Şimdi Ara

Nofrost ustalarına bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde nofrost dolap var. Bu dolap 3 ay önce alt tarafın ısısı 20 derece üst tarafın ısısı -2 derecelerde seyredince önce gaz basıldı ama sonuç değişmedi, sonra komple buz tutmuş rezistans değişti -12 -14 üst taraf, 8 10 derece alt taraf oldu.. ancak son birkaç haftadır üst -4 -2 lerde alt 10-12 lerde.. bugün sinirlendim kendim söktüm az önce, manzara ekteki resimdeki gibidir.. şimdi fişi çektim buzun çözülmeye bıraktım..

Bu dolabın derdi ne
    Nofrost ustalarına bir soru

• Merhabalar.

Öncelikle,buzdolabı fanı sağlam mı ?
    Buzlanma sonucu üfleme kanalları tıkanmış olabilir mi ?

Defrost rezistans ve timer'i(zamanlayıcı) kontrol ettiniz mi ?

Bunlar sağlam ise,kuvvetle muhtemel gaz kaçağı mevcut. Eğer ilk gaz basıldığında kaçak tespit edilip kaçak kapatılmadan gaz basıldıysa bir kıymeti yok. Kaçak olduğu müddetçe gaz azalacaktır. Ki gaz bastırdıysanız durum bunu gösteriyor. Yine kaçak olan yerden gaz eksilttiği için evaporatörün karlanmasına sebep oluyor olabilir.

Saygılarımla...
  • Eğer dolap 10 yılı devirdiyse büyük ihtimalle gövdede gaz kaçağı vardır ve tamiri mümkün değil..diğer taraftan alt bölümün üst kısmında su damlaları varsa (havalandırma kanalı açıksa tıkanıklık yoksa) ara bölme straforu su emmiştir bu durumda da tamir mümkün değil..
  • Merhabalar..

Gövdeden kaçak ihtimali aristonların klasik sorunlarındanmış. Dolap 18 yıllık ama aktif kullanılalı 15 yıl oldu. 6 yıl önce aynı sorundan dolayı motoru değiştirilince düzelmişti ama şimdi motor değişsede kesin çözüm olmayabilir dediler. Motor için 500- 650 arası fiyat dediler, alman malı motormuş.

Bende şimdi dolap bakıyorum

Samsung önerdiler, fiyat 3500 ü geçmesin istiyorum. Siz ne dersiniz

RT38K5100WW Ve RT46K6000WW modelleri ile ilgileniyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelmiker -- 3 Ekim 2018; 23:4:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelmiker

Merhabalar..

Gövdeden kaçak ihtimali aristonların klasik sorunlarındanmış. Dolap 18 yıllık ama aktif kullanılalı 15 yıl oldu. 6 yıl önce aynı sorundan dolayı motoru değiştirilince düzelmişti ama şimdi motor değişsede kesin çözüm olmayabilir dediler. Motor için 500- 650 arası fiyat dediler, alman malı motormuş.

Bende şimdi dolap bakıyorum

Samsung önerdiler, fiyat 3500 ü geçmesin istiyorum. Siz ne dersiniz

RT38K5100WW Ve RT46K6000WW modelleri ile ilgileniyorum

Ariston için 15 sene kullanmak mucize olmuş .

Samsung alabilirsiniz inverter teknolojisini kullanan kendi kompresörünü kullanan güzel dolaplar. Gerçi tam da inverter değiller sadece bir kaç kompresör kademesi var turbo-yüksek hız-normal-düşük hız. Tam inverter olması için bana göre 15-20 kompresör kademesi olup kompresörü hiç durdurmadan çalıştırması gerekir. LG nin dolaplarına da bakabilirsiniz.

Ek garanti yaptırmayı mutlaka ihmal etmeyin.

• Bayanlar baylar sizin kafanız güzel mi ?? Gaz kaçağı yapan dolap bu kadar buz tutacak kadar soğutmayı nasıl sağlayabilir söyler misiniz ?

Dolabın sorunu gayet açık. Ya deftost rezistansı, ya defrost zamanlayıcısı arızalı düşük bir ihtimalle de defrost rezistansına giden kablolarda bir kopukluk var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K-E-N-A-N

Bayanlar baylar sizin kafanız güzel mi ?? Gaz kaçağı yapan dolap bu kadar buz tutacak kadar soğutmayı nasıl sağlayabilir söyler misiniz ?

Dolabın sorunu gayet açık. Ya deftost rezistansı, ya defrost zamanlayıcısı arızalı düşük bir ihtimalle de defrost rezistansına giden kablolarda bir kopukluk var.
    Yani motor değişirse çözülür mü
  • kelmiker kullanıcısına yanıt
    Arkadaş dondurucu haznesi, fotoğrafı çektiğiniz yerdeki rezistans bir şekilde çalışmadığından bu kadar karlanma buzlanma olmuş,

Motoru da gazı da sağlıklı bu dolabın diyor.

Rezistansın kendi yahut, rezistansı aktif hale getiren zamanlayıcı da problem var gibi gözüküyor diyor

Araştırın no frost rezistans ve zamanlayıcı konularını, anlarsınız

Kolaylıklar
  • daha önce baktığımda resmi görememiştim şu anda görünen dolapta gaz kaçağı var..bu tip dolaplarda gaz kaaçağının miktarına göre evap girişinde bu şekilde buz yapar..
  • İlgi ve cevaplara teşekkürler

Tıpkı buradaki gibi, gelen tüm dolap ustalarıda farklı fikirler üretince daha fazla deneyip masraf etmek yerine yeni dolap almaya karar verdim. Dün mağazaları gezip fiyat kampanya kovaladım bugün karar verip alıyorum.
  • Merhabalar şimdiden hayırlı olsun hocam.
  • kelmiker kullanıcısına yanıt
    yeni dolap hayırlı uğurlu olsun hocam,
    arızalı olan eski dolaba gelecek olursak, madem gaz basıldı rezistans da değişti, geriye bir tek zamanlayıcı hatası ve bağlantı kabloları ve soketleri temassızlık konulu sorunlar kalıyor..
    zamanlayıcıyı tamir edersen eski formuna kavuşabilir. Tabi kesin değil ama; bence %70 ihtimal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iyigun -- 10 Ekim 2018; 10:46:46 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.