Teğmen
05 Nisan 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 188 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba. Bundan 1 hafta önce bilgisayar toplamaya başladım. İşlemci-RAM-anakart-kasa-PSU-SSD - HDD ekran kartı hepsini topladım HDD ve ekran kartı harici hepsi sıfır ürün. Anakart MSI B550 GAMING Plus, PSU Zalman 650Watt +80 bronze ZM650 gvıı. İşlemci Ryzen R3 3100 ve RAM'ler de Corsair Vengeance 3200MHz C16 2x8 GB.

Bugün sabah bu parçaları tamamladıktan sonra bir bilgisayarcıya toplaması için götürdüm. Uzun zamandır tanıdığım bir bilgisayarcıya. Kendim daha önce bilgisayar toplamaya çalışırken anakart RAM yakmıştım o yüzden kendim toplamaya korkuyorum o günden beri.

Sabah verdim öğleye doğru gittim ne durumda diye sormaya.

"Topladım, kasa çalışıyor fanlar dönüyor ama monitöre ekran gelmiyor" dedi. "Belki benim monitördendir dedi ben burada HDMI çevirici ile kullanıyorum monitörü sen evindeki monitörle bir dene" dedi.

Ben "acaba anakart BIOS'u güncel olmayabilir mi BIOS güncel değilse ekran gelmemezlik yapar mı ?" Dedim. "Bilmiyorum, belki." Dedi. Sonrasında "hangi parca arızalı olabilir bir bilgin var mı ?" Dedim. "Belli olmaz, anlayabilmem için yedek parça lazım ama şu anda elimde deneyebilmem için pek parça yok, sen başka bir bilgisayarcıya sor yedek parça varsa sıra ile bir takıp arıza varsa hangisinde baksın" dedi.

Ben de en yakındaki farklı bir bilgisayarcıya götürdüm. Adam gözümün önünde kasayı aldı, prize taktı off konumundaki tuşu on yaptı, kasanın Power tuşuna bastı ve hiçbir şey olmadı. Birkaç kez denedi, tık yok. Kasada hareket yok. "Buna elektrik gelmiyor" sen bunu toplayana götür dedi.

Ben arada eve gittim, baktım RAM'ler 1 ve 4'e takılmış ( gerçi fark eder mi bilmiyorum). RAM'lerden CPU tarafındaki (1.slot)'u çıkarttım ve sonra götürüp evdeki prizden PSU'nun kendi Power kablosu ile taktım. Power tuşuna bastım tık yok. Elektrik almıyor galiba anakart.

Ben de geri götürdüm "siz kasa çalışıyor ekranda görüntü yok diyordunuz ama böyle böyle başka yere götürdüm prize taktılar kasaya elektrik gitmedi, ben evde de denedim evde de çalışmadı" dedim.

"Siz bakın yarın sabah tekrar çalışıyor mu bakın, çalışmıyorsa da parçaları sökün ben onları tek tek servise yollayayım" dedi eve geldim. Moralim bozuldu bayağı. Bir hevesle bilgisayar topladım başıma gelenler bunlar.

Yarın kasa tekrar çalışmaz ise sizce işlemci, RAM, anakart, PSU hepsini ayrı ayrı servislerine yollayayım mı?

ryzem 5 3100 işlemci aldım oyuna yönelik orta seviyeli bir sistem kurmaya çalışıyorum. mid/high ayarlarda oyunları önümüzdeki 4-5 sene oynayabilmek için.

https://www.hepsiburada.com/msi-b550m-pro-vdh-wi-fi-am4-ddr4-4400-oc-hdmi-dvg-vga-m-2-usb3-2-wifi-matx-anakart-b550m-pro-vdh-wifi-pm-HB00000VSDV4?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-bilgisayar-bilesenleri&gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6UdGW8LOB5g5DlhgqN2HCMcZb0jn2909nIxVjddv4utYrJkE6KwFd-RoCH5IQAvD_BwE

bu kartı n11den kupon ile 887 tlye,

https://www.hepsiburada.com/asus-tuf-gaming-b450m-pro-s-amd-b450-am4-ddr4-4400-mhz-matx-anakart-p-HBV00000XGZ2S?magaza=Hepsiburada

bunu da hepsiburada'dan 825tlye alıyorum. hangisini almak uzun vadede daha mantıklı ? asus tuf b450m pro s benim daha çok hoşuma gitti nedense ama bu konularda çok bilgim yok.

bilgili olan kişiler yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim.

merhaba.yavaş yavaş bir pc toplamak için parça parça sistem elemanlarını toplamayı düşünüyorum. şimdiden aklımda alabilecekler olarak anakart, ram ve işlemciler var. onları yazsam bunların yanına ekran kartı olarak ne alınabilir ikinci el ve sıfır olarak imkanlar ederince yardımcı olabilir misiniz ?

şu anda 400watt zalman400-le psu kullanıyorum sisteme yeter mi, ssd olarak 850evo var ve oyunlarımın yüklü oldugu 750gblık bir harddiskim var.yanına 3-4tb harddisk almayı düsünüyorum 2.elden.şu anki sistemim asus h81m-c anakart, i5 4690 işlemci, corsair vengeance 1600mhz c9 8gb + 4gb ram ve oem rx 460 ekran kartı. bu sistemle oyunları orta şekerli olarak oynuyorum işte oyun oynamaya bakışımı özetlemek için yazdım sistemi.bunun belki bir iki tık iyisinin bana 5-6 sene gidecek halini istiyorum desem yalan olmaz gibi. simdilik monitörüm var 1080p çözünürlükte,sistem diski olarak ileride m2 ssd alana kadar mevcut ssd yi kullanmayı düsünüyorum.kasam var atx destekli galiba, yüksek kasa. fakat şu anda içerisinde matx anakart kullanıyorum.

bilgisayarı çoğunlukla oyun,internette gezinme,video ,film izleme amacı ile kullanacağım. canlı yayın ya da tasarım tarzı proğramlarla renderla vesaire işim yok. önümüzdeki 5-6 sene beni idare edecek bir sistem arıyorum, oyunları en kötü önümüzdeki 5-6 sene 1080p mid-high seviyede sorun yaşamadan oynayabileceğim.

eğer ryzenli sistem önerirseniz :

anakart olarak : https://www.hepsiburada.com/asus-tuf-gaming-b450m-pro-s-amd-b450-am4-ddr4-4400-mhz-matx-anakart-p-HBV00000XGZ2S

pci express 4.0 desteği yokmuş bu kartın ama beni çok etkiler mi bilgim yok.

ve anakartın kendi sitesinde desteklediği ram özelliklerinde "4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 4400(O.C)/3533(O.C)/3466(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666/2400/2133 MHz Arabelleksiz Bellek" diyor. benim almak istediğim ramlerin biri 3200 biri 3000 mhz bu anakart bu ramleri kaç mhzde çalıştırabilir bilgim yok.

işlemci olarak : ryzen 5 2600 / ryzen 5 2600x düşünüyorum 700-800tl ekleyebilirsem ryzen 5 3600 da alabilirim eğer 2600/2600x alacağına kendini sık 3600 al derseniz.çoğunlukla yukarıda yazdığım amaçlarla kullanacağım için işlemcilerde oyun performansı / fiyat olarak uygun işlemciler varsa bunların dışında (ryzen 3100 ,ryzen 5 1600af tarzı eğer onlar bu üsttekilere göre oyun anlamında parasına göre daha f/p derseniz onları da önerebilirsiniz)

ryzen 2600x=1300tl

https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-5-2600x-4-25ghz-19mb-cache-soket-am4-islemci-p-HBV00000BFTI

ryzen 2600 = 1310tl bu da kuponla 1160tlye geliyor

https://www.n11.com/urun/amd-ryzen-5-2600-34-ghz-am4-19-mb-cache-65-w-islemci-686834?magaza=garajonline

ryzen 3600 = 2069tl fakat n11 kuponu ile 1863tlye geliyor

https://www.n11.com/urun/amd-ryzen-5-3600-36-ghz-am4-35-mb-cache-65-w-islemci-1035430?magaza=teknolojininyolu#unf-review

ryzen 3100 = 1018tl

https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-3-3100-3-9ghz-18mb-cache-am4-soket-wraith-sogutucu-65w-islemci-p-HBV00000U3D59?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-hero&gclid=Cj0KCQiA7qP9BRCLARIsABDaZzjIISSzRsS1N8FAlRHvjkn_YC5GIeHkxWKhOvDrZ28VL9joabgnL1UaApyGEALw_wcB

eğer intelli sistem önerirseniz(inteli hiç araştırmadım doğruyu söylemek gerekirse ama sadece oyun yogunluklu kullanacaksan ryzen5 3600 yerine i5 10400F almak daha karlı gibi bir öneri okudum başka sitelerde eylülde açılmış olan bir konuda)

anakart önerisi ve işlemci önerisi yazabilirsiniz.

işlemcilerde;

i310100f = 951tl , kuponla = 873tl

https://www.n11.com/urun/intel-core-i3-10100f-36-ghz-lga1200-6-mb-cache-65-w-islemci-1601757

i5 10400f = 1500tl

https://www.incehesap.com/intel-core-i5-10400f-islemci-fiyati-46709?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

15 9400f = 1370tl , kuponla 1220tl

https://www.n11.com/urun/intel-core-i5-9400f-29-ghz-lga1151-9-mb-cache-65-w-islemci-904455?magaza=petcom

ram olarak :

corsair venceance 2 x 8 gb 3200mhz c16 = 726.2 tl , kuponla = 644.7tl ye geliyor

https://www.n11.com/urun/corsair-cmk16gx4m2e3200c16-vengeance-16-gb-2x8-3200-mhz-ddr4-siyah-ram-1011297?magaza=gamers-arena

Corsair Vengeance RGB Pro TUF 2x8 gb 3000 mhz c15 = 776tl , kuponla 689tlye geliyor

https://www.n11.com/urun/corsair-vengeance-rgb-pro-cmw16gx4m2c3000c15-tuf-16gb-2x8-ddr4-3000-mhz-cl15-ram-1521286?magaza=gamers-arena

Corsair Vengeance RGB Pro 2x8gb 3200 mhz c16 = 807tl, kuponla = 730tl

https://www.n11.com/urun/corsair-vengeance-cmw16gx4m2c3200c16-2x8-gb-ddr4-3200-mhz-pc-ram-1119635?magaza=gamers-arena

bunları düsünüyorum.

bu anakartla uyumlular mı pek bilgim yok ama uyumlulardır diye bunları ekledim.

ekran kartı : (bütçem ekran kartı için maksimum 1400-1500 tl gibi duruyor)(ikinci elden xyz liraya şu veya şu ekran kartlarını kovala tarzı yorum da olur) ekran kartını daha sonra almayı düsünüyorum eğer sıfır alacaksam şu anda toplam bütçem 3500tl gibi duruyor.

kasa mevcut kasamı kullanacağım. psu ise 1650 tarzı rx 580 tarzı ekran kartları ile yukarıdaki sisteme kaç watt psu gider bilmiyorum o miktarda psu almayı düsünüyorum ileride ekran kartı ile birlikte.

acelem pek yok mevcut sistemim beni kendi oyun oynama tercihlerime göre 1 sene civarı götürebileceğine inanıyorum fakat dolar arttığı için 1-1.5sene sonra yeni sistem toplamaya kalkarsam çok zorlanırsam diye yavaş yavaş parçaları toplama niyetindeyim. yani bu üstteki parçaların hepsinin acelesi yok o yüzden "şunu şunu en yakın zamanda almaya çalış, şunu şunu ise önümüzdeki 3-4 vesaire ay 2.elden şu fiyatlara kovalamaya çalış" tarzı yorumlara açığım.

merhaba,türknet aboneliği başlattım fakat modem kendiniz almanız gerekiyor denildi. vdsl bağlantısı olan bir model almanız iyi olur dediler.1+1 45m2lik evde kalacağım.bina yeni bina aşağısında uydunet ve turk telekom fiber kutularını gördüm(bunlardan alamama sebebim taahhüt istemiyorum interneti tam olarak kaç ay kullanacağım belli değil),turknet altyapıda da 75mbit destekler şeklinde görünüyor.

şu anda düşündüğüm modemler : huawei hg 658 v2 , tp-link TD-W9970V3 , Zyxel vmg3312-b10b. bunların üzerlerinde birinde turkcell superonline, birinde ttnet , birinde de türktelekom yazıyor.

bunların kilitli çıkma şansları var mı ? biri huaei hg 658 v2ler kilitli olmuyor demiş forumun başka bir konusunda. doğru mudur ? huawei hg 658 v2 yi 60tlye , tp linki 75tlye buldum zyxeller de 90tl civarı internette.

sizin öneriniz nedir ? yardımcı olmaya calısacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Merhaba kablonet 100mbit sinirsiz internet paketi kullaniyorum.son zamanlarda idm programi ile youtube ve diger dizi film izleme sitelerinden video indirdigimde indirme hizi 1.7 1.8mbit olarak goruluyor.normal dosya apk programlar indirdigimde de indirme hizi ayni.

Steamden oyun indirdigimde ise 10 11mblari gorebiliyorum. Torrentle indirme hizlarina ise bakmadim aksam bakacagim.

Speedtestten hiz testi yaptigimda ise download hizi olarak 96mb gosteriyor.

Daha once bu tarz bir durumla karsilasan oldu mu ? Nedeni ne olabilir ve ne yapmaliyim.yardimci olmaya calisacak olan arkadaslara simdiden tesekkurler.
merhaba findik icin koye geldik.burada monitor kasa(500watt psu var ) fislerini bir uclu prizi baska bir uclu prize baglayip ona taktim ucunu. Uzerine diger ana uclu prize de 2tb harici hard disk bagladim. Sorunsuz olarak 1 saat interneti kullandim sonra hard diske birseyler kopyalamaya calistim kopyalamanin ortasinda harddisk yanit vermeyi durduruyordu. Sonra harddisk yanit vermedigi icin koyalamayi iptal etmek icin ctrl alt dlt yaptim ve uygulamayi sonlandir dedim.sonrasinda hem kopyalama kapanmadi hem de bilgisayar kasilmaya basladi mouse islemcisi biryerden br yere lagli olarak gitmeye basladi.ben de bilgisayara reset attim. Sonrasinda bilgiasayar acildi hoperlorden windows acilis sesi geldi fakat monitor isigi yanip sonuyor ekrana goruntu gelmiyor. Kabloyu ekran kartindan cikartip anakart vga out kismina taktim tekrardan denedim fakat yine ekran gelmedi. Sizce sorun ne olabilir ? Tesekkurler.
merhaba, komşum 8-9 yaşlarındaki cocukları için laptop almak istiyor. okul ödevleri, internet kullanımı , orta düzeyde oyun oynamalık bir bilgisayar.(o yaşlardaki cocugun 3-4 sene boyunca oynayabileceği oyunlar gta5, battlefield 5,pubg vesaire değil)

bunun icin, bu fiyat aralıgında cocugu en kötü 3-4 sene idare edebilecek laptop önerebilir misiniz ? teşekkürler.
Merhaba,2 hafta sonra askerlik icin istanbul maltepeye gideceğim.

bulundugum şehirden istanbul seferi yapan tüm firmalar anadolu yakasında sadece ümraniye-dudullu otogarında indiriyor son durak olarak.

askeri birlik ise maltepe anatolium avm karşısında.

dudullu otogarından taksi haricinde(taksi 55-60tl yazar deniliyor cünkü) maltepe anatolium avmnin oldugu bölgeye nasıl gidebilirim ? yardımcı olmaya calısacak kişilere şimdiden teşekkürler.
Merhaba,bugün bilgisayarımda herhangi bir sorun yokken, bilgisayar kasasının yan tarafında yeri süpürürken, yanlıslıkla elektrikli süpürgeyi kasaya çarptım ve bilgisayar dondu. daha sonrasında bilgisayarı kapattıktan sonra acmaya kalktıgımda işlemci fanının dönmeye başladıktan 2-3 sn sonra durması ve bilgisayarın kapanıp tekrar kendini başlatması gibi bir sorun ile karşılaştım.

ve kasayı bilgisayar tamiri ile uğraşan bir kişinin dükkanına götürdüm. biosu sıfırladım dedi, sonrasında fanlar dönmeye başladı ve bilgisayar kendini resetlemiyordu fakat bu sefer de ekran gelmedi. 4x2 olmak üzere iki tane ram takılıydı bilgisayarda,ramleri cıkartıp yerlerini değiştirdi,sonrasında bilgisayar ekranı geldi fakat ekranda ram 4gb olarak görünüyordu.

ramlerden birini cıkarttık ve tekrar bilgisayarı calıstırdık bilgisayar ekranı tekrar geldi,fakat diğer ram ile bu ekran gelmedi.ve bana ram bozulmuş denildi.

bu aynı 3-4 sn fanın dönüp bilgisayarın kendini resetlemesi sorunu yaklaşık 1 sene önce tekrar yaşanmıstı ve başka bir tamirciye götürmüştüm(bu sefer onu bulamadım kapalıydı) ve sorunu çözmüştü ram falan değişmemişti ama nasıl çözdüğünü hatırlayamıyorum işte, bu seferki sorunu çözdü ama bu bana bir rame maloldu. sizce sorun neden kaynaklıdır. bu bilgisayarın kendini 3-4 sn sonra resetlemesi ram ile alakalı mıymıstır,yoksa bilgisayarcı bir hata yaptı da mı ram bozuldu ? sonrasında tanıdığım başka bir tamirciye daha götürdüm rami o da tek tek slotlara takıp denedi,o da bozulmus ram dedi.(tabi ona ayıp olur diye söyleyemedim daha önce başka bir kişiye götürdüğüm ve onun biosu sıfırladıgını)

düşünceleriniz nedir ? bios sıfırlanması ile rami görmemesi ondan dolayı ekran gelmemesi gibi bir durum olabilir mi ? ya da ram gerçekten bozulmus mudur ve buna sebep ne olmuş olabilir.

Ne diyorsunuz ? Yavaş yavaş, iran olma yolundaki adımların sinyalleri mi bunlar ?

kaynağın linkini de şuraya bırakayım :https://twitter.com/yeniakit/status/999309291436888065
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
Renault
Mobil cihaz
lg
Operatör
Turkcell
ISS
TTNET
Takım
Galatasaray
TV
Panasonic
Tablet
Samsung
Notebook
Lenovo
LOL
Ashe
Dünyadan Futbol
Real Madrid CF
Basketbol
Los Angeles Lakers
İşlemci
Intel
Anakart
Asus
Sabit Disk
Seagate
Ekran Kartı
Sapphire
Modem
Airties
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 17 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.129
İkinci El Bölümü Mesajları: 113
Konularının görüntülenme sayısı: 18.292 (Bu ay: 350)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.092 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.