Şimdi Ara

NvMe SSD kurulumu ve Bios ayarları nasıl olmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
18.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar anakart MSİ B450 Tomahawk kullanıyorum M2 SSD aldım büyük bir sorunumuz var galiba, şimdi M2 SSD sini kullandığım zaman sata 5 ve 6 portlar sanırım devre dışı kalıyor sata 5 porta takılı harddiskim vardı disk kayboldu bulamadım sonra 2. Porta taktım geldi
    Ne yapacağız şimdi böyle teknoloji olur mu, böyle saçmalık olur mu? O zaman benim benim bu M2 yi kullanmam mümkün değil ilerde harddisk alacağım çünkü depolama için bunun Bios ayarı bişeyi yoksa direk iade edeceğim M2 yi
    Bi keresinde teknopat yorumcusu Recep baltaş bir incelemesinde 3 tane m2 SSD yuvası olan anakarta M2 takarken slotların bir tanesi için :" bunu kullanamayız, bu sata yolunu kullanıyor kullanırsak sata 5,6 portları devre dışı kalır" demişti.
    Galiba B450 Tomahawk bu slot üzerine kurmuş M2 SSD sini
    Rezalet!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strosferus13 -- 21 Haziran 2019; 11:35:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• NVMe için bir ayar yapmaya gerek yok. Sistemde sorun oluyorsa RAID modundan kaynaklanıyordur. Diskler RAID yapılmayacaksa BIOS'dan AHCI olarak ayarlanması gerekir. Anakart eski ise NVMe'den boot yapmayabilir veya tam hızını desteklemeyebilir bu tarz sorunlar olursa BIOS güncellemesi sorunu çözebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: poko001

NVMe için bir ayar yapmaya gerek yok. Sistemde sorun oluyorsa RAID modundan kaynaklanıyordur. Diskler RAID yapılmayacaksa BIOS'dan AHCI olarak ayarlanması gerekir. Anakart eski ise NVMe'den boot yapmayabilir veya tam hızını desteklemeyebilir bu tarz sorunlar olursa BIOS güncellemesi sorunu çözebilir.
    Peki anakart sürücüeri içerisinde am4 Raid driver diye birşey var onu yüklemeye gerek yok o zaman

• Strosferus13 kullanıcısına yanıt
    Hocam MSI'dan ziyade anakartı almadan önce hangi port nereyi kullanıyor, kısıtları nedir bakmak lazım. Örneğin X470 Pro Carbon modelinde 2 tane M.2 yuva var ama birisi PCIE 3.0 X4 iken diğeri PCIE 2.0 X4 çalışır. Sonuçta anakart üzerindeki kaynaklar sınırlı ve modellerin detaylarında bu bilgilerin hepsi yazıyor. Kısıtlardan dolayı da örneğin M.2 takınca bazı SATA portları iptal eder, GPU slotu x16 yerine X8 çalışır gibi detaylar var bu işin içinde.

B450 Tomahawk özelliklerinde M.2 yuvası kullanıldığı zaman SATA 5 ve 6'nın iptal olacağı yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 21 Haziran 2019; 13:4:57 >
  • O zaman M2 SSD kullanmak B450 için anlamsız hale geliyor, sata portları depolama daha önemli benim için
    Anakart özelliklerini okudum ama gözümden kaçmış demekki çok saçma birşey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strosferus13 -- 21 Haziran 2019; 20:30:45 >
  • Peki bu adaptörlerin bilmediğimiz bir götürüsü var mı?
    Hız konusunda, performans konusunda yahut takacağımız pcı slotları konusunda mesela iki çeşit dönüştürücü var biri pci x4 yuvalarına takılan diğeri pci Express grafik kartının slotuna takılan bunlarla ilgili bir hız yada band daralması olur mu an itibariyle başıma gelen olay gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strosferus13 -- 21 Haziran 2019; 20:24:1 >
    Anakartınızın PCIE kırılımı şu şekilde verilmiş:

-------------------------------------------------------------------------------
    1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1)
    Supports x16 speed with AMD® Ryzen™ 1st and 2nd Generation processors
    Supports x8 speed with AMD® Ryzen™ with Radeon Vega Graphics processors
    Supports x4 speed with AMD® Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics Processors
    1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 mode)*
    3 x PCIe 2.0 x1 slots1

* PCI_E4 will run x2 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3 slot.
    -------------------------------------------------------------------------------------

1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1)--> Buna ekran kartı takacaksanız.
    3 x PCIe 2.0 x1--> Bunlara adaptör üzerinde M.2 takmanızın bir anlamı yok.

Bu durumda adaptör ile M.2 NVME kullanacaksanız takacağınız yuva--> 1 x PCIe 2.0 x16 slot
    Takacağınız adaptör PCIE 2.0 X4 ile sınırlanmış olacak ve bu da teorik maksimum bant genişliğini 2000Mb/s'ye kısıtlayacak.
    Ayrıca hat iletişimindeki olası ilave yük ve kayıpları göz önünde bulunduracak olursanız buna biz maksimum 1750Mb/s diyelim. 1500Mb/s olması da muhtemel.

Samsung Evo, Samsung Evo Plus, XPG SX8200 Pro gibi NVME SSD'ler kapasiteye göre değişmekle birlikte 3500Mb/s okuma ve 3000Mb/s yazma hızlarına sahip modeller.

Örneğin bunları adaptör ile o yuvada yarı hızda kullanabilirsiniz demek. Tam hız istiyorsanız direk M.2 yuvada ve SATA 5-6'yı feda ederek kullanabilirsiniz.

Bu söylediklerimin hepsi benchmark seviyesi değerler. Günlük kullanımda zaten NVME M.2 SSD'ler belli başlı birkaç senaryo (çok büyük boyutlu dosya aktarımı, büyük boyutlu dosya okuma/işleme, video render vb.) haricinde SATA SSD'lere göre son kullanıcı açısından fark edilir bir performans kazanımı sağlamaz. Oyunların yükleme ekranı 1 sn. kısa sürer, uygulamalar 1sn çabuk açılır vs. yani olacağı odur pratikte,

Yazdığım gibi, RAID yapmayacaksanız RAID sürücüsü kurmanıza gerek yok. Ancak elinizde 2-4 HDD vardır bunları RAID yaparak kullanmak istersiniz bu durumda RAID sürücüsüne ihtiyacınız olur.
  • Adaptörden kaynaklı bir kayıp olmaz. Taktığınız slotun kapasitesine kadar çıkarsınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakartlarda x4 slot genellikle olmuyor. x16 konektör kullanan adaptörlerde sadece ilk x4 lük kısmını kullanır, x4 olanla x16 olan arasında fark yoktur. Ama uyumludur.
    Büyük slota küçük kartı, küçük slota büyük kartı* ara kablo ile takabilirsiniz. Siz x4 olanı alıp x16 slota takabilirsiniz.

* Ki miningciler ekran kartlarını x1 slota bağlarlar. Yani yapılabilen bir şey. Somut bi örnek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ipli jeton

Adaptörden kaynaklı bir kayıp olmaz. Taktığınız slotun kapasitesine kadar çıkarsınız.
    Buna ne diyorsunuz @oup59

"Taktığınız slotun kapasitesine kadar çıkarsınız."--> Ben de bunu söyledim zaten.

Eğer M.2 kartı adaptör ile PCIE 3.0 X16 karta takarsanız bu durumda evet tam hız çalışır. O zaman ekran kartınızı PCIE 2.0 X16 yuvaya takmak durumunda kalırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oup59

"Taktığınız slotun kapasitesine kadar çıkarsınız."--> Ben de bunu söyledim zaten.

Eğer M.2 kartı adaptör ile PCIE 3.0 X16 karta takarsanız bu durumda evet tam hız çalışır. O zaman ekran kartınızı PCIE 2.0 X16 yuvaya takmak durumunda kalırsınız.
    Tamam anladım bana şunu söyleyin sadece iade edeyim mi kalsın mı? Değer mi değmez mi?
    Bazıları ileriye dönük bir hamle olarak görüyor M2 SSD yi uzun ömürlüymüş falan
    Disklerim şu şekilde :
    CORSAİR FORCE mp510 M2 SSD 256 gb 2019 model
    CORSAİR FORCE 3 Sata SSD 2012
    Toshiba 1 Tb HARDDİSK 2017
    Seagate 500 gb 2014
    Seagate 160 gb 2011

Burada sata 5 ve 6 devre dışı kaldığın için benim de sata çıkışları şuan dolu olduğuna göre ilerde alınacak depolama amaçlı harddisk için en eski olanı feda etmek zorunda kalacağım bu canımı sıkıyor
    Normalde benim Pc de bir parça ya bozulup ayrılır yada sistem yükseltmesi için gider

Şu aşağıdaki diskleri direk çıkarıp 2-3TB HDD takabilirsiniz Böylece sata port kullanımı çok azalır. Ama özellikle sistemde tutmanızı gerektiren bir durum var ise o zaman ayrı.
    Toshiba 1 Tb HARDDİSK 2017
    Seagate 500 gb 2014
    Seagate 160 gb 2011

NVME SSD'nin pratikte sağladığı kazanım çok az. Ama sağladığı yüksek veri okuma/yazma imkanını kullanacak bir iş yapıyor musunuz ona bakın?

Bir de zaten küçük bir NVME SSD var. Kabaca boot diskiniz ve programlarınız onun üzerinde olacak ama birçok başka program ve veri de SSD ve HDD üzerinde olacağından
    o diskleri okurken onların hızları ile sınırlanacaksınız.

NVME diskler eskisi kadar pahalı olmadığından yaygınlaşmaya başladı. Tabi ki bunda anakartların desteği olması da etkili. Eskiden ben adaptör üzerinde kullanıyordum.

Hevesimi aldım ve sonra tüm diskleri SATA SSD 'ye çevirdim. Ama yeni sistemimde büyük boyutlu NVME SSD kullanırım muhtemelen. Çünkü SATA SSD'lere göre fiyatları çok uçuk değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 21 Haziran 2019; 22:43:55 >

• NVMe'nin tek bariz avantajı büyük boyutlu dosya okuma/yazma onun dışında SATA SSD ile aralarındaki %10-15 civarı fark için ödenecek ekstra paraya değmez. Boş SATA portu kalmazsa 160GB ve 500GB diskleri USB SATA kablosu ile harici olarak kullanabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.