Şimdi Ara

Niçin Almanya veya Kore Olamadık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu ülkeler de savaşlar yaşadı hatta bizden daha beter sonuçları oldu resmen ikiye ayrıldılar ama şimdi bizden çok çok daha öndeler.
    dış güçler,masonlar,israil vs. onları neden engellemedi, yoksa bu bizim saçma bir bahanemiz mi, bizi asıl engelleyen bencillik ve çıkarcılık mı.

• zeus_1907 kullanıcısına yanıt
    Benim de çok merak ettiğim bir konu. Ne oldu da bu devletler/milletler bizi geride bıraktı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Takvim-i Vekayi -- 23 Mayıs 2017; 17:44:53 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1945 sonrası için ABD yardımlarıyla geçtiler. ABD yardım etmemiş olsaydı hele de Almanlar açlıktan kırılırlardı, Koreliler de komünist olur yine kırılırlardı.

1945 hatta 1914 öncesinde nasıl geçtikleri ise tamamen farklı bir tartışma konusu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    quote:

1914 öncesinde nasıl geçtikleri ise tamamen farklı bir tartışma konusu.

Cevap zaten burada saklı. Farklı bir tartışma konusu değil tam tersi konunun kendisi zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: oğuz.tr

quote:

1914 öncesinde nasıl geçtikleri ise tamamen farklı bir tartışma konusu.

Cevap zaten burada saklı. Farklı bir tartışma konusu değil tam tersi konunun kendisi zaten.

quote:

bu ülkeler de savaşlar yaşadı hatta bizden daha beter sonuçları oldu resmen ikiye ayrıldılar ama şimdi bizden çok çok daha öndeler.

Bu ifadeye atıfta bulunarak öyle yazdım

Tekrar okuduğumda demek istediğini anladım . Beyin yandı derslerden kusura bakma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 23 Mayıs 2017; 18:46:16 >

• Cunku maliz

• quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

1945 sonrası için ABD yardımlarıyla geçtiler. ABD yardım etmemiş olsaydı hele de Almanlar açlıktan kırılırlardı, Koreliler de komünist olur yine kırılırlardı.

1945 hatta 1914 öncesinde nasıl geçtikleri ise tamamen farklı bir tartışma konusu.

ee bize de yardım ettiler.
    o yardımlarda süt tozuyla hayvancılığı bitirdiler, amerikan beziyle kumaşçılığı vurdular, yol yaptırıp araba sattılar, çürük tarım makinaları sattılar vs. deniyor.
    peki neden sadece bize yaptılar,diğer ülkelere karşılıksız mı destek verdiler de bir tek bize çıkar için yardım ettiler.
  • Orhan Pamuk'un Beyaz Kale diye bir romanı vardı. Romanda, yükseköğrenim görmüş bir Venedikli biri bizimkilerin eline düşer. Devir IV. Mehmet devri. Olaylar roman çerçevesinde gelişir ama beni vuran nokta şu oldu: İstanbul'da bu yabancıya çok benzeyen bir Türk vardır. Bu şahıs da öbürü kadar bilgilidir. İkisi oturup bilimle uğraşırlar, astronomik çalışmalar mekanik aletler yaparlar. Bunları yüksek mercilere götürdüklerinde kimse umursamaz. Padişaha sunum yapmaya giderler, onlardan kehanetlerde bulunmalarını isterler vs. vs. . Aslında daha çarpıcı örnekler vardı ama şu an maalesef ki aklıma gelmiyor. Nasıl bu zihniyete sahip bir toplum olduk? Batı'da her anlamda büyük değişimler, yenilikler olurken biz ne yapıyorduk? Neden en azından bir bilim sahasında otorite olabilmiş bir bilim insanımız yok. Elbette bizde de bu değişimlere tamamiyle kayıtsız kalınmamış. Özellikle askeri ve sıhhi alanda Batı yakalanmaya çalışılmış ama neden bu gelişmeler böyle kısıtlı kalmış? Belki asırlar önce bizde oluşan bu zihniyetin de bir etkisi vardır bugünkü konumumuzda.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeus_1907

quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

1945 sonrası için ABD yardımlarıyla geçtiler. ABD yardım etmemiş olsaydı hele de Almanlar açlıktan kırılırlardı, Koreliler de komünist olur yine kırılırlardı.

ee bize de yardım ettiler.
    o yardımlarda süt tozuyla hayvancılığı bitirdiler, amerikan beziyle kumaşçılığı vurdular, yol yaptırıp araba sattılar, çürük tarım makinaları sattılar vs. deniyor.
    peki neden sadece bize yaptılar,diğer ülkelere karşılıksız mı destek verdiler de bir tek bize çıkar için yardım ettiler.

Türkiye yardım mardım almamıştır. Daha doğrusu en az yardım alanlardandır. Yardımlık bir şey de yoktu, ülkemiz savaş görmedi.

Onlara babalarının hayrına mı yardım ettiler dersen, pek değil. Avrupalıların parası olmazsa Amerika'dan ne satın alabilirler? Serbest piyasayı genişletmek için yaptılar yani. Kore için de Komünist bloğa "bakın kapitalizm çok güzel" mesajı vermek için yaptılar.

• Almanlarla bizi bir mi tutuyorsun?

Dakiklik,caliskanlik,karinca gibiler.

• türklerin yerleşik hayata adapte olamamaları,
    osmanlının ticareti kısıtlaması,
    göçebe kültüründe ve osmanlıda resim ve heykelin olmaması,
    türklerde yazılı kültürün gelişmemesi,

=Türkiye
    hatta;
    Türkiye -Atatürk=Ortadoğu

biz zaten ortadoğu ülkesiydik atatürk bizi "biz" yaptı. koreyi geçtim ırak, suriye olmadığımıza şükrediyorum
  • çünkü türk üretmez , alman üretsin %145 vergi koyar satarım. keriz miyim ben üretip bide az kazancam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Death Note

çünkü türk üretmez , alman üretsin %145 vergi koyar satarım. keriz miyim ben üretip bide az kazancam

=türklerde, osmanlıda burjuva sınıfının yetişmemesi bunun sonucu + değer bilinicinin olmaması
    LYS mi çalışıyorsun. Çok şey etmeyin hocam bence

• Takvim-i Vekayi kullanıcısına yanıt
    Bak bi arkadaş vermiş cevabını.

"Burjuva sınıfı oluşmadığı için"

Onlar oluşsaydı devlet mecburen sanayileşecekti.

Almanya dediğin ülke o silahları nasıl yaptı? Nerede yaptı? Kimlere yaptırdı? Cevap = burjuva. Sanayi.

• Amerika'nın yardımları, Sovyetlerin etki alanını kısıtlamak, onun önünü kesmek içindi. Dolayısıyla hangi ülkede daha çok devrim tehlikesi varsa, oraya daha çok yardım etti. Demek ki Yunanistanda daha çok komünist tehlike varmış ki onlara bizden daha çok yardım etmişler. Yardım dediğimiz de, kukla haline getirmenin ilk adımı.

Türkiye de ABD'nin Marshall doktrini kapsamında yardım almıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURKISH POWER -- 23 Mayıs 2017; 21:33:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oğuz.tr

LYS mi çalışıyorsun. Çok şey etmeyin hocam bence

Yok tıp finalleri

quote:

Yok tıp finalleri

=türkiyede eğitimin yetersiz olması=bilinçsiz insan bolluğu= hukuk ve tıp bölümlerinin popüler olması

aslında sorunun cevabı bizleriz.
  • Ortalama IQ muz düşük, bununla birlikte ahlak konusunda da oldukça zayıfız.

Bilinçsiz olan halk öğrenciler değil, ki böyle olması öğrencilere sınırsız statü vaad ediyor öğrenciler de bu halkın parçası.

quote:

kaldır kıçını da sen çalış, ülkeye ve vatandaşlarına faydalı olduğunu düşündüğün bölüme gi

Yorumumda kişisel bir durum yok bu butthurt luk da nedir?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.