Şimdi Ara

NVIDIA RTX 4000 Serisi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
815
Cevap
45
Favori
42.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    NVIDIA RTX 4000 SerisiNVIDIA GeForcetwitter
    “#ProjectBeyond”
    https://twitter.com/NVIDIAGeForce/status/1567659030247575552

Nvidia yavaştan ateşi yakmaya başladı ve dün Project Beyond isimli kısa bir teaser paylaştı. 20 Eylül akşam 6 da canlı yayında yeni seri tanıtılacak olsada Jensen' in en son açıklamasında mevcut seri ile ilgili açıklamalarından elde kalan 3xxx leri bir şekilde eritmek içinde ayrı bir çalışma içinde olduğu görülüyor. Bu durum acaba 4xxx lerin bir tık daha pahalı olmasına neden olur mu bunu zaman gösterecek olsada 3xxx leri eritmek için promosyonlar başladı. Yurtdışında büyük fiyat düşüşleri var ama elbette bize yansıması yok denecek kadar az hatta yok.NVIDIA RTX 4000 Serisi 

4xxx lerden en büyük beklentim Ray Tracing ve DLSS üzerine diğer türlü saf gpu performansını artık önemsemiyorum çünkü mevcut seri hatta 1xxx ler bile halen saf performansta gayet yeterliler ve DLSS, FSR gibi tekniklerle eski seri kartlar bile günümüz oyunlarında iyi performans sunuyorlar. İşin içine Ray Tracing girince işte o zaman işler değişiyor, 2xxx ler ile bu iş emekleme aşamasındaydı, 3xxx lerle gelişti ve 4xxx lerde ideal seviyeye umarım gelir ama yeni kart aldıracak yada öyle çok beklenen bir oyun yakın zamanda yok. 3xxx leri zaten çok iyi optimize edilen Doom Eternal ile tanıtmışlardı ama yeni serinin performansını hangi oyunla tanıtacaklar böyle bir durumda var.NVIDIA RTX 4000 Serisi Bu nedenle 4xxx lerin alınabilir modelleri(4070/4060) 2023 ilk çeyreği için aslında daha uygun duruyor çünkü beklenen bir çok oyun bu dönemde çıkacak. İlginç olansa bu kadar stok fazlalığı varken Nvidia' nın mevcut seriye halen ara kartlar getireceğine dair sızıntıların olması, birkaç yerde 8 GB lık 3060 ve 8 GB GA102 varyantlı 3070 Tİ lerin ekleneceği yönünde söylentiler var, Jensen çok akıllı birisi iki seriyide bir arada devam ettirecek gibi duruyor.NVIDIA RTX 4000 Serisi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 9 Eylül 2022; 1:22:11 >

• NVIDIA RTX 4000 Serisi
    NVIDIA RTX 4000 Serisivideocardz.com
    Alleged GeForce RTX 4090 GPU runs at 3.0 GHz, scores 20K points in TimeSpy Extreme - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/newz/alleged-geforce-rtx-4090-gpu-runs-at-3-0-ghz-scores-20k-points-in-timespy-extreme

@Terminator T-800 ün de dediği gibi iş daha çok yazılım tarafına kayıyor. Bakalım bu sefer o tarafta bir arge yapılmış olacak mı o önemli. Yoksa amd tarafı da performans olarak gayet yeterli bir durumda. Benim için ise p/w sıcaklıklar ve boost hızını düşürme işini çözmesi gerek nvidia nın ki alınabilir olsun. 3080 ftw3 ultra ürününü kullandım böyle bir soğutucu ile bir ürün piyasaya çıkmamalı. O kadar büyük bir karttı ki anakart yanında ufak kalıyordu o derece. Bakalım gelişmeleri takip ediyoruz.

Şu an son kapışma gibi önce nvidia kartları tanıtacak gibi gözüküyor.

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt

İnşallah çıkışta abartı fiyat koymazlar üstüne. Mining devrindeki kadar korkunç farklar olursa beklemek zorunda kalırım. İyi bir 4080 modeli için maksimum 22 bin eşlemesi var kafamda. Üstü düşündürücü olur. Ki aynı segment 3080 kartlar 16 bine kadar düşmüş durumda şu an.

• En son tanıtımda kullanılan oyunlar vram farkından dolayı oo bu seri çok iyi gelecek dedirtti ama böyle olmadığını kartlar çıktığında gördük(doom). Gene buna benzer vram darboğazının olduğu bir oyunla beraber rtx3000-4000 kıyasını yapacak gibi gözüküyor. Bu sefer de bildiğim kadarıyla fc6 da böyle bir durum var. Nvidia gene bunu kullanarak testlerini yapıp kullanıcıları manipüle etme yoluna gidebilir.

• NVIDIA RTX 4000 Serisi
    NVIDIA RTX 4000 Serisiwccftech
    PCI-SIG Warns of Potential Overcurrent/Overpower Risk With 12VHPWR Connectors Using Non-ATX 3.0 PSU & Gen 5 Adapter Plugs
    https://wccftech.com/atx-3-0-12vhpwr-gen-5-connector-major-safety-risk-using-adapter-confirms-pci-sig/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Yeni seri kartlarla birlikte PSU güncellemekte gerekecek gibi duruyor. 600 W a kadar yüksek güç tüketimi olan kartlarda yani yeni gelecek olanlarda ATX 3.0 PSU kullanmanın güvenlik açısından daha iyi olacağı ile ilgili yapılan çalışma bunu gösteriyor. Yüksek tüketimlerde kurulan RTX 3090 Tİ sisteminde ATX 3.0 12VHPWR konnektöründen alınan güç ve termal özelliklerle adaptör aracılığı ile tekrarlanan testlerdeki güvenlik sorunları ile ilgili bir çalışma yapılmış. Merak edenler inceleyebilirler.

Buna göre ;

600W/450W yük altında yapılan ilk testte 16 pin 12VHPWR GPU ya takılıyken, iki adet 8 pinli konnektör PSU ya takılıyor. 16 pin ile 2x8 pin ayırıcı kablonun 8 pinli konnektörü aracılığıyla 150W'tan fazla dengeli bir güç sağlanıyor.( 25 A, 150 W) Aynı test bu sefer 3x 8 pinli konnektörle yapılıyor ve akım 16 pin- 3x8 pin ayırıcı kabloda iyi dengelenmeyerek tek 8 pin de 23.5 A 282 W diğer pinlerde ise 6-8 A çekiyor ve bu durum tek 8 pin için aşırı akım nedeniyle( 12VHPWR konektörü 600W için ,8 pin konnektör 150W için tasarlanmıştır.) güvenlik sorunu oluşturuyor.

NVIDIA RTX 4000 Serisi

NVIDIA RTX 4000 Serisi

Bu nedenle yeni seride yüksek güç gerektiren kartlarda güvenlik için( aşırı akım, PC kapanması vs) yerel 12VHPWR konnektörü olan ATX 3.0 PSU gerekiyor. NVIDIA RTX 4000 Serisi 

• NVIDIA RTX 4000 Serisi

NVIDIA RTX 4000 Serisi

• Vay arkadaş 2 sene önce ax1000 titanium psu almıştım. Değişecek yani Değişse bile firmaların daha ürünleri piyasada değil ki nasıl alıp kullanacağız gibi durumlar da var. Bunun cpu mobo tarafına gelme ihtimali de mevcut. O gelince bir daha değiştirme mi olacak. Eski psu lar çöp mü olacak yani bakalım nasıl bir ara çözüm düşünülüyor ben de merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 12 Eylül 2022; 20:40:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • defaulticus kullanıcısına yanıt

PSU lar birden çöp olmaz

• NVIDIA RTX 4000 Serisi

NVIDIA RTX 4000 Serisi

ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, kartların güç bağlantıları nedense yoklar sadece soğutucu dizaynı ve ne kadar slot yer kapladığı görülebiliyor. Güç bağlantı noktalarındaki boşluk iki adet 12VHPWR konnektörü sığacak kadar ayrılmış. 3xxx lerde referans tasarımlarda yer alan güç bağlantılarını özel kartlarda kullanmayıp 2x8 yada 3x8 pin şeklinde çıkmıştı ama bu kartın görselde güç bağlantı yeri boş bırakılmış. 20 Eylül yaklaştıkça yeni seriden sadece 4090 görselleri geliyor, diğer kartlardan şimdiye kadar birkaç test dışında hiç bir bilgi gelmedi.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt

Cüsselere bakılırsa güç tüketim değerleri hakkında çıkan sızıntılarla ilgili akıllarda pek şüphe kalmıyor

• Atıyorum 4090 600-800w tüketime sahiptir ona standart 8pin çok fazla kablo kullanılmasına sebep olup ek olarak pcb de bu girişler yer işgal edecektir orası doğru da 400w civarındaki kartları bari 8pin ile getirsinler şu an kullanılan kartlar zaten bu tüketimlere erişiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • defaulticus kullanıcısına yanıt

Erişiyor ama 3 bin serisinde de birçok kişi pc'de kapanma sorunları yaşadı ki onlardan biri de benim, 1000watt PSU ile bile 3080Ti'da yük altında kapanmalar yaşadım bu power spikes denilen ani güç sıçramaları nedeniyle... Undervolt ile çözdüm sorunu şimdilik. Bakalım bu tarz sorunları çok duyacağız gibime geliyor eski güç kaynakları ile 4 bin serisini kullananlarda...

• Bu çinlilerde düşük çözünürlük fantezisi var herhalde. Hadi malum videoların kalitesinin düşük olmasını anlarım da ulan 2022 yılında 4090 leak ederken tost makinesi seviyesinde kamera mı kullanılır, iPhone 1 ile çeksen daha okunaklı olurdu kutuda ki yazılarNVIDIA RTX 4000 Serisi 

• NVIDIA RTX 4000 Serisi

Yeni kartların lansmanı yaklaşırken birkaç kaynağın belirttiği bilgilere göre 20 Eylül' de göreceğimiz 4090 ve 4080 in son özellikleri bu şekilde, 4090 ın 450 W lık varsayılan toplam güç tüketimi olsada bunun özelleştirilmiş modellerde 660 W a kadar çıkabileceği belirtiliyor ve referans kartın tek bir 12VHPWR güç bağlantısı içerdiğinden bahsedilmiş. Bu bağlantılar yeni nesil PSU larda yani ATX 3.0 güç kaynaklarında yer alıyor. 4080 in ise iki farklı modeli var. Bunlar 16 ve 12 GB lık kartlar, her ikisindede farklı gpu ve özellikleri bulunuyor. 16 GB lık 4080 in bu tabloya göre çok daha güçlü olduğunu ama bir o kadarda yüksek güç tüketiminin olacağı söylenebilir. 12 GB 4080 ise sanki 4070 olupta ismi değişmiş gibi duruyor. İki kart arasında epey güç farkı var. Bu özelliklere göre bellek bant genişlikleri Ampere serisine oranla daha düşük, mimarisel nedenlerle mi yoksa Nvidia' ın tercihi mi bunu lansmanda görebileceğiz. 4070 ile ilgili hiç bir veri yok. Sızıntılar hep bu üç kart üzerine, sanırım 4070 daha ileri tarihlerde gelecek yoksa şimdiye kadar kartla ilgili bir şeyler görebilirdik.

NVIDIA RTX 4000 Serisi
    Leaked Lenovo GeForce RTX 4090 Legion GPU is a true quad-slot design - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/newz/leaked-lenovo-geforce-rtx-4090-legion-gpu-is-a-true-quad-slot-design

Buradada 4 slotluk tek 12VHPWR güç bağlantısı olan bir 4090 görüntülenmiş. 4090 harici henüz 4080 kameralara yakalanmadı :)

• NVIDIA RTX 4000 Serisi
    NVIDIA RTX 4000 SerisiNVIDIA GeForcetwitter
    “This number will self destruct.... #ProjectBeyond 9.20.22 8AM PDT”
    https://twitter.com/NVIDIAGeForce/status/1570062830271107072?s=20&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Nvidia twitter hesabı, içerisinde bir takım sayısal kodlar olan bir mesaj paylaştı. Meraklı kullanıcılar buradaki şifreyi çözmüşler ve karşılarına bir numara çıkmış. Bu numara sadece ABD den aranırsa otomatik yanıt olarak " Bize söyleyin ne kadar hızlı gitmek istiyorsunuz " şeklinde bir yanıt çıkıyormuş. Nvidia pazarlama konusunda epey ilginç ve dikkate değer çalışmalar yapıyor.NVIDIA RTX 4000 Serisi 

• NVIDIA RTX 4000 Serisi
    NVIDIA confirms upcoming Ada architecture - VideoCardz.com
    https://videocardz.com/newz/nvidia-confirms-upcoming-ada-architecture

Hocam merhaba, öncelikle bilgiler için teşekkürler. Fakat sizn bıraktınız o sitenin bnce yazım hatası var çünkü en sağdaki teknik özellikler 4070 e ait onlar 4080 olarak yazmış. 12 gb olması 192 bit olması tdp değeri 285 watt hep

4070 in önceden belirtilen değerleri ve verileri. Orda bir hata yapmışlar bnce o site. Bence iki farklı 4080 çıkmaz gibime geliyor başta tahminmce o rtx 4070 en sağdaki veriler.

Benim düşünceme göre sizlerinkini de merak ediyorum. Mesela bu kartlarda yük altında iken ani tdp değeri sıçramaları oluyor 3000 serisnde de olduğu gibi. Bu durumlarda biz kullanıcılardaki 750 ve 850 psuları mesela 3 tane 8 pinlik kabloyu çevirici ile 4080 gibi bir karta taktığımzda yük altında iken watt sıçramaları olduğunda ben sistemin çok verimli çalışacağından pek emin değilim. Yani yeni tip 3.0 atx yapıda psu almak gerekecek gibi duruyor.

Yani 4080 ve üstü kartlar için verimlilik açısından, sizce de öylemi hocam. Keşke yanılıyor olsam da çoğu kişi eski kendi psuları ile yola devam etse ama biraz zor gibi. Siz neler düşünüyorsunuz bu konularda acaba ?

Aşağıda da belirtilen 4070 özellikleri linki var yanlışsam düzeltin lütfen.

NVIDIA RTX 4000 Serisi
    NVIDIA RTX 4000 Serisitechpowerup
    NVIDIA GeForce RTX 4070 Specs
    https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-4070.c3924

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

20 Eylül' deki tanıtıma kadar birçok site farklı veriler paylaşıyor ama son dönemde hemen hemen tüm haberler 4080 in 16 ve 12 GB lık iki farklı modelinin geleceği yönünde, elbette bunlar resmi bilgi değil sadece tahmin, iki farklı 4080 arasında çok fark var sanki araya bir kart gelecek gibi duruyor aynen 4090 ile 4080 arası gibi, TPU nun verileri genelde doğrudur ama şu an hiç bir site yada kaynağın söyledikleri resmi değiller. Bu nedenle 20 Eylül' deki tanıtımı beklememiz gerekecek.

Güç konusunda ise benim görüşüm 4080 ve üzeri için bahsettiğiniz durumlardan dolayı yeni nesil ATX 3.0 PSU lara ihtiyaç olacağı yönünde, kartların içinden dönüştürücü adaptör muhtemelen çıkar ama güç spikeları 3000 serisi kartlarda vardı ve anlık sıçramalar bazı sitemlerde kapanma sorunlarına yol açıyordu. Bununla ilgili yakın vakitte bir site çalışma paylaşmış ve 3000 serisinde en çok güç tüketen 3090 Tİ li sistemde yapılan çalışma mevcut PSU ların dönüştürücü ile kullanıldığında güvenlik açısından yeterli olmadığını gösteriyor. 4070 ve altı kartların güç tüketimleri diğerleri gibi yüksek olmaz bu nedenle 4080 ve üzeri bir kart alacak olsaydım mutlaka güç kaynağınıda yenilerdim.NVIDIA RTX 4000 Serisi 

Aynen öyle hocam , yeni bir mimari yapı ekran kartı ailesi , işlemci ailesi gibi ürünler çıkmadan önce çeşitli yerlerde sitelerde farklı farklı bilgiler paylaşılabiliyor :) . Belkide öyle 4080 , 3080 de ki gibi 10 - 12 gb gibi farklı versiyonları olacak. Ben daha önce baktım yerlerde sizn paylaştınz verilerde 4070 tanıtılıyordu diye dedim olabilir tabi farklılklar bekleyip görecez ( Ama 4070 de çıkacak NVIDIA RTX 4000 Serisi )

Yeni kartlar ve şimdiki psular için tdp , psu ve yeterlilik, verimli çalışma gibi şeyleri bu forumdan yine değerli bir hoca ile pm den konuştum o da sizn ve bnm düşündüğüm gibi söyledi bu konuları 4080 ve yukarısı için.

Onunla da kartlar çıksın incelemeler gelsin, kullanıcı yorumları gelsin her şey daha da açılığa kavuşur diye düşündük.

3000 serisi kartlar ve anlık şıçramalar konusuna bnde katılıyorum dediklerinize. Evet 4070 ve altı kartlarda bnce de ötekiler kadar ( 4080 ve yukarısı için) sıkntı olmaz diye düşünüyorum. Umarım biz kullanıclar için hayırlısı olur. Yanıt için teşekkürler NVIDIA RTX 4000 Serisi 

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.