Şimdi Ara

ODTÜ HAVACILIK VE UZAY MUHENDISLIGI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisi olan var mi acaba detayli olarak. Tercih edilebilirmi. Bilgim 0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Tercih edilebilir mi diye sorulmaz. Benim yapmak istediğim meslek şu bu bölüm beni bu mesleğe sokar mı ? diye sorulur. Bizde ona göre cevaplarız kardeşim.
  • Baron kullanıcısına yanıt
    Sanirsam bu bolumu okuyanlar uçak muhendisi adi altinda calisiyorlar? Peki sizce bu bolumden mezun olan her kisinin is bulma imkani varmidir? Az ogrenci yetismesine ragmen az is imkani var diye duyuyorum etraftan. Okulu derece ile bitirmek onemli sanirsam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4nt0ny

Sanirsam bu bolumu okuyanlar uçak muhendisi adi altinda calisiyorlar? Peki sizce bu bolumden mezun olan her kisinin is bulma imkani varmidir? Az ogrenci yetismesine ragmen az is imkani var diye duyuyorum etraftan. Okulu derece ile bitirmek onemli sanirsam

Zaten puanı yuksek bi bölüm. Thy nin kendi okuluda var bunlardan yetistirmek icin ihtiyacı var yani. Burdan mezun olursan issiz kalman zor bana sorarsan ama sirketler böyle ucak muhendisi almak yerine makine tercih ediyor daha genel olsun diye. Burayi tercih etmek zor bir secim.

• Baron kullanıcısına yanıt
    Peki ya endustri muhendisligini kazansam? Odtu ve bogazici disindaki devlet okullari pek revaçta degil bu meslekte sanirsam. Hacettepeye girebilirim yuksek ihtimaalle tutar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4nt0ny

Peki ya endustri muhendisligini kazansam? Odtu ve bogazici disindaki devlet okullari pek revaçta degil bu meslekte sanirsam. Hacettepeye girebilirim yuksek ihtimaalle tutar

Yani mühendislikte bölümünün en iyisinde olman cok büyük avantaj. Torpilim var bana iş vercek adam tanıyorum dersen kesinlikle tercih edebilirsin. Çok iyi yeri kazanırım dersen de git rahat bulursun ama elektrik makine müh. falan çok çok fazla işsiz var dikkat et.
  • Havacyly?a meraklyysan harika bir bölümdür. Makine mühendisli?inin havacylyk üzerine odaklanmy? hali denebilir.

Hava ile temas eden her ?eyi inceler. Rüzgar türbinleri için ara?tyrma/tasarym da yapabilirsiniz, bina veya otomobil aerodinami?i için testler de, uçak veya helikopterler gibi hava araçlary için yapysal tasarym veya kontrol sistemleri de.
    Dört ana daly vardyr, bunlardan seçip ilginizi çekenlere odaklanarak mezun olabilirsiniz: Yapysal, Ytki, Aerodinamik, Kontrol.

Askeriyeyi byrakyp bu bölüme gelen de çoktur. Ayny synyftaki pek çok bölüm gibi zorlar. Haftasonu dersleri ve projeleri yyldyrmaz daha çok sevdirir diyorsan buyur gel.

Bölümün literatürdeki ady havacylyk, hatta havacylyk ve uzay mühendisli?idir, bu yüzden ODTÜ'deki ilgili bölümün ady da havacylyk ve uzay mühendisli?idir. Mezunlary uçak mühendisli?i yapar diye bir cümle yanly?tyr, havacylyk ve uzay mühendisli?i yaparlar. Makine mühendisli?i yapany da vardyr.

Ço?u tanydy?ym kysa sürede i? buldu. Ülkenin havacyly?a verdi?i önemi görünce önü açyk bir meslek de denebilir.

• Güzel bir bölüm 2 arkadaşım devam ediyor. Geleceğin en popüler bölümlerinden biri. Konu hakkında istersen detaylı bilgi alırım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam detaylı bilgi alabilirmidiniz çoook sağolasın

• ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.

Havacılığa ve mühendisliğe meraklıysan fişek gibi bir bölüm, 4 ana alt başlığı var:
    1-yapısal (malzemenin kullanımı)
    2-uçuş mekaniği ve kontrol (insansız hava araçları, otopilotlar, helikopter dinamikleri vs)
    3-itki (motorlar, termodinamik süreçleri)
    4-aerodinamik (arabadan gökdelenin yapımına kadar ihtiyaç duyulan alan)

4 yıl hepsinden onlarca ders alıyorsun fakat son senende istediğin daldan seçmeli dersler alıp o alana yöneliyorsun istersen hepsinden alırsın ama birkaçı mutlaka daha çok ilgi çekiyor.

şu sorular çokça geliyor:

1-Havacılık ve uzay mühendisliğ diyorlar da türkiyede uzay mı var, uçak mühendisi mi oluyorsunuz?

Bölüm ingilizcesi "aerospace engineering"den tam çeviri yapınca böyle adlandırılmış. Dünya çapında uçak mühendisleri, uzay mühendisleri aerospace engineer olarak biliniyor yani işin ayrımı uçak uzay diye değil üstte yazdığım 4 dal üzerine oluyor. Örneğin kontrolcüyseniz bu bir helikopter kontrolü de olabilir, uydunun da.

Ayrıca şu an bunu yazabiliyorum veya arkadaşımla telefondan konuşabiliyorum çünkü türkiyenin yaptığı uydular sayesinde. elbette her ay uzaya mekik göndermiyoruz fakat türkiyede uzay yok demek tübitak uzaydaki, taideki abileri ablaları kızdırabilir :p Hem tübitak uzay demişken, türksat 6a'yı yapıyorlar şu an, önceden de göktürk 2 ve rasat'ı yapıp fırlattılar. ODTÜ kampüsünün içinde yerleşkeleri. Yani odtüde bir öğrenciyken spor salonundan çıkıp yurda giderken solunuzda enstitüde büyük bir anten hareket ediyorsa anlıyorsunuz Rasat şu an yukarınızdan geçiyor :)

2-İş bulabiliyor musunuz?

ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği mezunları çoğunlukla savunma sanayiide çalışıyorlar, çünkü temiz maaşlar var. Roketsan'ın yanlış hatırlamıyorsam son istatistiğinde göre %70-75'i ODTÜ mezunlarından oluşuyor. Genellikle bizim bölümün gittiği yerler TAİ,TEİ,Roketsan,Aselsan,Havelsan,Tübitak Sage,Tübitak Uzay,General Electric Aviation,THY,Sunexpress vs. Özel sektörde daha az yer kaplıyoruz çünkü burda savunma sanayiin Ankara merkezli olması bize bir avantaj sağlıyor.

Bir de şu yüzden daha çok savunma sanayiine kayıyor öğrenciler: daha öğrenciyken genellikle 3.sınıfta bu şirketlerle ODTÜ'nün işbirliği projelerine katılıyorsunuz hocaların danışmanlığında. Örneğin TAİ ile yürütülen VLA (Very Light Aircraft) projesi, TÜBİTAK Uzay ile Small Student Satellite(SSS) Cubesat projesi var. Bu projelerde yer aldığınızda şirketlerle temasınız artıyor. İsteyenler stajlarını projeyi yaptıkları şirkette yapıyorlar hatta kolayca. Böylelikle daha mezun olmadan 2 sene önce sektörle ilişkin başlamış oluyor. Daha mezun olduğunda iş bulmada zorluk yaşayan arkadaşım olmadı. Bir de yeni popüler olan bir şey var:aday mühp endislik programı. Bu programlarla son senenizde bir şirkette part-time çalışıyorsunuz, çoğunlukla da mezun olunca da orada devam etmenizi istiyorlar tabii beğenirlerse çalışmanızı. Bir arkadaşım Mercedes'te çalıştı haftanın bir günü hem savunma sanayii dışı bir örnek vermiş olayım.

3-İtü uçak uzay mı odtü havacılık mı sorusu çok geliyor:

İtü uçak uzayı orada okuyan arkadaşlar anlatsın kimse okumadığı bir yeri anlatamaz. Ben size odtüyü anlatayım :)

Öncelikle şuranın puanı daha yüksek daha iyidir bağıntısı pek doğru değil. Kontenjanlar eşit mi ona bakılmalı yani örnek vereyim: X, 5 kişi alıyor diyelim ama Y 50 kişi alıyor. taban derecesine bakıyosunuz X'in 2 bin, Y'nin 10 bin. woaw diyorsunuz X daha iyi o zaman, maalesef yanlış bağlantı :( keşke Y'ye giren kişinin de 5.sinin puanına bakabilseydik derim. Neyse demem o ki puanla karşılaştırmak net doğruyu vermez eşit koşullar yoksa.

ODTÜ'yü seçmemde şunlar etkili olmuştu: öncelikle İzmirliyim ailemle orada yaşıyordum bu yüzden pff ankarada yaşanır mı goygoyuna hiç girmiyorum. ODTÜ bambaşka bir yer, ütopik. Beni izmirden ankaraya odtü getirebilirdi sadece. Böyle dedim diye ankara gömüyorum sanılmasın. Ankara da enteresan bir yer, neyini seviyorsun denince pek cevap veremiyorsunuz ama şimdi izmire dönesim gelmiyor. Kültür-sanat etkinliklerinin yoğun olduğu bir yer, senfoni orkestrasının biletleri 2 dk dayanmıyor. Seçmemin bir etmeni de maddi imkanlar. Kampüs yaşamak için çok uygun, yurt fiyatları, kafeteryanın 2.5 lira olması, kampüsün içinde şok <3 olması vs öğrenci ucuza yaşasın diye yapılmış. İstanbulda yaşasam paramın suyu çok çabuk çekerdi.

ODTÜ'nün öncülüğü diyebilirim, hep diyoruz ilk internet odtüden yok, ilk teknokent odtüden, ilk üniversite şenliği odtüde yapıldı vs bunlar geride kalmadı.Şimdi de ilkleri yapmaya devam ediyor odtü. Bu sene hava dönmeye başlayan süpersonik bir Rüzgar Tünelimiz oldu. Türkiyede bu kadar büyük iki tane rüzgar tüneli var biri Atatürk zamanında yapılmış ankarada, şu an Tübitak Sage kullanıyor, diğeri de ODTÜ Rüzgem. Bu tünel bölümce bizim göz bebeğimiz diyebilirim.

ODTÜ akademik kadro olarak zengin bir üniversite. Bölüm hocalarının 100%'ü yurtdışında eğitim alıp vermiş hocalar. Bu ingilizce aksanı iyi olsun diye önemsenen br şey değil. Bu bağlantı size yol su elektrik olarak dönüyor. Yurtdışında master, doktora ya da iş aradığınız zaman hocaların referansları sizin için çok değerli oluyor, ODTÜ bu hocalar sayesinde yurtdışında yeterince bilinen bir okul zaten. Geçen seneki bölüm birincisi stanford'a, iki kişi de delft'e gitti mastera. Benim termodinamik dersi aldığım hocam princeton master doktoralı zamanında nasa'da çalışmış, bana bu alanı sevdirdiği için itkiye yöneleceğim.. bkz: Cevdet Çelenligil. Hepsinden bahsetsem bayağı konuşurum, gideceğiniz bölümün sitesinde akademik kadrosu ve geçmişi var, bakmadan tercih yapmayın.

4-Makina mühendisliğinden ne farkı var, içine dahil değil mi?

En uyuz olduğumuz soru olabilir bu :) Havacılık ve uzay, makina ile kardeş gibi gerçekten, ama içine dahil değil neyse ki. İçinden taşmış bir bölüm. ODTÜ, çatı mühendisliği savunan bir üniversite. Öyle değişik değişik mühendislikler yok, geniş müfredatlı ve sektörde daha çok geçerli bölümler açılmış. Bu yüzden havacılık ve uzay sektörü ve iş gücü ihtiyacı öngörülüp 80lerde açılmış bir bölüm. İtki alanı makinayla benzer çalışıyor, böyle benzetme yaparsak kontrolcüler de çoğunlukla kod, simulasyon yazıyor, yapısalcılar da malzemeciler ile daha haşır neşir, aerodinamiği bir yere sıkıştıramayız. Yani havacılık ve uzay sektöründe birçok farklı alandan mühendis aynı projede çalışıyor ama farklı kısımları ile ilgileniyorlar. Daha detaylı öğrenmek isteyenler ders programlarına baksınlar bölümlerin. Hangisi daha ilginizi çekiyorsa ona gitmeniz daha eğlenceli olur.

Önemli not: genelde aileler, akrabalar, komşular vs onlar bunlar havacılık ve uzay mühendisliğinden bihaber oluyorlar, yavrum abuk subuk bölüm yazma işsiz kalırsın diyorlar. Siz onları dinlemeyin, okuyanlardan aslını öğrenin bkz: anlattım. Benim de ailem tercih aşamasında hala tıp yazsana baskısı yapmıştı, şimdi iyi ki bizi dinlemedin diyorlar. Biraz kafanızın dikine gitmekte yarar var.

Başka sorusu olan varsa bana ulaşabilir.

(ha bir de bölüme gelirseniz, hangarın önündeki helikopter gtada yanlış yere yazılmış şifre gibi duruyor olabilir ama kendisi eski narkotik helikopteri ve araştırmalarda kullanıldı zamanında)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.