Şimdi Ara

Nisan 2016 'Dolar 2.85TL' / Nisan 2018 'Dolar 4.29TL' / Nisan 2019 'Dolar 5.69'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
234
Cevap
4
Favori
17.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
216 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nisan 2016 "Dolar 2.85TL" / Nisan 2018 "Dolar 4.29TL" / Nisan 2019 "Dolar 5.69"

Başka söze gerek var mı?

Edit: Dolar 4.15'ten 4.25tl'ye geldiği için başlık güncellenmiştir.

Edit2: Normalde 2020'de konuya edit yapacaktım ama Başkumandanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hatrına böyle bir işe girdim.

Enflasyon ve yüksek faiz ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Equris -- 10 Nisan 2019; 13:45:59 >

• En kotusude yukselisin tepe noktasi yok 5 olunca tamam artik biter durur diyemiyoruz 5 olucak sonra 6 sonra 7 sonra 8 sonra 9 sonra 10 battik artik aglicam nerdeyse faiz yükseliyor issizlik yukseliyor kur yükseliyor borsa düşüyor enflasyon yükseliyor cari acik artiyor bi tane iyi gosterge yok notumuz çöpün çöpü bi kere geliyoruz dünyaya yasiyoruz surda ortalama 75 sene onda da adam akilli yasayamadan ölüp gidicez
    Faiz son 1.5 yılda %8'den %14'e geldi. Türkiye'nin sorunlarını faiz arttırımı çözecek olsaydı çözerdi hocam çoktan.

Faiz zaman kazandırdı ama biz yapısal reformları yapmadık. Şimdi faiz arttırdık ama yine yapısal sorunları çözmeye odaklanmayacağız ve bu sebeple önümüzdeki dönemde yine faiz artışları masada olacak.

Yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon sarmalına kendimizi sokuyoruz maalesef..

Ama bu sarmaldan çıkmak öyle kolay olmaz kimse bunu unutmasın.
  • Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz mükemmel manzara
  • quote:

Orijinalden alıntı: twindiablo

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz mükemmel manzara
    Cari açık artıyor, bütçe açığı artıyor, enflasyon artıyor, kur artıyor.

Kısacası önümüzdeki dönemde vergi artışlarına hazır olun

Nisan 2016 "Dolar 2.85TL" / Nisan 2018 "Dolar 4.29TL" / Nisan 2019 "Dolar 5.69"

• 75 baz puan faiz arttırımı da havaya gitti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ana konuya da yazdım buraya kopyalıyorum.

Piyasalar sanki Akp'nin kazanamayacağını fiyatlıyor gibi geldi.Size de öyle geliyor mu?
  • enflasyon %11 mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

75 baz puan faiz arttırımı da havaya gitti
    Faiz son 1.5 yılda %8'den %14'e geldi. Türkiye'nin sorunlarını faiz arttırımı çözecek olsaydı çözerdi hocam çoktan.

Faiz zaman kazandırdı ama biz yapısal reformları yapmadık. Şimdi faiz arttırdık ama yine yapısal sorunları çözmeye odaklanmayacağız ve bu sebeple önümüzdeki dönemde yine faiz artışları masada olacak.

Yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon sarmalına kendimizi sokuyoruz maalesef..

Ama bu sarmaldan çıkmak öyle kolay olmaz kimse bunu unutmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanjayra

Ana konuya da yazdım buraya kopyalıyorum.

Piyasalar sanki Akp'nin kazanamayacağını fiyatlıyor gibi geldi.Size de öyle geliyor mu?
    Orada mesajınıza cevap vermiştim hocam. Türkiye'nin başına bu sorunları AKP sardı bu yüzden AKP gidiyor diye böyle olmaz.

Buradaki sorun devletin düştüğü durum ve doların güçlenmeye başlaması.

Dün S&P'nin raporunda söylediği gibi olursa yani S400 füzeleri ve Halkbank cezası ve ambargo masaya gelirse durum dahada fena olur.

Zaten bu kafa ile daha fena olacak ama süre kısalacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigitcan19901

enflasyon %11 mi
    Valla biz TÜİK'in yalancısıyız.
  • Ama yol yaptık
  • dolar yukseldikce yuzde 25'lik TL mevduatimla ulan niye dolar almadim diyorum sonra dusuyor iyi ki almamisim niheheheh diyorum...

su karikaturdeki benim

• voodoo child kullanıcısına yanıt
  • sanjayra S kullanıcısına yanıt
    daha o fiyatlanmadi bence.. s&p'nin not indirimi ve secim paketinin butceye verecegi zarar nedeniyle fiyatlaniyor bana gore..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Türkçü Kayı

Ama yol yaptık
    Hemde duble.. İnsanlar cinnet geçirip yollara baltalarla dalıp zarar vermesinler zamanla ya da köprülere.

Çünkü beton karın doyurmuyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: voodoo child

daha o fiyatlanmadi bence.. s&p'nin not indirimi ve secim paketinin butceye verecegi zarar nedeniyle fiyatlaniyor bana gore..
    Imalat PMI Endeksi Türkiye'de Darbe Girişiminden sonraki seviyeye geldi onunda çok etkisi var aslında. E hani %7.5 büyüyorduk noldu imalat düştü?

Grafiğin linki:https://tr.investing.com/economic-calendar/turkish-manufacturing-pmi-1305

Grafikte 5Y yazan yere tıklarsanız imalatın 5 yılda nasıl bir seyir izlediğini daha net görürsünüz.

• 2016'da dolar o kadar düşük müydü

Artık inanmakta güçlük çekiyorum ne hale getirdiler. 3'e düşük der oldum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lars Mikael Akerfeldt

2016'da dolar o kadar düşük müydü

Artık inanmakta güçlük çekiyorum ne hale getirdiler. 3'e düşük der oldum.
    Maalesef o kadar düşüktü hocam 2018 yaz ortasından özellikle sonbahar ortasından sonra ise sanırım artık 5tl'li rakamları telafuz etmeye başlayacağız. O zaman da 4tl çok geliyordu şimdi düşük geliyor diyeceğiz korkarım.

Bakalım neler olacak bu ülkede göreceğiz..
  • Şu grafiğe baktığımda işsizlik sabit gibi çok bir oynama yok, enflasyonu arttıran şeyin cari açık olduğunu görüyorum büyüme olduğu hal de cari açık oluşuyor neden büyüme arttı insanlarda daha fazla para demek şimdi burada edebiyat yapanlar olacak önemi yok büyüme demek insanların cebine daha fazla para girdi ve bu da daha fazla alımı tetikledi bu da cari açık demek çünkü ülkemizde birçok şey ithal edildiği için üstüne üretim daha az kaldığı için cari açık tırmanıyor bu da enflasyonu tetikliyor yani bütün değerler sabit kalırsa ve cari açık düşerse bu da insanların ithal yani telefon ve araç alımı daha bilinçli bir şekilde planlanırsa büyümeden dolayı gelen para birikime ayırırsa insanlar tüketime değil birikime işte o zaman büyüme anlamına ulaşmış olur ve cari açık düşer bu da enflasyon oranını düşürür gibime geliyor yaşanmadan bilinemez ama oran orantı yaparsak ve bu değerlerin birbirine bağlı olduklarını görüyorsak dediğim senaryolar gerçekleşebilir..

• dış mihrak diyecekler
  • 15 senelik azimli çalışmanın sonucunu döviz kurlarına bakarak görebilirsiniz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.