Şimdi Ara

None

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
28
Favori
4.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 42
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 9
  • Ortalama Mesaj Aralığı 18 gün 15 saat 37 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Favoriye Eklediklerim 28
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • CSharpLover (9 mesaj) vonderplanitz (7 mesaj) programmer_onur (3 mesaj) requizm (3 mesaj) hakhay (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (17 mesaj) Mobil (12 mesaj) Mini (4 mesaj)
  • @
9 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    342 Mesaj
    Aynen gelişmeler hakkında SS bekliyorum bende :)
    |
    |
  • Yüzbaşı
    673 Mesaj
    cvs derneği ile paylaşabilirsin kaan aslan belki beğenir reis.
    |
    |
  • Er
    6 Mesaj
    Hocam Tebrik ediyorum seni umarım başarırsın başarıların devam eder inşallah senin gibi kişilerin azınlığından dolayı yaptığın iş gerçekten takdir edilesi başarılar takipteyim.
    |
    |
  • Er
    2 Mesaj
    |
    |
  • Yüzbaşı
    634 Mesaj
    Hocam bu sistemi hangi ortamda yaziyorsunuz c++ bilmiyorum fakat c biliyorum bu sekilde bir sistem yazmak c ile de mumkun mudur ? C'de nesne olmadigi icin sorun yaratir mi yardimlarinizi bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Kolay gelsin

|
    |
  • Teğmen
    137 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Klakson Çalan Adam

Hocam bu sistemi hangi ortamda yaziyorsunuz c++ bilmiyorum fakat c biliyorum bu sekilde bir sistem yazmak c ile de mumkun mudur ? C'de nesne olmadigi icin sorun yaratir mi yardimlarinizi bekliyorum

Hocam baya geç bir cevap ama kullandığımız çoğu işletim sisteminin çekirdeği zaten C ile yazıldı. Yani kesinlikle mümkündür. Ayrıca C dilinde de nesne tabanlı programlama yapılıyor.
    |
    |
  • Binbaşı
    1270 Mesaj
    Son durum nedir
    |
    |
  • Yüzbaşı
    349 Mesaj
    TempleOS geldi aklıma konuyu okuyunca.

https://motherboard.vice.com/en_us/article/wnj43x/gods-lonely-programmer

|
    |
  • Teğmen
    103 Mesaj

Öncelikle Tebrik ederim dostum. Böyle isletim sistemi yaomaya calisan baska kisiler de varsi bazilari bir sorunda o ladar ugrasmasina arastirmasina ragmen bulamayinca cozumu yarida kaldı. Bazılari destek görmedi. Senin Projen İcin Bem sana destek olacağim discors kulubumuze gel dm den goruselim dostum. Her türlü yardımcı olacagim. Ve Sana bir ekip ayarlayacagim. Özel kanal açacagim detaylari discordan goruselim...

• Yüzbaşı
    615 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: 3TH3M

Öncelikle Tebrik ederim dostum. Böyle isletim sistemi yaomaya calisan baska kisiler de varsi bazilari bir sorunda o ladar ugrasmasina arastirmasina ragmen bulamayinca cozumu yarida kaldı. Bazılari destek görmedi. Senin Projen İcin Bem sana destek olacağim discors kulubumuze gel dm den goruselim dostum. Her türlü yardımcı olacagim. Ve Sana bir ekip ayarlayacagim. Özel kanal açacagim detaylari discordan goruselim...

hocam discord ile sponsorluk sözleşmen mi var içinde discord geçmeyen mesajın yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kara Börü -- 17 Aralık 2017; 17:45:27 >

• Teğmen
    103 Mesaj

Dostum Her discord yazisimda discord bana 1000$ veriyor yetmemis oaralari dolar basiyirlar su an :))

Saka bir yana tabi bole bisi yok. Ama Whatsapp ı bitirmek istiyorum. Saka gibi gelecek ama discordu da. Hepsini bitirecegim ama en buygunun önünü kesmem lazım. Sonra yerli yazilim gelistirme ekibi ile kendi Iletisim app ve aracini yapacagiz insAllah... :))

|
    |
    Viagara Şelalesi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2653 Mesaj
    Kolay gelsin, başarılar dilerim, görsel olarak bakınca her işletim sisteminden derleme yapılmış gibi birbirine benzemesin diye farklı bir şey çıkmış ortaya.. :)
    |
    |
  • Kurmay Yarbay
    17928 Mesaj
    Son durum nedir acaba?

|
    |
  • Binbaşı
    1806 Mesaj
    Konu neydi ki favlamışım çalışma sonlanmış?

|
    |
  • Yarbay
    6705 Mesaj
    İşletim sistemi geliştirme projesiydi konu.
  • Yarbay
    2249 Mesaj
    Bu konu neden editlendi ki?

• Yarbay
    6705 Mesaj

Editlenmeden önceki hali:
    quote:

Daha önce Linux alt forumuna bu konuyu açmıştım, fakat Linux alt forumuna değil programlama alt forumuna açmam daha doğruymuş.

C++ ve Assembly kullanarak Agola adında basit bir işletim sistemi geliştiriyorum. Agola, eski Türkçe'de yönetici, patron, merkezi gibi anlamlara geliyor.

Açık kaynak kodlu, 32 bit (64 biti bir türlü beceremedim, üzgünüm ) , VESA VBE grafik modları ile 32 bpp renk derinliği @ 640x480 pixel çözünürlüğe sahip bir işletim sistemi.

Linux çekirdeğinden parça kullanmadım, çekirdek GDT ve IDT kodları hariç bana ait. GDT ve IDT kodlarınıhttp://www.osdever.net/bkerndev/Docs/gdt.htm vehttp://www.osdever.net/bkerndev/Docs/idt.htm adreslerinden aldım, kısa kısa kodlar.

Şu an sahip olduğu özellikler:

Grafiksel arayüz (Şu anlık butonlar, pencereler, labeller, metin kutuları ve mesaj kutuları destekleniyor), Fare ve klavye, CPUID işlemci özelliklerini okuma, SIMD işlemleri, Ses ve PIT sürücüleri, RTC ve saat, VESA VBE sürücüsü, Arkaplan, Fare imleci ve hala geliştirilmekte olan dosya sistemi (Gerçekten sinir etti beni, 2 aydır uğraşıp dosya sistemini bir türlü beceremedim)

Birkaç resim:

Bu resimde dümdüz masaüstü ve örnek bir pencerenin resmini çektim.

Bu resimde ise imleci pencerenin kapatma tuşuna götürdüm.

Ve bu son resimde ise kapatma tuşuna tıkladım, ve görüldüğü üzere kapandı, bitmap çizici ile çizilmiş arkaplan göründü
    ------- NOT: --------

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var. ışletim sistemimin fotoğrafını almak için kamerayla çekmek zor olacağından sanal makine içinde çalıştırdım. Sanal makineler işletim sistemi içinde sanal bir bilgisayar oluşturur, yani işletim sistemi içinde işletim sistemi çalıştırabilirsiniz. ışletim sistemimi Ubuntu ile kodluyorum, arkada Ubuntu var. QEMU penceresi ise sanal makine, pencerenin içindeki işletim sistemi de benim işletim sistemim, Agola.

ışletim sisteminde başka bir çekirdek kullanmadım, çekirdek bana ait yani. Linux dağıtımıyla alakası yok.

ıyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSharpLover -- 10 Temmuz 2016; 20:38:56 >
    |
    |
    Requizm kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
    17928 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: vonderplanitz

İşletim sistemi geliştirme projesiydi konu.
    İyi de niye uçurulmuş?

Hem konu uçmuş hem konu sahibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 10 Haziran 2019; 19:42:8 >
  • Yarbay
    2249 Mesaj

Teşekkürler, ancak ben erişemediğim için söylememiştim o cümleyi. Bu konudan(işletim sistemleri) bilgi sahibi olmak isteyen biri varsa, güzel olurdu. Forumda yazılım ile alakalı böyle şeyler görmeye muhtacız.
    |
    |
    vonderplanitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Ko Cuce
anzer balı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.