Şimdi Ara

Notebook Ubuntu 16.04 ü kaldırır mı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Windows 10 bıktırdı artık çok takılıyor donuyor disk kullanımı çok fazla. Sanal bellek falan herşeyi denedim yavaşladı bilgisayar. Antivirüsler zaten çok zorluyor sistemi. Neyse uzatmadan konuya gireyim.

Linux kullanmaya karar verdim. Daha önce Ubuntu kullanmıştım.

Sistem bu : Casper Nirvana Notebook

i3 işlemci 2300 Mhz 2.30 ghz x2

Ram 4gb

Ekran kartı 2gb

İntel HD Graphics 3000 + Nvidia GT 520m

Sizce Ubuntu 16.04 ü kaldırır mı ? Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler

• Sorman hata hiçbir sorun olmaz.
  • Hicbir sıkıntı olacagini dusunmuyorum hatta perfoans konusunda endise ediyor isen ayni ubuntu depolari ile farkli arayuz kullana bilirsin. İstersen normal ubuntunun ustune indirirsin veya Lubuntu, Xubuntu gibi dagitimlari kullanabilirsin. Xubuntu XFCE lubuntu ise LXDM kullanir. İnternetten inceleyebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ubuntuyu kurdum Cinnamon masaüstü ile kullanıyorum Cinnamon Unity den hızlı kullanımı rahat tek sorun 4 uygulama çift gözüküyor yani aynısından bir tane daha var olsun o kadarı sorun olmaz benim için.

Linux Mintte ekran sürücüsünü kurduktan sonra cinnamon çöküyordu sadece çöktü diyordu. Ama Ubuntu + Cinnamon güzel oldu. Umarım başka problem çıkmaz. İyi forumlar.
  • yanlız o donanimla windows kasıyorsa belkide hdd ni değiştirme zamanın gelmiş demektir.

linux distrolarının coğu az kaynak kullanır o yüzden bunda da daha düşük donanimda da sorun yaşamazsın.
  • Bumblebee kurmayı unutmayın,ısınma olmasın diye.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6258.0
  • Sırtandayken şınav çeker.

• Nuh nebiden kalma netbookta bile çalıştırıyorum ben sıkıntı olmaz.

Cihaz özellikleri ilk nesil atom işlemci

2gb ram

Ekran kartı dahili server olarak kullanıyorum cihazı gerçi çoğu zaman

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 32gb ssdye sahip lenovo 100s almıştım. Windows güncellemesinden sonra bana 600mb yer kalınca bugün ubuntu son sürümü kurdum. Şu anda da ubuntudan bu mesajı yazıyorum. Cihaz kendine geldi resmen. Açılış,kapanış hayli hızlı. Alışmak konusunda çok sorunum olmadı zira yılar önce pardus kullanmıştım deneme amaçlı. Sadece flash player ve microsoft fonts yüklemede ufak sorun yaşadım ama forumlarda detaylı bilgi olması hasebiyle yüklemeleri kolaylıkla aştım. Artık sorunsuzca video izleyebiliyorum.

Libre ofis kullanmadım ama zaten ihtiyacım olmayacak zira bu pcyi internette sörf için kullanıyordum,bundan sonrada öyle olacak.

web sitelerinde uyumsuzluk sezmedim. Flash playerda yükledkten sonra hata almadığım site de kalmadı. Virüs vs derdi olmadan gönlümce takılabileceğim artık. Alışveriş sitelerinde ödeme sırasında sorun yaşar mıyım,bilmiyorum. Ama sanmam.

Hafızası 2gb, hdd 32gb ve onboard ekran kartlı bir pc bu. Celeron işlemciye sahip bu bilgisayar bu işletim sistemini gayet rahat kaldırıyor.
  • Ödeme ekranlarında sorun yaşamazsınız hocam ben yıllardır tüm bankacılık,alışveriş vb işlemlerde linux kullanıyorum güvenli olduğu için

• teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    ben de iostan yaparım alışverişlerimi ve bankacılık işlemlerimi. ubuntuda ise dediğiniz gibi , Firefox desteklendiği sürece sorun olmayacaktır. Özellikle devlet sitelerinde(ösym) bazen sorun yaşanabiliyor. Geçen ösym üzerinden bir sınav için ödeme yapacak olduğumda, hata almıştım. Daha sonra edge tarayıcıdan ödemeyi sorunsuzca yapmıştım.

Ubuntu çok gelişmiş. Saatlerce bilgisayarım açık, sadece ubuntuyu kurarken pc dondu, ancak güç tuşu ile zorla kapatıp yeniden makineyi çalıştırdığımda sorunsuzca ubuntu masaüstü ekranı geldi. O zamandan beri( yaklaşık 6 saat kadar oldu) ne bir donma ne bir yavaşlama oldu. gayet stabil.
  • Firefox desteği linuxta kesilmez hocam mozilla grubu da açık kaynak yazılım geliştirmeyi destekleyen bir yapıya sahip

ÖSYM için bilemiyorum ancak e-devlet ödemelerinde sorun yaşamadım muhtemelen benzer altyapıları kullanıyorlardır devlet kurumu oldukları için

Ubuntudan daha güzel ve işlevsel dağıtımlar var.işin içine girince çok geniş bir dünya olduğunu görürsünüz.ubuntuyla aynı altyapıyı kullanan ve ubuntudan daha dolu (flash vb yazılımların dahil olduğu) linux mint var kullanabilirsiniz.daha sonra geliştirilmeye başlamasına rağmen boynuz kulağı geçti durumu oldu ikisi arasında.ikisinin de yazılım ve kullanıcı desteği,kolaylığı hemen hemen aynıdır aynı kaynağı kullandıkları için.linux sürümleri hakkında bilgi alabileceğiniz distrowatch sitesi var hocam oradan linux dağıtımları hakkında bilgi edinebilirsiniz.takildiginiz bir şey olursa da yazabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım uzun yıllardan beri hemen hemen denemediği linux dağıtımı kalmamış bir kullanıcı olarak

• teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    cevabınız ve yardımnız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz siteyi inceleyeceğim.
  • Rica ederim hocam kolay gelsin

• W7 kur sonra üzerine ubuntu/pardus/mint vb..

Ayrıca 120GB SSD ikinci el alırsan (Senin sistem zaten linux için fazla bile !) makine bakımlı ise ( exper/casper biraz kalitesiz oluyor) performans artışı çok yüksek olur.

İhtiyaca göre açılışta istediğin işletim sistemini seçersin , yabancılık /uyumsuzluk olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: teyzen nevfik

Firefox desteği linuxta kesilmez hocam mozilla grubu da açık kaynak yazılım geliştirmeyi destekleyen bir yapıya sahip

ÖSYM için bilemiyorum ancak e-devlet ödemelerinde sorun yaşamadım muhtemelen benzer altyapıları kullanıyorlardır devlet kurumu oldukları için

Ubuntudan daha güzel ve işlevsel dağıtımlar var.işin içine girince çok geniş bir dünya olduğunu görürsünüz.ubuntuyla aynı altyapıyı kullanan ve ubuntudan daha dolu (flash vb yazılımların dahil olduğu) linux mint var kullanabilirsiniz.daha sonra geliştirilmeye başlamasına rağmen boynuz kulağı geçti durumu oldu ikisi arasında.ikisinin de yazılım ve kullanıcı desteği,kolaylığı hemen hemen aynıdır aynı kaynağı kullandıkları için.linux sürümleri hakkında bilgi alabileceğiniz distrowatch sitesi var hocam oradan linux dağıtımları hakkında bilgi edinebilirsiniz.takildiginiz bir şey olursa da yazabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım uzun yıllardan beri hemen hemen denemediği linux dağıtımı kalmamış bir kullanıcı olarak

merhaba,

ekran kartı driverı için bir driver update yapıyor musunuz? ben linux minti yeni kurdum ama ekran çok net değil gibi, aşağıdaki adreste intel driver update tool var, ubuntu için indirdim ama çalışmadı bende. ekran kartım: Mobile Intel 965 express chipset family

https://01.org/linuxgraphics/downloads/intel-graphics-update-tool-linux-os-v2.0.2

siz linux un kurdugu standart driverlarla mı kullanıyorsunuz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • MrBrad kullanıcısına yanıt
    https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Bunu yapacaksınız,Ubuntu 16.04 ve 16.10 tabanını kullanan dağıtımlar için geçerli.
  • MrBrad kullanıcısına yanıt
    Oyun oynamadığım için standart drivlerlarla devam ediyorum hocam bende de gma950 serisi bir Intel ekran kartı var tümleşik standart multimedya ve web işlemleri için sıkıntısız kullanıyorum.gerci cihazın çözünürlüğü de felaket dolayısıyla en baba kartı da taksan bir şekilde,bir halt olmaz ondan 10inch ekran,1024e 600 mü 800mü neydi çözünürlük

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Bunu yapacaksınız,Ubuntu 16.04 ve 16.10 tabanını kullanan dağıtımlar için geçerli.

cevabınız için tesekkurler, guncelleme seviyesini 4 yapıp tum guncellemeleri yaptım, pek bir fark olmadı gibi, herhalde pek yapacak bir şey kalmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: teyzen nevfik

Oyun oynamadığım için standart drivlerlarla devam ediyorum hocam bende de gma950 serisi bir Intel ekran kartı var tümleşik standart multimedya ve web işlemleri için sıkıntısız kullanıyorum.gerci cihazın çözünürlüğü de felaket dolayısıyla en baba kartı da taksan bir şekilde,bir halt olmaz ondan 10inch ekran,1024e 600 mü 800mü neydi çözünürlük

Cevap için sağolun

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.