Şimdi Ara

Nokia E Serisi bilgiler&SSS programlar/ ve Nokia E61Mini-inceleme/E61i(UPDATE!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.298
Cevap
5
Favori
101.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Edit : E Serisi kullanıcılarının ortak platformu olsun diye başlığı değiştirdim.Sonuçta E61i incelemiş ve görüşlerimizi yazmış olsakta geriye kalan program vb bir sürü şey genel anlamda E serisinide kapsıyor.

Arkadaşlar merhaba,
    Ben siteyi yeni keşfedenlerdenim ;) Bu güzel bilgi platformu için ilk önce tebriklerimi sunayım.Karınca,kararınca bende bir ,iki kelam edeyim merak edenleri için bir ufak yazı yazayım dedim.Yıllardır 'smart phone' konseptine olan sempatimden dolayı bu platformda oldukça cihaz değiştirdim(Nokia 9110 dan Nokia 9500 e P 800 den P910i ye kadar) işin açıkcası Windows mobile işletim sistemine (Ben ne kadar hoşlanmasamda ufak oğlum beğeniyor ;) )
    bir türlü alışamadım&benimseyemedim.
    Pda olarakta tel olarakta Symbian işletim sistemi hep bana daha cazip geldi.Malesef bir kaza sonucu kaybettiğim P910i de nsonra bir tane daha almayayım ha çıktı, ha çıkacak diye P990 I beklemeye başladım ( 9 ay oluyor nerede ise) bu arada'da unutkan biri ve smart phone sahibi olmadan yaşayan biriside olarak kendime verdiğim bu cezaya daha fazla katlanamadım (çıkmak bilmeyen 990 nında katkısı büyük tabiki)

Gittim Genpa ya E61 i yakından inceledim ve 5 dk sonra satın alıp çıktım.Öncelikle hepmizin bildiği gibi bu tip telefonlarda bazı yazılım 'bug' ları olabilir (markadan bağımsız)zaman ile halledilir ,kronikleşmemiş bu tipteki problemlere kötü göz ile bakmam.Ama daha önceki Nokia 9500 ile öyle problemlerim oldu ,ağzım yandıki artık Nokia lara daha bir ön yargı & at gözlüğü ile yaklaştığımı da ifade edeyim.

İlk önce cihazın tasarımı zevk&renk meselesi:Bana kağıt üzerinde hoş gelmedi ama yakından inceleyince gerçektende kötü diyemedim ama ekstra geniş ve büyük ekranı hoşuma'da gitti diyebilirim.

Evet : Benim gibi büyük elleri olanlar için klavye küçük ama alışılmaz&zor değil.Bir başka artısı : Klavye Türkçe karakter seti ile geliyor.Telefonun yazılımıda Türkçe.

Yanında 64 mb mini sd kart veriyorlar (1 gig ekstra aldım) bir adet mono kulaklık,yazılım cd si ve kitapçıklar ile şarj ünitesi.
    Ana ekranda windows mobile in today screen i gibi bu gün yapılacaklar,7 tanede hızlı başlat program kısa yolu geliyor .Bu istenir ise değiştirilebiliyor.Alttada takvim¬ ile ilgili günün minik detay&hatırlatmaları gösteriliyor.
    Devamlı olarak Symbian UIQ 2.xx ve P990 için UIQ 3.xx işletim sistemi ve serie 80 ler ile uğraşan arada birde Symbian S60 serisine bakıp burun kıvıran birisi olarak bu cihazın işletim sisteminin Nokia tarafından sadece 'parlatılmadığını'gerçketende çok iyi (beklediğimden çok çoook daha iyi)hazırlandığını görmek beni şaşırttı.

Cihaz 9300 ve 9500 lerden ciddi miktarda hızlı hatta aplikasyon geçişlerinde e-mail ve webde eski P900/910 serisinden'de hızlı.Ne yaptı isem kilitliyemedim.Wi fi şaka değil notebook umla bağlandığımda ne performans alıyor isem aynısını alabiliyorum (Burda bir ,iki ufak bug buldum ama can alıcı,keyif kaçırıcı değil).Arka planda çalışan yazılımlar ve telefonun performansı gerçekten inanılmaz.Pil ömrü şaka gibi.3 gün günde 2-3 saat wi fi ile internet,mail ve mp3 gibi multi medya uygulamalarının çalışıtılması BT ile dosya transferlerine yarım saat 45 dk tel konuşması vs ye rağme halen %30 şarj var.Nokia nın business class tel i diye en azından ufak bir kamera yerleştirmemiş olmaları benim için bir gerçek kayıp değil .Belki %1 bir yerde işime yarayabilirdi.Ama ne yalan söyliyeyim o %1 ide aramak istemem keşke olsaydı bir zararı olmazdı demek daha doğru sanırım ;)

Yanında sadece bir adet tema geliyor ve netteki temalar şu an için E61 ile uyumlu değil (genişliğinden dolayı) ek olarak genelde Windows işletim sistemi kullanmadığımdan (Nokia devoloper forumdan indirdim) Nokia tema editörü kurmama rağmen tam olarak desteklemediği&zamanımda kısıtlı olduğundan bir tek tema ile kalmak sıkıcı.(CD dede yok nettede yok)
    Cihazın teknik özelliklerini zaten biliyorsunuzdur oralara pek girmeyeceğim.

Kısaca ben P990 ı beklerken alayım dedim şaşırdım!Beklediğimin çok çok üzerinde.Benim gibi excel,notlar,kalın&kalabalık bir tel rehberi,mail ve web ile uğraşıp pdf leride sık kullanıyorsanız bu telefon gerçekten inanılmaz.Yanında ekstra olarak multimedya özellikleride bonus.Gerçek bir mail canavarı hemen her türlü sistemi ve ortamı destekliyor.Gerçek bir web browseri var ve kullandığım her şeyden iyi&hızlı (opera mini dahil hepsinden iyi rss feed bile var)
    İlk aklıma gelenler :

- Çok hızlı task switching performansı
    - Yanında gelen bundle sw çok zengin (Expense den quick office e ordan World mate 3 yıllık kullanıma kadar.Qucik office dışında kendi benzer aplikasyonlarıda çok iyi)
    - Çok iyi wifi ve Bluettoh performansı
    - Çok stabil bir OS ve donanım

- İçinde yerleşik bir GPS alıcısı yok yanlız operatör destekli ve BT destekli (Kendi çıkacak olan BT/GPS araç kiti vs ile uyumlu) mapping&navigasyon yazılımıda hazır .
    En son jenerasyon BT GPS (Nokia LD-3W) modülünü ben ABD den ısmarladım yaklaşık 90 dolar.Eski versiyonu (1W) sayfalarındaki aksesuarlarından görünüyor.3W ondan çok daha iyi,yeni ve maharetli aklınızda olsun.Değişik mapping ve sw çözümleride var.Bu da belirtilmeyen ama güzel bir özellik (özellik ile telin hızı düşünüldüğünden pratikte kullanılabilirliğide yüksek)

- Fotoğraf ile uğraşan birisi olarak ekranın bir parça düşük yoğunukta olması beni biraz tedirgin etmişti.Çeşitli dosyalar ve alt dosyalar oluşturdum.Ön izleme hızı,geçişler vs gerçekten etkileyici ama asıl güzel olan :Ekran.Beklediğimden çok daha iyi çıktı.Gerçektende P910i ve 9500 den bu konu da daha iyi (Gerçekten geniş olması etkiliyor ama asıl olarak beğendiğim : kontrast ve renk doğruluğu . Keskinlikte çok iyi seviyede.)
    Ben bu sefer Nokia nın 'turnayı tam gözünden' vurduğuna inanıyorum.Umarım ileride update ederken saçmalamazlar.Bu cihaz gerçekten ihtiyacı olana muhteşem bir çözüm sunuyor.

Edit : İlerliyen sayfalarda bahsi geçen video convertor için download linkini buraya ekliyorumki bulması kolay olsun herkes görsün.

Tüm NOKİA/SE vb cihazlar ile tam uyumlu ERIGHT SOFT SUPER VIDEO CONVERTOR .Hemen hemen var olan tüm video formatlarını mobil cihazlara uygun formata çevirir ve %100 freeware dir.Tavsiye ederim.Tüm codecleri vb içinde geliyor başka bir şey aramınıza gerek yok .

Ana sayfa için TIK
    (üstteki linkte altta 4 tane mirror var)

Bulamayanlar için mirror adresleri :

1- Donwload 1 tık

2- Download linki 2 Tık

3- Download linki 3 Tık

4- Download linki 4 Tık

Yukarıdaki linklerden herhang, birisinden download edip kurabilirsiniz.

Benim kullandığım VİDEO ayarları (Aşağıda yazdım ama ilk mesajda daha kolay bulunuyor )

320x240 qvga

3gp formatı

video data rate :512 kbs (256 da olur ama 512 realin cepte kullandığı en yüksek ve iyi değer )

Frame rate : Otomatik yada 25-27 de olur (29 fps hiç atlatma olmadan oynatıyor uzun filim vs leri.yinede otomatik yada maks 24-25 seçek en güvenlisi gibime geliyor)

audio : AAC

Stereo

44.000 khz

data rate :128 kbs

Bu ayarlar ile kendi beraberinde gelen RealPlayer ile tam ekran filim vb hiç problemsiz izleyebilirsiniz

TEMALAR için : Tık (%100 bedava ve güvenilir site)

Fazla tema yüklemeyin genelde ana hafızaya temaları yükleyip kullanmak daha sorunsuzdur (Bazı temalar gerçekten 'ağır' olabilir kullanıp deneyip bakmanız lazım)

SERTİFİKA YÖNETİMİNİ KAPATMAK İÇİN :

Araçlar--Uygulama yöneticisi--Ayarlar--Yazılım yükleme--Tüm'ünü işaretlemeniz gerekiyor online serifikasınıda Off yani kapalı durumuna getirmeniz lazım.

İnlizcesi : App. Manager-- Options --Settings--Software installation to All / Online certif. check to Off.

TARİHİ GEÇMİŞ SERTİFİKA PROBLEMİ :

Bazı yazılımlar (özellik ile Betalar vb) belli bir tarihten sonra işlemeyebilir.Bunun için çok az yapılabilecek şey vardır bunlardan biriside: Tarihi geriye alarak install edip sonra günümüze almaktır.Her yazılımda bu metod işlemeyebilir ama denemekte fayda var.

JAVA MIDP YÜKLEMESİ :

Her hangi bir yerden (Browseriniz vb) indirebilirsiniz ama genel olarak BT vb üzerinden *.JAR doasyasını telefonunuza göndermeniz yeterli olucaktır.

CİHAZIN MAC ADRESİNİ BULMAK :

Cihazda yazar ama çabuk bulmak için : *#62209526# yazmanız yeterli.Cihazınızın wlan MAC adresi çıkacaktır.

KOPYALA-YAPIŞTIR (Copy/Paste) :

ABC / Pen tuşuna basılı tutarak joystick ya'da 5 yollu tuş ile kopyalamak istediğiniz alanı seçin .Sol fonksiyon tuşu 'Kopyala/Cop' şeklinde değişecektir basarsanız clipboarda seçmiş olduğunuz bölümü kopyalar.Yapıştırmak içinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.( ABC / Pen tuşuna basılı tutarak solda çıkan yapıştır/paste i seçerek)

DOSYA YÖNETİCİSİ :

Sistem ile beraber gelen dosya yöneticisini kullanmak için (Arka planda çalışan programlara geçiş yapmak/kapatmak vb) : Menu düğmesine basıp bir kaç sn basılı tutun,eğer arka planda çalışan programlar vb var ise bir listesi çıkacaktır.Joystick ile bu liste arasında kullanmak istediğiniz programı seçebilir ya'da 'C' ye basarak ilgili programı kapatabilirsiniz.

NOKİA SMS/MMS/GPRS Ayarları :

Buraya tıklayın (Nokia resmi sitesi)

Ufak kutucuklara doğru bilgileri girdikten sonra size sms olarak gönderilecektir.

NOKİA PC SUİTE :

En son versiyonunu indirmek&kontrol etmek için : Buraya tıklayın (Nokia resmi sitesi %100 bedava Nokia PC suite aplikasyonu/güncel versiyonu)

NOKİA İNTERNET RADYOSU :

Wlan üzerinden çalıştırmanız tavsiye edilir (Sonra kontör gitti bahanesini kabul etmem )

Aplikasyonu indirmek için tıklayın (Nokia resmi sitesi %100 freeware)

Yukarıdaki :S60 3rd Edition (Nokia 3250, E60, E61, E70, N71, N73, N80, N91, N92, N93) yazan yerdeki Shoutcast engine ,Internet radio client adlı 2 dosyayın indirip kurun (SIS yada SISX olması fark etmez pc den kurabilirsiniz yada direkt pc den Bt vb ile tele gönderebilirsiniz)
    Büyük ihitmail ile sertifika tarihi geçti diyecek.Eğer öyle olursa yukarıda yazdığım sertifika hilesini (Tarihi ayarlama) yapın.

BAZI MAİL AYARLARI : (KENDİ P990İ BAŞLIĞIMDA YAZDIĞIM AYARLARDAN ALINTI YAPTIM TEMELDE AYNI AYARLARDIR)

Mail ayarlari :

G-mail :

Ilk once web uzerinden (pc niz ile yapmaniz daha kolay olur) G-mail ayarlarinizin oldugu sayfaya gidip pop3 destegini aktive edin.

Hesap adi : Gmail (yada istediginiz ad)

Adiniz,email adresiniz vb neyse doldurun.
    Baglanti turu : pop3
    Gelen sunucu adresi : pop.gmail.com
    Kullanici adi ve sifrenizi girin
    Giden sunucu adresi : smtp.gmail.com
    SMTP kimlik kontrolu yap kutucugu ISARETLI
    Gelen kutusu oturum acma ayrintilarini kullan kutucugu : ISARETLI

Gmail-Gelismis :
    Guvenli baglanti : SSL
    Gelen posta portu :995

Giden : Guvenli baglanti :SSL
    Giden posta protu : 445
    Mime kodlamasi kullan : isaretli

SUPERONLINE :

Kullanici adi vb herseyinizi girin :

Baglanti turu : pop3
    Gelen kutusu : mail.superonline.com
    Kullanici adi sifre vb nizi girin

Giden sunucu adresi : smtpauth.superonline.com
    SMTP kimlik kontrolu yap kutucugu ISARETLI
    Gelen kutusu oturum acma ayrintilarini kullan kutucugu : ISARETLI

Superonline-Gelismis
    Gelen posta portu : 110
    Giden psota portu : 25
    Mime secili.

Not : Bende sorun olsuturdugu icin :Guvenli baglanti yok opsiyonunu sectim.

EKSTRA PİL TASARUFU :

Biraz daha fazla pil den tasaruf için 3G servisini devre dışı bırakabilirsiniz.Telefon menüsünden ayarlardan bağlantılardan GSM only olarak seçin 3G beraber olanını devre dışında bırakın.Böylece boşuna 3G servisi için enerji harcatmayın.3G gelirse açarsınız

BEDAVA RADYO 2 ! -SPODTRONİC-

Yukarıda Nokia nın bedava net radyosunun linkini vermiştim bu ondan da iyi.Hem görsel hem podcast vb ne isterseniz var gprs (kontör/para gider) hemde wlan üstünden çalışıyor (tavsiye edilir) hemde %100 bedava.Kesinlik ile tavsiye ederim.(Not : E61 in güncel firmware olması lazım)
    Sertifika yönetimi : kapalı , tüm programların kurulması: açık olucak (yukarıda nasıl yapıldığını yazdım)

programı indirmek için buraya tıklayın

BEDAVA TV

Online deneme yayını yapan bir sistem.Wifi üstünden de işliyor (gprs ile ücrete tabidir!) şu an az kanal var.Joystick in ortasına basınca tam ekranda oluyor.
    Buraya tıklayın
    N70 ve N90 içinde var program.Ordaki formu doldurun 2-3 dk da e mail ile gleiyor program.9500 9300 ve diğer belli başlı Nokia/SE modelleri içinde var program. Hemen bütün S60Ve telefonlar ile uyumlu ve bedava tv denemek isteyenler bakabilir.

GEREKLİ KODLAR (MERAK EDENLER İÇİN) :

*#92702689# :Life timer

*#7780# :Soft reset

*#7370# :Hard reset(DİKKAT!!!HER ŞEY AYARLAR/YAZILIMLAR VB GİDER!!)

*#62209526# :WLAN MAC address

*#06# :IMEI

*#0000# : Nokia firmware kontrolü için

Myungun verdiği bilgiler (Kendisine teşekkürler) :

NOKİA WEB BROWSER VB ÇABUK ULAŞIM TUŞ KOMBİNASYONLARI :

0 - Anasayfa ya da bookmarklara don
    1 - Bookmarklari goster
    2 - Text arama
    3 - Bi onceki web sitesine don
    5 - Acik pencereleri goster
    8 - Sayfa kucultme ac kapa
    9 - Adres Bari goster
    * - Zoom In
    # - Zoom Out

WİDSETS

Orjinalden alıntı: Myung

Selam arkadaslar

Uzun suredir takip ettigim bloglar, sitelerin rss feedleri icin cevrimdisida okuyabilicegim bir rss okuyucu ariyordum. Cevabimi buldum --> Widsets.
    E-series.org da okumustum ama hic inceleme firsatim olmamisti. Cok hos bir programmis.

Program iki parcadan olusuyor. Ilki web uzerinde widsets sitesi uzerinde, tabi digeri de telefonunuzda. Herseyden once program bir java yazilimi oldugu icin bircok telefon tarafindan destekleniyor. Ama e61in koca ekraninda da tadi bir baska oluyor

Nasil Kullanilir?

Oncewww.widsets.com adresine gidilir ve kayit olunur. Kayit sirasinda cep numaranizi istiyorlar, cunku program linki sms olarak gelecek ve direk telefondan indireceksiniz. Baska yolu yok, cunku gonderilen program direk sizin kayit sirasinda girdiginiz bilgiler (kullanici adi, sifre) dogrultusunda sizin icin ozel yaratiliyor ve calistirdiginiz gibi login oluyorsunuz. Herhangi baska bir islemi yok.

Programi telefonunuza kurduktan sonra PC'niz veya Mac'inizdan sitesine girip login oluyorsunuz ve ozellestirmeye basliyorsunuz.

Buradaki "Library" linkine tiklayarak onceden hazirlanmis rss linklerini hesabiniza ekleyebilirsiniz. Akliniza gelebilecek tonlarca blog, site rssleri var burada. Tabi ciddi bir cogunlugu ingilizce. Ama mesela Hurriyetin rsslerini de bulmak mumkun. Buradan istediginiz feedleri ekleyebilirsiniz. Sadece rss feedin yanindaki "Pick" butonunu tiklamaniz yeterli

Tabi bunun yaninda kendi rss feedlerinizi de kaydetmeniz mumkun. Bunun icin "Studio" linkine ardindan Widget Templates sekmesindeki Next butonuna tiklamaniz gerekiyor. Buradan sonrasi ise widgetinizin nasil gorunecegi, hangi adresten bilgi alacagi ve nasil bir ikonu olacagini seciyor ve kaydediyorsunuz. Buradaki tek problem ikonunuzu kendiniz upload etmek zorundasiniz. Her resmi koyabiliyorsunuz. Boyutunu kendi ayarliyor. Ikon koymadan kaydedemiyorsunuz.

Linklerinizi hesabiniz altina kaydettiniz, gerekli ayarlamalariniz yaptiniz. Ve artik telefonunuzdan en guncel rsslerinizi alabilirsiniz. Tek yapmaniz gerek programi calistirmak.
    Programi calistirdiginizda inernet baglantisi icin soracak. "Yes" seceneginizi tikladiginizda, web sitesindeki arayuzun aynisi artik avcunuzun icinde.

Burada ayrica guzel olan kisimlardan biri, web sitesi uzerinden veri alisverisinizi gorebilmeniz. Hala gsm operatorlerimiz adam gibi data plan sunmadiklari icin veri miktarlarimizi kontrol etmek durumundayiz malesef degil mi?

Hepsi bu kadar afiyet olsun.

SIP AYARLARI (cemsera ya teşekkürler)

Ben HS 23 kulaklık kullanıyorum gayet güzel bu arada internet üzerinden nihayet telefonla görüsme yapabildim. tam bir hafta uğraştım ama hallettimwww.fonosip.com burada tüm açıklamalar var bu siteye kayıt oluyorsunuz ve 10 $ kredi alıyorsunuz ve ayarları yaptıktan sonra konuşmaya başlıyorsunuz

ayarlar şu şekilde

Configuration steps:

1) In Tools -> Settings -> Connection -> SIP settings ->Create the
    following profile

Profile Name: fonosip
    Service Profile: IETF
    Default Access point: [your WLAN AP name]
    Public user name: sip:831076@fonosip.com ( 831076 örnek olarak verilmiştir kayıt olurken size numara verilecektir.)
    Use Compression: No
    Registration: "When needed"
    Use Security: No
    --
    Proxy Server: sip:fonosip.com
    Realm: fonosip.com
    User Name: 831076 (buraya kendi numaranızı yazacaksınız)
    Password: [You fonosip password]
    Allow loose routing: Yes
    Transport Type: Auto
    Port: 5060
    --
    Registrar Server: sip:fonosip.com
    Realm: fonosip.com
    User Name: 831076 (buraya kendi numaranızı yazacaksınız)
    Password: [You fonosip password]
    Transport Type: Auto
    Port: 5060

2) In Tools -> Settings -> Connection -> Internet Tel. Settings ->
    Create a new profile for "fonosip"(831076xxxxx), name it "fonosip"

3) In Connectivity -> Internet tel. -> Preferred profile -> Choose "fonosip"

ayarlar bu şekilde yapılacak

örnek olarak Amerika aranacaksa yurt dışı çıkış "+1" olarak değilde "001" sonra eyalet kodu ve telefon numarası tuslanacak (amerika manhattan için 001212557xxxx şeklinde aranacak)

evet bu kadar basit arkadaşlar ben şimdi Amerikada yaşayan kardeşlerimle dakikası 0.015$ konuşuyorum .

NOKİA WLANWİZARD (face1tr ye teşekkürler )

Dosya adı: Nokia_N80_Internet_Edition_WlanWizard
    Dosya tipi: .sisx
    Dosya boyutu: 333.78 KB

Download:
    http://dosyam.net/?id=oqden9

SES KAYDEDİCİ

Ultimate Voice Recorder For S60 3rd Edition (Full sürümde 'bip' olmadan kayıt) demosunu indirebilirsiniz.
    Satın almak&incelemek için : Handango sitesi içib buraya TIK

NOKİA MAPLOADER /SMART2GO (GPS ÇÖZÜMLERİ) NOT: TÜMLEŞİK GPS ALICISI OLMAYAN MODELLERDE (E50/61 VB) LD-3W GİBİ DIŞARINDAN BT YOLU İLE BAĞLANAN GPS ALICISI GEREKTİRMEKTEDİR (N95 VE YENİ E90 DA TÜMLEŞİK GPS ALICISI MEVCUTTUR)

SMART2GO : TIK (Pc yada sms yolu ile)

MAP LOADER : TIK (WİN PC uyumlu)

NOKİA WELNESS DİARY (NOKİANIN EGZERSİZ&DİYET TAKİP PROGRAMI)

Bu programı nedense fazla kişi bilmiyor Nokia resmi sitesinden nidirmek için TIK
    Altta yazan bu sürümü indireceksiniz : Wellness Diary v1.06 for S60 3.0 - Nokia N71, N73, N75, N80, N80ie, N91, N92, N93, N93i, E50, E60, E61, E62, E65, E70, 3250, 5500 Sport, 6290
    Direkt : TIK

FRING MOBILE !

Bana göre halen türünün en iyi örneği Fring mobile VOIP çözümleri.Fring Wi-Fi Internet bağlantısı ile ya'da GPRS, EDGE ve 3G Internet data bağlantısı ile çalışır.ring, Skype, MSN Messenger, Google Talk, Twitter vb kontakları ile uyumludurt. Fring also supports SkypeOut ve yüzlerce SIP-bazlı servis ilede uyumludur (GizmoProject, VoipCheap, VoipStunt, Free World vb gibi)

Register(Bedava) ve diğer detaylar için burayı tıklayın

NOKIA BETA YAZILIMLARINI TEST ETMEK ISTERMISINIZ ?

Nokia resmi beta yazılımları sitesi.

NOKİA SPORTS TRACKER

Nokia beta sitesinden.Sportif aktivitelerinizi gps yardımı ile monitör etmek,analiz/log lamak için güzel bir aplikasyon (özellik ile koşu vb ile ilgilenenler için)

Tık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 31 Mayıs 2007; 20:12:36 >

• evet bu teller yani e serisi gerçekten güzel ama insan dokunmatik ekran istior ya.
  • Doğru dokunmatik ekran daha bir avantajlı yanlız bende kullanana kadar bu performansı alıcağımı beklemiyordum açıkcası.Bir parça tablet pc ile normal pc arasındaki fark gibi görünmeye başladı bana.Hani ne kadar dokunmatik ekrana gerçekten ihtiyacımız var gibi?Gerçi evet olsa daha da iyi olur ;)
  • güsel inceleme olmuş bde fotoğraflarla süslesen 4*4 lük olurdu ellerine sağlık
  • hayırlı olsun.fotoğrafları tam ekran gösterebiliyor mu(5 mp resimler),video tam ekran ve net gösterim var mı ayrıca mp3 kalitesi nasıl hem kulaklıkta hem dışarı verişte(p910 ile karşılaştırmak gerekirse).teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: neoty

hayırlı olsun.fotoğrafları tam ekran gösterebiliyor mu(5 mp resimler),video tam ekran ve net gösterim var mı ayrıca mp3 kalitesi nasıl hem kulaklıkta hem dışarı verişte(p910 ile karşılaştırmak gerekirse).teşekkürler.

Çok teşekkür ederim.Çok yüksek çözünürlükte fotoğraf yüklemedim.Genelde kendi çalışmalarımın web de yayınladığım boyutlardaki örneklerini yükledim ( 850x700 gibi ortalama 200 kb civarı)Video konusunda oldukça iyi.Real player ile doğru encoding yapıldığı takdirde P serisidende 9xxx serisinde de iyi ve hızlı.Mp3 streo kulaklık verilmediği için (yarın bakıcağım bir stereo kulaklık almak için) şu an ne söylesem biraz yanıltıcı olur.Ama kendi hoparlörü çok güçlü ve net (W800 SE den daha iyi.Bu bağlamda P serisinden de iyi olması gerekiyor.)mono kulaklıklada iyi ama dediğim gibi stereo kulaklık ile performansını tam olarak bilemiyorum şu an.
    Bazı örnek fotolarım :

Böyle bir kaç yüz tane var çeşitli kategorilere ayırdığım.Tam ekran ve birbiri ardına hiç bekleme yapmadan geçiş yapıyor.

• Vipracing
    arkadasım eline saglık!cok guzel incelemissin..
  • Hocam hayırlı olsun gerçekten çok güzel ve ayrıntılı bir inceleme olmuş! Keşke herkes böyle yapsa!! Yeni çıkan telefonların incelemesini forumda birinci ağızdan görüp soru sormak istiyor insan ama böyle detaylı inceleme yapan gerçekten çok az..
    Bu arada senin w800ü naptın? Sattın mı?
  • bu alette standart (3,5mm) kulaklık girişi var dimi ?
  • Ugur67:Çok teşekkür ederim arkadaşım :)
    serkangsk: Sizede çok teşekkürler:) W800 duruyor yanı başımda :).Şaka bir yana o da beklemedim bir telefon oldu(performans açısından) 6 ayda 2-3 kere açıp kapatmışımdır (birisi sinema diğer ikisi reset)İyi bir cihaz kendi kategorisinde.
    face01tr : pop port kullanıyor.
  • Evet bu gün stereo kulaklık alıp denedim sonunda.
    W800 ile karşılaştırır isek :
    SE nin
    Son seste volümü biraz daha yüksek
    Bas ve tiz ayarları kulaklıktan daha dengeli duyuluyor.
    Çok da büyük bir fark olmasada SE daha iyi bir mp3 performansı sergiliyor.(Olmasıda doğal en baştan müzik telefonu olarak lanse edildi)
    Kısaca : E61 in mp3 performansı beklediğimden iyi çıktı.W800i gibi tam bir mp3 player yerine alternatif değil ama çok yakın.(Her iki cihazdada aynı mp3 şarkılar çalındı)

Biraz başlık ile alakasız: Bir arkadaşım N80 aldı.En son sürüm yazılım var üstünde.Video performansı olarak E61 kesinlikle farklı biçinde daha hızlı.Menü ve programlar arasında geçiştede E61 daha hızlı.En azından benim baktığım N80 de öyle.
  • hocam çok klas ve ayrıntılı bir inceleme yapmışın bende bir bakayım e61 ne durumda senin anlatman beni etkiledi gerçektende
  • hayırlı olsun güle güle kullanın.inceleme gerçekten ayrıntılı ve güzel olmuş.
  • Gerçekten faydalı ve güzel bi inceleme olmuş.Güle güle kullan.
  • eline saglık
  • Örneklendirme ve açıklamarıyla birlikte çok güzel ve tatmin edici bir inceleme. 3-5 tane de telefonun resmini koysan mesela internette gezerken, fotoğraf görüntülerken gibi.. çok daha iyi olur.
  • atakansah,soylu,crux2005,farukkk&Al PaC : Çok teşekkürler arkadaşlar

Not: Genelde fotoğraf ile uğraşan birisi olarak ekliyeyim (Sitede telife önem veriliyor gördüğüm kadarı ile) : Fotoğraflar benim çektiğim fotoğraflardır.Her hangi bir yerden alma ,izinsiz kullanma vb değildir.İsteyen F1 fotolarımı (istanbul GP) wallpaper olarak kullanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 14 Haziran 2006; 14:18:03 >
  • hocam benim bu forumda dördüğüm en kaliteli inceleme olmuş. diğerleri gibi öyle netten alınan resimleri falan kullanmamışsın dibine kadar kendi emeğin olduğu belli ellerine sağlık. Bende bide i-mate kjam var daha önce kullandı isen sence aralarında karşılaştırma hakkında fikrin nedir söylersen sevinirim .daha önce kullanmamış veya bilmiyorsan sorun değil, tekrar tekrar emeğine sağlık diyorum.
  • asekitmez : Merhaba,
    Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için ;)
    i-mate kjam ı satın almadım.Bir arkadaşımda var bir kaç ayarını yapar iken benden yardım istemişti elimden gelidğince yapmıştım&yardım etmiştim ama detaylı bir karşılaştırma yapmam seni (ya'da okuyan diğer kişileri) yanıltabilir.Sonuçta biraz eskide kaldı ve az bir miktar uğraşmıştım hafızada insanı yanıltabilir ama :Arkadaşımda cihazı yurt dışından geitrmişti sanırım o zaman Türkiyede henüz satılmıyordu.Şimdide onu verdi O2 Atom aldı.O da eski firmware ile problemliymiş galiba onu update etti.Memnun cihazından.Eskisindende memnundu sadece biraz daha kabiliyetli ve görece küçük bir cihaz istediğini söylemişti bana.
    Yinede genel olarak konuşacak olur isem :

Microsoft ppc işletim sistemi kullanan cihazlar genelde pda öncelikli tasarlanmış cihazlardır.Symbian lı cihazlar ise baştan mobil işletim sistemi olarak düşünülmüş ve telefon öncelikli cihazlardır bildiğiniz gibi (bilmeyenler için yazıyorum kararları biraz daha kolay olsun diye)
    Yani:
    - GSM tel özelliği kazandırılmış pda ile
    - PDA özelliği&benzerliği kazandırılmış GSM telefonu diye kabaca tasvir edebilirim sanırım.

Temelde aynı gibi gözükselerde tamamen ayrı yollardan yapılmış cihazlar.
    Şu an için bahsi geçen Microsoft temelli cihazların donanımsal özelliklerini kağıt üzerinde incelersek ne kadar üstün olduklarını görürüz.Fakat gerçek hayatta bu donanımsal farklılıklar bazen değişim gösterebiliyor.Örnek : E61.Kağıt üzerinde Symbian işletim sistemli yeni jenerasyon teller ile aynı olması lazım gelen donanım her nedense E61 de hisedilir biçimde hızlı.Bende sadece büyük ekranlı ve klavyeli bir S60 3 rd edition telefon diye aldım şaşırdım ondan yazıyorum ;) Dediğim gibi bu telefona has kağıt üzerinde görünmeyen (teknik detay olarak) bir takım iyileştirilmeler olduğu kanaatindeyim yoksa bu ekranda ne böyle video performansı verebilir nede aplikasyonlar arasında geçişte bu kadar sorunsuz olabilir.Sistem ve bellek yönetimi Microsft lu tellere göre daha iyi diye düşünüyorum yoksa bu kadar donanımsal olarak geride olduğu bir cihaz ile karşılaştırılamazdı bile.Bu da yine donanım olduğu kadar işletim sistemi ilede ilgili.Symbianda Microsoft programlarıda bildiğiniz gibi tam anlamı ile pocket word yada excel vb değildir.Bunlar da büyük ağabeylerinin minik birer 'replikalarıdır' tıpkı üstünde çalıştıkları işletim sistemleri gibi.Tabiki Microsftun akıllı yaklaşımı ile Windows kullanan herkese sanki minik birer windows kullanılıyormuş gibi his ettirmek üzere tasarlanmışlar (ve aslında öyleler) kullanıcıda kendini nasıl desem daha bir 'evinde' his edebilir öyle bir cihaz ile.
    Fakat zevk,renk kişiden kişiye değiştiği gibi ihitayçlarda değişir.Bu bağlamda bende mobil telefon özellliği,wi-fi,klavye,çok çok iyi bir mail clienti&web browseri ,iyi pil performansı ve az problemli olmasından dolayı E61 i seçtim,video performansı ile diğer multimedia özellikleride bonusu oldu.Yani demek istiyorumki tam 1-1 karşılaştırmak çok doğru olmaz ;) Her ikisininde çok avantajlı ve çok dezavantajlı olduğu (bir birlerine karşı)yerler muhakkak var.

• Kardeş yüreğine sağlık.Telefonun ses kalitesi nasıl? Kıyaslayabildiğin yada kıyaslayabileceğin modeller var m?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.