Şimdi Ara

Oda termostatı çalışma mantığı hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Benim kafama takılan bir soru var,şöyleki...
    Oda termostatı genelde kombilerin içindeki köprü bağlantı(kısa devre) sökülüp uçları buraya takılıyor diye öğrendim birçok yerde.
    Oda termostatı takılı değilken (yani köprü bağlantı kısa devre iken) kombi kendi üzerindeki termostat üzerinde ne ayarlamışsak su sıcaklığını o değere getirmeye çalışması mantığıyla çalışıyor.Buraya kadar sorun yok.
    Bu kısa devre sökülüp buraya oda termostatı taktık.Oda ısısı 15c ve biz termostatı 22c ye ayarladık termostat kısa devre olarak kombiyi çalıştırdı.Bu durumda kısa devre iken kombi ilk konumda oda termostatı takılı değilmiş gibi davranması gerekmiyor mu?yani kısa devre durumunda kendi üzerindeki termostatta ısıyı neye ayarlamışsak hattaki dolaşan su ısısı buna geldiğinde kombiyi kapatmaz mı?
    Örneğin kombi üzerindeki ısı değerini 40c yaptık,su ısısı 40 olduğunda kombi kapanması lazım ama oda hala istedimiz değerde değil.bu durumda odanın istediğimiz dereceye gelmesi bayağı zaman almaz mı?Bu durumu önlemek için kombi üzerindeki termostat max. a yakın bir değer olması gerekmez mi? ki bu durum genelde önerilmiyor.
    Okuduklarımdan oda termostatı takılıyken ben oda isteğimiz değere gelen kadar kombi durmaksızın çalışıyor diye anladım halbuki.
    iyi geceler.

• Aşağıdaki linki okursanız sizi aydınlatacaktır.
    http://forum.donanimhaber.com/m_46887868/tm.htm

yani kısa devre durumunda kendi üzerindeki termostatta ısıyı neye ayarlamışsak hattaki dolaşan su ısısı buna geldiğinde kombiyi kapatmaz mı?

Evet öyle çalışır. Ama sürekli böyle yakar; örneğin 40 dereceye çıkarır kapatır, su ısısı düştükten sonra tekrar çalışır kapatır. Evin içi 30 dereceye gelse de böyle çalışır. Yazın da böyle çalışır.

Örneğin kombi üzerindeki ısı değerini 40c yaptık,su ısısı 40 olduğunda kombi kapanması lazım ama oda hala istedimiz değerde değil.bu durumda odanın istediğimiz dereceye gelmesi bayağı zaman almaz mı?Bu durumu önlemek için kombi üzerindeki termostat max. a yakın bir değer olması gerekmez mi? ki bu durum genelde önerilmiyor.

Evet zaman alır. Bu nedenle böyle soğuk havalarda kombilerde 50-55 derece arasında yakılması önerilir. Yoğuşmalı kombide tasarrufun azalmaması için 54 derecenin geçilmesi önerilmez.

Okuduklarımdan oda termostatı takılıyken ben oda isteğimiz değere gelen kadar kombi durmaksızın çalışıyor diye anladım halbuki

Kısaca modülasyonlu oda termostatlarıyla kullanımda bu böyledir. Tabi kombinin de modülasyonlu oda termostatlarıyla çalışması (open-therm protokolünü desteklemesi) mümkün olmalıdır.
    Oda termostatı aç-kapa ise (örneğin Siemens REV17, REV24, RDE 10.1, General HT300, 250 vb) kombiyi hangi ısıya ayarladıysanız (örneğin 50 dereceye) bu ısıya kadar çıkar kapanır, çıkar kapanır. Oda ısısı istenilene geldiğinde de kombiyi kapatır ve tasarruf sağlar. Gerekmedikçe gaz yakmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 22 Aralık 2012; 1:15:53 >

• Açıklayıcı ve hızlı cevaplar için çok teşekkür ederim.
    istenen oda sıcaklığına gelene kadar kombinin sürekli çalışmadığını,oda termostatı yokmuş gibi davrandığını anlamış oldum verdiğiniz cevaptan(on-off oda termostatları ile.)
    Öneriniz üzerine Ariston TX 23F hermetik konbim için demirdöküm PR 5005 termostat siparişi verdim 73 tl ye ve gelince kendim bağlayacağım.
    İzlenimlerimi yazarım .
    iyi geceler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdar_71

Açıklayıcı ve hızlı cevaplar için çok teşekkür ederim.
    istenen oda sıcaklığına gelene kadar kombinin sürekli çalışmadığını,oda termostatı yokmuş gibi davrandığını anlamış oldum verdiğiniz cevaptan(on-off oda termostatları ile.)
    Öneriniz üzerine Ariston TX 23F hermetik konbim için demirdöküm PR 5005 termostat siparişi verdim 73 tl ye ve gelince kendim bağlayacağım.
    İzlenimlerimi yazarım .
    iyi geceler...

bende ayni markadan aldim...programlayi beceremedim.Daha dogrusu sicaklik hassasiyeti hakkinda bir yazi bulamadim.0,5 derece dusunce yansin istiyorum yada 1derece dusunce.bunu ayarladigimiz yeri bulursaniz ve paylsirsaniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.