Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Modülasyonlu oda termostatı ile dur-kalk oda termostatı arasındaki farklar.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ekemenb Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
2
Cevap
1
Favori
183
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Modülasyonlu oda termostatı ile dur-kalk oda termostatı arasındaki farklar.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   13422 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   Atik Abi


   10 Kasım 2018 21:20:12 Konu Sahibi
   Modülasyonlu oda termostatı ile dur-kalk oda termostatı arasında nasıl bir fark vardır?


   Dur-kalk oda termostatları;
   01 - İstenilen oda sıcaklığına göre kombinin ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiğiyle ilgili sinyal gönderir.
   Odamızı 22 °C‘ye ayarladığımızı düşünelim. Oda termostatının bulunduğu ortamda istenilen sıcaklığın bir limit üstüne (22,5 °C) çıktığında termostat kombiye “kapat dur” komutu gönderir. İstenilen sıcaklığın bir limit altına (21,5 °C) indiğinde ise kombiye “aç / kalk” komutu gönderir.
   02 - Kombi oda sıcaklığı bilgisine sahip olmaz. "Aç” komutu geldiğinde kombi kapat komutu gelene kadar ayarlanan tesisat (kalorifer) suyu çıkış (gidiş) sıcaklığına göre modülasyon yaparak çalışır.
   03 - Dur-kalk şeklinde çalışan kombi her kalkışta (yanma odası soğuduğu için yanma verimi düşer) çok daha fazla enerji harcar.
   04 - Oda termostatı algılama aralığı dar (örneğin 0,1 °C) ise daha sıkça dur-kalk yapar, algılama aralığı geniş (örneğin 1 °C) ise dur-kalk biraz uzun sürebilir.
   05 - Dur-kalk çalışan oda termostatları ile kullanılan kombiler, doğalgazı oda termostatı kullanılmayan kombilerden daha az yakar.


   Modülasyonlu oda termostatları (3 tam modülasyonlu kombiler ile) ;
   01 - İstenilen oda sıcaklığına göre kombinin ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği bilgisinin yanında o anki oda sıcaklık bilgisini de kombiye iletir.
   Kombi tesisat suyu sıcaklığı yerine ortam sıcaklığına göre alev boyunu (kapasitesini) ayarlayarak istenilen sıcaklığa geldiğini tespit ettikten sonra durur.
   02 - "Aç” komutu geldiğinde kombi, oda sıcaklığı bilgisine de sahip olduğu için, istenilen sıcaklık ile ortam sıcaklığı arasındaki farka bakar ve fark fazla ise kombi “full alev modülasyonunda”, aradaki fark az ise “minimum alev modülasyonunda” o anki oda sıcaklığına göre modülasyon yaparak çalışır
   03 - Kombi istenilen sıcaklık ile ortam sıcaklığı arasındaki farka göre modülasyon yaptığı (alevin boyunu otomatik olarak ayarladığı) için, (dur kalk oda termostatı ile çalışan kombi gibi) sık sık dur-kalk yapmaz.
   04 - Modülasyon aralığı geniş kombiler (ihtiyaca göre daha düşük kapasitede çalışması sayesinde) dur-kalk çalışması engellenir veya ara sıra dur-kalk yapar.
   05 - Modülasyonlu oda termostatı sayesinde oda sıcaklığına göre modülasyon yapan kombiler (dur-kalk çalışan oda termostatlarına göre) doğalgazı (tahmini % 10) daha az yakar.

   06 - Yoğuşmalı kombilerden en yüksek verimi alabilmek için modülasyonlu oda termostatı ile modülasyon aralığı geniş 3 modülasyonlu kombi kullanımı tavsiye edilir. Kombi gidiş suyu sıcaklığını (düşük °C'de) ayarlayabilir, böylece yoğuşma veriminden sürekli istifade edilebilir.


   -----


   Modülasyonlu oda termostatı ile uyumlu kombilere 3 tam modülasyonlu kombi denir.
   3 tam modülasyon; modülasyonlu oda termostatı sayesinde oda sıcaklığına göre modülasyon, tesisat (kalorifer) suyu çıkış (gidiş) sıcaklığına göre modülasyon ve kullanım suyu sıcaklığına göre modülasyon.


   Modülasyonlu oda termostatı sayesinde oda sıcaklığına göre modülasyon;
   Termometre evinizin içindeki sıcaklığı 18C° okuduğunu düşünürsek, kombinizin oda kumanda cihazında da eviniz için ihtiyacınız olan sıcaklığı 21 C° olarak belirlediğinizi düşünelim. Kombi ilk yanmaya başladığında radyatörlere 60 C° sıcaklıkta su gönderiyorsa, mevcut oda sıcaklığı (18 C°) sizin istemiş olduğunuz sıcaklık değerine (21 C°) yaklaştıkça kombi radyatörlere göndermiş olduğu suyun sıcaklığını kademeli olarak (60 C°) kısmaya başlar. Yani oda sıcaklığı 18 C° de iken radyatörlere giden suyun sıcaklığı 60C° ise oda sıcaklığınız 19 C° ye çıkarsa radyatörlere giden suyun sıcaklığı belki 50 C° veya daha düşük dolayısıyla kombide yanan gazdan dolayı oluşan alev boyu kısalacak, haliyle yanan gaz miktarı düşecek. 20.000 k.Cal/h kapasiteli kombi kapasitesini belki de 18.000 k.Cal/h e düşürecek. Oda sıcaklığınız 20 C° ye çıkarsa radyatörlere giden suyun sıcaklığı belki 40 C° veya daha düşük alev boyu daha da azalacak. Kombi kapasitesi belki de 12.000 k.Cal/h kapasiteli olacaktır. Oda sıcaklığınız 21 C° ye ulaştığında ise kombi radyatörlere sıcak su gönderimini durduracaktır.
   Eviniz ısı kaybettiği zaman evin içindeki sıcaklık 21 C° nin altına düştüğünde oda kumanda cihazı mevcut sıcaklık değerini kombi beynine gönderecek ve kombi beynindeki özel yazılım sayesinde 21 C° nin altına düşen oda sıcaklığıtekrar 21 C° ye çıkarabilmesi için radyatörlere göndermesi gerekecek suyun sıcaklığını belirleyecektir. Kombi radyatörlere belki de 30 C° – 35 C° de sıcak su gönderecek ve tekrardan oda sıcaklığını 21 C° ye çıkaracaktır. Yani kombi ilk yanmaya başladığındaki gibi radyatörlere sürekli 60 C° sıcaklıkta su göndermeyecek, ihtiyaca göre alevin boyunu otomatik olarak ayarladığı için, kombi sürekli dur-kalk yapmayacaktır.


   Tam yoğuşmalı kombiler 50 °C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 20-30 oranında, 50 °C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar. Kısaca çok daha az yakıt tüketimi için yoğuşmalı kombi önerilir. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için yukarıda bahsettiğimiz gibi su sıcaklığının yaklaşık olarak 50°C üzerine çıkmaması gerekir.
   Modülasyon yapma özelliği olan bir oda termostatı varsa bu durumda oda termostatı kombiyi kapatmaz ama alev boyunu kısar, yani kapasitesini düşürür. Bu çalışma sistemi daha uygundur. Çünkü “on-off” yani dur-kalk şeklinde çalışan kombi veya herhangi bir cihaz, her kalkışta çok daha fazla enerji harcar. Bu nedenle kombi, mümkünse hiç kapatılmadan (modülasyonlu oda termostatı ile) sadece alev boyunun kısılmasıyla gerektiği zaman düşük kapasitede, alev boyunun yükselmesiyle de gerektiği zaman yüksek kapasitede çalışmalıdır. Bunun için kombi mümkün olan en yüksek alev modülasyonu aralığında çalışacak (modülasyor aralığı geniş) bir model olarak seçilmelidir.
   Alıntı, https://www.alarko-carrier.com.tr/eBulten/TekBulten/images_58/e_TekBulten58_print.pdf?tag=donanimhaber-21&ie=UTF8&language=tr_TR   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atik Abi -- 12 Kasım 2018; 11:23:57 >   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   425 Mesaj
   11 Kasım 2018 07:14:56
   Modülasyonlu termostat PR çalışması mi yapıyorsunuz?   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   13422 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   Atik Abi


   11 Kasım 2018 10:47:57 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: ulashcan

   Modülasyonlu termostat PR çalışması mi yapıyorsunuz?
   PR ?
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
Paykasa
SEO
millenicom;internet;servis
paykasa
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.