Şimdi Ara

Nvidia'dan karşı atak gecikmedi: GeForce GTX 580

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Halihazırdaki Fermi tabanlı GTX 400 neslinde yaşadığı 6 aylık gecikme ile ezeli rakibinin gerisine düşen Nvidia sanırız bu defa aynı hatayı tekrarlamayacak.

Şöyle ki, Nvidia kanadına yakın kaynaklardan gelen haberlere göre, firma yeni nesli olacak GTX 500 serisi üzerinde çalışmalara başlamış durumda. AMD'nin bu Kasım ayının sonlarında gelmesi beklenen Cayman GPU'lu üst segment HD 6900 serisinin karşısında konumlandırılacak olan modelde GF110 GPU'suna yer verecek olan Nvidia'nın kartı Aralık ayı gibi çıkartabileceğine dair bir duyum mevcut.

Teknik özellikleri hakkında henüz kesinleşen bir bilgi olmasa da, göze çarpan en kuvvetli ihtimal modelin:

* 512-bit bellek arayüzü
    * 128 adet doku ünitesi (yani GTX 480'in tam 2 katı)
    * 512 adet CUDA çekirdeği
    * 2GB'lık GDDR5 bellek
    * GTX 480 ile benzer TDP değeri
    * 6 ve 8 iğneli iki güç bağlantısı
    * 2 adet DVI ve 1 mini HDMI çıkışı

ile geleceğine dair.

Eğer GTX 580 yukarıdaki gibi bir konfigürasyona sahip olursa, GTX 480'den takriben %25 dolayında daha fazla bir başarım sergileyecektir ki, bu da kesinlikle mantık dahilinde bir üste koyma olarak değerlendirilebilir. Kaldı ki öncül test sonuçlarına göre, HD 6970 GTX 480'i %10-15 dolayında bir farkla geçmeyi başarıyor. Eğer GTX 580 bu özelliklere sahip olursa o da HD 6970'i yine aynı aralıkta bir farkla geçecektir ki, şimdiki nesildeki başarım tablosunun bir benzeri oluşacak anlamına gelir bu.

Hal böyleyken, en önemli noktalar da çıkış tarihi ve tabii ki fiyat etiketi olur GTX 5xx ailesinin. Kuvvetle muhtemel Nvidia, yeni Fermi'lerde şimdiki nesildeki gibi bir gecikme yaşamayacak. Hatta buna kesin bile diyebiliriz çünkü GTX 500 serisi yeni bir mimari olmayıp aynı AMD'nin yaptığı gibi aynı mimarinin geliştirilmiş ve optimize edilmiş bir üst basamağı. Ki zaten GF104 tabanlı gelen GTX 460 görece olgunlaşmış üretim sürecinden geçen Fermi mimarisinin başarısını açıkça ortaya koydu. Bu da GF110'un en az onun kadar parlak bir başarıma sahip olacağına işaret ediyor.

Velhasıl dediğimiz gibi, henüz kesin birşey söylemek için erken fakat gidişatta hareketle, GTX 5xx'lerin Aralık olmasa dahi en kötü ihtimalle önümüzdeki yılın başlarında hazır olacağını öne sürebiliriz.

Haber Pclabs'dan alınmıştır

Kaynak

• 40nm FANTAZİSİ
  • Te Allah'ım ne hale geldi piyasa. Nvidia'nın çıkmamış kartı Ati'nin çıkmamış kartını geçiyor filan.
  • Klasik NVidia oyunları . ATI'nin satışlarını baltalamak için söylentiler yayıyorlar donanım sitelerine
  • Nvidia daha GT 4XXX serisini tamamlayamadı, @ cestvrai dediği gibi satışları baltalamak, insanlara yapamayacağı ve boş umutlar dağatıyor.
  • şu TDP oranları ile bu kartları alanlar varmı acaba merak ediyorum...
  • 40nm üretim ile imkansız diyorum adamlar fermileri zor üretti bunlarımı üretecek
  • gtx 580 gibi ütopik bir kart bana 3dfx'in batmadan önce çıkartmaya çalıştığı seriyi hatırlattı...
  • amd 25 dğil 75 milyonda satsa nvidia batmaz fanlar
  • Amma açma ya kim nerden buldu çıkmamış kartıda test yapıp karşılaştırdı.Nvidia en iyi yaptığı işi devreye sokmuş.
  • daha gtx475 ve gtx485 çıkmadı
    nvidia bu sefer doğru söyle yoksa gtx680'de felan kimse beklemez çıkmasını
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURK SITH

gtx 580 gibi ütopik bir kart bana 3dfx'in batmadan önce çıkartmaya çalıştığı seriyi hatırlattı...

Nvidia ya olan nefretini anlıyorum ama bence vazgeç, nvidia asla batmaz. Olaki batarsa amd de bizi batırır buna emin ol.
  • böyle saçma bir haberde bile nvidia suçlanıyor ya helal size
  • quote:

Orijinalden alıntı: Celldweller

şu TDP oranları ile bu kartları alanlar varmı acaba merak ediyorum...

Var. Kendimden biliyorum.
  • Bu özelliklerde bir kartın TDP si nasıl olurda GTX480 ile benzer olur.
    GF100 ile yapmaya kalkarsa en az 500W TDP olur tahminimce.
    GF110 ile aradaki 200W fazlalığı nasıl düşürebilir acaba.
    AMD nin 6xxx lerinin çıkma arefesinde bu iddianın ortaya atılmasının amacı bence AMD yeni kartlarının satışlarını baltalamak...
    edit:düzenleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CueMaker -- 15 Ekim 2010; 23:05:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

böyle saçma bir haberde bile nvidia suçlanıyor ya helal size

sence neden? yalancı mum hikaye geçen sene bu zaman vs..
  • Fol yok yumurta yok neyin tartışması bu çıkınca görürüz herşeyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: stevan

Fol yok yumurta yok neyin tartışması bu çıkınca görürüz herşeyi

• quote:

Orijinalden alıntı: cestvrai

Klasik NVidia oyunları . ATI'nin satışlarını baltalamak için söylentiler yayıyorlar donanım sitelerine

burda oyun nerde peki

-512bit yapamazmı? gtx 285 512bit değilmiydi ve herzaman yüksek bit nvidia kullanmazmı? gtx 470 320bit gtx 480 384bit yani fazlaydı 512bit olması çok basit zaten nvidia düşük ram hızlaır kullanır ama bit değeri yüksektir

- 512 adet CUDA çekirdeği denmiş gf100 gtx 480de 1sm kümesi kapalı geldi bildiğin üzere 1sm kümesi=32cuda 480 +32 =512cuda cuda olarak zaten 512çıkcaktı çıkmadı 480şeklinde geldiler...

512 cuda gelmesi çok doğal ve olağandır bundada imkansız yada abes bişey yok normal yani...

128 adet doku ünitesi denmiş 2kat enaz yüzde10 /15 etki yapar zaten 6970in getirisini daha kimse bilmiyor onunla alakalı test sonucu ben göremedim sır gibi

• Evet bi de maketini çıkarın tam olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.