Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (183. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.679
Cevap
153
Favori
359.945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet onu yazmayı unutmuşum. Yaparlar diye umuyorum. Olmadı honeywell'i arayıp oradan destek alabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TürkünYıldızı

Evet onu yazmayı unutmuşum. Yaparlar diye umuyorum. Olmadı honeywell'i arayıp oradan destek alabilirler.

Teşekkür ederim.
  • öncelikle oda termostadı'nın tam olarak ne iş yaptığına bir bakalım :
    sizin set ettiğiniz ısı derecesine göre kombi'nin ısıtması açmak , yada kapatmak.
    hepsi bu..

şimdi size soruyorum , oda termostadınız yok ise evinizde genel olarak nasıl ısı kontrolü yapıyorsunuz ?
    yaptığınız kabaca kombiyi açmak-yada kapatmak , yada devri daim suyunun sıcaklığını değiştirmek.
    bu yaptığınız işlemler sonrasında evinizin odaları ne kadar ısınıyor veya ne kadar soğuyor ?
    salon sıcak diye kombiyi kıstığınızda yatak odasındakiler üşüyormu ? yada bunun tam tersimi ?

işte bütün bu sorularıma verdiğiniz cevaplar oda termostadı taktığınız zamanda aynen devam edecektir.
    peki oda termostadı takınca ne değişecektir?
    sadece salon sıcak diye yerinizden kalıp kombiye gitmenize gerek kalmıyacaktır. bu işlemi otomatiğe almış olacaksınız. o kadar....

yukarıda anlattıklarımdan yola çıkarsak , oda termostadı sadece bir otomasyon cihazıdır. evinizin odalarının ısı dengelenmesini sağlayacak bir alet değildir.

oda termostadı modellerine göre size farklı avantajlarda getirebilir. bir gğn içinde farklı ısı değerleri set etmek , hafta sonları-tatil gibi zamanlarda farklı ısı değerleri ayarlamak. vs.. vs...

sizin bu konuya yazdığınız ve sorduğunuz sorulara gelirsek ;

soru - kombilere oda termostatı takınca daha az gazmı harcıyorlar
    yada çok mu harcıyorlar?

cevap - bu size bağlı. oda termostadı yok iken evinizi gün içerisinde kaç derecelerde ısıttığınıza bağlı. mesela geceleri tasarruf olsun diye kombiyi kapıyorsanız ve ev geceleyin 15-18 derecelerde geziniyorsa , ama oda termostadı takınca gece evi 20 dereceye göre ayarlarsanız o zaman oda termostadı size daha yüksek bir fatura hediye edecektir. yada tam tersi siz gece kombinizi ev soğuk olmasın diye belli bir ayarda açık bırakıyorsanız ve evinizi geceleyin 22-23 derecelerde geziniyor ise , oda termostadı alıncada gece ayarınızı 20 derece yaparsanız , bu seferde oda termostadı size belli bir oranda yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

ancak unutmamanız gerek birinci kural şu :
    - oda termostadının kullanım amacı yakıt tasarrufu için değil konfor içindir. ancak sizin kombiyi kullanım şeklinize göre oda termostadı ile yakıt tasarrufuda yapabilirsiniz yada tam tersi daha çok yakıtda yakabilirsiniz.

soru - oda termostatı takman için evin iyi yalıtımlı olması gerektiğini aksi takdirde ayarladığın sıcaklığa gelene kadar kombinin çalışacağını söylüyorlar

cevap - hiç alakası yok. devri daim suyunun sıcaklığını dış havaya göre doğru bir ayarda tutuyorsanız , eviniz her zaman istediğiniz sıcaklıkta olacaktır. zaten oda termostadı yalıtım iyi olmamasından dolayı evin kaybettiği ısıyı hemen hisseder ve kombiyi açar. siz oda termostadını 22 dereceye ayarlamış olun, oda termostadının hassasiyetine göre termostadın bulunduğu mahal 21 dereceye gelince kombiye yan komutu gider , yada 23 dereceye gelince sön komutu gider. genelde digital oda termostadların içinde belli bir skala vardır, odanın sıcaklığını sürekli bu skalaya göre kontrol eder ve gerektiği zaman açar gerektiği zaman kapar. akıllı cihazlardır. sorudaki sorunları yaşamazsınız. izolasyonunuz iyi olmasa bile...

şunu unutmayın , oda termostadınız yok iken , salonunuz çok ısındı. ve salonunuzun izolasyonu iyi değil. gittiniz kombiyi kıstınız veya kapattınız. sonra oda soğudu. siz gittiniz kombiyi açtınız. odanız hemen ısınacakmı? oda termostad varken ne olacaksa aynısı olacak. hatta ve hatta siz odanın soğudunu hissedene kadar oda termostadı sizden daha önce hissedecektir ve doğru zamanda kombiyi açıp kapatacaktır. ancak siz şahıs olarak hiç bir zaman oda termostadı gibi doğru zamanda kombiyi ayarlayamazsınız.

• Oda termostadi nin gosterdigi sicaklik diyelim 25 olsun. 30 derece bir yere kondugunda direk 30 derecemi haziyor, yoksa algilamasi uzun surup yavas yavaş mi 30 dereceye cikiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • murathanouz M kullanıcısına yanıt
    Kablosuz OT genelde RF frekansı üzerinden konuşurlar diye biliyorum. WiFi şebekesi ile konuşan akıllı OT bulunuyor. Bahsettiğiniz OT wifi şebekesini kullanmıyor. RF kullanıyor olabilir. Dolayısı ile yaptığınız testler sizi yanıltmasın. Wifi ile erişemediğiniz lokasyona RF şebekesi ile erişebilirsiniz.

In-Therm ile irtibata geçip konuyu anlatırsanız kesin size yardımcı olacaklardır. Zaten bildiğim kadarı ile San-Tek'in kardeş firması In-Therm.

Verici dediğiniz Kombi ile OT arasındaki ünite ise,kaliteli bir kablo ile max.20m-25m. uzatmanızda bir sıkıntı yaşamazsınız. Ben daha önce yaklaşık 25m. uzatarak sorunsuz çalışmasını sağlamıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 29 Aralık 2017; 19:52:53 >
  • mto kullanıcısına yanıt
    OT marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Her marka ve modelin ısı algılama süreleri farklıdır. Ancak daha önce kullandığım için kesin emin olarak söyleyebilirim ki In-Therm MRL 300RF modelde ısı algılama süresini siz belirliyorsunuz. İster her 10sn. bir ister 120sn. bir.
  • Kablosuz oda termostadi aldım.baglantida yardımcı olacak hocalarima ihtiyacım var.anakartim bu nereye bağlantı yapicam

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ

• quote:

Orijinalden alıntı: osenemoglu

OT marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Her marka ve modelin ısı algılama süreleri farklıdır. Ancak daha önce kullandığım için kesin emin olarak söyleyebilirim ki In-Therm MRL 300RF modelde ısı algılama süresini siz belirliyorsunuz. İster her 10sn. bir ister 120sn. bir.

O isi algilama süresi degil aliciya sinyal gönderme süresi. O termostati bende kullandim ve iade ettim.

20 saniyede bir yada 120 saniyede bir gibi.

Mesela evi 23C den 24C ye cikardiniz 120 saniye seçili siz 90. Saniyedesiniz 30 saniye sonra 120 saniye dolunca aliciya sinyal gider.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kablosuz OT genelde RF frekansı üzerinden konuşurlar diye biliyorum. WiFi şebekesi ile konuşan akıllı OT bulunuyor. Bahsettiğiniz OT wifi şebekesini kullanmıyor. RF kullanıyor olabilir. Dolayısı ile yaptığınız testler sizi yanıltmasın. Wifi ile erişemediğiniz lokasyona RF şebekesi ile erişebilirsiniz.

In-Therm ile irtibata geçip konuyu anlatırsanız kesin size yardımcı olacaklardır. Zaten bildiğim kadarı ile San-Tek'in kardeş firması In-Therm.

Verici dediğiniz Kombi ile OT arasındaki ünite ise,kaliteli bir kablo ile max.20m-25m. uzatmanızda bir sıkıntı yaşamazsınız. Ben daha önce yaklaşık 25m. uzatarak sorunsuz çalışmasını sağlamıştım.

San-Tek in kardes firmasi mi intherm?

:)

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Kardeşi olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

quote:

San-Tek in kardes firmasi mi intherm?

:)

Tarafıma yanlış bilgi verilmiş olabileceğinden dolayı emin olmamakla birlikte "Zaten bildiğim kadarı ile San-Tek'in kardeş firması In-Therm." diye yazdım zaten...

Sizden sonra yaptığım araştırmada In-Therm markasının SE-TA LTD.ŞTİ. firmasına ait olduğunu öğrendim. Bence SAN-TEK ile SE-TA firmaları karıştırılmış olabilir.

Sizleri dolaylı yoldan yanıltmış olduğumdan, özür dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

quote:

O isi algilama süresi degil aliciya sinyal gönderme süresi. O termostati bende kullandim ve iade ettim.

20 saniyede bir yada 120 saniyede bir gibi.

Mesela evi 23C den 24C ye cikardiniz 120 saniye seçili siz 90. Saniyedesiniz 30 saniye sonra 120 saniye dolunca aliciya sinyal gider.

Yooo ısı algılam süresi kardeş çok eminm. OT 22C de 90sn. ayarlayıp buzdolabına koyduğumda 90sn. den önce ısı derecesini güncellemiyordu.

Ama haklısın o menüde seçtiğin hedef sürede aynı zamanda OT, ölçtüğü ısıyı kombiye gönderiyordu.

Hatta 7 Mart 2015 tarihinde üretici firmada bu menüdeki belirtilen sürenin " Ortam Sıcaklığı Ölçme Aralığı" olduğunu forumda bildirmiş.

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ

• quote:

Isı algilama suresini ogrenmek istiyorum . Sizin kullandığınız cihazda ve diğer arkadaslarin kullandigi diger cihazlar sicakligin daha düşük veya daha sicak oldugu baska bir ortama alici koydugunda tepkime suresi ne kadar. Aniden alıcı cihaz ın koyulduğu ortamın sicakligini direkt ekrana yaziyormu, yoksa yavaş yavaş ortamin dicakligina duserek veya cikarak ekrana getiriyor mu?

• mto kullanıcısına yanıt
    10 yıl içerisinde 5 OT kullandım ve hepsinin çalışma prensibini öğrenmek için benzer denemeler yapmışımdır.

OT, oda sıcaklığından buzdolabı soğutucu bölmesine koyduğumda, 22C'den +5C'ye birden değil, kademeli olarak düştüğünü ve oda sıcaklığına da yine kademeli olarak çıktığını gördüm ama içlerinden sadece In-therm MRL 300RF'in ısı algılama süresini kullanıcı belirlemektedir. Diğerlerine müdahale edemiyorsunuz.

Ben 10 yıl içerisinde;

Demirdöküm SD5002
    Demirdöküm SD6002
    Demirdöküm ExaControl 7Rf
    In-therm MRL 300RF
    Demirdöküm MiGo

OT, kullandım.
  • Oda ısısı algılama süresi için belirli bir gecikme olması gerekiyor. Aksi halde, odanın içinde hareket ederken, kapı açılıp kapanırken veya kısa süreli hava akışları sırasındaki odadaki kısa süreli ısı dalgalanmaları kombiyi düzensiz dur-kalklara zorlayacaktı. Hatta odanın ısısının aşırı dalgalanmasına neden olacaktı. Bu süreler odadaki kısa süreli dalgalanmaları tölare etmek için düşünülmüş.

• Kombim vaillant 2004 oda termostatı olarak kuluçkada kullandıgım diicital termostatı baglasam olurmu

• 52radikal 5 kullanıcısına yanıt
    Anakarttan ziyade kombi marka ve modelini belirtseydiniz, yardımcı olunurdu...
  • Ot piyasasinda siemens de dahil bu kadar verim alip kullanabileceginiz bu kadar ozellikli baska marka ben tanimiyorum.Tam bir fps ürünü.Elinize saglik hasanemmi. Tskler San-Tek :)

• MadMen kullanıcısına yanıt
    Beğendiğinize sevindim.
    Güle güle kullanın.
  • Merhabalar bende geçen ay honeywel cm700 kablolu termostat aldim. Gündüz işte olduğum için kombi boşuna çalışmasın diye hem tasarruf olsun diye hemde zırt pırt balkona çıkıp ayar yapmıyim diye.Termostatsiz kullandığım ay 130lira kasim ayı termostat kullandığım bu ay ise 125 lira geldi.Gunduz 20 derecede çalışıyor akşam da 23 derecede mutfak dahil 4 odada petek açık acaba yanlış mı kullanıyorum termostati.

• 
Sayfa: önceki 181182183184185
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.