Şimdi Ara

NİSSAN PRİMERA (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.228
Cevap
45
Favori
410.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. Bende dün bir 2004 visia 1.6 primera alarak aranıza katıldım. Araç çoğu kişiye pahalıya gelmiş olsada temizliği ve düşük orjinal kilometresi ile kaçırmak istemediğim bir arabaydı. Seçimimde hala doğru ve mantıklı olduğumu düşünüyorum. Tabi bugün aldığım 1500 liralık kasko teklifi biraz gözümü korkutmadı değil ama araştırmaya devam edeceğim tabiki. Şimdi her yeni kullanıcı gibi benimde bazı sorularım olacak tabi bazıları defalarca sorulmuş cinsten olabilir onlar için şimdiden özürdiliyorum.

1. Expertize gittiğimde adını tam hatırlayamadığım bir parçanın değişme değerine ulaştığını söyledi. Bu parça hava ile yakıtın karışımınımı ne ayarlıyormuş. Yakıt sarfiyatının artmasına veya ışıklarda stop etme gibi durumlar ilerde oluşabilirmiş. Yalnız parçanın ithal orjinali 1.100 yerli nissanı 650 lira. Belki neyden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Bu parçayı daha ucuza ama ikigün sonra bozulacak cinsten de değil tabiki bulabilirmiyiz. Garip soru örneği :)

2. Sadece bu parça için değil serviste kullanılan parçalar kadar kaliteli ama daha uygun parçaları nerden nasıl sipariş edebiliriz. ilerki zamanlar için :)

3. Malum dediğim gibi araç visia. Buna rağmen anladığım kadaryla altyapı mevcut acaba erka park kamerası teknadaki haliyle taktırabilirmiyim. Nerden. O şekilde olmazsada başka kameralı sistemlerden görüntü alabilirmiyim bilgi ekranından.

4. Cd yi mp3 çalar hale getirme şansımız varmı. Dvd çalar hale getirme şansımız varmı. Divx çalar hale getirme şansımız varmı. bu saydıklarım okuyucudan değilde bir usb bağlantısı yoluylada olabilir mümkünmü. Diyelim oldu bilgi ekranından izlenebilirmi.

5. Bilgi ekranı entegre yada harici bir gps bağlayarak navigasyona dnüşebilirmi. Aslında burda görevi sadece görüntü iletimi olacak okadar.

6. Bilgi ekranında güncel olarak mevcut yakıtla gidebileceğim mesafe gösterilemiyormu. Gösterilemiyorsa bu nasıl yol bilgisayarı.

7. Bilgi ekranı menüsü ve uyarılar serviste yada başka bir şekilde türkçeleştirilemiyormu.Türkiyeye özel araba üretmeyi biliyorlarda neden Türkçe menü koyamıyorlar toplasan 100 kelime yoktur herhalde menü toplamında.

8. Soru sayısı çok arttı buda cevap şansını azaltıyor ozyüzden şimdilik burda kesiyorum. Ama baştan özürdilemiştim :) Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: bakiyilmaz

Merhabalar. Bende dün bir 2004 visia 1.6 primera alarak aranıza katıldım. Araç çoğu kişiye pahalıya gelmiş olsada temizliği ve düşük orjinal kilometresi ile kaçırmak istemediğim bir arabaydı. Seçimimde hala doğru ve mantıklı olduğumu düşünüyorum. Tabi bugün aldığım 1500 liralık kasko teklifi biraz gözümü korkutmadı değil ama araştırmaya devam edeceğim tabiki. Şimdi her yeni kullanıcı gibi benimde bazı sorularım olacak tabi bazıları defalarca sorulmuş cinsten olabilir onlar için şimdiden özürdiliyorum.

1. Expertize gittiğimde adını tam hatırlayamadığım bir parçanın değişme değerine ulaştığını söyledi. Bu parça hava ile yakıtın karışımınımı ne ayarlıyormuş. Yakıt sarfiyatının artmasına veya ışıklarda stop etme gibi durumlar ilerde oluşabilirmiş. Yalnız parçanın ithal orjinali 1.100 yerli nissanı 650 lira. Belki neyden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Bu parçayı daha ucuza ama ikigün sonra bozulacak cinsten de değil tabiki bulabilirmiyiz. Garip soru örneği :)

2. Sadece bu parça için değil serviste kullanılan parçalar kadar kaliteli ama daha uygun parçaları nerden nasıl sipariş edebiliriz. ilerki zamanlar için :)

3. Malum dediğim gibi araç visia. Buna rağmen anladığım kadaryla altyapı mevcut acaba erka park kamerası teknadaki haliyle taktırabilirmiyim. Nerden. O şekilde olmazsada başka kameralı sistemlerden görüntü alabilirmiyim bilgi ekranından.

4. Cd yi mp3 çalar hale getirme şansımız varmı. Dvd çalar hale getirme şansımız varmı. Divx çalar hale getirme şansımız varmı. bu saydıklarım okuyucudan değilde bir usb bağlantısı yoluylada olabilir mümkünmü. Diyelim oldu bilgi ekranından izlenebilirmi.

5. Bilgi ekranı entegre yada harici bir gps bağlayarak navigasyona dnüşebilirmi. Aslında burda görevi sadece görüntü iletimi olacak okadar.

6. Bilgi ekranında güncel olarak mevcut yakıtla gidebileceğim mesafe gösterilemiyormu. Gösterilemiyorsa bu nasıl yol bilgisayarı.

7. Bilgi ekranı menüsü ve uyarılar serviste yada başka bir şekilde türkçeleştirilemiyormu.Türkiyeye özel araba üretmeyi biliyorlarda neden Türkçe menü koyamıyorlar toplasan 100 kelime yoktur herhalde menü toplamında.

8. Soru sayısı çok arttı buda cevap şansını azaltıyor ozyüzden şimdilik burda kesiyorum. Ama baştan özürdilemiştim :) Teşekkürler.

Öncelikle hayırlı olsun..
    1. Aldığınız araç kaç km de ki o sensörün değişmesi gerekliymiş? bence sıkıntı çıkarana kadar değiştirme

2.ingiltereden sipariş edilebilir ama tabi gümrükte takılma ihtimali yüksek

3.İstanbulda bir yerde takılıyormuş muhabbeti geçmişti ancak neresi tam bilmiyorum

4. Bir önceki maddedeki yer bu işlemide yapıyormuş yok bu değil dersen x car link diye bişey var 80-100dolar civarıydı en son cd çaların kablosunu bu alete takıyorsun ve usb + aux un oluyor

5.sanmıyorum ancak youtube da videosunu bulabilirsin konsolu sökerek aracın orjinal bilgi ekranını aşağıya alırsın kendi yerinede güzel bir double alırsın ve tüm multimedia sorunun aşmış olursun klimayı filanda cd koyunlan yere aldığın aracın orjinal ekranından yaparsın tabi biraz maliyetli olabilir iyi bir double din multimedya çalar +gps 1500 desek işçilikte 300 desek 1800-2000 e filan gelir

6. gösteriyor anlık yakıt tüketimi grafiği filanda var hatta yakıt geçmişini gösteren grafikte var info ya bi kaç kere basarak ilgili yeri görebilirsin

7.Türkçeleştirildiğini sanmıyorum zaten dediğin gibi 100 kelimeyi geçmediği için türkçeye gerekte yok olsa daha iyi olabilirdi tabi

8. benden bu kadar diğer arakdaşlar yorumlarını yazıcaklardır..

• @ yunus88 filmlr güzel olmuş şu 2.0 motorun jantları süper yav :) tabi parayı bulunca bende 5 kollu offsetli 18" jant almayı düşünüyorum o zaman daha süper olucak birde stopları hafiften karartmayı
  • Arkadaşlar Merheba

Benim 2000 model primera comfort aracım var. son zamanlarda araç çalıştıktan birkaç saniye sonra abs ışığı yanmaya başladı. kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca bazen hiç yanmıyor ve abs devreden çıkmıyor bazen bir müddet sonra abs devreden çıkıp ışığı yakıyor. bu neden olmuş olabilir. neresine baktırmam gerekir. daha önce bu durum başına gelen varise ve yardımcı olursa sevinirim.
  • arkadaşlar bir soru daha

araç sigorta kutusunda 10a sigorta yerine 15a sigorta takarsam ne olur.
  • abs arızasını ezbere söylemek doğru olmaz. bir kaç nedeni olabilir. abs beyinini bilgisayara bağlat. normal westing house çalışıyorsa fren sistemin normaldir. teker sensör fişlerinden birisi çıkmış olabilir. veya arıza yapmıştır. sisteme takınca zaten direk arıza kodu yazar. burda karşılaşabileceğin en büyük ve en maliyetli işlem, abs devrede iken senin yerine frene pompalama işlemini yapan actuator pompasının arıza yapması. 99 primerada markası boschtur. temassızlıkta olabilir.
    kolay gelsin.
  • tam anlamıyla RİSK
    sigortalar, ilgili parçaya fazla akımın geçmesini veya diğer bir değişle o parçanın fazla akım çekmesini önler.
    örneğin radyo 10amper ise sen gider 15 amper takarsan, bası sesi componentleri her şeyi diplersen, radyo 10amperden fazla çeker ve bu da radyonun zarar görmesine yol açar. ikincisi ise radyo fazla akım çekmeye devam eder bu sefer aradaki başka bir parça kablo vs gibi yada röle yanabilir.
  • Sayın bacargan

Cevaplarınız için teşekkür ederim. bir şey daha sormak istiyorum.

abs ışığı yandığı zaman araba çalışır halde iken abs sigortasını çıkarıp tekrar takınca ışık sönüyor. bu sizce sigorta kutusunda bir problem olduğunu yada elektrik kesilip tekrar verilince çalıştığı için bir yerinde temassızlık olduğunu gösterirmi. teker sensörleri nerdedir. ulaşılabilecek bir yerdemi. soketlerini söküp WD 40 sıksam olurmu. birde araç çalışır halde iken sigortayı söküp takmanın zararı varmıdır. çok soru sordum ama idare edin.

saygılar
  • Selamunaleyküm Arkadaşlar

1997-1999 model primera alacağım. öncelikli tercihim special olanlardan ama fiyatlar internette 13binden başlıyor. Bu arabaların gerçek fiyatlarımıdır yoksa yaz olduğu için mi pahalı satıyorlar. Böyle bir aracı 11bine alamazmıyım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sade100

Arkadaşlar isterseniz anahtara ilk bastığınızda 4 kapınında açılmasını sağlayabilirsiniz. (Konfor modu) Tek kapının açılması büyükşehirler için bir tedbir. Kumandadaki iki tuşa birlikte 5 sn basılı tuttuğunuzda bu iki mod arasında geçiş yapar.

denedim ama olmuyor?????????????
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilyaswolf

Selamunaleyküm Arkadaşlar

1997-1999 model primera alacağım. öncelikli tercihim special olanlardan ama fiyatlar internette 13binden başlıyor. Bu arabaların gerçek fiyatlarımıdır yoksa yaz olduğu için mi pahalı satıyorlar. Böyle bir aracı 11bine alamazmıyım.

daha düşüğe bile alabilmeniz lazım bence tok satıcı olmayan gerçek bir satıcı bulun
  • quote:

Orijinalden alıntı: sade100

Arkadaşlar bende kullanma kitapçığı var. Sorularınız olursa yardım etmeye çalışırım. Yine alarm ile ilgili araç içindede hareket sensörleri varmış ve kapatılabiliyor. (Kitapçıkta yazıyor) Tabii özellik varsa..

benım aracta alarm varmı bılmıyorum yanı sımdıye kadar olduguna daır bır bulgum yok ama tekna ya vardır dıye dusunuyordum varmı yokmuı nasıl anlarım kesın bır sekılde?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yorgunefe09

quote:

Orijinalden alıntı: ilyaswolf

Selamunaleyküm Arkadaşlar

daha düşüğe bile alabilmeniz lazım bence tok satıcı olmayan gerçek bir satıcı bulun

Aracı bilen aracını seven kişilerden ekstra ucuz fiyatlara -10bin gibi bulma ihtimaliniz daha düşük ama yine de ucuz ve temiz bir tane bulmanız olası. Bol şans dilerim

• 1-ingiltereden parça getirten yada bu konuda sorun yasayan varmı hiç?
    2-x car link in ana sayfasına girdim nissana uyumlu göstermiyor varmı taktıran?
    3-aracın bu kadar özelliği varken hala yeni özellikler istemekle doyumsuzluk mu yapıyorum diye düşünen varmı benim gibi:)))
  • benim için değerli olan cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manager71

Sayın bacargan

Cevaplarınız için teşekkür ederim. bir şey daha sormak istiyorum.

abs ışığı yandığı zaman araba çalışır halde iken abs sigortasını çıkarıp tekrar takınca ışık sönüyor. bu sizce sigorta kutusunda bir problem olduğunu yada elektrik kesilip tekrar verilince çalıştığı için bir yerinde temassızlık olduğunu gösterirmi. teker sensörleri nerdedir. ulaşılabilecek bir yerdemi. soketlerini söküp WD 40 sıksam olurmu. birde araç çalışır halde iken sigortayı söküp takmanın zararı varmıdır. çok soru sordum ama idare edin.

saygılar

araç çalışırken sigorta asla sökülmez. ABS ışığı yanarken arabada çalışıyorken, sen sigortayı sökersen abs rölesi devreden çıkar. sigortayı yerine taksan bile röle devreye girmez. röle küçük manyetik bir sistemdir. arabayı kapatıp tekrar çalıştırman gerekir. bunlar entegre çalışan sistemlerdir. temassızlık olayını anlamak biraz zor. bilen bir ustanın tüm fişlerini kontrol etmesi lazım. hatta garanti olsun diye fişlerin içlerine kontak spreyi sıktır. tozu kiri söker atar.
    teker sensörlerine gelince, (eğer sökme takma işinde tecrübeli değilsen hiç dokunma) lastiği sök, fren diskinin arkasında (araca doğru) fren diski aynası bulunur. sensör bu disk ile ayna arasındadır. disk ile ayna arasında tırtıklı bir disk vardır. sensör bu tırtıklı diske 90 derece dik konumlandırılmıştır. tırtıklı yüzey abs sensörünün önünden geçerek değişken sinyal ürettirir. teker kızaklamaya başlayınca bu tırtıklı diskte teker miline bağlı olduğundan dönmez. sensör sabit sinyal verir. bu durumda abs actuator pompayı devreye sokar ve actuator pompalamaya başlar.
    WD 40 sakın sıkma. o yağlayıcı bir sprey. bu tip sensör, sigorta kutusu vs gibi elektronik yüzeylere wd40 sıkmak doğru değil. contact cleaner sıkman daha iyi. 10 lira internette.
    arızasız günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jason B.

@ yunus88 filmlr güzel olmuş şu 2.0 motorun jantları süper yav :) tabi parayı bulunca bende 5 kollu offsetli 18" jant almayı düşünüyorum o zaman daha süper olucak birde stopları hafiften karartmayı

teşekkürler

aslında imkan olsada yurtdışından şunlardan getirtsek

NİSSAN PRİMERA

• ince 5 kollu offsetli jantlarda güzel duruyor geçenlerde istanbulda siyah pirmerada süperdi(18" jant + cam filmi) arkadaki diskler filanda parlak parlak birde kırmızı boyamış(kırmızı boyaması abartı olmuş gerçi ama) fotoğrafını çekemedim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: yorgunefe09

1-ingiltereden parça getirten yada bu konuda sorun yasayan varmı hiç?
    2-x car link in ana sayfasına girdim nissana uyumlu göstermiyor varmı taktıran?
    3-aracın bu kadar özelliği varken hala yeni özellikler istemekle doyumsuzluk mu yapıyorum diye düşünen varmı benim gibi:)))

2.

http://www.npoc.co.uk/forum/nissan-primera-p12-dci-xcarlink-install-help_topic35125_page1.html

Nissanla uyumluymuş zaten çalışma mantığıda basit

"The screen goes over to the CD changer screen. The Xcarlink interface simply tricks the system into thinking it has a CD changer installed instead of an iPhone / iPod. No track info is displayed. You can change the music on the iPhone using the steering wheel control. If you buy the bluetooth accessory that fits into the Xcarlink interface, you can stream the music from your iPhone without using the dock connector. In other words, you can have the iPhone anywhere in the car. However, using the bluetooth you can't change the tracks on the steering wheel... When you try to do this, it seems to get stuck and then you have to press "SRC" on your steering wheel to get the music back. But, I'm quite pleased it works and works well. Using the bluetooth you can even receive and make calls hands-free."

navigasyonda çalışmaya devam edebiliyormuş tabi biz bu kızmı göremeyeceğiz :s

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?productid=32&cat=0&page=1
    cihazda şöyle bişey ancak fiyatı yüksek bence gerçi bluetooth özelliği filanda olucak ama yinede fazla...
    cd caların arkasından kablosunu çıkarıp cihaza takıyoruz veya teybin arkasından cd caların kablosunu çıkarıp bu cihazın kablosunu takıyoruz

• The connector pinouts you can find in the ESM.

If you see the connectors from the pin side (not from the wire side):

XCarlink/Headunit:

+------+------+-----------------------------+------+------+
    | | TX | | R+ | L+ |
    +------+------+------+------+------+------+------+------+
    | | RX | CRQ | | GND | | R- | L- |
    +------+------+------+------+------+------+------+------+

CD-Changer:

+------+------+------+-----------------------------+------+------+------+
    | ACC | | BAT | | | R+ | L+ |
    +------+------+------+------+------+------+------+------+------+------+
    | GND | | | RX | TX | CRQ | | | R- | L- |
    +------+------+------+------+------+------+------+------+------+------+

pin connektörleride bizim forumda bulunsun belki bir ara kendim yapmaya uğraşırım

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.