Şimdi Ara

Nokia Symbian Anna işletim sistemli N8, E7, C7 ve C6-01 için reklamlar yayınlıyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
21.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia güzel yer tutuyor aslında. Buradaki eleştiriler tabii çok yüzeysel.

Nokia n8 ile hali hazırda hala en iyi foto çeken - çok iyi bir multimedia telefon. Altyazı ile xvid divx film izlenebiliyor, tv'ye hdmi ile bağlanarak izlenebiliyor, mouse takıp uzaktan film kontrol edilebiliyor, ek bir programa gereksinim olmadan çekilen videolar editlenebiliyor falan filan.... Fiyatı da üst seviye rakiplere göre daha uygun tabii.

android de hdmi destekli cihazlar n8^den, e7'den oldukca pahalıya satılıyor. E7'de deneyim edilebilecek en iyi klavyelerden birine sahip hem büyük ekran (blackberry'de arayıp bulamadığınız) hem de iyi bir klavye derseniz e7 iyi bir alternatif. Bunun yanında blackberry^den daha fazla ve daha iyi oyun desteği mevcut...

Nokia mühendislik olarak da çok başarılı yaptığı cihazlarda. n8, e7, c7 gibi yeni nesil cihazları son derece sağlam ve hoş gözüküyor. En azından köşeleri yuvarlatılmış dörtgen modundan kurtulabiliyorsunuz nokia cihazları ile...

Özetle: uygun fiyat, uygun cihaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: homeedition88

Nokia güzel yer tutuyor aslında. Buradaki eleştiriler tabii çok yüzeysel.

Nokia n8 ile hali hazırda hala en iyi foto çeken - çok iyi bir multimedia telefon. Altyazı ile xvid divx film izlenebiliyor, tv'ye hdmi ile bağlanarak izlenebiliyor, mouse takıp uzaktan film kontrol edilebiliyor, ek bir programa gereksinim olmadan çekilen videolar editlenebiliyor falan filan.... Fiyatı da üst seviye rakiplere göre daha uygun tabii.

android de hdmi destekli cihazlar n8^den, e7'den oldukca pahalıya satılıyor. E7'de deneyim edilebilecek en iyi klavyelerden birine sahip hem büyük ekran (blackberry'de arayıp bulamadığınız) hem de iyi bir klavye derseniz e7 iyi bir alternatif. Bunun yanında blackberry^den daha fazla ve daha iyi oyun desteği mevcut...

Nokia mühendislik olarak da çok başarılı yaptığı cihazlarda. n8, e7, c7 gibi yeni nesil cihazları son derece sağlam ve hoş gözüküyor. En azından köşeleri yuvarlatılmış dörtgen modundan kurtulabiliyorsunuz nokia cihazları ile...

Özetle: uygun fiyat, uygun cihaz.

n8in kendine has cok guzel ozellikleri var. bu yonlerinin hitap ettigi arkadaslara sozum yok. ama benim kullanim seklime 500tl lik andorid telefon bile daha cok hizmet ediyor. hemde her yonuyle. kaldiki n8 fiyatina satilan her yonuyle cok kaliteli telefonlar mevcut. cogunlukda benle ayni fikirde olmaliki satis rakamlari ortada.

• yahu anlamadım ben bu nokia karsıtlarını.
    nokia neden düsüste? herifler fiyatları indirdi diyemi? iphone 2000 tl galay sII 1700 tl htc'ler 1500-1300 arasında
    nokia n8i c7'yi 1500 tl olarak satsaydı herkez ballandırırdı, heleki basit andorid kullancılarını anlamıyorum güncelleme üstüne güncelleme adam akıllı bir sürüm cıkartamadılar sarj konusuna engel olamıyorlar ama yok nokia bikere fiyatları cekti ya bizim milletimizin kaliteli anlayışı nedir? pahalı olan güzeldir yaa bi gidin arkadaşlar 6600ı 1000 tl ye satarken n95i 1500 tl ye satarken forumda nokiadan baska sayfamı vardı? tv lerde görüyosunuz yabancı forumlarda görüyosunuz sonra yok ios yok android yok bada symbian bu işin efsanesi ve kralıdır emin olun o dandirik sarjı 1 gün giden cihazların fiyatına endeksli fiyatını hak eden bir cihaz yapsın nokia hepsini alt eder.ç özenti olmayın bişeyi kötülerkende fiyatına ve kullanım alanına dikkat edin. tel kapalıyken alarmı calısmaz tam ihtiyacın oldugunda pil bosalmıstır bi arıza cıkar bekle babam bekle yurtdısından parca gelecek yazılım güncellemesiyle düzelecek
    ancak paranızla rezil olup ve o rezilliğinizle nokiayı kötülersiniz.

• ben bu işletim sistemlerinden fazla anlamıyorum. Burdaki yazılanları okuyunca nokianında benden pek farkı olmadığını düşünüyorum.. Koskoca şirkette bu işlerden anlayan adamlar yokmu? Eğer öyleyse batsın bu şirket, telefon çıkarmasın. Bizleride yanıltmasın.
    Gerçekten öylemi? Yada burdaki yorumlar tamamen yüzeyselmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat2O98

reklama bile tahammül edemiyorlar nedir bu alıp veremedikleri nokia ile
    ille android çıkar diye ısrar
    1ghz li saniyede 30 kare hd vido çeken androidli 8 mp otofokus kameralı bir cihaz yapsa nokia kesin bir şey bulurlar gene olmamış derler o zamandan millet 1.2 ghz işlemci kullanıyor derler
    toplasan 20 kişilik bir grup var elindeki android yada ios cihaz 1 ghz olsun gerisini boşver düşüncesinde bilmiyorlar ki bundan 7-8 yıl önceki symbian çok daha az donanımla şu an ki güncel işletim sistemlerinin hala yapamadıklarını yapıyordu ve hala yapıyor
    1600 tl lik samsung s 2 2500 tl lik iphone kullanıyorlar 1000 tl lik n8 i pahalı donanımını az işletim sistemini kötü buluyorlar bluetoothla dosya göndermek için garantisinden feda edip crack yapmak zorunda kalıyorlar
    cihaz ı sadece oyun oynamak ve internet e girmek için kullanıyor çünkü telefonla sadece bunları yapabiliyorlar bu yüzdende işletim sistemlerinin basitliğinde kolaylığından bahsediyorlar gerçektende basit aynı anda sadece tek program çalıştırmak ne kadar zor ki general mobile ve trident bile yapıyor
    ne zaman nokia symbian ve meego haberi çıksa beğenmedim yada olmamış demek için hazırda bekliyor
    symbian çıkacak olan güncellemeleriyle eski günlerine dönecek
    en azından symbianı eskiden beri kullananları tatmin edecek seviyeye gelecektir

+1905

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Orijinalden alıntı: eP_362

quote:

Hâlâ mı Symbian Nokia yaa. Taktın haa.

Telefonlar çıkalı 1 seneyi geçiyor. Neye göre bu yorumu yaptınız?

Doğrudur bu telefonlar çıkalı baya oldu. Fakat konu başlığı "Nokia Symbian Anna işletim sistemli xx telefonlar için reklam yayınlıyor."
    Yani Nokia bu telefonları çıkartalı baya oldu. Fakat Symbian Anna için şimdi reklamını tekrar yapıyor.
    Kısacası Symbian için hep bir çaba sarfediyor. Artık kafasını çalıştırsın da şu Meego muydu neydi ona ağırlık versin. Ben Android olsun demiyorum.
    Ama Symbian artık bana çok itici geliyor. Nokia'nın batmasını falan da istemiyorum. Aklını başına toplasın yeter. Çok kararsız. Ne yapacağını, hangisine gideceğini bilemiyor.
    Nokia'yı seviyorum. Bugüne kadar hep Nokia kullandım. Şimdi Samsung telefon kullanıyorum çift hatlı ama yine de şu çift hatlı ve çok ses çıkartan ve pili çok uzun giden X1-01 den istiyorum. Ama onda da kamera yok ve bunun kamerasını arada da olsa kullandığım için biraz para biriktirip bunu satmadan ek olarak almak istiyorum.

Yine de Nokia'ya kızıyorum. 1.2Ghz çift çekirdekli 1Gb Ramli cihazların cirit attığı devirde 600Mhz tek çekirdekli ve 256Mb Ramli cihazlar yapıyor hâlen.
    Haksız mıyım?

Son paragrafınıza ithafen bir soru sorucam. Kamyon ile arabaya aynı motor mu konuluyor?

• Sorduğunuz soru yanlış.

Eğer Nokia'nın kalınlığı Samsung Galaxy S2 den çok daha ince olsaydı ve 680 Mhz işlemci ve 256Mb Ram koyduk çünkü bizim cihazımız daha ince ve sığmıyor, yer problemi var, bu yüzden deselerdi tamamdı.

Ama Samsung Galaxy S2 8.5mm ve 1.2Ghz işlemcisi ve 1Gb Ram'i var. Sorduğunuz soru o kadar, o kadaar alâkasız ki bu verdiğim cevapla alâkasızlığı ortaya çıkıyor.

Nokia'nın kalınlığına veya büyüklüğüne bir şey dedim mi. Daha kalın yapsın. 11mm yerine 13mm yapsın ama daha hızlı ve yüksek özellikli cihazlar üretsin.

Tabi siz şimdi haklı olarak "O kadar yüksek işlemci gücüne ve Ram'e ihtiyaç duyulsaydı üretirlerdi, gerek olmadığı için 1Gb Ram koymamışlardır, zaten N8 256 Ramle de gayet hızlı" falan diyeceksinizdir ve haklısınız amaaaa:

Bakın HTC Desire'a. Geçenlerde DonanımHaberde haberi çıkmıştı. Desire kullanıcılarını üzecek haber diye. HTC, Desire modeline Android 2.3 gelemeyeceğini ve cihazın Ram'inin az oluşundan dolayı böyle bir şey olmak zorunda olduğunu söylediler. Sonra onbinlerce kullanıcıdan gelen büyük tepki üzerine Desire modeline 2.3 yüklemesinin yakın zamanda gelecek olduğunu ama Sense arabiriminin olmayacağını onu kapatmak zorunda olduklarını söylediler. Yani her zaman yüksek konfigürasyon ve yüksek ram iyidir. Eğer Desire modelinde de şu an Nokia'nın düşündüğü gibi düşünüp Amaaan ne gerek var o kadar Ram'e. Sonuçta bu telefon" deyip az Ram koymasalardı ve yüksek tutsalardı bugün Desire'da Android 2.3 işletim sistemi Sense arabirimi ile birlikte mutlu mesut sorunsuz çalışıyor olurdu...

N8 Nokia'nın Amiral Gemisi değil miydi. Telefonun fiyatına diyecek hiçbir şeyim yok. Ama Amiral Gemisi yapıyorsun madem koy Samsung gibi 1.2Ghz Dual Core işlemci, Koy 1Gb veya daha fazla RAM, Mono hoparlör yerine de Stereo hoparlör koy, ekranını da daha büyük yap, eeee bunlar olduğuna göre de fiyatını da 1600 lira yap bak nasıl satılıyor. Tüm sitelerde Galaxy S2 nin cayır cayır satıldığı, bilmemkaç milyon tane sattığı yazılıyor. Neden ? İnsanlar iyi olan şeye hakkını veriyorlar.

Amiral Gemisi ama Hepsiburada'ya bakıyorum 950 lira. Akakçe ye bakıyorum 900 liraya bile var. Bu mu Amiral Gemisi ?
    Galaxy S2 1600 liradan köpek gibi satıyor, rekorlar kırıyor.

Nokia da yapsın krallar gibi cihaz , satsın 1700 liraya...

Kamyon demiştiniz... Nokia , Galaxy S2 nin aynısını yapsın, ama 8.5 mm yerine içine daha güçlü pil koysun ve 12.5mm desin. Ama pili 3 tam gün gitsin.
    Fiyatı da 1900 lira olsun. Bak bakalım herkes alıyor mu almıyor mu?

• quote:

Sorduğunuz soru yanlış.

Eğer Nokia'nın kalınlığı Samsung Galaxy S2 den çok daha ince olsaydı ve 680 Mhz işlemci ve 256Mb Ram koyduk çünkü bizim cihazımız daha ince ve sığmıyor, yer problemi var, bu yüzden deselerdi tamamdı.

Ama Samsung Galaxy S2 8.5mm ve 1.2Ghz işlemcisi ve 1Gb Ram'i var. Sorduğunuz soru o kadar, o kadaar alâkasız ki bu verdiğim cevapla alâkasızlığı ortaya çıkıyor.

Nokia'nın kalınlığına veya büyüklüğüne bir şey dedim mi. Daha kalın yapsın. 11mm yerine 13mm yapsın ama daha hızlı ve yüksek özellikli cihazlar üretsin.

Tabi siz şimdi haklı olarak "O kadar yüksek işlemci gücüne ve Ram'e ihtiyaç duyulsaydı üretirlerdi, gerek olmadığı için 1Gb Ram koymamışlardır, zaten N8 256 Ramle de gayet hızlı" falan diyeceksinizdir ve haklısınız amaaaa:

Bakın HTC Desire'a. Geçenlerde DonanımHaberde haberi çıkmıştı. Desire kullanıcılarını üzecek haber diye. HTC, Desire modeline Android 2.3 gelemeyeceğini ve cihazın Ram'inin az oluşundan dolayı böyle bir şey olmak zorunda olduğunu söylediler. Sonra onbinlerce kullanıcıdan gelen büyük tepki üzerine Desire modeline 2.3 yüklemesinin yakın zamanda gelecek olduğunu ama Sense arabiriminin olmayacağını onu kapatmak zorunda olduklarını söylediler. Yani her zaman yüksek konfigürasyon ve yüksek ram iyidir. Eğer Desire modelinde de şu an Nokia'nın düşündüğü gibi düşünüp Amaaan ne gerek var o kadar Ram'e. Sonuçta bu telefon" deyip az Ram koymasalardı ve yüksek tutsalardı bugün Desire'da Android 2.3 işletim sistemi Sense arabirimi ile birlikte mutlu mesut sorunsuz çalışıyor olurdu...

N8 Nokia'nın Amiral Gemisi değil miydi. Telefonun fiyatına diyecek hiçbir şeyim yok. Ama Amiral Gemisi yapıyorsun madem koy Samsung gibi 1.2Ghz Dual Core işlemci, Koy 1Gb veya daha fazla RAM, Mono hoparlör yerine de Stereo hoparlör koy, ekranını da daha büyük yap, eeee bunlar olduğuna göre de fiyatını da 1600 lira yap bak nasıl satılıyor. Tüm sitelerde Galaxy S2 nin cayır cayır satıldığı, bilmemkaç milyon tane sattığı yazılıyor. Neden ? İnsanlar iyi olan şeye hakkını veriyorlar.

Amiral Gemisi ama Hepsiburada'ya bakıyorum 950 lira. Akakçe ye bakıyorum 900 liraya bile var. Bu mu Amiral Gemisi ?
    Galaxy S2 1600 liradan köpek gibi satıyor, rekorlar kırıyor.

Nokia da yapsın krallar gibi cihaz , satsın 1700 liraya...

Kamyon demiştiniz... Nokia , Galaxy S2 nin aynısını yapsın, ama 8.5 mm yerine içine daha güçlü pil koysun ve 12.5mm desin. Ama pili 3 tam gün gitsin.
    Fiyatı da 1900 lira olsun. Bak bakalım herkes alıyor mu almıyor mu?

güzel yazıyorsunuzda. Nokia bu yazdıklarınızı düşünemiyormu? Bunu gerçekten merak ediyorum? Neden nokia kullanıcıların eleştirilerini dikkate almıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Han-X

yahu anlamadım ben bu nokia karsıtlarını.
    nokia neden düsüste? herifler fiyatları indirdi diyemi? iphone 2000 tl galay sII 1700 tl htc'ler 1500-1300 arasında
    nokia n8i c7'yi 1500 tl olarak satsaydı herkez ballandırırdı, heleki basit andorid kullancılarını anlamıyorum güncelleme üstüne güncelleme adam akıllı bir sürüm cıkartamadılar sarj konusuna engel olamıyorlar ama yok nokia bikere fiyatları cekti ya bizim milletimizin kaliteli anlayışı nedir? pahalı olan güzeldir yaa bi gidin arkadaşlar 6600ı 1000 tl ye satarken n95i 1500 tl ye satarken forumda nokiadan baska sayfamı vardı? tv lerde görüyosunuz yabancı forumlarda görüyosunuz sonra yok ios yok android yok bada symbian bu işin efsanesi ve kralıdır emin olun o dandirik sarjı 1 gün giden cihazların fiyatına endeksli fiyatını hak eden bir cihaz yapsın nokia hepsini alt eder.ç özenti olmayın bişeyi kötülerkende fiyatına ve kullanım alanına dikkat edin. tel kapalıyken alarmı calısmaz tam ihtiyacın oldugunda pil bosalmıstır bi arıza cıkar bekle babam bekle yurtdısından parca gelecek yazılım güncellemesiyle düzelecek

daha sig bir yorum yapilamazdi herhalde...

saydirdiginiz rakip sistemlerin hic birini kullanmamis oldugunuz sadece fiyat uzerinden ve kulakdan dolma bilgilerle yorum yapmanizdan belli.

n8 ilk ciktiginda ne kadardi hatirliyormusunuz. ip4le ayni fiyattan geldi. desire hd ve galaxy s den 100eu daha pahaliydi. o zamanda pahali degerli diye bas ustunde konmadi elestirildi, fiyat kira kira 1000tl oldu hala elestiriliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

saydirdiginiz rakip sistemlerin hic birini kullanmamis oldugunuz sadece fiyat uzerinden ve kulakdan dolma bilgilerle yorum yapmanizdan belli.

n8 ilk ciktiginda ne kadardi hatirliyormusunuz. ip4le ayni fiyattan geldi. desire hd ve galaxy s den 100eu daha pahaliydi. o zamanda pahali degerli diye bas ustunde konmadi elestirildi, fiyat kira kira 1000tl oldu hala elestiriliyor.

N8 hiçbir zaman ip4'le aynı fiyattan satılmadı.N8 Türkiye'ye ilk geldiğinde satış fiyatı 999 TL idi

• quote:

Orijinalden alıntı: aslanemre58

quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

N8 hiçbir zaman ip4'le aynı fiyattan satılmadı.N8 Türkiye'ye ilk geldiğinde satış fiyatı 999 TL idi

avrupada satisa 500kusur eurodan girdi. ip4 ile hemen hemen ayni fiyattan. ilk ciktigi zamanlarda yakindan takip ediyordum. hos avrupadaki telefon fiyatlarini hala takip ediyorum ama n8 artik goze pek carpmiyor. turkiyeye ne zaman ne kadardan girdi takip etmedim. ama simdi 1000tl lerde oldugunu dusunursek 999tl cok zor. muhtemelen sizin dikkatinizi ilk 999tl iken cekmistir.

• Dostum ben Türkiye'ye geldiği ilk gün 990 TL'e aldım.Benden daha düşüğe alanlar da oldu.Nokia'nın belirlediği tavsiye edilen satış fiyatı da buydu zaten.Ayrıca aldığım zaman Galaxy S 1450 TL idi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslanemre58

Dostum ben Türkiye'ye geldiği ilk gün 990 TL'e aldım.Benden daha düşüğe alanlar da oldu.Nokia'nın belirlediği tavsiye edilen satış fiyatı da buydu zaten.Ayrıca aldığım zaman Galaxy S 1450 TL idi

turkiyeye giris fiyatini takip etmedim dedim. o zamanki kurdan dediginiz fiyattan olabilir.
  • Almış olabilirsin ama o zamanlar kur 1.45 falan idi ve euro da 1.9 lira falandı. Şimdi kurların hepsi uçtu. Ama Nokia, cihazı satılmıyor diye indirim üzerine indirim yaptı. Bu yüzden kurda yüzde 30 a yakın artma olmasına rağmen 1000 liralık cihazın fiyatı 1300 liraya çıkmadı ve aynı kaldı. Hatta yakın zamanda bile Donanımhaberde Nokia yine indirim yaptı diye haber çıktı.

Kabul edin arkadaşlar. İyi cihaz almak isteyen adam bakıyor N8 e. Fiyatı 1000 liraya yakın. Ulan diyor. 200 lira daha veririm, ekranı daha büyük, en azından işlemcisi çok daha hızlı ve çift çekirdekli, bunun gibi 256Mb ram yerine en az 768 veya 1Gb ramli, Android'li bir cihaz alırım diyor.

Ha ben Nokia Android'e geçsin demiyorum. Ama o kadar kararsız ki. Saçma sapan satış ve cihaz üretme stratejileri uyguluyor, sonra da bir indirim yapıyor, Meego'yu bırakıyor, Sonra Symbian'ı bırakıyor, sonra Symbian Anna çıkartıp onunla ilgili reklamlar yayınlıyor, sonra Windows Phone işletim sistemine sarılıyor, vs. vs. kararsızlıktan geçilmiyor.

Yukarıda sormuşsunuz. Nokia da çalışan bir sürü yönetici , mühendis var hiç mi akıl edemiyor.

Cevap veriyorum: Etse bu durumda olmazdı dimi. Şimdi Nokia N8 in ekranını daha büyük yapsaydı, Ram'ini de 1Gb yapsaydı (Ram şu sıralar sudan ucuz), işlemcisini de çift çekirdekli 1Ghz falan yapsaydı ve fiyatını da 950 lira yerine 1200 lira yapsaydı, eminim ki o 200 lira fazla vereyim diyen bir sürü kişi Nokia alırdı. Çünkü zaten istedikleri özellikler olmuş oluyor...

• Buraya gelip te hala mı Symbian , Nokia bu işi beceremiyor, Nokia batacak, Android varken Symbian ne, Symbian çok yavaş gibi saçma sapan, tartışma çıkaracak, alakasız ve konu düzenini bozan arkadaşlara rica ediyorum. Lütfen yapmayın şunu. Elinize ne geçiyor. Bunu yazmasanız olmuyor mu? Ne yapalım Android kullanıyorsanız? Gelip te burada Nokia'yı kötüleme mantığı nedir? Sırf tartışma çıkarıp kaçan insanlar seviyelerini açıkça belli ediyorlar. Lütfen yapmayın.

Belki Anna değil, belki Belle de değil ama MeeGo çoğu şeyi değiştirecek buna eminim açıkçası.
  • @OverClocK1ng

Bu mantıkla bana neden telefonların fiyatlarının her gün 3-5tl artmadığını açıklayabilir misin? Hemen her gün kur yükseliyor. Son 1-2 ayda ne kadar yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Nokia her gün indirim mi yapıyor? Veya diğer firmaların ürünleri? Neden bu cihazların fiyatları artmıyor peki? TL bazlı fiyatlandırma uyguluyorlar çünkü. Alışveriş sitelerine girin bir göz atın bakalım fiyatlara. Zaten satış fiyatları oldukça pahalı bir de kur üzerinden fiyatlandırma olsa işin içinden çıkılmaz. Cihaz fiyatları hepten fahiş bir hale gelir ki eskiden öyleydi. Dolar veya euro arttığı zaman piyasa durulurdu. Telefon fiyatları tavan yapardı çünkü. Nokia nın hepsinde olmasa da en son çıkardığı cihazlarında çoğunda, Samsung un S2 inde, HTC nin Sensation ında vb. popüler cihazlarda sabit TL li fiyatlandırma var. O haber de indirim yaptı değil, indirime gitmeyi planlıyor şeklindeydi, henüz indirim olmadı.

N8 ilk çıktığında 999TL idi hala da öyle. Fırsatçılar farklı fiyatlardan satmaya çalıştı. Hatta ilk zamanlar çoğu Nokia Shop üstüne 100tl koyarak falan sattı. 1100tl den alan çok arkadaş var.

Bu kadar donanım sevdalısı olmayın. iPhone u alan ne için alıyor sorarım size? iPhone da donanım mı var? Çift çekirdekler, 1gb ramler mi var da biz bilmiyoruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Al PaC -- 11 Ağustos 2011; 14:14:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Al PaC

@OverClocK1ng

Bu mantıkla bana neden telefonların fiyatlarının her gün 3-5tl artmadığını açıklayabilir misin? Hemen her gün kur yükseliyor. Son 1-2 ayda ne kadar yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Nokia her gün indirim mi yapıyor? Veya diğer firmaların ürünleri? Neden bu cihazların fiyatları artmıyor peki? TL bazlı fiyatlandırma uyguluyorlar çünkü. Alışveriş sitelerine girin bir göz atın bakalım fiyatlara. Zaten satış fiyatları oldukça pahalı bir de kur üzerinden fiyatlandırma olsa işin içinden çıkılmaz. Cihaz fiyatları hepten fahiş bir hale gelir ki eskiden öyleydi. Dolar veya euro arttığı zaman piyasa durulurdu. Telefon fiyatları tavan yapardı çünkü. Nokia nın hepsinde olmasa da en son çıkardığı cihazlarında çoğunda, Samsung un S2 inde, HTC nin Sensation ında vb. popüler cihazlarda sabit TL li fiyatlandırma var. O haber de indirim yaptı değil, indirime gitmeyi planlıyor şeklindeydi, henüz indirim olmadı.

N8 ilk çıktığında 999TL idi hala da öyle. Fırsatçılar farklı fiyatlardan satmaya çalıştı. Hatta ilk zamanlar çoğu Nokia Shop üstüne 100tl koyarak falan sattı. 1100tl den alan çok arkadaş var.

Bu kadar donanım sevdalısı olmayın. iPhone u alan ne için alıyor sorarım size? iPhone da donanım mı var? Çift çekirdekler, 1gb ramler mi var da biz bilmiyoruz...

Güzel kardeşim. Ben GOLD da 4 sene çalıştım. Orada çok yüksek değil de az kâr marjı ile satış yapıldığı için git gör bak her gün telefonun fiyatı değişebilir. Tabi bazı yerler var mesela. Onlar kâr marjını yüksek tutuyordur. Atıyorum 850 liraya aldığı telefonu 999 lira yazıyordur. Kur oynasa bile fiyatı değiştirme gereği duymuyordur.

Ben GOLD da çalışırken kurda büyük bir oynama olduğu zaman tüm sitelere bakıyordum ve hepsinde telefon fiyatları artıyordu.

Nokia her gün indirim yapmıyor. Satış yapan ve yüksek kâr koyan firmalar bir süre kur artışını kârlarından süspanse ediyorlar. Sonra zam yapmaları geldiği zaman zaten Nokia indirim yapmıştı. Daha ucuz alınca yine zam yapmak zorunda kalmıyorlar. İstersen sen bana tarihler ver ve mesela ben GOLD u arayayım ve onlardan istediğin telefon modelinin hangi mağazada istersen vereceğin tarihlerde kaça satıldığını öğrenip yazayım.

Gerçekten tartışmak için falan söylemiyorum. Bazı arkadaşlar da Nokia batsın falan isteyen birisinden bahsediyorlar. Kesinlikle ben öyle bir şey istemiyorum. Umarım benim için söylemiyorlardır. Nokia'nın batmasını değil çok süper hâle gelmesini istiyorum. Nasıl Samsung'un övünç kaynağı Amiral Gemisi Galaxy S 2 ve süperin de süperi özelliklere sahip bir cihaz ve Samsung'un prestiji ise Nokia'nın da adına yaraşır şekilde prestijli ve gerçek bir Amiral Gemisi -ki isterse 2000 lira olsun- bir cihaz çıkarmasını, görenlere "İşte Nokia budur arkadaş" dedirtmesini çok istiyorum. 680Mhz lik tek çekirdekli işlemcisiyle 256 Ramiyle duyanları "Amaaan biz de bişey zannetmiştik. Benim götü boklu Huavei X5 bile ondan daha yüksek, üstelik 500-600 lira" demesini değil "Nokia'ya bak yaa. Yeni cihazı 2000 lira evet çok para ama o kadar manyak cihaz ki mutlaka buna sahip olmalıyım" demesini istiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Merhaba arkadaşlar, Nokıa C6-01 marka cep telefonun işletim sisteminin ne olduğuna dair bir bilgi sahibi olan varmı, ve bu işletim sistemini destekleyen tavla oyunu ve Angry Birds oyunu varmı, bu konularda yardımcı olursanız sevinirim,

Symbian S^3 işletim sistemi bulunmaktadır.Ve Anna güncellemesi gelecek.Angry Birds oyunu var.Ovi Mağaza'dan indirebilirsiniz.Tavla oyunu da var.İnternetten bulabilirsiniz.

Yalnız benim anlamadığım bunları buraya sorup bekleyeceğinize Google'dan araştırsaydınız daha kolay bulurdunuz.Tembel olmayın biraz araştırın.Sorduğunuz sorular çok basit sorular.Ayrıca konu başlığında bile zaten C6-01 yazıyor, konu içeriğinde zaten Anna güncellemesi geleceği ve işletim sisteminin S^3 olduğu da yazıyor.Konuyu bile okumadığınız belli.
  • E düşük kâr marjı ile satış yapıyorsa mantık olarak bir nevi zarar etmiş olması gerekiyor kurların yükseldiği durumlarda. Yüksek kâr marjı koyan da ne kadar koyabilir ki cihazın fiyatı belli zaten. Bu cihazlardan yurtdışından yabancı para ile alınıyor. Örneğin;

Aylar önce bir telefonu 500euro ya almış olsun. O zaman da euro olsun 2.00. Tl cinsinden 1000tl yaptı. Hadi, %10 kârla -her ne kadar düşük olmasa da- 1100 den sattığını varsayalım. E bugün euro 2.53. 2,53x500= 1265tl yaptı. E bu aradaki 165tl ne olacak? Eskiden tüketiciye yansıyordu bu rakam. Şimdi firma üstleniyor veya üstlenmiyor mu?. Gerçekten koyduğu kâr marjı bunu dengelemeye yetiyor mu? Çünkü çok kısa zamanda yükseldi kur. Galaxy s2 çıktığından beri 1650. Az mı oldu çıkalı. Demek istiyorum ki bize o kadar abartı bir fark yansımıyor. Yansımadı da...
  • işletim sistemleri,işlemci hızları ve ramler üzerine bir yazı...

quote:

Nokia'nın Symbian^3'lü son cihazlarında 680 MHz ARMv6 işlemciler kullanması üzerine mobil cihazlardaki işlemci hızları hakkında herkes birşeyler konuştu ve kafa karıştırdı. İsterseniz şimdi mobil bir cihazdaki işlemci hızının aslında ne anlama geldiğini ve ne anlama gelmediğini hep birlikte görelim.
    ****.com - 1ghz android mi(SAMSUNG GALAXY S)- 680 mhz symbian^3(N8) mü hızlı..buyrun görün..

Öncelikle ilk yanlışı masaya yatıralım: İşlemcinin saat hızı (MHz birimindeki değer) işlemcinin işlem gücünü gösterir

İşlemcinin saat hızı, işlemcinin saniyedeki veri işleme gücü hakkında bilgi edinmemizi sağlayan bir kaç faktörden biri olmasına rağmen kesinlikle tek faktör değildir. İşlemcinin işlem gücünü belirleyen diğer faktörleri kısaca:

işlemcinin belleğe erişim hızı
    işlemcinin kaç ayrı çekirdeği olduğu
    her çekirdekte kaç ayrı iş hattı (pipeline) olduğu
    her iş hattının kaç kademeden (stage) oluştuğu
    bu kademelerin sırayla (in-order) veya sırasız (out-of-order) çalışıp çalışmadığı

şeklinde özetleyebiliriz (Bkz Not: 1 ve 2). Yani bir diğer deyişle işlemcinin MHz cinsinden saat hızı, işlemcinin gücü hakkında salt olarak bize hiç bir sağlıklı fikir veremez.

Bu yüzdendir ki 600 MHz saat hızında çalışan ARMv7 komut setli bir Cortex A8 işlemci, yine 600 MHz saat hızında çalışan ARMv6 komut setli bir ARM 11 işlemciden çok daha güçlü ve hızlıdır. Ayrıca bunlar işin sadece donanımsal yönüdür, haliyle bir de yazılımsal yönü vardır.

S: İşlemcinin gücünü yazılım nasıl etkiler?
    C: Çok güçlü bir arabayı dandik bir şöförün kullanımı hız açısından nasıl etkilerse o şekilde etkiler

Şimdi örnek vermeyi bırakıp gerçeğe dönecek olursak mobil işletim sistemlerinin işlemciyi nasıl kullandığına bakmamız gerekir.

Ön bilgi: İşlemciyi hemen hemen hiç bir uygulama doğrudan kullanamaz çünkü işlemcinin dilinden (Assembly - makine dili) konuşamazlar, bu yüzden ihtiyaçları olan işlemleri işlemcinin dilinden konuşmayı bilen işletim sistemine iletirler.

Uygulamalar işletim sistemi ile doğrudan iletişebiliyor ve işletim sisteminin bir parçası gibi davranabiliyorsa doğal (native) uygulama olurlar ve Symbian ile iOS işletim sistemleri uygulamaların doğal halde çalışmasına olanak sunar.

Fakat Android işletim sistemi adına Dalvik VM denilen ve doğal olamayan uygulamalarının söylediklerini işletim sisteminin anlayacağı dile çeviren ek bir doğal uygulama (Sanal Makine - Virtual Machine) kullanıyor çünkü (Android NDK ile geliştirilmemiş) Android uygulamaları doğal modda çalışamıyor. Peki bu bizim için ne anlama geliyor?

Symbian ile iOS uygulamaları işlemcinin gücünün yaklaşık %95 ile %90'ı arasındaki bir miktarı doğrudan kullanabilirken, Android'de bu oran (araya tercümanlık için giren Dalvik VM'in işlemci gücünden pay alması yüzünden) %75 ile %60 arasına kadar düşebiliyor.

Yani bir diğer deyişle bir uygulama Symbian ile iOS işletim sistemlerinde 900 MHz hız ile çalışabilmek için diyelim ki 1000 MHz işlemciye ihtiyaç duyuyorsa, Android işletim sisteminde 900 MHz hız ile çalışabilmek için 1200 ~ 1500 MHz arasında bir işlemciye ihtiyaç duyuyor, çünkü aradaki farkı Dalvik VM kullanıyor.

Umarım şimdi modern Android cihazlarda neden en az 1 GHz işlemci kullanıldığını daha iyi anlıyorsunuzdur, çünkü ancak bu şekilde işlemcinin uygulamalardaki etkin saat hızı 750 ~ 600 MHz civarında olabiliyor.

(Bkz Not: 3)
    -----

İşlemcinin gücünden ne kadar faydalanıldığı konusunda araya giren bir diğer faktör ise işletim sisteminde donanımsal hızlandırmanın (hardware acceleration) kullanılıp kullanılmadığıdır. Symbian^3 ve ilerisi ile iOS işletim sisteminin kullanıcıya görünen grafiksel arayüzünü (GUI) merkezi görsel işlemci (GPU) ile oluşturup merkezi işlemciyi (CPU) kullanmaz.

Fakat Android henüz donanımsal hızlandırma desteklemediği için GUI CPU tarafından oluşturulur, GPU kullanılmaz. Bu da toplam performansta bir düşüşe sebep olur çünkü toplam işlemci gücünden uygulamalara ayrılabilen miktar yaklaşık %10 - %20 arasında azalmaktadır.

Yukarıda söylediklerimi biraz daha kolay anlaşılabilir bir dille ifade etmem gerekirse:

- Nokia N8, Symbian^3 işletim sistemi kullandığı için (orjinalinde 800 MHz olduğu halde pil ömründen tasarruf edebilmek için saat hızı düşürülmüş) 680 MHz'lik ARMv6 komut setli CPU'sunun yanı sıra 300 MHz'lik GPU'sunu (Broadcom BCM2727) de kullanır, böylece toplam işlemci saat hızı 980 MHz'e çıkar, uygulamalara doğrudan ayrılabilen CPU saat hızı ise 612 ~ 646 MHz arasındadır.

- Apple iPhone 4, iOS işletim sistemi kullandığı için (orjinalinde 1000 MHz olduğu halde pil ömründen tasarruf edebilmek için saat hızı düşürülmüş) ARMv7 komut setli 720 MHz'lik CPU'suna ek olarak 200 MHz'lik GPU'sunu (PowerVR SGX535) de kullanır, toplam işlemci saat hızı 920 MHz'e çıkar, uygulamalara doğrudan ayrılabilen CPU saat hızı ise 648 ~ 684 MHz arasındadır.

- Samsung Galaxy S, Android işletim sistemi kullandığı için ARMv7 komut setli 1000 MHz'lik CPU'sunun yanı sıra 200 MHz'lik GPU'sunu (PowerVR SGX540) kullanamaz, toplam işlemci saat hızı 1000 MHz'de kalır ve uygulamalara doğrudan ayrılabilen CPU saat hızı 480 ~ 675 MHz arasındadır.

Gördüğünüz üzere işlemcisinin saat hızı düşük diye yerden yere vurulan Nokia N8/E7/C7/C6-01 aslında diğer rakiplerinden daha güçsüz değildir, içlerindeki şu an piyasadaki en güçlü GPU kullanıldığı için mevzubahis uygulamanın GPU'yu ne kadar kullandığına bağlı olarak rakiplerinden çok daha hızlı da olabilir.

(Bkz Not: 3)
    -----

Son olarak bir bilgi daha: Yukarıda işlemcinin belleğe erişim hızının toplam işlemci gücünü etkileyen bir faktör olduğundan bahsetmiştim. iPhone 4 ve Galaxy S'te kullanılan PowerVR SGX GPU'lar kendi içlerinde RAM barındırmadığı için sistemin RAM'ini kullanırlar ve sistemin RAM'ine tek RAM kontrolcüsü olduğu için aynı anda hem CPU hem de GPU erişemez, birbirlerini beklemek zorunda kalırlar ve bu saniyede yapılabilen işlem sayısını düşürür.

Fakat şimdiye dek duyrulmuş Symbian^3 cihazlarda kullanılan Broadcom BCM2727 GPU içerisinde 32 MB RAM ve haliyle bir de kendine ait RAM kontrolcüsü barındırdığından sistemin RAM'ini pek kullanmaz, kullansa bile ayrı RAM kontrolcüleri ile belleğe eriştiklerinden hem CPU hem de GPU aynı anda RAM'lerine erişir ve birbirlerini beklemek zorunda kalmazlar ve saniyede yapılabilen işlem sayısında bir düşüş yaşanmaz

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.