Şimdi Ara

Nokian Weatherproof Lastik Genel Başlık (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
385
Cevap
27
Favori
61.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lordford50

büyük ihtimal telleri kırılmıştır, kullanılamaz.

ama lastikciye gösterin, bir ihtimal, sağlamsa kullanılabilir.
    tel kırdıysa şişirince balon yapar zaten.

Lastik gitmiş hocam. Jant da eğilmiş. 195/50/15 sipariş ettik. Jant düzeltme+ tek lastik 320 TL ödeyeceğim.
  • YazıYorum kullanıcısına yanıt
    GEÇMİŞ OLSUN.
    böyle durumlarda hemen dörtlüleri yakıp, sağa çekmek lazım.
    lastiği kendiniz değiştirme imkanı yoksa da YOL yardımı çağrılabilirdi.
    bu gibi günlerde yol yardımı çağırılmayacakta ne zaman çağrılacak.
    .
    aracınız i10 felan mı? motor nedir?
    576 mm çapında 195/50R15 çok küçük,
    50 yanak TR yolları için çok dar.
    bir sonraki lastik değişiminde başka alternatiflere yönelin derim.
    596 mm çapındaki 195/55R15 veya
    585 mm çapındaki 185/55R15 gibi,
    tabi aracınıza uygun olarak.
    .
    clio: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    panda: 585 mm çapında 185/55R15 kullanıyor.
    punto: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    corsa: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    İ20: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    Eski kasa İ20: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.
    207-208: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    206: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.
    polo-ibiza: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 9 Ağustos 2017; 10:16:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

GEÇMİŞ OLSUN.
    böyle durumlarda hemen dörtlüleri yakıp, sağa çekmek lazım.
    lastiği kendiniz değiştirme imkanı yoksa da YOL yardımı çağrılabilirdi.
    bu gibi günlerde yol yardımı çağırılmayacakta ne zaman çağrılacak.
    .
    aracınız i10 felan mı? motor nedir?
    576 mm çapında 195/50R15 çok küçük,
    50 yanak TR yolları için çok dar.
    bir sonraki lastik değişiminde başka alternatiflere yönelin derim.
    596 mm çapındaki 195/55R15 veya
    585 mm çapındaki 185/55R15 gibi,
    tabi aracınıza uygun olarak.
    .
    clio: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    panda: 585 mm çapında 185/55R15 kullanıyor.
    punto: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    corsa: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    İ20: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    Eski kasa İ20: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.
    207-208: 621 mm çapında 185/65R15 kullanıyor.
    206: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.
    polo-ibiza: 603 mm çapında 185/60R15 kullanıyor.

Son kasa fiesta titanium. Fabrika çıkış ebatları bu şekilde. Motor 1.4 benzin, 96 bg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YazıYorum -- 9 Ağustos 2017; 13:32:17 >

• YazıYorum kullanıcısına yanıt
    bir sonraki lastik ihtiyacınız olduğunda bir ebat büyük lastik alın derim.
    ben 100 gb Fusion ile 615 mm çapında 195/60R15 lastik kullanmıştım.
    96 bg Fiesta da 596 mm çapında 195/55R15 RAHATLIKLA KULLANABİLİR.
    veya 603 mm çapında 185/60R15 da kullanılabilir.
    ford yanlış yapmış demiyorum, TR yolları için uygun değil.
    yukarı da emsal araçlarda kullanılan lastikleri yazmıştım.

(sizdeki lastik 1.25 fiesta da kullanılabilir)
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam.
  • Ben de Dacia Duster aracıma 215/65/16 weatherproof aldım onca olumlu yoruma güvenerek.

Fakat yaz performansından hiç memnun değilim.

1) Kuru zeminde bir çok yerde sanki sudan geçiyormuşsun gibi bir ses geliyor. Bu nedir, neden kaynaklanıyor? Hani sessiz bir etiket değeri vardı lastiğin?

2) Arabanın yol tutuşu çok düştü. Virajlarda gerilmeye başladım. Hiç güven vermiyor. Kıçı başı oynuyor gibi bir his var. Üzerindeki continentaller ile hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Sorun lastikte mi balansı mı beceremediler kafam karışık çok.

Bu sorunları yaşayan var mı? İlk defa yaptığım bir işten bu kadar pişman oldum.
  • Gordon Milne kullanıcısına yanıt
    İlk yazdığınız sorun bende hiç olmadı. Lastikler ilk taktığım andan itibaren gayet sessiz. Ayrıca çok konforlu.(bozuk satıhlarda ve kasislerde vs)

Fakat ikinci yazdığınızı bende yaşadım. Şu bir gerçek ki Weatherproof kış lastiği baz alınarak 4 mevsime evriltilmiş bir seri. Öyle virajdan savrulacak kadar falan bir tehlike arz etmiyor ama gerçek bir yaz lastiği gibi olmadığı da kesin. Performanslı kullanmaya açıkçası ben de çekiniyorum keskin ve süratli virajların olduğu yollarda yazın. Ama normal kullanımda 2 yazdır bir sorun yok. Ayrıca ben geçen sene mart ortasında kullanmaya başlamıştım. İlk zamanlar kuru zemin frenleme dozajlaması da istediğim gibi değildi. Fakat bu bir iki ay içinde geçti. Ya lastiğin üzerindeki ilk katmanın aşınması ile geçti bu durum ya da ben lastiğin tepkilerine adapte oldum bu sürede. Bir de yaklaşık 1 lt civarında ortalama tüketim artışım var Weatherproof'larla.

Ankara'da yaşamasam ve senelik 10 bin km civarında yapmasam mutlaka yazlık-kışlık çift set kullanırım. Ama benim koşullarımda aldığım kışlık lastikler henüz 10-15 bin km doldurmadan 6-7 yıllık oluyor ve ziyan oluyorlar. Saklaması-değiştirmesi de cabası. Kışlık almasam Ankara'nın eksi derecelerinde karda buzda olmuyor. Mecburen benim durumumda birisi için en mantıklısı Weatherproof(belki başka markaların 4 mevsimleri daha optimize olabilir değişik iklimlere. Crossclimate vs gibi)

Size önerim, bir müddet sonra lastiğin performansı-sınırları ve sunduklarına insan otomatik olarak adapte oluyor. Bu gerçekleştiğinde daha az sıkıntı yaşayacaksınız. Fakat Ankara gibi 4 mevsimi de tam hakkıyla yaşamayan bölgelerdeki(kıyı şehirleri, ılıman bölgeler) asla tavsiye etmiyorum. Zaten Nokian'ın sitesinde de lastiğin Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Polonya, Avusturya, İsviçre vs gibi orta ve doğu Avrupa ülkeleri ve benzer iklimlerde yaşayan kullanıcılar için üretildiği yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galathian -- 13 Ağustos 2017; 23:44:32 >

• Galathian G kullanıcısına yanıt
    vallahi bu sorunlardan ötürü şehirdeki en iyi rot balansçıya da gittim. hiçbir şey çıkmadı ayarlarda, aksamlarda.

dediğim gibi tamamen lastiklerden. rot-balansçı da kış lastiği bu, o yüzden oluyor diyor. Tamamen dediğiniz gibi kış lastiğinden evrilme bir lastik. özellikle yazın sıcak yerlerde yaşayanlar kesinlikle taktırmasınlar. antalya-konya yolunda araba saçmaladı resmen. hamur yumuşak, yol tutuş düşüyor, araba dalgalanıyor, zıplatıyor.

bundan sonra 4 mevsim almam, kimseye de aldırmam.
  • Gordon Milne kullanıcısına yanıt
    kışlıktan türetme lastikler yazın performansı zayıftır.
    yazlıktan türetme lastikler de kışlık performansı zayıftır.
    .
    aracınızı 3-4 yıl daha kullanacaksanız 4 tane yazlık set alabilirsiniz.
    hatta 17 jant temin edebilseniz, 215/60r17 lastiklerle yol tutuşu da çok harika olur.
    .
    4 mevsimlik nokianları da kışın kullanırsınız.
    +8 derecenin altındaki soğuklarda yazlık lastikleriniz de çatlamamış olur.
    .
  • Ben 8 aylık nokian'ları, yeni aldığım sıfır yazlık michelin'lerle değiştirdim. Balon yapan nokian'ı garanti kapsamında ne yapabilirim diye hepsiburada ya yazdım. Garanti Belgesindeki yerle iletişime geçin dediler. Telefonla Kormetal'ı aradım. Balon yapan lastiği görmeden telefonda kullanıcı kusurudur, yardımcı olamayız dediler. Lastiği görmeden telefonda kullanıcı kusuru sonucuna varmaları 6.his mühendislik oluyor heralde. Garanti süreci olarak lastikleri öninceleme için beni bir yetkili bayiye yönlendirmesi gerekirdi. İthalatçı firma ilgisiz.

Satış sonrası destek rezalet. Lastikler zaten yazın rezalet. Kışın iyi. Bu lastiği 4 mevsim diye almayın arkadaşlar. Kış lastiği diye alın. Yada daha uygun fiyata kış lastiği alın. Yazın güven vermiyor, yazlık michelin'leri takınca insan frene basınca hemen anlıyor.

İyi diyenler neye göre yaz performansı iyi diyorlar anlamıyorum.

Takım tutar gibi lastik tutulmaz :)

haklısınız, çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.
  • HavucKral H kullanıcısına yanıt
    Faturanın fotokopisi ile Tüketici hakem heyetine başvurun,
    "
    Müşteri temsilcisinin telefondaki söylediklerine istinaden hakkınızı arayın.

.
    Abimin aracında geçmiş zaman tam hatırlayamıyorum, ya michelin veya goodyear vardı, sorunluydu. Servise gönderdik. Incelendi.
    Diyelim lastik 100 liraysa, 15 lira felan vermişlerdi. Gerisini kullandığına say dediler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam Yazlıktan türetme 4 mevsim için ne önerirsiniz?
    Şimdi ben de Ankara'da oturuyor, senede 15.000-20.000 km yapıyorum ama şunu düşündüm, 4 mevsim lastik bence yazın daha önemli çünkü yazın uzun yola tatile gidiyoruz. Yüksek hızda kullanıyoruz. Kışın yerde kar varsa zaten arabayı çıkarmıyorum, belediye 1 günde oturduğum yerde yolları açıyor ve buzlanma tehlikesi yaşamıyorum. Sıkıntılı bir yol durumu varsa da arabayı yavaş kullanıyorum. Bu sebeple bana 4 mevsim bir lastiğin daha çok yazın iyi performans sergilemesi gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gordon Milne

Ben de Dacia Duster aracıma 215/65/16 weatherproof aldım onca olumlu yoruma güvenerek.

Fakat yaz performansından hiç memnun değilim.

1) Kuru zeminde bir çok yerde sanki sudan geçiyormuşsun gibi bir ses geliyor. Bu nedir, neden kaynaklanıyor? Hani sessiz bir etiket değeri vardı lastiğin?

2) Arabanın yol tutuşu çok düştü. Virajlarda gerilmeye başladım. Hiç güven vermiyor. Kıçı başı oynuyor gibi bir his var. Üzerindeki continentaller ile hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Sorun lastikte mi balansı mı beceremediler kafam karışık çok.

Bu sorunları yaşayan var mı? İlk defa yaptığım bir işten bu kadar pişman oldum.

yazın yazlık kışın kışlık kullanmak en güzeli. hiç olmadı mevsimlikleri kışlık olarak kullanmak. her üründe böyledir. hibrit olan ürünler tam performansı vermez.biraz ondan biraz bundan. bir ara hem ddr3 hem ddr2 kullanan ana kartlar vardı. kısa zamanda sorun çıkarıyorlardı. her üründe bu böyle yani.

yazın illa performans kaybı yaşarsınız.1 metre bile bence frende önemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: .B.

Hocam Yazlıktan türetme 4 mevsim için ne önerirsiniz?
    Şimdi ben de Ankara'da oturuyor, senede 15.000-20.000 km yapıyorum ama şunu düşündüm, 4 mevsim lastik bence yazın daha önemli çünkü yazın uzun yola tatile gidiyoruz. Yüksek hızda kullanıyoruz. Kışın yerde kar varsa zaten arabayı çıkarmıyorum, belediye 1 günde oturduğum yerde yolları açıyor ve buzlanma tehlikesi yaşamıyorum. Sıkıntılı bir yol durumu varsa da arabayı yavaş kullanıyorum. Bu sebeple bana 4 mevsim bir lastiğin daha çok yazın iyi performans sergilemesi gerekiyor.

yazlıktan türetme 4 mevsimlik sadece michelin grubunda var.
    http://kolayoto.com/michelin-crossclimate-plus-205-55r16-91h.html
    http://kolayoto.com/michelin-crossclimate-plus-225-45r17-94w-xl.html

ama
    yılda 15-20 bin km kullanılıyorsa, Ankara için yazlık ve kışlık ayrı takımlar kullanmanızı öneririm.
    kışlık takımınız; petlas gibi uygun fiyatlı olabilir.
    aracınızın yaz lastiği 17-18 inç ise, kışlık için 4 tane 16 jant temin edip, 16 ebat lastik takımı kullanabilirsiniz.

kaliteli yazlık:http://kolayoto.com/goodyear-eagle-f1-asymmetric-3-225-45r17-94y-xl.html
    http://kolayoto.com/michelin-primacy-3-grnx-225-45r17-94w-xl.html
    http://kolayoto.com/michelin-pilot-sport-4-225-45r17-94y-xl.html

uygun kışlık:http://kolayoto.com/sava-eskimo-hp-2-225-45r17-94v-xl.html
    http://kolayoto.com/debica-frigo-hp-2-225-45r17-91h.html
    http://kolayoto.com/lassa-snoways-3-225-45r17-91h.html
    http://kolayoto.com/laufenn-i-fit-lw31-225-45r17-91h-4pr.html
    http://kolayoto.com/petlas-snowmaster-w651-205-55-r16-91h.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 13 Eylül 2017; 14:40:3 >

• Bende önceki aracımda nokian wrd3'ün kış performansına bayılmış biri olarak, 4 mevsim kriterinde yine nokian üretimi olan weatherproof'a yöneldim. Kış performansı zaten birçok deneyim ile gösterilmiş bildiğin kış lastiği gibi, fakat yaz performansı bazı açılardan vasat..
    Finlandiya ar-ge'li ve rus üretimi olunca zaten biliyorsunuz ki bu adamlar 23 derece sıcaklığa yaz diyor. bizdeki gibi 35-40 derece olunca hava durumu lastik sakız gibi yumuşuyor.
    Bi kere gürültü ve sarsıntı bu yüzden çok fazla. Yoldaki en ufak çakıl taşını hissediyorum desem abartmış olmam sanıyorum.. düz betonda gıcır gıcır ses geliyor kauçuktan aşırı ısınıp yumuşamasından dolayı.
    Benim önerim daha geç ısınmasını sağladığı için -en azından çok sıcak günlerde kullanmak için-
    lastiği nitrojen ile şişirtmeyi tercih edin ve park ettiğinizde gölgede bırakın.
  • Ankara'dayım, arabayı sadece haftasonları kullanıyorum. Senede 5 bin kilometre yapıyorum.

4 Mevsim
    Nokian Weatherproof: 1200 TL, 3 sene kullansam, senede 400 TL

Yazlık + Kışlık
    Michelin Primacy: 1240 TL, 5 sene
    Lassa Snoways: 830 TL, 5 sene

4 mevsimin çabuk yıprandığını düşünürsek fiyat olarak iki seçenek de neredeyse aynı hesaba geliyor, tek fark lastik değiştirme (veya ekstra jant) maliyetleri. Ne tavsiye edersiniz?
  • davshan D kullanıcısına yanıt
    5 senede 10 kez sökme takma yaptıracaksın. rotbalansla beraber 80 tl x 10= 800 tl
    Çıkan seti saklamak için para isteyecekler. 20 tl x 10 = 200 tl
    Sökme takmalar sırasında kanırta kanırta jantların içine edecekler, daha sonra jant düzeltme masrafları.. vs vs..
    Bunları mutlaka göz önüne al..

sözün özü 4 mevsim iyidir..
  • Sene de 5.000-10.000 km yapıyorsanız bence WP her koşulda yetmesi gerekir. Bende Ankara'dayım 2 Senede 50.000 km yaptım, WP ile tekrar kışa girdik ve ben bu kışı son kez geçireceğimi düşünüyorum.Yani bence bu lastik sene de 25.000 km yapan için en fazla 3 kış 4 yaz görüyor.Hesabınızı buna göre yaparsanız daha gerçekçi sonuçlar alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ffatihh23 -- 2 Ekim 2017; 8:47:59 >
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.