Şimdi Ara

Notebook Ubuntu 16.04 ü kaldırır mı ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: MrBrad

quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Bunu yapacaksınız,Ubuntu 16.04 ve 16.10 tabanını kullanan dağıtımlar için geçerli.

cevabınız için tesekkurler, guncelleme seviyesini 4 yapıp tum guncellemeleri yaptım, pek bir fark olmadı gibi, herhalde pek yapacak bir şey kalmadı

Çözünürlük vs sorunu mu var ve vga dönüştürücü vs ile mi kullanıyorsunuz bilgisayarı?

Buradaki çıktıları atın

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=2738.0

• MrBrad kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    Ubuntu makineye agir geldi. Firefoxda uzun sure bekletiyor, masaustunde takiliyordu. Hatta efektleri kapatmaya yarayan bir yazilim kurup tum efektleri de kapatmama ragemn makine halen webde yavasti. Chromium hizliydi ama onda da surekli sifre soruyordu.

Once linux minti denedim, yuklemeyi bile başaramadım. Alet server baglanti hatasi veriyordu. Ardindan gectim pc basina ve arastirdim. Karsima lubuntu cikti. Flash player icinde geliyor,javaya da destek veriyor ve tam tamina 890 mb lik bir isletim sistemi oldugunu gorunce usbye iso dosyasini windowsta yazdirip(rufus ile kurulum yaptigimda calismadi,baska bir program denedim,onda oldu) kurulumu yaptim.

Oldukca hafif bir isletim sistemi ve makine bayagi rahatladi. Pcmin sahip oldugu tum suruculeri otomatik olarak buldu ve yukledi. Web sitelerini sorunsuzca acti. Donanimhaberdeki videolar flash destekli. Onlari bile rahatlikla acti. 480pde bile kasa alet,su anda 720p de oldukca akici video oynayabiliyor. Ful hdde ise anlik takilmalar haricinde video izletebiliyor ama islemcinin ve ramin nefesi ful hdye yetmedigi icin 1080p, videolarda iyi bir deneyim sunamiyor.

Firefox,bunda daha stabil ve hizli calisiyor. Yer imlerim ve ayarlarim hemen geldi. Sifrelerimi de hatirladi. Ama yine de kosede dursun diye chromium u kurdum.

Bilgisayarin kapanis hizi beni mest etti. Sadece 3snde sistem kapaniyor. Acilisi ise ssdli bir Windows kadar bir sure aliyor. Yani maksimum 10 saniyede sistem tumuyle acilmis oluyor.

800mblik bir isletim sisteminin bugsiz ,stabil bir sekilde bu kadar hizli calismasi beni oldukca sasirtti. Bilgisayar saatlerce acik kaldi ve bunun buyuk kismini video izlemek ve sebde sorf yapma olusturdu. Ne bir hata aldim,ne de cokme yasadim. Zaten sistemi kurduktan sonra guncelleme var dedi ,tamama tikladim ve hepsini kendi kurdu.

Bunun disinda, Cogu kisi klavyede sorun yasamis ama ben hicbir sorun yasamadim. Arayuz windows 97yi andiriyor,kullanimi kolay. Ubuntudaki arama cubugu yok ama programlar derli toplu olarak baslat menusune konulmus. Bulmak kolay. İstediginiz her programi surukle birak yontemiyle masaustune atmaniz da iyi dusunulmus. Ubuntuda masaustune gidebilmek icin arac cubuguna bir kisayol eklemek zorunda kalmistim. Bunda ise durum degisik, calistiginiz web sayfalarini ve program sayfalarini, sadece simge durumuna kuculttugunuzde,masastune geliveriyorsunuz,tipki windowstaki gibi.

Cpu driveri yuklemede sorun yasadim ama ubuntu tabanli oldugundan, forumlardan destek alarak sorunu cozdum. Bu noktada iki sorunla karsilastim:

1) intel graphic update tool calismiyor. Yukarida bir arkadasta bahsetmis ama bende onboard ekran karti var. Yani celerin 3050nin icindeki entegre grafik karti. Ubuntuda calismisti,bunda sertifika hatasi veriyor. Pcnin performansi cok iyi ancak bu sorunu merak ediyorum,cozumu var mi?

2)libre office yukledim. Ancak arayuz ingilizce oldu. Bu dert degil zira İngilizce si gayet anlasilir. ,daha buyuk sorun, calismalarimi .doc seklinde kaydedememem. Obt formatinda kaydediyor. Gerci .doc kaydeden bazi kullanicilar veri kaybi yasamis ama microsoft ofis ile uyumlu olsun istiyorum. Bu sorunu nasil cozerim? Dili Türkçe yapabilirsem de iyi olur bu arada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Linux mint cinnamon ya da
    Lubuntu tavsiye ederim.
    Bilgisayarın rahat rahat linux türevlerini kaldırır
  • Valla ne yalan söyleyeyim Ubuntu, Linux Mint ve Fedora'da yaşadığım sorunları Arch tabanlnı Apricity Os'da yaşamadım.

Wi-Fi ve ses kartı gibi temel driverları tanıtana kadar canım çıktı, Apricity direk tanıdı. Birde şu dikkatimi çekti, Ubuntu tabanlı dağıtımlarda çok fazla çözüm var ama içlerinden bir tanesi doğru çözüm. Bilgi kirliliği çok.

Arch'ın sadece BBS'ye sahip olması çok büyük avantaj.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MrBrad

quote:

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7503.0

Bunu yapacaksınız,Ubuntu 16.04 ve 16.10 tabanını kullanan dağıtımlar için geçerli.

cevabınız için tesekkurler, guncelleme seviyesini 4 yapıp tum guncellemeleri yaptım, pek bir fark olmadı gibi, herhalde pek yapacak bir şey kalmadı

Çözünürlük vs sorunu mu var ve vga dönüştürücü vs ile mi kullanıyorsunuz bilgisayarı?

Buradaki çıktıları atın

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=2738.0

Yok çözünürlük değil, windows un yanına 2. işletim sistemi olarak kurdum, ekran windows daki gibi net göstermiyor, vga dönüştürücü kullanmıyorum, eski laptopa kurdum. Çıktılar:

---inxi -Sgx

System: Host: Linux Kernel: 4.8.0-45-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
    Desktop: 3.2.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.2)
    Distro: Linux Mint 18.1 Serena
    Graphics: Card: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary)
    bus-ID: 00:02.0
    Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
    Resolution: 1280x800@59.91hz
    GLX Renderer: Mesa DRI Intel 965GM
    GLX Version: 2.1 Mesa 17.0.2 - padoka PPA Direct Rendering: Yes

---glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
    OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 965GM
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

---lspci | egrep 'VGA|3D|Display'

direct rendering: Yes
    Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
    OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 965GM
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,
    bora@Linux ~ $ lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 03)
    00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (secondary) (rev 03)

---xrandr

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1280 x 800, maximum 32767 x 32767
    LVDS1 connected primary 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 261mm x 163mm
    1280x800 59.91*+
    1024x768 60.00
    800x600 60.32 56.25
    640x480 59.94
    640x400 60.00
    VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis

---cat /etc/X11/xorg.conf

cat: /etc/X11/xorg.conf: Böyle bir dosya ya da dizin yok

---dpkg -l | egrep 'nvidia|bumblebee|primus|prime|virtualgl|fglrx'

ii nvidia-prime-applet 1.0.6 all An applet for NVIDIA Prime

• Çok teşekkürler...

Windows 10 a dönmek zorunda kaldım. Linux un program kurması çok sorunlu en küçük birşey de hemen depolarda hata meydana geliyor uyumluluk sağlanamadı diyor. Sonra o depoları düzeltmek için kodlar girmek gerekiyor.

Bu hatalar ile uğraşacağıma Windows 10 daki sorunları çözmeye razıyım. Her program kurulumu depoda uyumluluk sorunları çıkıyor program kuramıyorum linuxta.

Ubuntu ve Linux Mint forumları çok kaprisli. Bizler gönüllüyüz sizlere yardım etmek zorunda değiliz diyorlar.

Ubuntu ve Linux Mint forumlarında kaç tane konu açtım 2 gün sonra ya cevap veriyorlar yada konu boş kalıyor cevap veren yok. Benim sorunum diğer konularda da yok.

Linux otomatik program kurmayı getirmeli bu şekilde ilerleyemez. Herşeyi geliştiriyorlar bir deb paketi harici program kuramıyoruz. Depoda yok yada bu sürümle uyumluluk sağlanamadı diyor.

Windows hantal ama istediğin programı dikkatli kurduğun sürece hemen kuruyorsun. Kolayca da kaldırabiliyorsun.

Linux'un Windows u asla geçeceğini düşünmüyorum. Windows 10 ile mutluyum bazı temizlik programları ile hallediyorum işimi.

Harddiski yenilersem daha da hızlanacağını düşünüyorum.

• Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Windows 10 Home kurdum.
  • 1) yaptığın adımları ve aldığın hata kodlarını özellikle google'da arayarak istediğin sonuca ulaşabilirsin.

2) Paket deposundan türkçe dilini indirmen gerekir bunu 'synaptic' uygulaması üzerinden yapmanı öneririm

3) Evet, ubuntu'nun masaüstü ortamı diğerlerine oranla çok daha ağır, bence lubuntu yerine linux mint'e dönmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.
  • Neyi kuramadiniz acaba , butun tezlerinizi yaptiginiz hatalari gostererek curutecegim de ondan soruyorum. Birsey bilmeden sisteme laf atmak en populer durum cunku , zaten bende sunu soyluyorum. Windows u bile zor kotek kullanan adam gelmesin , zira halk olarak arastirma yapmaya ve ogrenmeye vakit ayirmak zor geldigi icin bize alistigimiz sistem layik

Hangi dagitimi kullandiginizi belirtin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Mesela bir paket depoda yok o paketi deb olarak indiriyorum kurmak istediğimde ubuntunun o sürümü ile uyumluluk sağlanamadı diyor.
  • Her sürüm için farklı paket vardır.

https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

VirtulBox'tan örnek verelim.

Ubutu 14.04 sürümünü indirirseniz 16.04'te çalışmaz. Tam tersi durumda da aynısı geçerli.

Ayrıca 32 bit 64 bit ayrımına da dikkat etmelisiniz.

i386 32 bit , AMD64 ise 64 bit.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.