Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Noctua NF-P14s redux İncelemesi [Kelepir Noctua II]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
5
Cevap
2
Favori
782
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Overclock, Soğutma ve Modifikasyon >> Overclock, Soğutma ve Pc Modifikasyon >> Hava Soğutma >> Noctua NF-P14s redux İncelemesi [Kelepir Noctua II]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  6425 Mesaj
  Selam millet. Fan incelemeleri ufak bir aradan sonra devam ediyor. Bu ve bundan sonraki incelemede Noctua'nın gri renkteki ve düşük fiyatlı Redux serisini inceleyeceğim. Bu incelemede Redux serisindeki tek 120MM fan olan NF-S12B Redux var.

  Kutu var ama kutu içeriği yok. Uygun fiyatlı olması açısından ilk önce kutu içeriği kırpılmış. Kutu içeriğinden tek çıkan aksesuar montaj için gerekli olan dört adet metal vida. Ayrıca kutu tasarımı da diğer premium fanlara göre daha sadeleştirilmiş.  Redux serisinde temel olarak renk seçeneklerinde değişikliğe gidilmiş ve tüm seri gri renge sahip.Serinin genel amacı maliyeti düşürüp daha aşağı fiyatlarda çözümler sunmak.Bu bağlamda kutu içeriğinde kırpılmalar olmuş ve rulman tipi SSO2 yerine SSO olmuş. 140MM olarak daha önce 120MM fan deliklerine sahip P14 modeli vardı fakat kısa bir süre önce model satıştan çekilmişti. P14 tasarımına sahip kalınarak NF-P14R Redux 1500 PWM modeli sunuldu.Yeni olarak bu seriye katılmış P14S modeli var.P14S yaprak yapısı olarak P14R ile aynı fakat P14R 120MM vida deliklerine sahip yuvarlak bir fanken P14S 140MM vida deliklerine sahip klasik kare bir fan. P14S modelinde NF-P14s redux-1500 PWM,NF-P14s redux-1200 PWM,NF-P14s redux-1200,NF-P14s redux-900 olmak üzere dört farklı seçenek var

  S12B kanat tasarımına baktığımızda yakın akrabası olan S12A ile oldukça benzer. Yaprak sayıları statik basıncı yüksek olan modellere göre daha az, yaprak aralıkları daha fazla ve yaprak yüzeyleri daha dar. Yüksek hava akımı, ideal statik basıncı en uygun ses seviyesinde elde etmek için böyle bir tasarıma gildilmiş. Rotor stator etkileşimini azaltmak ve verimliliği en üst seviyeye getirmek amacıyla fan yapraklarının köşelerine çentikler koyularak ayrıca fan yaprak tasarımında daha uzun bir ön kenar, daha yüksek bıçak alan yüzeyi oluşturuldu.


  NF-P14S Redux serisindeki yeniden uyarlama olmayan tek fan. NF-P14S bu tasarımıyla ilk defa karşımıza çıkıyor. Aslında tamamen yeni değil. Noctua daha önce aynı kanat tasarımına sahip fanları NF-P14 adıyla pazarda yer alıyordu ve bu fanı soğutucularında da kullanıyordu. NF-P14 modeli 140MM olmasına rağmen 120MM vida deliklerine sahipti. NF-P14R modeliyse klasik 140MM fan formunda.  Noctua P14 serisinde kullandığı yaprak tasarımına " Basınç üzerine optimize edilmiş 9 yapraklı tasarım" diyor. Özellikle yüksek direnç gösteren heatsink ve radyatör gibi alanlarda maksimum basınç ve hava akımını sağlıyor. NF-P14 yapraklarında kullanılan girdap kontrol çentikleri her yaprağın farklı noktalarında. Her yaprakta farklı yerlerde konumlandırılan girdap kontrol çektikleri farklı girdap yaratıyor. Bu sayede gürültü profili düşürülerek daha ılımlı frekans spektrumunda görev yapması sağlanıp ses seviyesi azaltılıyor.


  Detaylı performans testleri kısmında sonuçların birine girmemesi için aşağıdaki tabloda fanın 1V-12V arasındaki tüm ses seviyesi, statik basıncı, hava akımını gibi verileri tüm ayrıntılarıyla aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sonuçta fanı sadece son devirde kullanmıyoruz. Onun için hangi devirde ne yapıyor bilinmesi önemli. Eğer başka fanlarla aynı devirlerde sergiledikleri performans farkına bakmak istiyorsanız bu detaylı tabloyu diğer karşılaştıracağınız fan inceleme konusunda bulabilirsiniz.
  Normalde video kayıtlarında fan 12V'da çalışırken yapıyordum ama artık kayıtlarda 1V-12V arasındaki tüm performansını görebilirsiniz.  Sesin spektrum analizi. Sarı renkteki salınımlar ortam sesini, siyah renkteki salınımlar fanın oluşturduğu sesi simgelemektedir.

  Yaklaşık iki yıl önce fan incelemesi serüvenine başladım. Amacım yapılabilecek en detaylı testleri yapmaktı. Bir süre araştırıp teçhizatları topladıktan dört ay sonra birkaç fan incelemesi çıkardım ortaya. Daha sonra ekipmanlarımın kalitesiz olduğunu düşünerek ufak iyileştirmelere gidip bir sene sonra bir kaç fan incelemesi daha yayınladım. Ama hala eksik kısımlar vardı. Bunları da düzelttikten sonra karşınızda eksiksiz bir biçimde karşınızda bulunuyorum. İki yıllık AR-GE aşaması tamamlandı ve yeni ekipmanlarımla birlikte eksiksiz fan incelemeleri yapmak için hazırım.

  1- Heatsink ve Radyatör [Sogutucular] Üstünde Performansı

  İlk başlarda soğutma performansı testleri için işlemciyi kullanıyordum fakat neredeyse bir yılı aşkın süredir sistemin uzay montaj olmasından dolayı canım sıkılıyor ve buna ilave olarak sürekli işlemciyi stres programlarıyla kastırdıgım için anası ağlamıştı .Düşünüp taşınırken başka incelemelerde de görmüş olduğum, işlemciyi simüle edecek bir düzenek kurmaya karar verdim. Bunun için işlemci boyutlarında bir bakır bloğa ,ısı kaynağı olan dirençlere ve oluşacak ısıyı ölçmek için bir termometreye ihtiyaç vardı. İlk iş olarak ısıyı yayabileceğim bir element lazımdı ve bunlardan en uygunu bakır levhalardı. Daha iyi iletkenler var fakat çok uçuk maliyetlerle karşılaşacağımdan başka alternatiflere yönelmedim. Aldığım bakır levha 5 CM yüzey alana ve 1.5 CM kalınlığı sahip. Isıyı yayacak alanı bulduğuma göre bana bir ısı kaynağı lazım. İlk başlarda peltier düşündüm fakat soğuk tarafın sıcaklığını ayarlanamadığından sorun oluşturma ihtimali yüksekti. Daha sonra araştırırken fişek rezistansları gördüm ve istediğim boyutlarda da temin edebiliyordum. İki adet 200W 0.8MM*4MM fişek rezistans tercih ettim ve boyutlarına göre bakır bloğa rezistansları yerleştirmek için delik açtırdım. Artık elimde iki adet 200W ısı kaynagı vardı. İşlemciyi fazlasıyla simule ettiğine eminim çünkü soğutucu olmadan çalıştığında 30 sn de 160 derecelere ulaşıyor. Diğer sorun ise bu ısınmanın stabil olup olamayacağıydı. Mesela on dakika çalıştırdığımda 200 dereceyi bulan blok başka bir zaman tüm ortam şartları aynı olmasına rağmen 210 derece oluyorsa bu tüm testin çuvallayacağı anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için yapılabilecek tek iş sabit voltaj alabileceğim bir devreydi. Malum elektrik hatlarımız düzgün olmadığından dalgalanmalar mevcut ve voltaj değişiklikleri de rezistansın ısınmasını direkt etkiliyor. Onun için tüm test boyunca Inform Sinus 1000VA online ups kullandım.

  Bu aşamalardan sonraki sorunsa blokta ki ısının nasıl ölçüleceğiydi. Bunun için ayriyeten kaliteli bir dijital ve log dosyası tutup bilgisayara atan bir termometreye gerek var. Bunun için UN-IT U325 ve Voltcraft K204 kullanıyorum. Bloktaki sıcaklığı ölçmek için bakır bloğun tam ortasına bir delik açtırdım ve buraya K Tipi yivli 1 metrelik probu tutturdum.

  Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor. Böyle bir hesap yapmamdaki amaç A fanını test ederken oda sıcaklığı 25 dereceyken diğer fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bu detayı tabloya yazabilirim fakat bu seferde çok fazla veri olacağından kafa karışıklığına yol açabilir. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım (ki bu çok fazla kafa karıştırır) ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla sonuçları paylaşacağım.
  1A-Hava Sogutma Performansı[HeatSink Üzerinde]

  Artık işlemciyi simüle edecek bir ısı kaynağımız olduğuna göre bundaki ısıyı iletmek için heatsink lazımdı.Testte 120MM ve 140MM fanları test edebilmek için Noctua'nın NH-U12S ve NH-U14S soğutucularını kullandım. Tek soğutucuda kullanabilirdim ama fanın kendi boyutlarında iki farklı soğutucu kullanmak fanın gerçek anlam performansını anlamamız için daha iyi bir yöntem.

  Soğutucuyu bloga montaj etmeden önce Noctua NT-H1 sürdüm ve blokları montajladım. Ufak bir dipnot düşeyim. Benim elimde işlenmiş 3 tane bakır blok bulunuyor. Yani 140MM ve 120MM fanı ayrı soğutucularda test ederken bloğu sökmem gerekmiyor.Yani montajı bakır blok ve soğutucu ayrılmamak üzere bir kere yapıyorum.Bundaki amacım her montajda macunun farklı uygulanmasından dolayı oluşabilecek hata payını en aza indirmek, macun israfını önlemek ve montaj sırasında kaybedilen vakitten kazanç.

  Montaj bittikten sonra rezistansları fişe takıyoruz ve blok ısınmaya başlıyor. Toplam test süresi 25 dakika. Bu 25 dakika boyunca her sıcaklık anlık olarak bilgisayara saniye saniye kaydediliyor ve ben bunların ortalamasını alıyorum. Diğer teste geçmeden önce blogun ortam sıcaklığına inmesini bekliyorum ki testlet tutarlı olsun.

  Eğer test edeceğim fan elimde bir taneyse Push[Fan ısıyı radyatörden üfleyerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] ve Pull [Fan ısıyı radyatörden çekerek uzaklaştıracak şekilde konumlandırılmış] olmak üzere iki farklı konumda test yapıyorum. Ama aynı fandan iki taneyse Push ve Pull yöntemine ilave olarak Push/Pull yöntemini de ekliyorum .


  Ayrıca paylaştığım sıcaklıklar delta cinsinden sıcaklıklardır.Yani blok sıcaklıgından işlemci sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece blok 55 derece dersen delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir fanı test ederken oda 25 dereceyken diger fanı testte 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığıyla çalışacağım.  1B- Su Sogutma Performansı [Radyatör Üzerinde]

  Soğutucular üzerinde performans testlerinin ikinci ayağı olan fanların radyatör üstünde performansı.

  İlk önce su soğutmadaki kullandığım bileşenleri aktarayım.

  İşlemci Blogu:Swiftech Apogee Gtz
  Pompa :Thermaltake P500
  140 MM Radyator: XSPC EX120 (35 MM Kalınlıgında)
  120 MM Radyator: XSPC EX140 (36 MM kalınlıgında)

  120 lik ve 140 lık fanları ayrı ayrı test edebilmek için kendi boyutlarında iki farklı radyatör kullandım. İki farklı su soğutma sistemi kuracak teçhizatım olmadığı için radyatörleri bir bünyede topladım fakat vanalar yardımıyla hangi fanı test edeceksem test etmeyeceğim fanın radyatörünün vanalarını kapatıyorum ve oraya su akışı olmadığından test etmediğim radyatörü aradan çıkartmış oluyorum.

  Bundan sonraki test aşamaları yukarıda paylaştığım yöntemle birebir aynı olduğundan tekrardan yazmayacağım.
  2-Hava Akımı Ölçümü

  Bunu için bir Anomemeter'a ihtiyaç var. Çok farklı fiyatlarda Anemometreler var fakat benim tercih ettiğim ürün CEM DT-8880. Piyasadaki en kaliteli cihaz değil ama fiyat performans oranı yüksek bir ürün. Hava akımını ölçmek için daha önceden ufak bir kutu yapmıştım fakat Noctua ve Noiseblocker mühendisleriyle konuştuğumda bu kutunun yetersiz olduğunu öğrendim. Hal böyle olunca 120MM ve 140MM fanları aynı ayrı test etmek için iç hacmi 50CM X 50cM iki adet kutu yaptım. Kutu içerisi izolasyon malzemeleri kaplı. Diğer detaylar bende kalsın. Kutunun bir ucuna fanı diğer ucundaki deliğeyse Anemometre'nin probunu yerleştiriyorum.

  Tetleri on iki farklı [1V-2V-3V-4V-5V-6V-7V-8V-9V-10V-11V-12V] voltaj aralığında yapacağım paylaştığım değerler CFM yerine daha hassas olduğu için FPM cinsinden değerler olacak. FPM kavramını biraz açacak olursam FPM=ft/min yani Feet Per Minute. İsterseniz bu sonucu CFM'ye de çevirebilirsiniz. Kutunun boyutlarını m2 çevirip FPM ile çarpmanız yeterli.

  Unutulmaması gereken en önemli husus buradaki sonuçların sitelerde yer alan sonuçlar ile karşılaştırılmamalı çünkü tamamen farklı ortamlarda, farklı test araçlarıyla ve farklı birimlerde ölçüm yapıldı. Temel amaç testin kendi içinde tutarlılığını sağlayarak testteki fanların sonuçlarını başarılı bir şekilde karşılaştırmak .

  3- Basınç Ölçer

  Beni ölçüm konusunda en çok zorlayan kısım bu oldu. İlk başta ebay'dan 50$ bir manometre aldım ama ölçüm hassasiyeti az olduğu için işime yaramadı. Daha sonra yaptığım araştırmalar ve firmaların teknik uzmanlarından aldığım bilgiler statik basıncın ev ortamında bu tarz cihazlarla ölçmenin imkansız olduğuydu. Durum böyle olunca araştırmalarım sonucunda piyasada bulunabilecek en hassas manometre olan Extech HD755 aldım .Manometrenin ölçüm aralığı 0.5 psi.

  Burada paylaştığım sonuçları sitedeki yazan sonuçlarla karşılaştırmayınız. Çünkü tamamen farklı ölçüm yöntemleri kullanılıyor ve benim bu sonuçları paylaşmamın amacı test ettiğim diğer fanlarla aradaki farkın ortaya çıkması. Yani kendi içinde tutarlı sonuçlar elde etmek.Test ederken yine 1V-12V arası değerleri test ettim.

  Hava akımını ölçmek için kullandığım kutuları basınç ölçümünde de kullanıyorum.
  4-Ses Ve Görüntü

  Video kaydını Canon 650 & 50MM F1.4 ile yaptım. Ses kaydı için fZoom H1 kullandım. Sesi desibel cinsinden ölçmek içinse CEM DT-85A'i kullandım. Video da gördüğünüz gibi fan boştayken bir standdın üzerinde duruyor. Kullandığım stand XSPC'nin radyatör standı. Titreşim yapmaması için Noiseblocker'in vida setini kullandım.. Videoda fan hızının ve voltaj değerinin gözükmesi için Lamptron FC5V2 kullandım. Fanları test ederken atx güç kaynağı kullanmak yerine ayarlanabilir dc güç kaynağı MCH-305D-2 kullandım. Ayarlanabilir dc güç kaynağında voltaj hem daha stabil hem de çekilen amper değeri de gözüküyor. Fan hızını ölçmek için kullandığım takometre UNI-T UT372

  Ses ölçümleride 1V-12V arasındaki tüm değerlerde yapılacaktır.Ayrıca video da fanları boşta,heatsink ve radyatör üzerinde Push-Pull-Push/Pull gibi konumlarda da test ettim.Çünkü fanların ses seviyeleri boşta ve soğutucu üzerinde ses seviyeleri degişiyor.Bunda da en önemli etken statik basınç değeri.

  Bugün yayınlayacağım incelemede bu test aşaması yer almayacak fakat bu teste ilerleyen günlerde Minidsp UMIK-1 ile yapmış olduğum sesin spektrum analizini içeren tablolarda ekleyeceğim. Ses düzeyini anlatabilmek için desibel cinsinden paylaşılan skorlar yetersiz kalır.
  5- Engelli Hava Akımı

  Bu yeni metodu ilk defa bu incelemede kullanacağım. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi 16 CM çapında yaklaşık 60 CM uzunluğunda fan testi için geliştirilmiş bir silindir var. Silindir üzerindeki sticker'dan görüldüğü gibi ürün Corsair'den temin edilmiş. Değiştirilebilir aparatları sayesinde hem 120MM hem 140MM fanlar test edilebilir. Silindirin içinde iki tane mesh gözüküyor. Bunların amacı fanların önünde bir engelle karşılaştığında hava akımının ne kadar etkileneceğini göstermek. Normal test aşamalarını tamamladıktan sonra bu kısmı sona bıraktım. İlk başta testi içindeki engelleri kaldırarak yapıp daha sonra bunu standart halde yaptı. İki denememde de aldığım sonuçlar neredeyse aynıydı. Testleri bu şekilde yaptığım zamanda bu test aşamasının bir manası kalmıyordu. Durum böyle olunca bende yeni engeller ekledim. Bunların arasında toz filtreleri ve radyatörler var. Denemelerimden sonra en mantıklı çözümün engel olarak radyatör olduğunu gördüm ve Asetek'in 40 CM kalın bir radyatörünü kullandım. Bu radyatör hava akımını ciddi anlamda engelliyor. Bu aşama aslında gerçek hayatta kullanımı daha çok yansıtıyor çünkü fanlar heatsink, radyatör, toz filtreleri, kasa kapağı gibi engellerle karşılaşıyor.

  Performans Testleri


  Normalde 120MM ve 140MM fanların sonuçları ayrı tablolarda paylaşıyordum fakat bu testte Corsair'in sadece 120MM fanları olduğu için sonuçlarda 140MM fanlar olmayacak. 1V-12V arasında elde ettiği sonuçları yukarıda ayrı olarak paylaştım. Bu tablodaki sonuçlar fanların 12V'da yani tam güçte çalışırken elde ettiği sonuçlardır.  Fanların ses seviyesi ve diğer fanlarla karşılaştırması.  Engelli hava akımı testleri. Diğer testlerde olduğu gibi bu testte 1V-12V arasında tekrarlandı.  Fanların Noctua NH-U12S üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Heatsink performansı.


  Fanların XSPC EX120 üzerinde üç farklı konumdaki sıcaklık seviyeleri ve diğer fanlarla karşılaştırması. Radyatör performansı.

  Redux serisinin ortaya çıkış amacı Noctua fanlarını uygun fiyata alabilmek. Ürünleri uygun fiyata sunabilmek için ilk başta kutu içeriğinden kırpmışlar. Kutu içeriğinde sadece dört adet metal vida bulunuyor. Diğer premium ürünlerinde olan voltaj düşürücü adaptörler, plastik vidalar, kablo uzatıcılar vs yok. Diğer kırpılan kısımsa fanın köşe noktalarında titreşim emici padlerin olmaması. Fanların inşa kalitesinde bir değişiklik hissetmesem de yatak tipi olarak premium modellerinde kullanılan SS02 yerine SS0'ye geçilmiş. NF-P14R/S'nin fiyatı 85 TL. Redux serisinde en çok hoşuma giden değişiklik klasik Noctua renklerinden vazgeçilmesi. Piyasada bu tonlarda başka fan bulmak mümkün değil fakat yine de eski rengine göre benim daha çok beğenimi kazandı. Redux serisi bir fan almanız diğer aksesuarlara veda etmeniz anlamına gelmiyor. Noctua aksesuar seçeneklerini zenginleştirdi ve üst kısımda bahsettiğim tüm ürünleri ayrı olarak satın alabilirsiniz. NA-SAV2 Plastik Vidalar, NA-SAV1 Kauçuk Pedler, NA-SEC1 Uzatma Kablosu, NA-SYC1 6 KABLO. Diğer güzel bir detaysa maziye karışan bazı fanların yeni renkleriyle tekrar dönmesi. Performans olarak NF-S12A ile hemen hemen aynı performans sergiledi. İncelemede dediğim gibi P14R ile P14S modeli arasındaki tek fark çerçevenin birinde yuvarlak diğerinde kare olması. Kullanım amacınıza hangisi uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Yuvarlak versiyon genelde heatsink üzerinde kullanım için ve 140MM vida deliği olmayan kasalar için daha uygun. Performans anlamında beklediğimden ortalama %30 daha iyi çıktı. Bu testlerde hızı bakımından net rakibi aynı hızdaki Shark 140MM var ve tüm performans testlerinde NF-P14 daha iyiydi. Ses olarak birbirlerine yakın sonuçlar gösterse de Ses/Performans açısından P14r net olarak daha başarılı. Fan son hızında 45 DBA'ya yakın değerler ölçüldü. Bu hassas ve normal kullanıcıları rahatsız edebilecek bir düzey. Zaten bu fanla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz tarafı tam güçtü biraz sesli çalışmalı. 1200 RPM civarında ses kabul edilebilir düzeye geliyor ve günlük kullanım için uygun bir hız. Her ne kadar fiyat düşünülerek tasarlanmış bir seri olsa da altı yıllık garantisi süresi ve fanların performansı Redux serisinin piyasadaki rakiplerinden hemen ayırıyor. Karma olarak kasa ya da radyatör üzerinde kullanabileceğiniz bir fan arıyorsanız P14R/S seçeneklerin arasında bulundurulması gereken bir fan.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 4 Mart 2018; 16:48:12 >  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1974 Mesaj
  Üstat, öncelikle eline sağlık. Zaman ve emek harcayıp foruma güzel renkler katıyor, ahaliye yararlı olabilecek bilgiler sunuyorsun.

  Bir tabloda yanlışlık var sanırım. Fan 11 voltta 748 rpm hızda çalışıyor görünürken, 12 voltta 709 rpm hzda çalışıyor görünüyor.
  Ayrıca fan NF-P14s redux-1500 isminde olduğu için 12 voltta 1500 devir civarında çalışması bekleniyor ama senin tabloda 1000 devri bile bulamamış görünüyor. Bu tabloyu gözden geçirmeni öneririm.

  Bir de şunu merak ediyorum: Birçok fanı test ediyorsun da, bu fanların maliyetini kendin mi karşılıyorsun, yoksa firmalar sana numune gönderiyor mu?
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  6425 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ehhalil

  Üstat, öncelikle eline sağlık. Zaman ve emek harcayıp foruma güzel renkler katıyor, ahaliye yararlı olabilecek bilgiler sunuyorsun.

  Bir tabloda yanlışlık var sanırım. Fan 11 voltta 748 rpm hızda çalışıyor görünürken, 12 voltta 709 rpm hzda çalışıyor görünüyor.
  Ayrıca fan NF-P14s redux-1500 isminde olduğu için 12 voltta 1500 devir civarında çalışması bekleniyor ama senin tabloda 1000 devri bile bulamamış görünüyor. Bu tabloyu gözden geçirmeni öneririm.

  Bir de şunu merak ediyorum: Birçok fanı test ediyorsun da, bu fanların maliyetini kendin mi karşılıyorsun, yoksa firmalar sana numune gönderiyor mu?

  Hava akımı sonuçlarını fan hızlarına yazmışım yanlışlıkla düzelttim.

  İncelediğim fanların yarısını kendim almışımdır. Özellikle ilk incelediklerimi. Ama bu saatten sonra fan incelemek için para verip almam. Benim bu işten ticari çıkarım yok zaten, fan desen pahalı bir şey değil. Yani üretici bana fan yollasa kaça satabilirim ki zaten onu. Tek şu incelemede hava akımı ölçmek için kullandığım aldığım alet 700 TL. Aletleri geçtim onlardan daha kıymetli saatlerimi harcıyorum.

  https://www.kartalotomasyon.com.tr/DT-8880-Ruzgar-Hizi-olcer-Anemometre-DT8880,PR-1422.html
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3521 Mesaj
  Hocam hata sende konu başlığını gta da artı fps verdiren fan ya da fanın gta ya etkisi diye açsan daha çok ilgi çeker, reyting alır Bu arada emeğine sağlık. Birde fan dayanılılık testi yapsan iyi olur, mesela omuz hizasından beton zemine at, çakmakla yakmayı dene
  _____________________________
  Amd Ryzen 5 1600x / Noctua Nh-D15S / Gigabyte B450 Aorus Pro / 32 Gb ddr4 3200mhz (16Gbx2) / Msi Gtx 1070 Armor / Adata Xpg Sx6000pro 256Gb NVMe SSD - 960Gb Adata Su650 SSD - 3 TB Toshiba HDD/ Corsair 400R Kasa / 750 Watt High Power Astro Lite PSU / Philips 247E3 Lcd Monitor
 • Emekli Yönetici
  6425 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: white_predator

  Hocam hata sende konu başlığını gta da artı fps verdiren fan ya da fanın gta ya etkisi diye açsan daha çok ilgi çeker, reyting alır Bu arada emeğine sağlık. Birde fan dayanılılık testi yapsan iyi olur, mesela omuz hizasından beton zemine at, çakmakla yakmayı dene

  "Fandan kıyma makinesi yaptık" "Fanla havuç rendeleme çelınç. "Fana parmağımı soktum,kolum koptu"

  Bunlara gelecek adamın zaten bu ürünlerden haberi yoktur.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4084 Mesaj
  Almak üzere olduğum fanın, bu kadar ayrıntılı bir incelemesini görmek beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  OnePlus 7 Pro 8/256 Nebula Blue
  AMD RYZEN 5 1600 3.7 Ghz / Gigabyte GTX 1060 6 GB Xtreme Gaming / Gigabyte B350M Gaming 3 / 2 x 8 GB Kingston HyperX Fury 2666 MHZ / Samsung 850 EVO SSD / High Power 600W PSU / NZXT S340 Elite
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
üniversite
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.