Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bir şey daha sormak istiyorum, bu kombiyi aldık alalı patlamalı yanıyor her yıl bakım yaptırıyorum geçen yıl gelen eleman kısa bir hortumu bir yerlere takıştırdı patlama sesi kaybolacak diye ama kaybolmadı maalesef, acaba ilk ateşleme esnasındaki bu patlama (güüüüp) sesini nasıl yok edebiliriz
  • quote:

Merhabalar,

Doğalgaz ile ısınmada yüksek sarfiyatların en önemli nedenlerinin birinin de,temel ısı bilgi düzeyimizin yetersiz olmasına bağlı olarak ısı kontrol kavramının günlük pratiğe çok sınırlı olarak aktarılması olduğunu düşünüyorum.. Özellikle merkezi kömürlü kazan veya sobayla ısınma sisteminden dönüşüm yapan kullanıcıların bu konuda yeteri bilgiye sahip olmadığı malum. İnsanımızın genelde çok ısınınca pencere açmak ve kaloriferciyle iletişime geçmek dışında başkaca bir kontrol pratiğinin olmaması çok da anormal karşılanmamalı. Mevzuatımıza daha yeni girdi ısı kontrol sistemleri, bakalım uygulamada ne zaman yaygınlaşacak? Şimdilik sadece merkezi sistemle ısınmada ısı-kontrol cihazlarının kullanımı zorunlu. Bireysel ısınma kategorisi, bireysel özgürlük alanı olarak düşünüldüğünden midir bilinmez, her türlü yakış serbest...İster kesintisiz gece-gündüz, ister 1 ay evde yokum hiç yakmam...İster 1 oda yakar 2+1'i kapatırım, ister tersini yaparım. Keyfime kalmış...Kimisi de tasarruf adına der, 5 peteğin 2'sini yakıp diğerlerini dinlendiririm!.. Soba ile ısınma döneminden kalan uygulamaları (adına sobacılık desek kaba mı olur) apartman dairesinde devam ettirir, temel ısı davranışlarına inat!...
    İyi de hem günlük ısınma kon**** sürsün hem da tasarruf edelim düşüncesi nasıl yaşam bulacak o zaman denebilir...Tabidir ki, temel ısı bilgisi ve konfor tercihlerimiz doğrultusunda çözümlemeler olmuş ve olacaktır. Gereklidir de...
    Öncelikle, bu konuda izlenen 2 temel yaklaşımı karşılaştırmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırma sonucu konunun açılıp gelişeceğini umuyorum.
    Günlük pratikte konutlarda tasarruflu ısınma adına izlenen 2 ana yol var demiştim:
    1. Isı dağıtıcıların lokal olarak devreden çıkarılması,
    2. Isı kaynağından ısı üretiminin manuel olarak sınırlandırılması.

1.ISI DAĞITICILARIN KISMİ OLARAK DEVREDEN ÇIKARILMASI
    Sıcak sulu ısıtma sistemlerinde, ısı üreticisi cihazların (kazan/kombi) ürettiği ısıyı iç ortama, kendi ısıl değerleriyle orantılı olarak veren cihazlara ısı dağıtıcısı diyebiliriz. En çok kullanılan tipi panel radyatörlerdir. Farklı genişlik ve yükseklikte olurlar.
    Isınma deneyimlerinin önemli bir kısmında, az kullanılan alanlardaki peteklerin yakma sezonu boyunca tamamen veya büyük kısmında kapalı tutulması şeklinde bir tasarruf uygulaması söz konusudur. Bu alanların kapılarının da kapalı tutularak konutun diğer alanlarından ısıca izole edilmeye çalışıldığı bu yöntemin gerçekten de önemli ölçüde tasarruf sağlaması beklenir. Pratikte, kapatılan petek ısıl değerleriyle orantılı bir ısı kapasite azalışı ve DG sarfiyatında düşme gerçekleşir. Bu yöntemin en büyük handikapı ise,dengeli ısı dağılım konforunun önemli ölçüde düşmesidir. Yani beklenen konfor yapılan tasarrufa göre düşük kalabilmektedir. Geleneksel Anadolu ev yaşam kültüründe, oda kullanımının tüm evsel alanın kullanımına göre ön planda olduğu hatırlanırsa, konfor kavramının günlük hayatta kazandığı anlamsal farklılıkla birlikte, bu konfor düşmesi tolere edilebilmektedir.
    Isı dağıtıcıların kısmi alanlarda devreden çıkarılarak elde edilen tasarruf/konfor düzeyinin, kontrollü olarak dizayn edilecek çalışmalarla ortaya konması da çok basit olsa gerek. Ben böyle bir çalışmada, tasarruf/sağlanan konfor sonuçlarının lokal ısıtma grubunda daha düşük çıkmasının sürpriz olmayacağını düşünüyorum. Bununla birlikte geleneksel yaşam alışkanlıklarından kaynaklanan nedenlerle, bu yöntemin yaygın olarak kullanılmaya devam etmesini de yadsımıyorum. Sonuçta pek çoğumuz için tasarruf sürdülebilir konfordan çok daha önemli.

2.ISI KAYNAĞININ MANUEL SINIRLANDIRILMASI
    Isı üreten kombi/kazanın günlük peryot içinde, dış sıcaklık değişkenliğine bağlı olarak ısı üretim kapasitesinin manuel değiştirilmesidir. Kombi, dış sıcaklığın görece yüksek olduğu (gündüz) saatlerde kapanır veya düşük kazan değerlerinde çalıştırılır. Daha düşük dış sıcaklık koşullarında kazan sıcaklığı set değerleri arttırılır. Lokal ısı dağıtıcıların tamamı devrededir. Isı kaynağından ısı talebinin gün içinde değiştirilmesi esasına dayanan bu yöntem bireysel DG ısınmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım manuel şartlarda da olsa, gün içindeki dış sıcaklık değişimlerini dikkate alıp kaynaktan talep edilen ısı miktarını değiştirerek, konforu çok bozmadan tasarrufa önemli ölçüde katkı sağlaması beklenir. Isı dağıtıcıların sınırlandığı uygulamadan en önemli farkı, mekanı tek hacim kabul ederek ısınmayı tüm alanlara dengeli olarak dağıtması veya bu dağılıma müdahale etmemesidir. Kaynaktan sağladığı ısı miktar düzeyi, günün belki 24 saatinde dengeli konfor sunamasa da, tasarruf/sağlanan konfor oranının, önceki ısınma modelinden daha yüksek olması beklenir. Modern kent ev yaşam kültürüne daha uygun olması da bir diğer artısıdır.

OTOMATİK KONTROL
    Isı kaynağının gün içindeki farklı ısı taleplerine göre manuel ayarlanması pratiği; teknolojik gelişmelere paralel olarak ısı-kontrol mekanizmalarının elektronik anlamda kurgulanmasıyla, çok daha hassas algoritmalarla çalışan dijital kumandaları getirmiştir. Günümüzde artık iç ve/veya dış sıcaklık algılayıcı sensörlerle iletişim halinde çalışan otomatik kontrol cihazları, merkezi sistemlerden sonra bireysel ısınma sistemlerinde de yerni almaya başlamıştır. Bu dijital kumandaların sadece termostat içeren basit aç/kapa donanım seviyesinden, hem iç hem dış sıcaklık sensörüne göre ve haftalık bir ısıtma proğramı dahilinde kombinin oransal kapasite kullanımı ile çalışmasını sağlayan donanıma dek farklı türleri mevcuttur.
    Biz kullanıcılara düşen en önemli işlerden biri de, gün içindeki ısı ihtiyaçlarımızı, konfor tercihlerimizi de göz önünde bulundurarak tanımlamaktan ibaret.

İyi forumlar dilerim!...

memint,

Yukarida yazdiklariniz tabiiki benimde katilacagim seyler, isitma zaten basli basina konfor olayidir yoksa paltoyu giyer otururuz, oylede olur, zaten bunu yapan, tanidigim (ozellikle bekar veya, muzmin bekar) cok insan var.

Bu merkezi sistem mecburiyeti ve guya daire basina sarfiyat olcum cihazlari ve yetkili okuma sirketleri konusu bir facia. O zaman gelsin daha ne topikler cikacak gorecegiz bakalim.

• quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

memint @ bey;
    bir şey daha sormak istiyorum, bu kombiyi aldık alalı patlamalı yanıyor her yıl bakım yaptırıyorum geçen yıl gelen eleman kısa bir hortumu bir yerlere takıştırdı patlama sesi kaybolacak diye ama kaybolmadı maalesef, acaba ilk ateşleme esnasındaki bu patlama (güüüüp) sesini nasıl yok edebiliriz

Kombiler ilk ısıtmada %40-50 kapasiteyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla bu sırada ses düzeyi de minimum kapasite kullanımındaki ses değerleinrden yüksek olur. Ama dediğiniz şekilde bir patlama sesini kendi kombimde hiç duymadım; yeni nesil kombiler için normal olduğunu düşünmüyorum. Eski şofbenlerde olurdu bu tarz çalışma. Firma genel merkezini arayarak sorunu iletin...

• merhabalar
    DD Nepto parametre menüsüne giriş, kayıt ve menü listesine ihtiyacım var. yardımcı olabilirmisiniz.
    şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Demirdöküm IM-01 dijital oda termostatı dakikada sıcaklık kontrolü yapar. 0,1 hassasiyetle çalışır. Modülasyonlu (kombi azami ısısını gerektiğinde arttırıp azaltma) değildir.
    Siemens RDH10 ise 0,5 derece hassasiyetlidir. Modülasyon yapmaz. İkisi de sisteme uyar ve ikisi de problemsiz çalışır.
    Zaten kombide modülasyonlu oda termostatı ile çalışma özelliği yoktur. Sadece alev modülasyonu (istenen kombi azami ısısına yaklaştığında alev boyunu kısma) yapar. Bu nedenle modülasyonlu oda termostatına gerek yoktur.

hocam viessmann vitodent w-100 modeli almaya karar verdim bu modülasyonlu oda termostadı ile çalışıyormu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

memint @ bey;

Kombiler ilk ısıtmada %40-50 kapasiteyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla bu sırada ses düzeyi de minimum kapasite kullanımındaki ses değerleinrden yüksek olur. Ama dediğiniz şekilde bir patlama sesini kendi kombimde hiç duymadım; yeni nesil kombiler için normal olduğunu düşünmüyorum. Eski şofbenlerde olurdu bu tarz çalışma. Firma genel merkezini arayarak sorunu iletin...

sayın memint kombiyi 4 yıldır kullanıyorum servis elemanı kaç kez geldi baktı 2 yıl önceydi sanırım bir hortum parçasını bir yerlere takıştırdı sözde patlama seini kesecekmiş, (patlama sesi ilk ateşleme sırasında oluyor, yani kombi içinde gaz birikiyor bu arada ateşleme oluyor ve patlama sesi geliyor.)

• quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

quote:

Demirdöküm IM-01 dijital oda termostatı dakikada sıcaklık kontrolü yapar. 0,1 hassasiyetle çalışır. Modülasyonlu (kombi azami ısısını gerektiğinde arttırıp azaltma) değildir.
    Siemens RDH10 ise 0,5 derece hassasiyetlidir. Modülasyon yapmaz. İkisi de sisteme uyar ve ikisi de problemsiz çalışır.
    Zaten kombide modülasyonlu oda termostatı ile çalışma özelliği yoktur. Sadece alev modülasyonu (istenen kombi azami ısısına yaklaştığında alev boyunu kısma) yapar. Bu nedenle modülasyonlu oda termostatına gerek yoktur.

hocam viessmann vitodent w-100 modeli almaya karar verdim bu modülasyonlu oda termostadı ile çalışıyormu ?

@sserin arkadaşımız şu sıralar forumda değil, ben yanıtlayayım...
    Vitodens 100 veya diğer herhangibir Viessmann kombinin, firmanın kendi internet sitesindeki tanıtımında, modülasyonlu kumanda ile kullanılabildiğine dair bir bilgi yok!...Kombi tanıtım pdf lerinde sadece modülasyonlu brülörden bahsediliyor o da gaz/hava karışımının ideal oranda yanması için olan bir şey ve belli başlı tüm markaların premiks yoğuşmalı ürünlerinde mevcut. Viessmann gibi bir markanın kombileri oda sıcaklığına göre modülesyonlu değilse gerçekten, bu faturaya yansır. Zaten yüksek maliyetle alıyorsunuz, ne beklenir tabi ki tüketimde sağladığı tasarrufla bu fazladan yapılan yatırım maliyetinin kendini amorti etmesi. Bu konuda Viessmann kombi kullanan arkadaşların kendi deneyimlerini paylaşmaları da önemli...

Vitodens 100W linki:http://www.viessmann.com.tr/tr/products/yogusmali_kombi/Vitodens_200-W.html

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

quote:

@sserin arkadaşımız şu sıralar forumda değil, ben yanıtlayayım...
    Vitodens 100 veya diğer herhangibir Viessmann kombinin, firmanın kendi internet sitesindeki tanıtımında, modülasyonlu kumanda ile kullanılabildiğine dair bir bilgi yok!...Kombi tanıtım pdf lerinde sadece modülasyonlu brülörden bahsediliyor o da gaz/hava karışımının ideal oranda yanması için olan bir şey ve belli başlı tüm markaların premiks yoğuşmalı ürünlerinde mevcut. Viessmann gibi bir markanın kombileri oda sıcaklığına göre modülesyonlu değilse gerçekten, bu faturaya yansır. Zaten yüksek maliyetle alıyorsunuz, ne beklenir tabi ki tüketimde sağladığı tasarrufla bu fazladan yapılan yatırım maliyetinin kendini amorti etmesi. Bu konuda Viessmann kombi kullanan arkadaşların kendi deneyimlerini paylaşmaları da önemli...

Vitodens 100W linki:http://www.viessmann.com.tr/tr/products/yogusmali_kombi/Vitodens_200-W.html

cevabınız için teşekkürler hocam peki ferolli econcept 25 + Ferroli Modülasyonlu Dijital Oda Termostatı (Oval)
    nasıl bir seçim olur 155m2 net mantolamalı ev ve güney batı cephe .. petek boyu 9.3 m artı iki adet havlupan

• Nerde yaşadığınızı ve petek yüksekliklerini (40cm? 50cm? 60cm? 90cm?) de belirtirseniz daha iyi olur..
  • bana soruyorsanız

petekler 60 santimlik ve toplamda 5,5 metre birde havlupan var, kombi 26000 kcall. DD. aden, bina brüt=120, net=98 m2 dış cephe kaplama (strafor ve güney -batı cepheli)
  • quote:

bana soruyorsanız

petekler 60 santimlik ve toplamda 5,5 metre birde havlupan var, kombi 26000 kcall. DD. aden, bina brüt=120, net=98 m2 dış cephe kaplama (strafor ve güney -batı cepheli)

@tuğberk23'e sormuştum, petek mesafesini vermiş ama tipini-yüksekliğini vermemiş, yaşadığı yeri de belirtmemişti...
    Umarım sizin yaşadığınız sorun giderilmiştir.
  • quote:

quote:

bana soruyorsanız

@tuğberk23'e sormuştum, petek mesafesini vermiş ama tipini-yüksekliğini vermemiş, yaşadığı yeri de belirtmemişti...

yok üstad giderilmedi, patlayarak ateşleme yanma sorunu her zaman olmuyor arada bir de olsa sanırım yanma odasında gaz birikiyor ve ateşleme esnasında patlama sesi geliyor. ama her zaman değil.

tek sorunum kombinin 26000 kcall olması, başka sorun yok diğer dairelerde ki kombiler sanırım 20000 kcall olsa gerek,

• quote:

quote:

quote:

bana soruyorsanız

yok üstad giderilmedi, patlayarak ateşleme yanma sorunu her zaman olmuyor arada bir de olsa sanırım yanma odasında gaz birikiyor ve ateşleme esnasında patlama sesi geliyor. ama her zaman değil.

tek sorunum kombinin 26000 kcall olması, başka sorun yok diğer dairelerde ki kombiler sanırım 20000 kcall olsa gerek,

Kombinin kapasitesi ihtiyacınızın oldukça üstünde. Size 17-20 bin kcal/h arsındaki kombiler yeterli olur(du). Sizin kombi minimum kapasitede yansa bile tahminen 8-9 bin kcal/h ısı verir ve bu bile size fazla gelebilir. Kullanmıyorsanız oda kumandası öneririm. Ya da en azından, gündüz kalan olmuyorsa, evden çıkarken kombiyi kapatın...

• quote:

quote:

bana soruyorsanız

hocam 60 cm yükseklik
    yer malatya
  • quote:

Orijinalden alıntı: uygu1

merhabalar
    DD Nepto parametre menüsüne giriş, kayıt ve menü listesine ihtiyacım var. yardımcı olabilirmisiniz.
    şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşlar, üstadlar bu sorunun cevabını kimsemi bilmiyor? yoksa kimse bu soruya cevapmı vermek istemiyor? anlamadımki?
    o kadar detaylı ustalık isteyen sorulara cevaplar veriliyorki bunun cevabını vermek ustalara basit geliyor olabilir ama acil yanıtı bilen arkadaş varsa sevinirim.
    saygılarımla.
  • Merhaba; Demirdöküm Aden marka kombi kullanıyorum, bu kombi için kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.

Bu modeller için kablosuz oda termostatı olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kef14

Merhaba; Demirdöküm Aden marka kombi kullanıyorum, bu kombi için kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.

Vardır ve gereksiz pahalıdır(alttaki link 300 TL). Zaten modülasyonlu çalışamayacak bu ikiliye para bağlamayın.
    DD kablosuz term.
    Bunun yerine kablolu oda termostatları kullanabilirsiniz. Örneğin alttaki link.
    Siemens kablolu 115 TL

• quote:

quote:

Merhaba; Demirdöküm Aden marka kombi kullanıyorum, bu kombi için kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.

Vardır ve gereksiz pahalıdır(alttaki link 300 TL). Zaten modülasyonlu çalışamayacak bu ikiliye para bağlamayın.
    DD kablosuz term.
    Siemens kablolu 115 TL

Kombinin içinde çıkan termostat nasıldır, marka ve modelini bilmiyorum, ayrıca bunu kendim bağlayabilir miyim? Kombinin garanti süresi bitmiştir...

• quote:

quote:

quote:

DD kablosuz term.
    Siemens kablolu 115 TL

Kombinin içinde çıkan termostat nasıldır, marka ve modelini bilmiyorum, ayrıca bunu kendim bağlayabilir miyim? Kombinin garanti süresi bitmiştir...

ben kombinin içinden çıkan termostadı kullanıyorum yaklaşık 4-5 yıl oldu şikayetim yok gayet güzel.

ama kombiyi değiştirecek olsam kesinlikle demir döküm bir daha almam

• BAYMAK BAXI LUNA3 240FI model kombi kullnıyorum.kombime uygun bir termostat arıyrum kablosuz modellerden.danfoss var ama çok pahalı.1ay önce çin malı kablosuz haftalık programlı oda ermostatını 150 tl ye aldım fakat sistem saati sürekli geri kaldığı için iade etmek zorunda kaldım.kablolu kullanma şansım yok.bu yüzden hesaplı önereceiğiniz bir marka model varmı.birde kullandığım kombi modülasyonlumu teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.