Şimdi Ara

Oda termostatı, Yalıtım, Tanımlar ve diğer Tasarruf önerileri (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
6.976
Cevap
143
Favori
504.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • S.A arkadaslar ısı yalıtımı iyi olan bir evde oturuyorum. demirdöküm nitron marka kombim var. oda termostatı takmak istiyorum. bir arkadasımda vaillant 240 calormatic kablolu termostat varmıs arkadasımın dediğine göre uyum sağlar diyor. o veya baska bir marka demirdökün nitrona fiyatı uygun 100 tl geçmeyecek kablolu ya da kablosuz bir termostat önerebilir misiniz?
    bide markası demirdöküm olmak zorunda mı sonuçta mantıkla bir devreyi açıp kapatacak. herkese selamlar
  • Balkonu pvc ile kapatırsam tasarrufum % kaç civarı olur
  • TR20RF Modülasyonlu mu? değilse modülasyonlusu var mı?
  • Balkonu pvc ile kapatmak balkondaki kombinin daha tasarruflu yanmasını sağlar, buna değer. Küçük bir petek koyup odayı çiçekle süsleyip oturabilirsiniz bile...

TR20RF kumandanın kombiye modülasyon yaptırma özelliği yoktur ve modülasyonlu çeşiti de yok. Bosch classic plus modülasyonlu kumandalarla uyumlu değil. Oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Burada fikir edinmek için yazan arkadaşların hakkımda yanlış bir kanıya ulaşmasını önlemek için öncelikle şunu belirtmek istiyorum.
    Bana göre aşağıdaki premix yoğuşmalı kombilerin teknolojisi aynıdır, hepsinin SEDBUK reel verimlilikleri % 90 ın üzerinde A sınıfı kombilerdir, kapasitelerini evinize göre belirleyiniz:

1- Ariston Genus
    2- Bosch Classic Condense
    3- Buderus GB022 yada GB042
    4- ECA Confeo Premix
    5- Ferroli Econcept
    6- Vaillant Ecotec PLUS
    7- Viessmann Vitodens

Not: DD Nitromix'i modülasyonlu oda termostatı ile uyumlu çalıştığına emin olamadığımız için almadım.

Bana göre aşağıdaki condense (klasik) yoğuşmalı kombilerin teknolojisi aynıdır, hepsinin SEDBUK reel verimlilikleri yaklaşık % 88 B sınıfı kombilerdir, kapasitelerini evinize göre belirleyiniz:

1- Bosch Condense 2000W
    2- Buderus GB012
    3- Ferroli Domicondense

Not: Premix-condense yoğuşmalılarda reel verimlilik farkı, yeni teknolojiye rağmen yok denecek kadar azdır (% 2-3). Yine de premix yoğuşmalı yerine, size göre iyi marka diye condense yoğuşmalı almak için 2 kere düşünün.
    Örneğin;
    - Bosch Classic Condense (premix yoğuşmalı) 1.650 TL.
    - Buderus GB012 (condense klasik yoğuşmalı) 1.720 TL.
    - Oda termostatları da 120 TL civarı, aynı.
    - Bosch Buderus'u aldı.
    Bu durumda daha pahalıya eski sistem yoğuşmalı (condense) almanın bir mantığı var mı? İşte ben değerlendirmeleri buna göre yapıyorum.

Bundan sonra;
    * modülasyonlu oda termostatı dahil fiyatı uygun mudur?
    * daha kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilmekte ve uzun dayanmakta mıdır?(ben kombilerin en fazla %1 inin 7-8 yıldan önce değiştirildiğine inanıyorum)
    * çok sorun çıkarır mı?(bkz şikayet siteleri ilgili model şikayetleri),
    * servisi sorun çıktığında parçasını çabuk bulup çözer mi?(bu çok önemli, kış günü 1 gün bile beklemek zulümdür),
    * son olarak sesli çalışır mı? sıcak su problemi var mıdır? çok mu yakar? vs şikayetlerine bakıp,

değerlendirmelerini yaparsınız.

Konvansiyonel hermetik kombilerin her marka-modelinin ayrı incelenmesi daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle yazmadım.

merhabalar,

http://www.dailymotion.com/video/xgtplz_demirdokum-nitromix-modeli-kombi-tanytymy_tech

yukarıdaki link Nitromix kombi tanıtımı 40. saniyede NTC sensörlerile Alev modilasyonu sağlanır diyor. konu başından beri bahsedilen Modilasyon bu sanırım. SIEMENS RDE 10.1 ile bu modilasyon çalışırmı bunu nasıl öğrenebilirim.

• NTC sensör kombinin içindeki dönen su borusu üstünde olur, su sıcaklığını algılayıp elektronik karta ulaştırır, kombi elektronik karttaki yazılım desteği ile istenen ve ölçülen değerler arasındaki farka göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığına göre modülasyonla ilişkili değildir. DD nitromix oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 9 Ekim 2011; 1:55:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

NTC sensör kombinin içindeki dönen su borusu üstünde olur, su sıcaklığını algılayıp elektronik karta ulaştırır, kombi elektronik karttaki yazılım desteği ile istenen ve ölçülen değerler arasındaki farka göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığına göre modülasyonla ilişkili değildir. DD nitromix oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz.

çok teşekkür ederim elleriniz dert görmesin.
  • S.A. böyle bir konunun açılması çok faydalı olmuş. 2003 yılından beri viessmann vitopend 100 (bacalı) kullanıyorum (tabii ki garantisi de bitmiş bulunuyor). son 2-3 yıldır çoğu kişiye göre fazla gaz yaktığımı farkettim ve oda termostatı araştırmaya başladım ve piyasada ki satıcı ve kullananlara sordum, herkes farklı birşey söyledi ve ben hala oda termostadı alamadım. Çünkü faydası yok diyenler oldu, sadece viessmann marka oda termostadı kullanmak gerek diyen oldu vs.

viessmann vitopend 100 (bacalı- 2003 yılı alındı) için, oda termostadı ne önerirsiniz? herhangi bir marka olabilir, hassasiyeti iyi, modülasyonlu ne tavsiye edersiniz?
  • Öncelikle markanın kendi termostatını öneririm. http://www.kombi.com/urun.php?prod=Viessmann-Vitotrol-100-RT-Oda-Termostati-0--283
    Başka bir marka için öncelikle Viessmann servislerinin görüşünü almanızda yarar var...
  • Kullanilmayan odalardaki peteklerin tamamen kapatilmasi, konforu dusurmezken yakit sarfiyatini dusurur. Ben mutfak ve banyoda petekleri hic bir zaman acmiyorum, yilda birkac kere iclerinden su gecirmek disinda. Yatak odalarini ise gunduz, oturma odalarini gece vakitlerinde tamamen kapatiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

Kullanilmayan odalardaki peteklerin tamamen kapatilmasi, konforu dusurmezken yakit sarfiyatini dusurur. Ben mutfak ve banyoda petekleri hic bir zaman acmiyorum, yilda birkac kere iclerinden su gecirmek disinda. Yatak odalarini ise gunduz, oturma odalarini gece vakitlerinde tamamen kapatiyorum.

benim evimde oda termostadı var, önceki evimde de vardı salon kapısının hemen arkasında kendim taktım, bina inşaat halindeyken kendim boru ve kabloyu çektim inşaat bitincede montajını yaptım, eskiden olduğu gibi tüm kapılarım açık ve hiç bir odanın peteğini de kapatmayı düşünmüyorum,

çünküüü
    odaların arasındaki duvarlar 8,5 luk tabir edilen tuğla ile bölünmüş ve alçı sıvalı olduğundan diğer odanın peteğinin kapalı kalması demek oradaki soğuğun duvardan yan odaya geçmesi demektir, ki diğer odayı boş yere kapamış olursunuz. belki az biraz yakıt tasarrufu sağlayabilir dersiniz ama bu kezde gece yatak odasını ısınması için açtığınızda o odanın duvarlarını ısıtmak için harcayacağınız enerji tasarruf ettiğiniz enerjiden daha fazla olacaktır, bundan emin olabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

• quote:

NTC sensör kombinin içindeki dönen su borusu üstünde olur, su sıcaklığını algılayıp elektronik karta ulaştırır, kombi elektronik karttaki yazılım desteği ile istenen ve ölçülen değerler arasındaki farka göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığına göre modülasyonla ilişkili değildir. DD nitromix oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz.

sayın memint, modülasyondan bahsetmişsiniz,
    benim sorunum banyoda duştan sabit sıcaklıkta sıcak su alamayışımla ilgili kombi demirdöküm aden 26,000kcall kombi, sıcak su ayarı 35-40 derecede, duş başlığının ayarını ser ve ince fışkırtacak şekilde ayarlarsak bir müddet sonra kombi dur kalk yapmaya başlıyor hemde sık sık yapıyor ve aynı zamanda da kaynama meydana geliyor ve su sıcaklığı 70 derecelere kadar çıkarak insanı yakıyor, su bataryasından soğuk su karışımına ayarlasak bu kezde kombi daha sık dur kalk yaptığı gibi duştanda bir sıcak bir soğuk su akıyor.

acaba kombide arızamı var yoksa başka bir sorundan mı kaynaklı daha öncede bu kombiyi 3 yıl kullandım o zamanlarda böyle bir sorunum yoktu,

bu yüzden kombiyi bile değiştirmeyi düşünüyorum,

bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

benim evimde oda termostadı var, önceki evimde de vardı salon kapısının hemen arkasında kendim taktım, bina inşaat halindeyken kendim boru ve kabloyu çektim inşaat bitincede montajını yaptım, eskiden olduğu gibi tüm kapılarım açık ve hiç bir odanın peteğini de kapatmayı düşünmüyorum,

çünküüü
    odaların arasındaki duvarlar 8,5 luk tabir edilen tuğla ile bölünmüş ve alçı sıvalı olduğundan diğer odanın peteğinin kapalı kalması demek oradaki soğuğun duvardan yan odaya geçmesi demektir, ki diğer odayı boş yere kapamış olursunuz. belki az biraz yakıt tasarrufu sağlayabilir dersiniz ama bu kezde gece yatak odasını ısınması için açtığınızda o odanın duvarlarını ısıtmak için harcayacağınız enerji tasarruf ettiğiniz enerjiden daha fazla olacaktır, bundan emin olabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

Odalar arasinda tabiiki isi transferi olacaktir. Ve evet kullanilmayan odada petek kapatilip kullanilan odada ihtiyac kadar acilinca az biraz yakit tasarrufu olacaktir, uc oradan bes buradan.

quote:

gece yatak odasını ısınması için açtığınızda o odanın duvarlarını ısıtmak için harcayacağınız enerji tasarruf ettiğiniz enerjiden daha fazla olacaktır, bundan emin olabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

Hayir, aksam yatak odasini isitmak icin harcanan enerji o odayi butun gun isitmak icin harcanan enerjiden daha az olacaktir. Benim tecrubemde boyle. Aslinda tecrubelerimiz bilgi, dogru analiz ve olcumlerle desteklenmedikce tek basina baskalarina bir sey anlatmak icin cok anlamli degil.

Bu konu zaman zaman ortaya gelir. Uc yil kadar once bu konuyla ilgili isi transfer formullerini, ornekler uzerinde kullanarak, vaktimi cok alan bir fikir alisverisine girmistim. Bu temelde bir alis veris olursa yine elimden geldigince katilmaya calisirim.

• quote:

quote:

sayın memint, modülasyondan bahsetmişsiniz,
    benim sorunum banyoda duştan sabit sıcaklıkta sıcak su alamayışımla ilgili kombi demirdöküm aden 26,000kcall kombi, sıcak su ayarı 35-40 derecede, duş başlığının ayarını ser ve ince fışkırtacak şekilde ayarlarsak bir müddet sonra kombi dur kalk yapmaya başlıyor hemde sık sık yapıyor ve aynı zamanda da kaynama meydana geliyor ve su sıcaklığı 70 derecelere kadar çıkarak insanı yakıyor, su bataryasından soğuk su karışımına ayarlasak bu kezde kombi daha sık dur kalk yaptığı gibi duştanda bir sıcak bir soğuk su akıyor.

acaba kombide arızamı var yoksa başka bir sorundan mı kaynaklı daha öncede bu kombiyi 3 yıl kullandım o zamanlarda böyle bir sorunum yoktu,

bu yüzden kombiyi bile değiştirmeyi düşünüyorum,

bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum

Banyo-duş sırasında su debisi değişince aynı sıcaklıkta su alamama, farklı marka/model pek çok kombinin ortak sorunu. Sadece entegre akış türbini olan kombilerde bu soruna daha az rastlanması beklenir diyebilirim. Zira kullanım suyu debisi değişse bile aynı sıcaklıkta su verebiliyorlar. Ama akan sıcak su debisi kritik bir değerin altına indiğinde tamamen ısıtmayı kesiyorlar, bunun da bir emniyet tedbiri olabileceğini düşünüyorum. Bazı bilgileri aşağıya alıntılamak istiyorum:

- Sıcaklık senörü sayesinde tasisata giden suyun sıcaklığını ölçer ve ayarlanan sıcaklığa göre modülasyon yapar. Dur-Kalk yapmadığında gereksiz yere yakıt harcamaz.
    - Kullanım suyu debisi değişse bile sıcaklığı sabit kalır. Değişken debilerde cihazın içerisinde bulunan entegre akış türbini ve sıcak kullanım suyu sensörü kullanılan su miktarını ve sıcaklığını ölçerek UBA H3 Kumanda Ünitesine gönderir. Bu sayede istenilen su debisi ve sıcaklığı istenilen düzeyde sabit tutulurken gereken miktarda yakıt tüketimi sağlanır. Sıcak su kullanımı sırasında sirkülasyon pompası çalışmadığından tesisatta istenilmeyen ısınma problemlerinin önüne geçilmiş olur.
    -Tesisat suyun sıcaklığını ölçen sensör aynı zamanda sıcaklığın artış hızını da ölçer. Susuz çalışmadan kaynaklanabilecek ani sıcaklık artışını hissettiği anda cihazı korumaya alır. (Alıntı)

Sizde de akan su miktarı değişince sıcaklığın da değişmesi akış türbini olmamasına ve/veya sıcak su debisinin çok düşmesine bağlı olabilir. Ayrıca duş aparatındaki deliklerde olası kireç birikimiyle akan su miktarı önceki kullanımlara daha çök düşüyordur.
    Kullanım suyu sıcaklık ayarını minimum yapıp hiç soğuk su karıştırmadan ve sıcak suyun debisini değiştirmeden denediniz mi?...

• akşam havaların soğuması ile birlikte kombiyi ateşledim, ancak bir sorunum var gerçi sorunmu değilmi tam olarak ta bilmiyorum hani,

oda termostadını 22 dereceye aldım kombi çalıştı, ancak termostadın dışında kombi sürekli dur kalk yapıyor, bu normalmidir, oda sıcaklığı 22 dereceye ulaştığında ise termostat devreyi kesip kombiyi tamamen durduruyor.
  • Kombi kalorifer sıcaklığı kaç dereceye ayarlı? Minimum 55-60C yapın.
  • quote:

Kombi kalorifer sıcaklığı kaç dereceye ayarlı? Minimum 55-60C yapın.

"e" konumunda yani yaklaşık 55-60 C.

oda sıcaklığı 22 derece olana kadar kombi dur kalk yaparak çalışıyor 22 derece olupta termostat devreye girip kesitiğinde tamamen duruyor,

şöyle bir şey aklıma geliyor, kombi 26000Kcall. ve daire de şu an 120m2 bürüt 98m2 net alana sahip, bu yüzden olabilir mi yani petekler aniden ısındığından dolayı kombide kaynama oluşmaması için dur kalk yapabilir mi.
  • quote:

quote:

oda sıcaklığı 22 derece olana kadar kombi dur kalk yaparak çalışıyor 22 derece olupta termostat devreye girip kesitiğinde tamamen duruyor,

şöyle bir şey aklıma geliyor, kombi 26000Kcall. ve daire de şu an 120m2 bürüt 98m2 net alana sahip, bu yüzden olabilir mi yani petekler aniden ısındığından dolayı kombide kaynama oluşmaması için dur kalk yapabilir mi.

Bu durum kombinin tesisat suyu sıcaklığına (ile set ettiğiniz 55-60C arasındaki farka) göre modülasyon yapmasından kaynaklanır. Yani kombi set edilen oda sıcaklığına tam gaz gelmez, modülasyonun kendisi budur zaten, daha az gaz yakarak istenen sıcaklığa ulaşır.
    Kalorifer sıcaklığını 55C yapınca kombi önce ilk ısıtmayla suyu 60C civarına getirir ve ısınan suyun ısısının peteklerden ortama yayılmasını bekler, kombi dursa bile sirkülasyon pompası çalışır ve ortama ısısını veren su 55C'nin altında kritik bir değere indiğinde kombi tekrar çalışmaya başlar ve suyu tekrar 60C'ye dek ısıtır ve tekrar durur. Bu periyot sırasında oda sıcaklığı, termostatta set edilen değere geldiğinde, termostatlı kumanda gönderdiği komutla kombiyi tamamen durdurur, kombi dur-kalk yapmaz. İç sıcaklık set değerin altına indiğinde ise süreç tekrar başlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 12 Ekim 2011; 17:05:31 >

• quote:

quote:

quote:

Bu durum kombinin tesisat suyu sıcaklığına (ile set ettiğiniz 55-60C arasındaki farka) göre modülasyon yapmasından kaynaklanır. Yani kombi set edilen oda sıcaklığına tam gaz gelmez, modülasyonun kendisi budur zaten, daha az gaz yakarak istenen sıcaklığa ulaşır.
    Kalorifer sıcaklığını 55C yapınca kombi önce ilk ısıtmayla suyu 60C civarına getirir ve ısınan suyun ısısının peteklerden ortama yayılmasını bekler, kombi dursa bile sirkülasyon pompası çalışır ve ortama ısısını veren su 55C'nin altında kritik bir değere indiğinde kombi tekrar çalışmaya başlar ve suyu tekrar 60C'ye dek ısıtır ve tekrar durur. Bu periyot sırasında oda sıcaklığı, termostatta set edilen değere geldiğinde, termostatlı kumanda gönderdiği komutla kombiyi tamamen durdurur, kombi dur-kalk yapmaz. İç sıcaklık set değerin altına indiğinde ise süreç tekrar başlar...

çok teşekkürler, bende aynen bu şekilde düşündüm ancak tereddütlerim olduğundan sorma ihtiyacı duydum,

• quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

çünküüü

Odalar arasinda tabiiki isi transferi olacaktir. Ve evet kullanilmayan odada petek kapatilip kullanilan odada ihtiyac kadar acilinca az biraz yakit tasarrufu olacaktir, uc oradan bes buradan.

quote:

gece yatak odasını ısınması için açtığınızda o odanın duvarlarını ısıtmak için harcayacağınız enerji tasarruf ettiğiniz enerjiden daha fazla olacaktır, bundan emin olabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

Hayir, aksam yatak odasini isitmak icin harcanan enerji o odayi butun gun isitmak icin harcanan enerjiden daha az olacaktir. Benim tecrubemde boyle. Aslinda tecrubelerimiz bilgi, dogru analiz ve olcumlerle desteklenmedikce tek basina baskalarina bir sey anlatmak icin cok anlamli degil.

Bu konu zaman zaman ortaya gelir. Uc yil kadar once bu konuyla ilgili isi transfer formullerini, ornekler uzerinde kullanarak, vaktimi cok alan bir fikir alisverisine girmistim. Bu temelde bir alis veris olursa yine elimden geldigince katilmaya calisirim.

Merhabalar,

Doğalgaz ile ısınmada yüksek sarfiyatların en önemli nedenlerinin birinin de,temel ısı bilgi düzeyimizin yetersiz olmasına bağlı olarak ısı kontrol kavramının günlük pratiğe çok sınırlı olarak aktarılması olduğunu düşünüyorum.. Özellikle merkezi kömürlü kazan veya sobayla ısınma sisteminden dönüşüm yapan kullanıcıların bu konuda yeteri bilgiye sahip olmadığı malum. İnsanımızın genelde çok ısınınca pencere açmak ve kaloriferciyle iletişime geçmek dışında başkaca bir kontrol pratiğinin olmaması çok da anormal karşılanmamalı. Mevzuatımıza daha yeni girdi ısı kontrol sistemleri, bakalım uygulamada ne zaman yaygınlaşacak? Şimdilik sadece merkezi sistemle ısınmada ısı-kontrol cihazlarının kullanımı zorunlu. Bireysel ısınma kategorisi, bireysel özgürlük alanı olarak düşünüldüğünden midir bilinmez, her türlü yakış serbest...İster kesintisiz gece-gündüz, ister 1 ay evde yokum hiç yakmam...İster 1 oda yakar 2+1'i kapatırım, ister tersini yaparım. Keyfime kalmış...Kimisi de tasarruf adına der, 5 peteğin 2'sini yakıp diğerlerini dinlendiririm!.. Soba ile ısınma döneminden kalan uygulamaları (adına sobacılık desek kaba mı olur) apartman dairesinde devam ettirir, temel ısı davranışlarına inat!...
    İyi de hem günlük ısınma kon**** sürsün hem da tasarruf edelim düşüncesi nasıl yaşam bulacak o zaman denebilir...Tabidir ki, temel ısı bilgisi ve konfor tercihlerimiz doğrultusunda çözümlemeler olmuş ve olacaktır. Gereklidir de...
    Öncelikle, bu konuda izlenen 2 temel yaklaşımı karşılaştırmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırma sonucu konunun açılıp gelişeceğini umuyorum.
    Günlük pratikte konutlarda tasarruflu ısınma adına izlenen 2 ana yol var demiştim:
    1. Isı dağıtıcıların lokal olarak devreden çıkarılması,
    2. Isı kaynağından ısı üretiminin manuel olarak sınırlandırılması.

1.ISI DAĞITICILARIN KISMİ OLARAK DEVREDEN ÇIKARILMASI
    Sıcak sulu ısıtma sistemlerinde, ısı üreticisi cihazların (kazan/kombi) ürettiği ısıyı iç ortama, kendi ısıl değerleriyle orantılı olarak veren cihazlara ısı dağıtıcısı diyebiliriz. En çok kullanılan tipi panel radyatörlerdir. Farklı genişlik ve yükseklikte olurlar.
    Isınma deneyimlerinin önemli bir kısmında, az kullanılan alanlardaki peteklerin yakma sezonu boyunca tamamen veya büyük kısmında kapalı tutulması şeklinde bir tasarruf uygulaması söz konusudur. Bu alanların kapılarının da kapalı tutularak konutun diğer alanlarından ısıca izole edilmeye çalışıldığı bu yöntemin gerçekten de önemli ölçüde tasarruf sağlaması beklenir. Pratikte, kapatılan petek ısıl değerleriyle orantılı bir ısı kapasite azalışı ve DG sarfiyatında düşme gerçekleşir. Bu yöntemin en büyük handikapı ise,dengeli ısı dağılım konforunun önemli ölçüde düşmesidir. Yani beklenen konfor yapılan tasarrufa göre düşük kalabilmektedir. Geleneksel Anadolu ev yaşam kültüründe, oda kullanımının tüm evsel alanın kullanımına göre ön planda olduğu hatırlanırsa, konfor kavramının günlük hayatta kazandığı anlamsal farklılıkla birlikte, bu konfor düşmesi tolere edilebilmektedir.
    Isı dağıtıcıların kısmi alanlarda devreden çıkarılarak elde edilen tasarruf/konfor düzeyinin, kontrollü olarak dizayn edilecek çalışmalarla ortaya konması da çok basit olsa gerek. Ben böyle bir çalışmada, tasarruf/sağlanan konfor sonuçlarının lokal ısıtma grubunda daha düşük çıkmasının sürpriz olmayacağını düşünüyorum. Bununla birlikte geleneksel yaşam alışkanlıklarından kaynaklanan nedenlerle, bu yöntemin yaygın olarak kullanılmaya devam etmesini de yadsımıyorum. Sonuçta pek çoğumuz için tasarruf sürdülebilir konfordan çok daha önemli.

2.ISI KAYNAĞININ MANUEL SINIRLANDIRILMASI
    Isı üreten kombi/kazanın günlük peryot içinde, dış sıcaklık değişkenliğine bağlı olarak ısı üretim kapasitesinin manuel değiştirilmesidir. Kombi, dış sıcaklığın görece yüksek olduğu (gündüz) saatlerde kapanır veya düşük kazan değerlerinde çalıştırılır. Daha düşük dış sıcaklık koşullarında kazan sıcaklığı set değerleri arttırılır. Lokal ısı dağıtıcıların tamamı devrededir. Isı kaynağından ısı talebinin gün içinde değiştirilmesi esasına dayanan bu yöntem bireysel DG ısınmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım manuel şartlarda da olsa, gün içindeki dış sıcaklık değişimlerini dikkate alıp kaynaktan talep edilen ısı miktarını değiştirerek, konforu çok bozmadan tasarrufa önemli ölçüde katkı sağlaması beklenir. Isı dağıtıcıların sınırlandığı uygulamadan en önemli farkı, mekanı tek hacim kabul ederek ısınmayı tüm alanlara dengeli olarak dağıtması veya bu dağılıma müdahale etmemesidir. Kaynaktan sağladığı ısı miktar düzeyi, günün belki 24 saatinde dengeli konfor sunamasa da, tasarruf/sağlanan konfor oranının, önceki ısınma modelinden daha yüksek olması beklenir. Modern kent ev yaşam kültürüne daha uygun olması da bir diğer artısıdır.

OTOMATİK KONTROL
    Isı kaynağının gün içindeki farklı ısı taleplerine göre manuel ayarlanması pratiği; teknolojik gelişmelere paralel olarak ısı-kontrol mekanizmalarının elektronik anlamda kurgulanmasıyla, çok daha hassas algoritmalarla çalışan dijital kumandaları getirmiştir. Günümüzde artık iç ve/veya dış sıcaklık algılayıcı sensörlerle iletişim halinde çalışan otomatik kontrol cihazları, merkezi sistemlerden sonra bireysel ısınma sistemlerinde de yerni almaya başlamıştır. Bu dijital kumandaların sadece termostat içeren basit aç/kapa donanım seviyesinden, hem iç hem dış sıcaklık sensörüne göre ve haftalık bir ısıtma proğramı dahilinde kombinin oransal kapasite kullanımı ile çalışmasını sağlayan donanıma dek farklı türleri mevcuttur.
    Biz kullanıcılara düşen en önemli işlerden biri de, gün içindeki ısı ihtiyaçlarımızı, konfor tercihlerimizi de göz önünde bulundurarak tanımlamaktan ibaret.

İyi forumlar dilerim!...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 12 Ekim 2011; 17:21:02 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.