum var, bugün-yarın uçuşu olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok yardımcı olurlar :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheSenAtor

Bordo pasaport ile cikarken belge istemediler. Sadece gbt yapiyolar dolayisiyla cok sira oluyor. Soru bile sormuyorlar hic.

teşekkürler hocam bilgi için ;)
  • Merhaba

Hangi tarihte çıktınız acaba?

Eşim 2 hafta sonra çıkacak Türk vatandaşı değil, ne gibi sorunlar olur araştırıyoruz.
  • Skylined kullanıcısına yanıt
    merhaba

Pazartesi çıktım bugunde döndüm. Bordo pasaportlarda gbt ye bakıyorlar sadece. yeşilleri ise farklı bir odaya çağırıyorlar. orada ne yapiyorlar bilmiyorum eşiniz Türk vatandaşı değilse bir sorun çıkmaz.
  • Havaalanı uygulaması daha net, belge sunumu ve tekrar bir bilgi taraması yapılıyor...Kapıkule uygulaması nedir acaba?
  • Yurtdışına çıkan arkadaşlar bilgi neden vermiyor??
  • ben öğretmenim vizesiz olan bir ülkeye gideceğim,kurumdan herhangi bir izin belgesi almama gerek var mı?
  • elime ulaşan bir kurumsal iletiyi paylaşayım

OHAL sebebiyle yurtdışı çıkışlarda uygulanmaya başlayan aşağıdaki prosedürler, Atatürk Havalimanı Pasaport Büro Amirliğinden alınan bilgiye göre aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

Bilgilerinize sunarım.

1. Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekiyor.
    → Bu uygulama kaldırılmıştır. Normal pasaportlu yolcularımız için her hangi bir ilave evrak talebi yoktur. r

2. Emekli yada Bağkur'a bağlı yolcuların yanına mutlaka SGK dökümünün olması gerekiyor.
    → Bu uygulama kaldırılmıştır. Emekli yada Bağkur'a bağlı yolcularımız için her hangi bir ilave evrak talebi yoktur.r

3. Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin kesinlikle yer alması gerekiyor.
    → Uygulama devam etmektedir.ü

4. Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (AHL için G kontuarının arkasında bulunan) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı belge istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.

5. Yeşil pasaportlu emekliler ise; yine önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekmekte olup, pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin veriliyor.
    → Bu uygulama kaldırılmıştır. Yeşil pasaportlu emekliler için her hangi bir ilave evrak talebi yoktur r

6. Asker emeklilerinin GBT’si için ise ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.
    → Bu uygulama kaldırılmıştır. Yeşil pasaportlu emekliler için her hangi bir ilave evrak talebi yoktur. r

7. Bunun yanısıra, Atatürk Havalimanı’nda yaklaşık 1,5 yıl önce uygulanmaya başlanan parmak iziyle pasaport kontrolü (biyometrik kontrol), bu sabahtan itibaren yurt dışı çıkışlarda durduruldu. Bu uygulama sadece yurt dışından gelişlerde devam ediyor. Yetkililer, daha önce pasaport bilgileri Emniyet Müdürlüğü’nde kayıtlı olan ve bu sistemden parmak izi kontrolü ve pasaportunu cihaza okutarak geçenlerin ikinci bir emre kadar bu bankoları kullanamayacağını bildirdi. Bu kişilerin yapacakları seyahatlerde, normal pasaport kontrolünden geçecekleri açıklandı.

• sakti1 S kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim
  • Yesil pasaportlu ogrenciler icin durum nedir?Herhangi bi evrak gerekiyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne olur ne olmaz diyerekten 1 ay öncesinden yetkili amirden izin talep ettim
    ertesi gün sekreteri telefonla dönüş yaptı
    ayın 17' sinde yurtdışında olacağım demişsin ama gönderdiğin uçak biletinde 16' sında türkiyeden çıkış yazıyor dedi
    ben de aradaki saat farkından ötürü öyle yazdığımı söyledim
    olsun senin iznin sonuçta türkiyeden çıkış için olduğundan havaalanında olacağın zaman önemli dedi
    neyseki yeniden dilekçe yazmama gerek kalmadan bu hususu not olarak dilekçeme ekleyeceğini söyledi
  • bugün izin yazımı teslim aldım
    yalnız yazıda dikkatimi çekti
    "ailesi ile birlikte yurtdışına çıkacağından hakkı bulunduğu anlaşılmakla..." yazıyordu

sekretere sordum durumu o da uçuş biletini göndermen o bakımdan iyi oldu belki yalnız gideceğin zannedilerek izin verilmeyebilirdi dedi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.