Şimdi Ara

Nvidia DLAA teknolojisi tanıtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
2.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Grafik teknolojilerinde bir süredir yapay zekâ çekirdekleri kullanan Nvidia yavaş yavaş bunları sektöre entegre etmeye başladı. Yayıncı tarafında Studio gibi pek çok yeniliğin yanında oyun tarafında da sentetik optimizasyonlar en iyi kaliteyi amaçlıyor. 

Nvidia DLAA nedir?

Nvidia hali hazırda Tensor çekirdeklerini temel aldığı DLSS adındaki ölçekleme teknolojisini kullanıyor ve 100’den fazla oyun performansa olumlu katkı yapan bu teknolojiyi destekliyor. Şimdi ise DLAA teknolojisi geldi. 

Ayrıca Bkz.PlayStation 5'in özel kulaklığı Pulse 3D'nin yeni rengi tanıtıldı: Gece Yarısı Siyahı

Derin öğrenme temelli köşe yumuşatma olarak da tanımlayabileceğimiz Nvidia DLAA teknolojisi yine yapay zekâ çekirdeklerini kullanarak optimizasyonlar yapıyor ancak bu kez performansı iyileştirme değil görüntüyü daha iyi hale getirme amaçlı. 

RTX 20xx ve RTX 30xx ekran kartları için geçerli olan DLAA teknolojisi bu hafta yayınlanan bir Nvidia sürücü güncellemesi ile dağıtıma başladı. Elder Scrolls Online ise teknolojiyi deneyimleyen ilk oyun oldu. Update 32 güncellemesi beta sürüme DLAA teknolojisini sunuyor. 

Geliştiricilere göre Nvidia DLAA teknolojisi oyunda oldukça başarılı sonuçlar veriyor ancak halen test aşamasında. Bu bakımdan gelecek dönemde daha da geliştirilmesi mümkün olacak. 

Kaynak:https://www.techradar.com/news/nvidia-dlaa-is-a-new-take-on-dlss-and-could-be-seriously-cool-for-rtx-gpus

• 1xxx serisine destek, tabiki yok. Lanet herifler...

Edit: Donanımsal destek olmadığını biliyorum. Ama bu yazılımsal olarak kısmi bir destek veremeyecekleri anlamına gelmiyor. G-sync için yok olmaz felan demişlerdi ama AMD bu konuda atak yapınca geri vites yapıp freesync monitörlere de destek vermeye başladı. Bence olay, yeni kart satmak için planlı eskitme yapmaları.
  • Nvidia DLAA teknolojisi tanıtıldı
  • Second sister kullanıcısına yanıt
    Ne bu?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ben ve 1050ti'ım şuan yaktık bi dal

• 1xxx serisine destek, tabiki yok. Lanet herifler...

Edit: Donanımsal destek olmadığını biliyorum. Ama bu yazılımsal olarak kısmi bir destek veremeyecekleri anlamına gelmiyor. G-sync için yok olmaz felan demişlerdi ama AMD bu konuda atak yapınca geri vites yapıp freesync monitörlere de destek vermeye başladı. Bence olay, yeni kart satmak için planlı eskitme yapmaları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 24 Eylül 2021; 14:28:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Morichannnn

Ne bu?

Sırası ile adamların geleceği :)

• homebird kullanıcısına yanıt
    donanımsal olarak desktek yok. sonsuza kadar aynı kartları satmazlar.

kardeşim ben Nvidia yı savunmuyorum.ama 1xxx serisinde hızlandırıcı tensor çekirdek olmadığı için adamların eli kolu bağlı yani!

• Second sister kullanıcısına yanıt
    ben Nvidia cıyım ama güzel çalışma :)

• quote:

Orijinalden alıntı: FerdosParadise

ben Nvidia cıyım ama güzel çalışma :)

Eyw :) baya güldüm akşam akşam.

• 1050 Ti mobilimle efkârlanıyoruz biz de. :) Sigara alışkanlığımız yok, olsa biz de yakardık. :)

• bu hafta çıkan sürücü dediği 471.96 mı?dünün haberiymiş bu arada.

Nvidia DLAA teknolojisi tanıtıldıpcmag
    Nvidia 'DLAA' Tech Can Boost Image Quality in Older Games
    https://www.pcmag.com/news/nvidia-dlaa-tech-can-boost-image-quality-in-older-games

Nvidia DLAA teknolojisi tanıtıldıtechnopat
    NVIDIA DLAA Kenar Yumuşatma Teknolojisi Duyuruldu
    https://www.technopat.net/2021/09/20/nvidia-dlaa-kenar-yumusatma-teknolojisi-duyuruldu/

• "Days Gone" oyununu amd rx 570 ekran kartıyla orta ayarlarda oynuyorum, makalede bahsedilen teknoloji olmasa da, orta ayarlar olmasına rağmen "köşe yumuşatma" konusunda son zamanda gördüğüm en iyi oyun.
    Bu oyundan mı, yoksa Amd den mi kaynaklanıyor bilmiyorum, büyük ihtimal oyun optimizasyonu çok iyi ve oyun görsellikte çok başarılı.

Ayrıca, oyunda zombi avlama ve motosiklet sürmek çok zevkli, saatlerce oyunun başındayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 22 Eylül 2021; 00:17:46 >
  • AMD mavi kan akıttığın yeter artık, birazda yeşil akıt!

• Yapay zekanın bu tarz gelişimler sağlaması harika. AMD bunun altında kalmayıp benzer teknoloji ile gelirse oyuncular için iyi olur. Konsollara da yarar sağlar bu tarz gelişimler.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Deep Learning Anti-Aliasing

• FerdosParadise kullanıcısına yanıt

Ray tracing, DLSS, DLAA sistemleri nasıl çalışır hiçbir bilgim yok ama geçmiş zamanda sadece yazılımla GSYNC özelliği yıllar boyu donanım üzerinden sunulup Nvidia' nın istediği akıl almaz lisanslama/donanım bedeli nedeniyle GSYNC özellikli bir monitör almak giriş-orta seviye bir kullanıcı için hayaldi. Hatırlayanlar vardır, AOC' nin aynı serinin kırmızı ve yeşil monitörleri vardı (kırmızı AMD Freesync, yeşil ise Nvidia GSYNC destekli) ve bu monitörler arasında %40' a yakın fiyat farkı vardı uzunca bir süre. Ne hikmetse AMD' nin Freesync' i çıkarmasının ardından hemen Adaptive Sync destekli çoğu monitöre Nvidia da yazılımsal GSYNC desteğini ekran kartlarına getirdi. Şu anki Ray Tracing, DLSS, DLAA muhabbetine çok benziyor bu bahsettiğim olay.

• kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Yorumunuzdan anladığım kadarı ile oyun yapan firma nın başarısı var bu konuda, nvdia nın dlss ve dlaa sı kandırmaca mı diye düşündüm!, oyunu hangi işlemci ile kaç fps alıyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bloody Roar

Yorumunuzdan anladığım kadarı ile oyun yapan firma nın başarısı var bu konuda, nvdia nın dlss ve dlaa sı kandırmaca mı diye düşündüm!, oyunu hangi işlemci ile kaç fps alıyorsunuz?

Merhaba,

Sistemimde ki bileşenlerin çoğunluğu orta derece;

şöyle:

anakart: msi z97 serisi, pci-e 3.0 platformu

işlemci: intel core i5 4460 3 ghz

ram: ddr3 16 gb, 1600 mhz

ekran kartı: msi rx 570 8gb

oyunun kurulduğu ssd: Kingston A2000 nvme ssd 1 TB

monitör: asus tuf gaming vg24vq-1080p 144 hz

"days gone" oyununu 1080p ve grafik: "orta" ayarlarda, 50-60 fps civarı oynuyorum, daha yüksek ayarlarda zombiler toplu saldırıya geçtiğinde fps atlaması ve kasma yapıyor, orta ayar iyi.

Gerçekten oyunu kenar yumuşatması çok iyi ve akıcı bir şekilde oynuyorum, bu akıcılıkta 144 hz monitöründe katkısı büyük.

Beni en çok etkileyen; orta ayarlara rağmen nesne kenarlarının pürüzsüz olması ve gerçek gibi grafiklerdi.

Bu oyunun optimizasyonu gerçekten çok iyi. Bir oyunu oynamak için mutlaka en pahalı ekran kartını satın almaya gerek olmadığını, programlamanın ne kadar önemli olduğunu ispatlar nitelikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 22 Eylül 2021; 22:12:55 >

Teorik olarak destek verilebilir tabi. GTX 1080 ile ray tracing açılmış şekilde çalıştırılan oyun denemeleri var. Aynı şekilde 1000 ve önceki serilerle deep learning çalışmaları da yapılıyordu. Ama arkadaşların dediği gibi, deep learning için özelleştirilmiş çekirdekler bu işi hızlandırdığından 1xxx serisine destek verilemiyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.