Şimdi Ara

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi *** (2942. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
61.727
Cevap
91
Favori
2.392.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 29402941294229432944
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: omardaing

quote:

Orijinalden alıntı: etacarinae32

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xpug

Elinizdeki lensler, bu TC ile autofocus özelliklerini kaybedecek mi?

kaybederse, gözünüzün netlediğine güveniyor musunuz?

2.8 lensiniz 5.6 olacak, arka planları yok etmek biraz daha zor olacak. keskinlik illaki azalacak. varsa örnek fotolarına bir bakın.

yenisinin fiyatı ne kadar? 230 lira yeni fiyatına oranla ne kadar iyi.

Teşekkürler. Bu TC AF özellikli. Elimdeki lensleri autofocus olarak kullanmaya devam edeceğim.
    Ürünün en ucuz Gittigididiyorda var fiyatı 530TL.

2x tc'yi hangi lensinizle kullanacaksınız acaba?

Ekonomi müsaade ederse 300mm yetmezse 70-300mm VR ve 105mm Micro ile olacak. Şimdi ise 35mm ters bağlama ile kullanacağım.

70-300 ile zaten çok zorlayacaktır. 300mm ile iyi sonuçlar alınabilir ama 2.0 tc yine de zorlar. ben en fazla 1.7 tavsiye ederim, onu da 300mm ile. ayrıca kenko 2.0 yerine 1.4 veya 1.7 nikon çok daha iyi performans verecektir. zamanında ben de çok araştırmıştım ve öncelikle nikon tc'leri öneririm.
  •  *** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***
  • Arkadaşlar D5100 aldik ama manuel fokusta nasıl kullanicaz bunu aliyorum manuele sadece uzagi net cekiyor yakın bulanık duzeltemedim ne ayarı yapmak lazim manuel de kullanmak için neleri bilmem gerek yardım ederseniz sevinirim. 

Bide hangi formatta fotoğraf cekmeliyim norm falan yaziyor jpeg raw r n f falan ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Elinizdeki lensler, bu TC ile autofocus özelliklerini kaybedecek mi?

kaybederse, gözünüzün netlediğine güveniyor musunuz?

2.8 lensiniz 5.6 olacak, arka planları yok etmek biraz daha zor olacak. keskinlik illaki azalacak. varsa örnek fotolarına bir bakın.

yenisinin fiyatı ne kadar? 230 lira yeni fiyatına oranla ne kadar iyi.

Teşekkürler. Bu TC AF özellikli. Elimdeki lensleri autofocus olarak kullanmaya devam edeceğim.
    Ürünün en ucuz Gittigididiyorda var fiyatı 530TL.

2x tc'yi hangi lensinizle kullanacaksınız acaba?

Ekonomi müsaade ederse 300mm yetmezse 70-300mm VR ve 105mm Micro ile olacak. Şimdi ise 35mm ters bağlama ile kullanacağım.

70-300 ile zaten çok zorlayacaktır. 300mm ile iyi sonuçlar alınabilir ama 2.0 tc yine de zorlar. ben en fazla 1.7 tavsiye ederim, onu da 300mm ile. ayrıca kenko 2.0 yerine 1.4 veya 1.7 nikon çok daha iyi performans verecektir. zamanında ben de çok araştırmıştım ve öncelikle nikon tc'leri öneririm.

Teşekkürler.
    Satıcı ile 200TL ye anlaştık ürünün. Fiyatı cazip geldi. Nikon TC leride epey araştırdım en ucuz 700TL civarı bulabildim.
    Güneş ışığının bol olduğu ortamlarda çok zorlamayacağını umuyorum.

Merak ettiğim bir konuda TC lerin AF ye etkisi. Yavaşlama olurmu yada kararsızlık.

• sensor boyutuyla kaldirabilecegi megapixel arasinda nasil bir denklem var 35mm kaliteden odun vermeden max kac mp kaldirabilir?
  • Sensör boyutu arttıkça, kaldırabileceği megapixel arasında; basitçe düşünürsek, doğru orantı vardır. boyut arttıkça megapixel de artar.

ancak megapixelin artması çok da önemli bir özellik değildir. önemli olan pixellerin büyüklüğüdür. pixellerin çok büyük olması yada atomik boyutlarda olmasının farklı sorunları olur. kullanılan teknolojiye göre, ideal büyüklük bulunmalıdır.

çok küçük pixeller = daha fazla noise - buradaki arkadaşların yaşadığı klasik sorunlardan biri
    çok büyük pizeller = düşük çözünürlük - baskı alıyorsanız 1.5m X 2m'lik baskılarda düşük kalite

ideal büyüklük nasıl belirlenir sorusunun cevabı ise şöyledir.

insan gözü beyazdan siyaha kadar 14 farklı tonda beyaz - gri - siyah ayırt edebilir. Hassellblad orta format makineler, 10-12 tona çıkabilir. burada tartıştığımız DSLR sınıfı cihazlar, D4 bile dahil olmak üzere, max 5 tona çıkabilir. (kaynak: youtube da izlediğimi dynamic range konulu eğitim videoları)

ideal büyüklük = max dynamic range X minimum sensör maliyeti denkleminin çözüm noktasıdır.

FX sensör en güncel teknolojiler ile 24-28MP arasında olsa, dynamic range'i 5ten yüksek olsa güzel olur.
  • quote:

Sensör boyutu arttıkça, kaldırabileceği megapixel arasında; basitçe düşünürsek, doğru orantı vardır. boyut arttıkça megapixel de artar.

ancak megapixelin artması çok da önemli bir özellik değildir. önemli olan pixellerin büyüklüğüdür. pixellerin çok büyük olması yada atomik boyutlarda olmasının farklı sorunları olur. kullanılan teknolojiye göre, ideal büyüklük bulunmalıdır.

çok küçük pixeller = daha fazla noise - buradaki arkadaşların yaşadığı klasik sorunlardan biri
    çok büyük pizeller = düşük çözünürlük - baskı alıyorsanız 1.5m X 2m'lik baskılarda düşük kalite

ideal büyüklük nasıl belirlenir sorusunun cevabı ise şöyledir.

insan gözü beyazdan siyaha kadar 14 farklı tonda beyaz - gri - siyah ayırt edebilir. Hassellblad orta format makineler, 10-12 tona çıkabilir. burada tartıştığımız DSLR sınıfı cihazlar, D4 bile dahil olmak üzere, max 5 tona çıkabilir. (kaynak: youtube da izlediğimi dynamic range konulu eğitim videoları)

ideal büyüklük = max dynamic range X minimum sensör maliyeti denkleminin çözüm noktasıdır.

FX sensör en güncel teknolojiler ile 24-28MP arasında olsa, dynamic range'i 5ten yüksek olsa güzel olur.

cok tesekkurler aydinlattigin, icin renk ve ton konusunda benimde sikintilarim var :) bir cok renk profili denedim evde yaptigim testlerle tam olarak gozun gordugu gibi yansitmiyor renk ve tonlari (d700) benzer makinelerdede is dedigin gibi galiba
  • Nikon d90 için 28 mm f2,8 d ve 85 mm f1,8 d almayı düşünen bir arkadaşım var. İlerde Nikonun FF makinelerinden birine geçerse bu lensleri kullanabilir mi?
  • AKINLASINN A kullanıcısına yanıt
    Kullanır. sorun olmaz.
  • D800de de durum aynı. Hassellblad denemedim tabi

insan gözünün, ışık hassasiyetinin bölgesel olarak değişmesi de işin cabası. yani pencereden dışarı bakarken, pencerenin iç kısmında kalan, nispeten karanlık bölgeyi gören sinir uçları 800 ISO iken, pencerenin aydınlık kısmını gören sinir uçları 50 ISO ile çalışıyor. görüntü sensörlerinde ise her yer 50 ISO yada 800 ISO.
  • Dinamik aralık, algılayıcı boyutu, MP gibi kavramlar hep karıştırılıyor. D800 36 mp, ama daha önce çıkan tüm tam kare DSLRlardan daha iyi. 24MP'lik D7100 de önceki DSLRlardan daha kötü değil, hatta % 95'inden daha iyi. Teknolojiyi unutuyorsunuz hep. Teknoloji gelişiyor.
    5 durak lafını da hep duyarım ama bana efsane gibi geliyor. D800'ün dinamik aralığı Hasselblad gibi orta formatlara çok yakın, hatta en iyi film kadar iyi olduğu söyleniyor. DxOMark'ta orta formatların da üzerinde. Şimdi Canon 44MP, 75MP gibi aletleri deniyor diyorlar. Ben eminim ki bu aletler 5DMarkIII'ten daha kötü olmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fotomani

4 Renk Fotoğraf Grubu Gezisinden

fotokritikten jpeg olarak linkini almayı başaramadım maalesef

flickr'a yükledim 3ünü:

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

Devamı:http://www.fotokritik.com/3136553/fotokritik-fotografi

Dostum döktürmüşsün başarılı çalışmalar emeğine sağlık

• quote:

D800de de durum aynı. Hassellblad denemedim tabi

insan gözünün, ışık hassasiyetinin bölgesel olarak değişmesi de işin cabası. yani pencereden dışarı bakarken, pencerenin iç kısmında kalan, nispeten karanlık bölgeyi gören sinir uçları 800 ISO iken, pencerenin aydınlık kısmını gören sinir uçları 50 ISO ile çalışıyor. görüntü sensörlerinde ise her yer 50 ISO yada 800 ISO.

biraz arastirdim leica s2 dynamic range 12 stop mus para biriktirip leica almak (s2) sart oldu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

Nikon d90 için 28 mm f2,8 d ve 85 mm f1,8 d almayı düşünen bir arkadaşım var. İlerde Nikonun FF makinelerinden birine geçerse bu lensleri kullanabilir mi?

hocam eğer lensler fx ise hem crop, hemde ff gövdelerde kullanabilir.dx ise sadece crop gövdelerde kullanabilir.

nikon nikkor 28 mm f/2.8D ve nikon nikkor 85mm f/1.8D fx format lenslerdir
  • Orijinalden alıntı: zetnakah

Orijinalden alıntı: Fotomani

................
    Dostum döktürmüşsün başarılı çalışmalar emeğine sağlık

Teveccühün kardeşim, modelin fotojenikliği yakın planda baya iyi çıktı. Teşekkürler, senden de bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender53

Sağlam crop olsa da, aspherical açı da çok yakışmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: xbagci

Hüseyin abi tam noktaya odaklamışsın, bu kadar olur

gbilgic@ sevdim hocam seni

Noktayı koyayım dedim

Bu arada senin San Marco açında fena değil
  • @ skylineGTR_34 Ferrari'den daha iyi sanat, ne olabilir ki ?

@ Fotomani, 1. kare başarılı
  • D7100 ile çektiğim fotoğrafları (24MP) fotono1.com gibi sitelere yüklediğimde küçültmeye çalışırken fotoğraf bozuluyor, hiç bozulmadan yüklemenin bir yolu var mı?

Fotoğrafı kaliteli bir şekilde küçülten programlar mesela?
  • Red Alert kullanıcısına yanıt
    Ben photoscape ile küçültüyorum. Kalite kaybı oluyorsa da benim gözüm algılamıyor.
  • 
Sayfa: önceki 29402941294229432944
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.