Şimdi Ara

Netmaster Infinity 401 yeni modem (53. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.805
Cevap
49
Favori
291.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Paranoid düşünce bunlar
    tekrar söylüyorum bana ne

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 7 Ocak 2019; 18:35:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1200gs

Paranoid düşünce bunlar
    tekrar söylüyorum bana ne
    Metin Akpınar'ın halkı silahlı isyana teşvik ile yargılanacağı bir ülkede, paranoyaklığa lüzum yok mu diyorsun kardeş. Aman, pardon, beyefendi?
    İyi, öyle olsun.
  • MajörParite kullanıcısına yanıt
    Sayın @majörparite: telefon konusunda haklı olabilirsiniz katılıyorum ama mac adresinin kayıt tarihi belli, modemin değiştiği tarih belli: şimdi geriye dönüp kimden aldığıma bakmak için zamanım yok ama referansı olan eminönünde esnaf düzgün bir adamdan aldım: onun da değiştirme sebebi: internet sağlayıcınısının değişmesiymiş
    o zaman anakart dahi almayalım onda da mac adresi var :( bu gün 2. el bir anakart siparişi verdim.
  • quote:

Sayın @majörparite: telefon konusunda haklı olabilirsiniz katılıyorum ama mac adresinin kayıt tarihi belli, modemin değiştiği tarih belli: şimdi geriye dönüp kimden aldığıma bakmak için zamanım yok ama referansı olan eminönünde esnaf düzgün bir adamdan aldım: onun da değiştirme sebebi: internet sağlayıcınısının değişmesiymiş
    o zaman anakart dahi almayalım onda da mac adresi var :( bu gün 2. el bir anakart siparişi verdim.
    İkinci elcinin bile 100 lira fiyat verip modem sahibinden satın aldığı bir ürünü, senin nasıl olup da 40 TL'ye aldığını azıcık sorgula diyorum, başka bir şey demiyorum. 40 TL'ye ben geçen sene 700 modem satın almıştım. Eski püskü bir şeydi.
  • Fiyatı yanlış hatırlamışım evet 140-150 civarı bir şeydi yanında şarjaletivs almıştım . 50 TL yanlış bilgisi için forumdan özür..
  • quote:

Fiyatı yanlış hatırlamışım evet 140-150 civarı bir şeydi yanında şarjaletivs almıştım . 50 TL yanlış bilgisi için forumdan özür..
    Şimdi daha makul bir düzeye geldi.
  • ataman5 kullanıcısına yanıt
    6 dakika içinde Almanya’da sertifikalı bir servera iki test yaptım.

Kablonet 128 ms ping değeri verdi, 6 dakika sonra aynı şartlarda aynı kablonet altyapısını kullanan vodafone 46 ms verdi.

Elimde belgeli testler bulunduğu için söyledikerinizin doğru olmadığını zaten açıklamış oluyorum bu sonuçla.

Her şey IP, ping ve bufferbloat demektir. Gerisi hikaye maalesef.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Algenthor kullanıcısına yanıt
    Ek olarak belirteyim yanlış anlaşılma olmasın, vodafone bu değerleri kendi omurgası üzerinden kendi kiraladığı bulgaristan aktarmalı İtalya serverları sayesinde veriyor. Bir anlamda dediğiniz şöyle mantıklı olabilir, kablonet veri aktarımındaki darboğazı kaldırmak için kutu güncellemesi yapabilir.

Sonuçta Sol fiber 45 ms değere sahipken hem vodafone kablonet hem de turksat kablonet (gece 02.00 - 03.00 sonrası) aynı şekilde 45 ms ping değeri sunabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algenthor -- 8 Ocak 2019; 4:17:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Algenthor

Ek olarak belirteyim yanlış anlaşılma olmasın, vodafone bu değerleri kendi omurgası üzerinden kendi kiraladığı bulgaristan aktarmalı İtalya serverları sayesinde veriyor. Bir anlamda dediğiniz şöyle mantıklı olabilir, kablonet veri aktarımındaki darboğazı kaldırmak için kutu güncellemesi yapabilir.

Sonuçta Sol fiber 45 ms değere sahipken hem vodafone kablonet hem de turksat kablonet (gece 02.00 - 03.00 sonrası) aynı şekilde 45 ms ping değeri sunabiliyor.
    Benim söylemek istediğim şeyde en son mesajınızda belirttiğinizdi zaten kaliteli hizmet için kaliteli donanım ve kaliteli route planlaması gerekir bunun içinde biraz paraya kıyıp kendi yollarını düzenleyen isp gerekir, internete çıkış dediğimiz şey sonuçta dünyaya açılan birer köprü bu köprüdeki şeritler ne kadar artar ise kalitede trafik akışındaki düzende o kadar artar. Isplerin farkıda burada ortaya çıkıyor.

Bufferbloat ise bambaşka bir olay, bufferbloat gelen sinyal gücüyle birlikte hareket eden tüm verilerin (internet verilerinizin/paketlerin tcp/udp) evinizdeki kullanım ve aletlerinize göre modeminiz tarafından dengeli şekilde dağıtılıp dağıtılamadığını gösterir ev içiyle ve modem kalitesiyle alakalıdır. Asus vb. gibi üst düzey modemler bu veri akışlarında ne yapmaları gerektiğine dair daha iyi çalışırlar ve bufferbloat değerleriniz çok daha iyi olur.

Mesajımı size yazarken her şey şu demektir gerisi hikayeyi sizin düşüncenize karşı gelmek değil sizin bilginize sunmak istemiştim amacını aşma niyetim yok ötesinde burada bilgi paylaşımının/ tecrübe paylaşımının önemli olduğunu düşünüyorum. İlk attığım mesajda sizin mesajınıza karşılık bu amaçlaydı.

Konuya dönersek eğer router olarak kullanmayı düşündüğünüz Asus'un modelini merak ediyorum ve router ile test ettiniz mi acaba kabloneti yoksa hattınızdaki problemin düzelmesini mi bekliyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataman5 -- 8 Ocak 2019; 10:13:17 >

• ender E kullanıcısına yanıt
    Sayın Kullanıcımız,
    Ebeveyn Kontrolü alanında karşılaştığımız herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Gönderdiğiniz ekran çıktısını incelediğimizde hatalı bir işlem yaptığınız anlaşılıyor.
    Alan adına yalnız miniclip yazmanız gerekmektedir. www ve com eklentilerini eklemeyiniz.
    Bu değişikliğe rağmen problem yaşamaya devmam ederseniz Destek Hattımız ile görüşerek yardım alabilirsiniz veya telefon numaranızı destek@netmaster.com.tr'ye iletirseniz bir uzman arkadaşımız sizi arayarak yardımcı olabilir.

Saygılarımızla,
  • quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

Sayın Kullanıcımız,
    Ebeveyn Kontrolü alanında karşılaştığımız herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Gönderdiğiniz ekran çıktısını incelediğimizde hatalı bir işlem yaptığınız anlaşılıyor.
    Alan adına yalnız miniclip yazmanız gerekmektedir. www ve com eklentilerini eklemeyiniz.
    Bu değişikliğe rağmen problem yaşamaya devmam ederseniz Destek Hattımız ile görüşerek yardım alabilirsiniz veya telefon numaranızı destek@netmaster.com.tr'ye iletirseniz bir uzman arkadaşımız sizi arayarak yardımcı olabilir.

Saygılarımızla,
    Alan adının başında www ve sonunda .com, vb. eklerin olmaması gerektiğini arayüze de ekleyebilirsiniz. Eklenmesi durumunda arayüzün hata vermesini sağlayabilirsiniz. Hata yaptığımı, arayüz altyapısının bana söylemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, az önce baktığımda, "www.miniclip.com" şeklindeki ayar, aynı şekilde durduğu halde, söz konusu siteye giriş yapılamadığını gördüm. Yaniwww.miniclip.com şeklindeki girişi sistem kabul etmiş ve engellemiş.

Bu da yukarıda dediklerinizle çelişiyor. Hangisi doğru?

• superclasss S kullanıcısına yanıt
    Vodafone aracılığı iş birliği kapsamında internetten yararlanıyorsan eğer, arıza sürecinde Vodafone Müşteri Hizmetleri tarafından kontrol sağlanmaktadır. Türksat 'ı aradığında direk aktarım sağlıyorlar diye biliyorum.
    Rica ederim tabii ki fikriniz önemli, yanlış ifade ettim kendimi. Benim söylemek istediğim kullanılan ISS’in 500 mbit internet hızı değil, o hızı düşük ping ve ping dalgalanması ile vermesi kaliteli interneti belirler. Özellikle online oyunlarda lag düzeyini 500 mbit hızlar değil düşük ping süresi ve jitter belirliyor.

Bufferbloat evde kullanılan cihaz yoğunluğu ile alakalı değil, kullanılan internet hattının yük altında aldığı ping ve dalgalanma sorunudur. Bazı sitelerde jitter olarak tanımlanır. Download ve upload sırasında ulaştığınız ping seviyesidir. Sorun, kullanılan modem/router cihazın QOS özeelikleriyle biraz olsun azalabiliyor ama en önemlisi tabii ki düşük ping verebilen kaliteli ISS.

Dslreports üzerinden hız testi yaparak sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Türksat’ta modem sorunu olduğu için elimdeki 383zn modemi kullanıyorum. Infinity modem 24 kanal olduğu için daha iyi sonuçlar verebilir mi bilmiyorum, stoklara gelirse onunla da test yaparım.

Router olarak kullanabileceğim Asus n17u modemim var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algenthor -- 8 Ocak 2019; 14:10:12 >

Router henüz özellikle kullanmadım, 2 gün önce 45 ms ping verebilen ISS bugün aynı IP ve modem ile 125 ms ping veriyor. Şartlar değişmediğine göre onların bu sorunu çözmesini bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Algenthor

Rica ederim tabii ki fikriniz önemli, yanlış ifade ettim kendimi. Benim söylemek istediğim kullanılan ISS’in 500 mbit internet hızı değil, o hızı düşük ping ve ping dalgalanması ile vermesi kaliteli interneti belirler. Özellikle online oyunlarda lag düzeyini 500 mbit hızlar değil düşük ping süresi ve jitter belirliyor.

Bufferbloat evde kullanılan cihaz yoğunluğu ile alakalı değil, kullanılan internet hattının yük altında aldığı ping ve dalgalanma sorunudur. Bazı sitelerde jitter olarak tanımlanır. Download ve upload sırasında ulaştığınız ping seviyesidir. Sorun, kullanılan modem/router cihazın QOS özeelikleriyle biraz olsun azalabiliyor ama en önemlisi tabii ki düşük ping verebilen kaliteli ISS.

Dslreports üzerinden hız testi yaparak sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Türksat’ta modem sorunu olduğu için elimdeki 383zn modemi kullanıyorum. Infinity modem 24 kanal olduğu için daha iyi sonuçlar verebilir mi bilmiyorum, stoklara gelirse onunla da test yaparım.

Router olarak kullanabileceğim Asus n17u modemim var.
    Bende de N17U var uzun sürede kullandım bufferbloat değerleri olarak n17u ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz ama aldığınız daha iyi sonuçların dramatik etkilerini kullanımda ve oyunda net olarak görmediğimi belirtmek isterim ama kişiden kişiye bölgeden bölgeye farklılık tabi ki gösterebilir burada kablonet altyapısı paylaşımlı ve sinyalizasyon kalitesi, yoğunluk ve bu duruma optimize edilmiş/edilmemiş yeterli dağıtım kanalı vs. farklılık gösterecektir. 1 mahalle yanımda bile farklılık gösterebiliyor bizzat test ettiğim bir durumdur yıllar içinde.

Çoklu bağlantı kullanımında netmaster öncelik tanımlarını iyi yapamadığı ve veri aktarımını gerekli aletlere gerektiği kadarında paylaştıramadığı için bufferbloat tabi ki daha iyi olan routerlarda bağlı bulunan diğer cihazların wifidan kopma vb gibi sorunlarını düzeltebiliyor ama daha ötesi için olay "genel tesisat" genelde.

Dün akşam özelinde konuşuyorsak eğer dün akşam itibariyle ben de pinglerde çılgın artışlar gördüm. Ben kabloneti gün aşırı test ettiğim bir sistem oluşturdum ve düzenli diş fırçalamak gibi her gün günlük olarak takip ediyorum ve logluyorum.

Bu arada sizin de ilerde kullanmanız halinde N17U ile olan tecrübenizi de paylaşırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ataman5 -- 8 Ocak 2019; 14:49:0 >

Eğer söylediğiniz gibi düne dair özel bir sorun yaşadıysak bu akşam ve yarın yine bir kontrol edeyim ben durumu. Battlfeld Almanya serverlarından iki gün önce 45-50 ms ping alıyorken dün 90-100’lere çıkmıştı bu rakam. Garip olan, benim çözemediğim sorunlardan biri de müşteri hizmetlerini aradığımda bazen hattımda sorun görmeleri bazen herhang bir sorun bulamamaları. Her görüşmede hat değerleri farklı sonuç verdiği için çözüm bulamadık. Gerçekten anlamsız durum.

Asus’un Qos ayarları sayesinde yükaltı ping azalacaktır, ama 140 ms’lik değer başlı başına sorun. Normal değerlerde routera gerek kalmayacaktır zaten. Ben sizi arkadaş listesine de ekleyeyim sorun olmazsa. Gelişmeleri konuşmaya devam ederiz

• Merhabalar
    Birkaç sorum olacaktır bayağı uzağım bu konulara.

Üst dairede infinity 401 modem var ve kullanmadığımız cbw-700v modem var.
    Benim isteği bu boşta olan modemi alt katta hem WiFi gücünü artırmak hemde 2 adet lan çıkışı almak istiyorum ama bir türlü doğru aramayı yapamadım.modem ayarları konusunda bayağı cahilim .
    Yönlendirebilecek olan varmıdır madde madde şeklinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baro26 -- 9 Ocak 2019; 0:28:49 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baro26

Merhabalar
    Birkaç sorum olacaktır bayağı uzağım bu konulara.

Üst dairede infinity 401 modem var ve kullanmadığımız cbw-700v modem var.
    Benim isteği bu boşta olan modemi alt katta hem WiFi gücünü artırmak hemde 2 adet lan çıkışı almak istiyorum ama bir türlü doğru aramayı yapamadım.modem ayarları konusunda bayağı cahilim .
    Yönlendirebilecek olan varmıdır madde madde şeklinde.
    Üst daireden alt daireye ethernet kablosu çekip 700'e bağlantı sağlayabilecek misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MajörParite

Üst daireden alt daireye ethernet kablosu çekip 700'e bağlantı sağlayabilecek misin?

Alıntıları Göster
    Yaptım hocam kablo alt dairede var şuan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baro26

Yaptım hocam kablo alt dairede var şuan

Alıntıları Göster
    O zaman, cihazlardan ikisinin IP'si aynı olduğundan, birine değişik bir IP vermen lazım ve 401'i de Bridge moduna getirmen lazım diye biliyorum. Fakat aynı anda kablo internete iki modem birden bağlayabilir misin, ondan emin değilim. MAC adresini tanımlattırman lazım çağrı merkezinden. Ama ikisi birden olmuyor. Bir access point veya range extender cihaz alman gerekebilir (büyük ihtimalle).
  • 
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.