Şimdi Ara

Noctua NH-L12 İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Noctua NH-L12 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, dün NH-C14'ü incelemiştim. Bugün sırada yine Noctua'dan SFF ve HTPC kasalara uygun, NH-C14'ün bir alt seviyesinde olan NH-L12 var. Son zamanlarda mini-itx kasa ve anakartıların çoğalmasıyla birlikte mini itx sistemlere yönelim arttı ve buna paralel olarak bu sistemlere uygun soğutucular çeşitlendi. Hava soğutma cephesinde yatay ve dikey olarak tasarlanmış farklı çözümler var. Bu incelemede iki adet fanla soğutulan, 120MM heatsinke sahip, yatay olarak tasarlanmış NH-L12 modelini inceleyeceğim.

Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

. Montaj aparatlarına ilave olarak voltaj düşürmek için iki adaptör, y kablo, silikon vidalar, noctua stickeri, tornavida, nt-h1 çıkıyor.
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

NH-L12 "C" tipi dedikleri yatay olarak tasarlanmış bir soğutucu. Kule tipi bir soğutucuya göre tek farkı kulenin yan yatırılması. Soğutucunun yüksekliği üst kısımda fan yokken ya da tamamen fansız şekilde 66MM, üst kısma fan eklenince yükseklik 93MM'ye çıkıyor. Genişliği 128MM, derinliğiyse 150MM. Heatsink kalınlığıysa 23MM. Soğutucu çift fanlı olduğu için çeşitli şekilde varyasyonlarda kullanma seçeneği var. Alttaki fan 92MM olduğu için ram slotlarına mesafe var ve anakarttan heatsinke olan uzaklıksa 43MM. Kasayla ilgili bir prolem olursa üstteki fanı sökerek 93MM olan yükseklik 66MM'ye düşürülebilir.

Taban tasarımında tüm Noctua soğutucularda olduğu gibi NH-L12'de de HDT yerine IHS taban kullanılmış.Taban malzemesi bakır ve oksitlenlemeyi önlemek için nikel kaplanmış. Tabanda alınan ısı 4 adet 6MM'lik bakır ısı borularına iletiliyor ve oradan ısı yapraklarına dağıtılarak fanlar yardımıyla uzaklaştırılıyor. Taban hafif pürüzlü mat bir yüzeye sahip. Tabanın bu şekilde olmasının sebebi ,termal macunla ısı transferinin daha başarılı olması için mikro kanallar açılmış. Fan kısımlarının olduğu yerlerdeyse titreşimi heatsinke iletmemesi için köşe noktalarda plastik kullanılmış. Toplamda 60 adet alüminyum ısı yaprağı bulunuyor.

Alt kısımdaki 92MM fanın titreşimini iletmemesi için iki tarafa da fanın hizasına gelecek şekilde boydan plastik yapıştırılmış. Üstteki fandaysa bu plastikler fanın vida yerinin etrafında olduğu için buna gerek duyulmamış.

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Push-Pull mantığında çalışan iki adet fan var. Üstteki esas görevi üstlenen 120MM'lik fan Noctua'nın efsane NF-F12 PWM.SSO2 yatak tipi kullanılan fanda 1500 RPM'de 22,4 DBA ses seviyesine, 93,4 m3 hava kımına sahip. Bu fanı bu kadar özel yapan nedenlerden biri yatak tipi. Fanın mili yağın içinde döndüğü için hava akımı haricinde bir ses oluşmuyor. Voltaj düşürücü adaptörler 1200 RPM'ye düşen fan 18,6 DBA ses seviyesine, 74,3 m3 hava akımına sahip

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Alttaki fansa 92MM boyutunda, üretimi sonlandırılmış NF-B9 PWM modeli. NF-B9 SSO2 yerine ilk versiyon olan SSO2 yatak tipi kullanılıyor. 12V'da 16000 RPM'de çalışan fan 17,6 DBA ses seviyesine, 64,3 m3 hava akımına sahip. Voltaj düşürücü adaptörler hız 1300 RPM'ye indiğinde 13,1 DBA ses seviyese, 52,6 m3 hava akımına düşüyor.

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Soğutucularda montaj yapmak için en kullanışlı kitlerden biri SecuFirm 2. İlk başta arka plaka anakarta takılıyor.Daha sonra anakartın diğer tarafından gerekli yüksekliği sağlaması için siyah silindirler takılıyor.Üçüncü işlem olarak kullandığınız soket tipine uygun vida deliklerine iki metal plaka takılıyor. Bundan sonraki adımda,demin takılan metal plakalar tombul vidalarla sabitleniyor.Son işlemse C14'ün oluşturulan platforma takılması.

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Toplamda üç farklı test aşaması var.İlk test yönteminde kutu içeriğinde gelen macun,fan ile diğer testlerde standart olarak kullandığım termal macun olan Noctua NT-H1 ile fan olarak Corsair SP120L yi kullanacağım ve birbirleriyle karşılaştıracağım.(120MM lik boyuta sahip radyatör ve heatsinklerden 120L fan olarak kullanacağım fakat 140MM boyutundaki blokları test için farklı olarak Thermalright TY143 yer alacak. Bunun nedeni 120MM lik bir fan 140MM lik soğutucu blogundan yeterince ısıyı uzaklaştırmaması .Hangi fanı kullandığımın bilgisi test aşamalarında yer alacak.) Birinci test aşamasındaki amaç kendi fan ve macunuyla birlikte her zaman diğer testlerde kullandığım fan ve macundan farkını görmek. Çünkü NT-H1 piyasada bulunabilecek en iyi termal macunların başında ve SP120L[TY143] de yüksek fan devri sayesinde blogun gerçek kalitesini ortaya çıkartacak.Test tek fan(Push) ve çift fan(Push/Pull) olarak tekrarlanacaktır.

İkinci test yönteminde ise termal macun olarak Noctua NT-H1 fan olarak Corsair SP120L olacak klasik olarak.(120MM lik boyuta sahip radyatör ve heatsinklerden 120L fan olarak kullanacağım fakat 140MM boyutundaki blokları test için farklı olarak Thermalright TY143 yer alacak. Bunun nedeni 120MM lik bir fan 140MM lik soğutucu blogundan yeterince ısıyı uzaklaştırmaması .Hangi fanı kullandığımın bilgisi test aşamalarında yer alacak.) . İkinci test yöntemini incelemeye dahil etmemin nedeni aynı macun ve fanı kullanarak blok kalitesini ortaya çıkartmak .Yani Test 2 aşamasındaki soğutucuların hepsinde aynı fan ve macun yer alıyor. Testlerin hepsi bu aşama çift fanla(Push/Pull) olarak yapılmıştır.

Üçüncü test aşamasındaysa kutu içeriğinde gelen fan ve macunla testler yapılacak ve tabloda ki diğer soğutucularda da bu yöntem uygulanacak. Son kullanıcı için en önemli bu aşama olabilir çünkü ben sogutucuya o kadar para verdikten sonra birde buna ek olarak para verip fan ve macun masrafı yapmam diyenleri bu tablo ilgilendiriyor. Ama benim için blogun kalitesi daha önemli ve keyfime göre sessiz fanlar takacağım diyorsanız sizi ilgilendiren aşama Test 2

Bundan sonraki aşamalar tüm test yöntemlerini kapsayan ve hepsin geçerli kısımlar : İlk önce işlemcinin stok hızında yani 3.4 Ghz hızında 1.24V da boştaki sıcaklıgını alacagım ve kriterim olacak değerler o test sırasında düşülen en düşük sıcaklık olacak .(Sogutucuların performansını değerlendirmek için boştaki sıcaklıkları baz almanızı pek tavsiye etmiyorum ]Daha sonra 3.4 Ghz 1.24V de 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Üçünü aşama ise 4.5 Ghz hızında 1.28V de 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Son olarak ise 5 Ghz 1.48V da 30 dakika boyunca Prime95 stress testindeki sıcaklıkların ortalamasını alacağım. Paylaştığım çekirdek sıcaklıklarının ortalamasının alıp tek şekilde yayınlayacağım böylece tablo üzerindeki karışıklıkta giderilmiş olacak.Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar Delta T cinsinden sıcaklıklardır.Yani işlemci sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece işlemci 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir soğutucuyu test ederken oda 25 dereceyken diğer soğutucuyu testinde 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için ya her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığını baz alınacak .Testte kullandığım programlar Windows 7 64 Bit ,Real Temp,Prime 95,Cpu-z

Test Aşamaları -1-

Macun karşılaştırmalarında NT-H1'i kullandığım için doğal olarak macun karşılaştırması yapamayacağım. Fan olarak yine SP120L ile karşılaştırmalar olarak.

İlk test aşamasında test kendi içinde olacak.

Noctua NH-L12 - NF-F12/NF-B9 1200/1300 RPM vs 1500/1600 RPM .] Vs Noctua NH-L12 - SP120L 2750 RPM [Test Tek fan ve Çift fan olarak tekrarlanmıştır.]

1-2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta[Resim 1]
    2-2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte[Resim 2]
    3-2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte[Resim 3]
    4-2500k 5 Ghz 1.48V Yükte[Resim 4]

Test Aşamaları -2-

Amaç tüm sogutucularda aynı macun ve fanı kullanarak blok performansını yani soğutucunun-radyatörün gerçek performansını ölçmek.(Bazı uyanık üreticiler kafa ütüleyen fanlar koyarak kendi ayarındaki bazı soğutuculardan üstün performanslı olduğunu söylediği için bu yöntem dahil edilmiştir)

Diğer soğutucularla karşılaştırma. Kullanılan macun(Noctua NT-H1) ve fan (SP120L) tüm soğutucularda aynıdır.Ve çift fan kullanılmıştır. Yani push-pull konfigürasyonuyla test edilmiştir.[Ufak bir dipnot düşeyim. Push-Pull dediğimden 240MM boyutundaki radyatörlerde 4 adet fan kullanılmıştır)

Test Aşamaları -3-

Belkide son kullanıcıyı en çok ilgilendiren test. Çünkü kullanıcı ben sogutucuyu alırım ve daha da fan,macun vs masraf yapmam diyenleri için direkt olarak bu sonuçlar ilgilendiriyor . Bu testte kutu içeriğinde ürünle beraber gelen fan ve termal macunlar kullanılmıştır.

Noctua NH-L12 İncelemesi

Test Aşamaları -1-

Farklı macun ve fan kombinasyonlarıyla test.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta -------------------------------------------------------- 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

[simage]2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ---------------------------------------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte [/simage]

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Test Aşamaları -2-

Testteki kullanılan tüm macun ve fanlar aynıdır.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta ------------------------------ 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte ------------------------------ 2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ----------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Test Aşamaları -3-

Kutu içeriğinden gelen fan ve macun kullanılmıştır.

2500K 3.4 Ghz 1.24V Boşta ------------------------------ 2500K 3.4 Ghz 1.24V Yükte ------------------------------ 2500K 4.5 Ghz 1.28V Yükte ----------------------------- 2500k 5 Ghz 1.48V Yükte

Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi
    Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Noctua NH-L12 İncelemesi

Ürünün yurt dışı fiyatı 70$, Türkiye fiyatıysa 170 Tl. Kur bu seviyedeyken fiyatı makul. Bu soğutucunun en büyük avantajı boyutları. MITX bazı anakartlarda ekran kartıyla sorun çıkartabilir fakat kasayla ilgili sıkıntı yaşamak imkansıza yakın. Performans olarak beklentilerimi karşıladı. İncelediğim soğutucular içinde bununla birlikte iki adet yatay soğutucu inceledim. Biri bundan önce incelediğin NH-C14'dü . Performans olarak ikisi kıyas kabul etmez çünkü teknik olarak bariz farklıklar var. Ses konusunda da çoğu kullanıcıyı memnun edecektir, memnun etmese bile voltaj düşürücü adaptörü kullanabilirler. NT-H1 en iyi termal macunlardan biri olduğu için ekstra macun masrafı da yok. 6 yıl garantisi olması da bir başka avantaj. İki fanlı olması da önemli bir artı. Eğer yükseklik bakımından sıkıntı olursa alttaki 92MM'lik fan ters çevirilerek soğutucu kullanılabilir. Aklıma gelen tek olumsuz sayılabilecek özellik ram slotlarının üstü kapanması. HTPC ya da SFF kasa kullanıp da dar alanda seçim sorunu yaşayanlar için NH-L12'yi rahatlıkla önerebilirim. Hatta yer sıkıntısı olmayan kişilere de fiyatından dolayıda tercih edilebilir çünkü oldukça zengin bir kutu içeriği var ve fanların kalitesi de ortada.

Noctua NH-L12 İncelemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Aralık 2017; 21:46:19 >

• Emeğine sağlık.

NH-C14'nin kardeşi olduğu hemen belli oluyor.
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Bu modelle 6700k yi oc yapmadan kullanabilir miyiz ? Cok sikinti yasar miyiz ?tr de satan yer var mi acaba inventusta tedarik edilemiyor diyo

Ya da silverstone ar06 kullanabilir miyim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mode03

Bu modelle 6700k yi oc yapmadan kullanabilir miyiz ? Cok sikinti yasar miyiz ?tr de satan yer var mi acaba inventusta tedarik edilemiyor diyo

Ya da silverstone ar06 kullanabilir miyim ?

NH-L12 birkaç gömlek üstün soğutucu AR06'dan. Eğer yer sıkıntısı yoksa NH-L12 her zaman birinci tercih olmalı.
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Mini atx kasa kullanmaktayim aerocool ds cube kasa her tip extereme air coool desteklemekte fakat anakarti desteklemiyor pci 1.slot denk geliyormus sanirim nichtua nhd-15 sitesinden baktim ust duzey hava sogutma almak istiyorum onere biliceginiz bi model varmi hem sessiz olsun hem hem iyi sogutsun nochtua denemek istiyorum keske maximus vi gene uysa nhd-15 alcaktim onun disinda onereceginiz varmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 1 Ocak 2016; 11:58:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

Mini atx kasa kullanmaktayim aerocool ds cube kasa her tip extereme air coool desteklemekte fakat anakarti desteklemiyor pci 1.slot denk geliyormus sanirim nichtua nhd-15 sitesinden baktim ust duzey hava sogutma almak istiyorum onere biliceginiz bi model varmi hem sessiz olsun hem hem iyi sogutsun nochtua denemek istiyorum keske maximus vi gene uysa nhd-15 alcaktim onun disinda onereceginiz varmi?

Anakartla ilgili tam olarak ne gibi bir sorun var. Daha önce sıvı soğutmayla uyumsuzluk diye bir şey duymadım. MATX anakartta NH-D15S daha doğru tercih olur. Uyum listesini burada görebilirsiniz.

http://noctua.at/en/sip_productcompatibilitynew/productcompatibility/modelcompatibility/mid/1704/manid/30

• Sivi sogutma uyumsuzluk degilde Anakart asus maximus vii gene kullanmaktayim nochtua nhd~15 sitesinde o sogutucunun anakartin pci~e 1slot denk geldigini ve kullanilamayacagi uyumsuz die belirtilkyor nhd~14de ayni sekilde nhd15 yakin performans veren baska bildiginiz hava sogutma mevcutmu?nhd 15 almak istiyordum ama aynen bole yaziyor The cooler is extending over the first PCI-E x16 slot, so please use the other available PCI-E slot(s) for your video card(s) 1slog kapatiyormus ;(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 1 Ocak 2016; 22:39:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

Sivi sogutma uyumsuzluk degilde Anakart asus maximus vii gene kullanmaktayim nochtua nhd~15 sitesinde o sogutucunun anakartin pci~e 1slot denk geldigini ve kullanilamayacagi uyumsuz die belirtilkyor nhd~14de ayni sekilde nhd15 yakin performans veren baska bildiginiz hava sogutma mevcutmu?nhd 15 almak istiyordum ama aynen bole yaziyor The cooler is extending over the first PCI-E x16 slot, so please use the other available PCI-E slot(s) for your video card(s) 1slog kapatiyormus ;(

Yukarıda dediğim gibi NH-D15S modeli sorunsuz uyar. Bu modeli ekran kartı çakışma sorunu için geliştirdiler. NH-D15S incelememe bakarsan NH-D15S-NH-D15 resimlerinin aynı olduğu karede ne demek istediğimi anlarsın.
  • Foxconn A9DA-S kartım ve 1055t işlemcim var sisteme GTX-960 da alınacak İnşallah
    en az 3,6 ghz hıza ihtiyacım var
    Kasam geniş NZXT 4 fanlı Lexa black
    Fiyat performans en uygun soğutucu sizce hangisidir ? Araştırmalarımda 212 Evo önde gidiyor ?

Noctua NH-L12 İncelemesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zobaa16

Foxconn A9DA-S kartım ve 1055t işlemcim var sisteme GTX-960 da alınacak İnşallah
    en az 3,6 ghz hıza ihtiyacım var
    Kasam geniş NZXT 4 fanlı Lexa black
    Fiyat performans en uygun soğutucu sizce hangisidir ? Araştırmalarımda 212 Evo önde gidiyor ?

Noctua NH-L12 İncelemesi

Yan kapakta fanla birlikte desteklenen soğutucu yüksekliği 141 MM. Fanı sökmeden 212 takılamaz. Resimlerde işlemci soğutucusuyla çakışmaz gibi gözüküyor fakat forumlarda bu yazıyor.

• Tesekkurler hocam fan resimde tam belli degil daha asagida,belki kurtarir
    Mevcut sogutucuyla overclock denedim 3,6 lara cikmak icin.kartin programi 3,6 gosteriyor ama cpuz 3,12
    Neden olabilir
    Ekran goruntum asagidaki linkte
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=113510813&p=1#113510813

• Bu ürünü almak istiyorum.Kasam Haf 912 plus.Bu kasaya bu kart olur mu?Edit:Anakartım da gigabyte z77m-d3h.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinyap -- 17 Şubat 2017; 23:26:45 >
  • Iron Mask kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim ama noctua daha uzun ömürlü ve daha kaliteli geldi bana.Merak ettiğim şey Htpc ve miniatx diyor ya acaba yatay kasalar için mi yapılmış bu.Yani dikey kasada anakartı yamultma yada bi yerde okumuştum işlemciyi yamultma gibi bir durum söz konusu mu?
  • Iron Mask kullanıcısına yanıt
    Hocam verdiğiniz bilgiler için sağolun.Soğutucuyu inventusdan başka bir yerden almamayı düşünüyorum.Bana orda thermaltake i önermişlerdi fakat bir videosunu gördüm resmen blender gibi ses çıkarıyordu yüksek devirde.Gerçi şunuda söylemeden geçemeyeceğim.Hangisini alırsam alim stok fandan iyidir.Çünkü 1400 rpmlerde 45-50 derece boşta çalıştırıyor.25-30 derecelerde çalışırsa başın göğemi ercek diyebilirsiniz :) ama onuda şöyle düşündüm.Ne kadar serin çalışırsa ömrü o kadar uzun olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.